-
14.2.2002
Na pouť do Mekky, kam každoročně směřují muslimové z celého světa, se letos vydá několik vyznavačů islámu také z České republiky. Saúdskoarabské úřady očekávají až dva milióny lidí. Rozhodly se zavést systém kvót, které dávají každé zemi právo vyslat 1000 poutníků na milión obyvatel. Představitel Islámské nadace v Praze Vladimír Sáňka ve čtvrtek řekl, že z českých zemí směřuje do Rijádu asi 25 muslimů, z toho pět má český pas; ostatní jsou cizinci žijící v ČR. Pouť vyvrcholí 21. února modlitbami na pahorku Arafát u Mekky. Hlavní obřady se konají od 8. do 13. dne islámského lunárního měsíce Zul-hidždža, letos od 20. do 25. února. Pouť (hadždž) je jedním z "pěti pilířů" islámu. "Dalšími jsou vyznání víry, pět denních modliteb, pravidelná almužna a půst v měsíci ramadánu," uvedl Sáňka. Vykonat pouť aspoň jednou za život je povinností každého muslima, když mu to dovolí finance a zdraví. "Pouť je formou uctívání a zapojuje celou lidskou bytost: tělo, mysl a duši," dodal Sáňka. V Mekce už sám byl dvakrát.
-
14.2.2002
Ze všech stran se trenéru Josefu Augustovi sjíždí olympijský hokejový výběr. Ve středu večer dorazili do dějiště turnaje téměř současně i Jiří Dopita z Philadelphie a Petr Sýkora z New Jersey, dva útočné hroty, jejichž start do poslední chvíle ohrožovaly zdravotní problémy. Oba hokejisté však už v letištní hale shodně potvrdili, že se už na zápasy těší a jsou připraveni nastoupit. "Myslím, že všechno kolem mého zranění bylo zbytečně nafouklé," namítl Dopita, olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa. "Nehrál jsem sice pár zápasů, ale všechno vzniklo tak, že mi při vyšetření zjistili úraz ještě z loňského turnaje ve Zlíně. Trochu se toho zalekli, a přestože už jsem sám chtěl nastoupit, oni mě nenechali. Vznikl z toho chaos, ale není to nic vážného a věřím, že budu hrát," dodal.
-
13.2.2002
Česko-rakouské vztahy nelze omezovat pouze na otázky tzv. Benešových dekretů a jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Předseda poslanecké sněmovny Václav Klaus se na tom podle vlastních slov shodl během středeční schůzky s rakouským spolkovým prezidentem Thomasem Klestilem ve Vídni. Prezidentská kancelář v prohlášení k setkání obou politiků sdělila, že Thomas Klestil během schůzky opět poukázal na obavy a strach rakouského obyvatelstva ohledně Temelína. Spolkový prezident se rovněž vyslovil pro pokračování bilaterálních rozhovorů na všech úrovních. V souvislosti s odsunem sudetských Němců po druhé světové válce z tehdejšího Československa současně zopakoval, že by se mělo uznat utrpěné bezpráví.
-
13.2.2002
Předseda rakouské Národní rady (dolní komory parlamentu) Heinz Fischer se po středečním setkání se svým českým protějškem Václavem Klausem vyslovil proti spojování otázky jaderné elektrárny Temelín a tzv. Benešových dekretů se vstupem České republiky do Evropské unie. "Vždy jsem se vyslovoval proti spojování (obou témat s rozšířením unie) a zůstávám při tom," řekl novinářům Fischer na dotaz ČTK. Doplnil, že obě otázky je třeba udržet mimo jednání o vstupu kandidátských zemí do unie.
-
12.2.2002
Česko-rakouský konflikt týkající se jihočeské jaderné elektrárny Temelín musí být vyřešen před rozšířením Evropské unie. Řekl to v Madridu rakouský kancléř Wolfgang Schüssel. Na tiskové konferenci se španělským premiérem José Maríou Aznarem vyjádřil přesvědčení, že česká vláda bude respektovat svůj závazek realizovat investice pro zlepšení bezpečnosti Temelína a že česko-rakouská "závazná dohoda" z loňského září bude respektována. "Problém musí být vyřešen před rozšířením unie," řekl Schüssel, jinak "si vyhrazujeme právo" jeho řešení vyžadovat. Rakouský kancléř konstatoval, že po vyřešení "jistého počtu problémů je nyní 60 procent Rakušanů pro rozšíření".
-
12.2.2002
Zhruba 60 procent českých podniků nemá žádnou strategii rozvoje z hlediska budoucího začlenění České republiky do Evropské unie. Přitom největší hrozbou pro ně bude právě rostoucí, dobře připravená a mnohdy bohatší konkurence z unie. "Každý podnik by měl evropskou strategii zohlednit ve svých strategických záměrech a vytvořit tým lidí, kteří by za přípravu podniku na růst konkurence a změnu podmínek nesli zodpovědnost," řekl ČTK generální ředitel vládní agentury Czechtrade Martin Tlapa.
-
11.2.2002
Středeční návštěva předsedy ODS a české Poslanecké sněmovny Václava Klause ve Vídni se podle rakouské agentury APA uskuteční v citlivé fázi česko-rakouských vztahů. Citlivost je podle ní dána jednak zhoršením bilaterálních vztahů vinou nedávných verbálních útoků českého premiéra Miloše Zemana, a jednak blížícími se parlamentními volbami v ČR. Od možné vládní změny v Praze si rakouská vláda slibuje novou základnu pro jednání o sporné jaderné elektrárně Temelín. APA současně ale připomíná, že Klaus v poslední době opakovaně zdůraznil, že ani s ním jako s případným novým premiérem by nebylo možné očekávat nová jednání o Temelínu ani o zrušení takzvaných Benešových dekretů. Klaus bude ve Vídni jednat s rakouským prezidentem Thomasem Klestilem a bude přítomen předání vyznamenání generálnímu řediteli Erste Bank Andreasi Treichlovi za jeho zásluhy o angažovanost banky ve střední Evropě. Klaus byl jedním ze stoupenců vstupu Erste Bank do České spořitelny, v níž tato rakouská banka získala většinový podíl. Klaus by měl jednat také s předsedou Národní rady Heinzem Fischerem a ministrem životního prostředí Wilhelmem Moltererem. Jednání se zřejmě nevyhnou problémovým otázkám Temelína.
-
11.2.2002
Rakouská vládní lidová strana považuje projekt rozšíření Evropské unie za hlavní součást své činnosti a odmítá hrozby některých politiků zablokovat integrační úsilí kandidátských zemí. Ve Vídni to uvedla ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová, když představila program strany k otázce rozšiřování EU."Všichni Rakušané a Rakušanky z toho budou profitovat," zdůraznila šéfka rakouské diplomacie s tím, začlenění nových zemí do unie přinese alpské republice mnoho výhod. Rakousko se tak může z hlediska sociální a ekonomické úrovně dostat mezi tři nejvyspělejší státy EU. Jen zablokování vstupu České republiky do unie by způsobilo Rakousku podle nejnovější studie ztrátu více než 7200 pracovních míst, upozornila Ferrerová-Waldnerová. Podporu rozšíření EU obsahuje poziční dokument ÖVP, který přijalo vedení strany kancléře Wolfganga Schüssela. Program rozebírá projekt začlenění kandidátských zemí do Evropské unie v 70 bodech ze všech oblastí. Šéfka rakouské diplomacie vyjádřila přesvědčení, že se s Prahou podaří vyřešit i otázku tzv. Benešových dekretů. Prezidentské dekrety však není možné zahrnout do přístupových vyjednávání, a proto se Vídeň snaží o dvoustrannou diskusi s Prahou. "Žádné veto nebude," zdůraznila ministryně k požadavkům některých představitelů koaliční strany Svobodných, kteří hodlají spojovat zrušení dekretů se vstupem severního souseda do unie.
-
11.2.2002
Po oznámení českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, že nejnovější porucha v prvním bloku temelínské elektrárny byla dosud nejzávažnější, zazněly z řad rakouských odpůrců atomové energie nové požadavky na trvalé odstavení elektrárny. Šéf vorarlberské zemské organizace krajně pravicové strany Svobodných Hubert Gorbach požadoval "nová ostrá vyjednávání s Prahou ve směru nulové varianty". Nová porucha je podle něj "jen důvodem navíc, na jehož základě je třeba požadovat definitivní odstavení" Temelína. Hornorakouský pověřenec pro příhraniční atomová zařízení Radko Pavlovec označil poruchu i úmysl provozovatele elektrárny obnovit zkušební provoz již koncem tohoto nebo začátkem příštího týdne za doklad jeho nezodpovědnosti. Poukázal na to, že porucha se poprvé týkala i primárního okruhu, protože muselo být aktivováno nouzové chlazení. Rozhodnutí pokračovat v testech i s nefunkčními armaturami znamenalo vědomé přijetí zvýšeného rizika, tvrdí Pavlovec.
-
11.2.2002
Obsluha prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín zřejmě již v polovině tohoto týdne znovu nastartuje reaktor a bude pokračovat v testech s výkonem reaktoru do 100 procent. Blok je mimo provoz od čtvrtka, kdy ho odstavil řídící systém. Pracovníci elektrárny nyní dokončují poslední ze 14 nápravných opatření, která uložila komise pro šetření neplánovaného odstavení bloku. Většina z nich se týkala úpravy funkcí některých komponent sekundárního okruhu. Událost byla klasifikována jako technologická mimořádná událost nejnižšího prvního stupně. Radiační situace na bloku i v okolí elektrárny zůstala beze změn. Předsedkyně SÚJB Dana Drábová však výpadek označila za "vážný problém". Etapa energetického spouštění s plným výkonem reaktoru začala 10. ledna a o den později reaktor poprvé dosáhl sta procent. Blok byl poté třikrát odstaven.
Pages
- « první
- ‹ předchozí
- …
- 14576
- 14577
- 14578
- 14579
- 14580
- 14581
- 14582
- 14583
- 14584
- …
- následující ›
- poslední »