Absolvent brněnské univerzity vytvořil předpovědní model infarktu myokardu

Předpovědní model infarktu myokardu vytvořil jako svou diplomovou práci absolvent Fakulty podnikatelské Vysokého učení technického v Brně Dominik Rabatin. Díky matematickému modelu by mohlo být možné předejít infarktu u tisíců pacientů, kromě zdravotních přínosů by tím pojišťovny ušetřily stamiliony korun. Práce nyní zvítězila v soutěži Cena Atlas Copco Services, která oceňuje tvůrce nejlepších tuzemských diplomových prací s ekonomickou tematikou.

Cílem Rabatina, který uspěl v konkurenci dalších 82 diplomových prací, bylo pomocí metod strojového učení vytvořit a otestovat vhodný předpovědní model infarktu myokardu na základě dat zdravotnických výkonů, diagnóz a léků sbíraných zdravotními pojišťovnami.

"Přestože jsem studoval informatiku a ekonomii, vždy mě zajímala medicína. A jsem rád, když má moje práce skutečný přínos," uvedl Rabatin. Pro infarkt myokardu se rozhodl kromě jiného s ohledem na jeho vysoký výskyt i počet úmrtí spojených s infarktem. Například VZP loni u svých klientů evidovala 8120 infarktů. "A také proto, že mám v okolí kardiology, se kterými jsem mohl spolupracovat," dodal. Přesnost modelu je 24,29 procenta. To znamená, že nyní dokáže v české populaci pomocí dostupných lékařských záznamů identifikovat čtvrtinu pacientů, kteří dostanou infarkt. U zbývajících tří čtvrtin chybí dostatek údajů.