Albánská policie zatkla údajného vraha českých turistů

Albánská policie zadržela údajného vraha dvou českých turistů. Informaci albánských médií ČTK potvrdila konzulka z českého velvyslanectví v Tiraně Radka Calábková, podle níž byl případ pro albánské vyšetřovatele absolutní prioritou. Podezřelý je dvacetiletý mladík s kriminální minulostí. Policisté mají podle Calábkové poměrně silné indicie, že podezřelý tento trestný čin spáchal. Policie přišla na mladíka porovnáním stop, které zanechal v autě zavražděných. Motivem vraždy byla podle albánských médií patrně krádež auta. Ve vesnici Grudë, kde se muž v jednom z domů skrýval, bylo nasazeno asi 350 policistů, včetně příslušníků speciálních jednotek. Na místě byl také policejní vyjednávač, který se podle webu listu Shqiptarja snažil mladíka přimět, aby se policistům vzdal. Muž vyšel ven, až mu policie slíbila, že ho nezabije.

K dopadení údajného pachatele se krátce nato vyjádřil albánský ministr vnitra Saimir Tahiri. "Ten muž měl být pořád ve vězení za svůj předchozí zločin, a ne zabíjet znova," uvedl Tahiri na Facebooku. Poukazoval tím na fakt, že mladík pocházející z vesnice nedaleko Škodry byl už dříve odsouzen za loupežnou vraždu z roku 2010, při které zemřelo dítě. Čin spáchal spolu se svými bratry, když mu bylo 14 let. Ve vězení strávil pět let. Podle Calábkové se v Albánii zvedla obrovská vlna sympatií k obětem. "Od veřejnosti k nám plynou kondolence, u ambasády byly svíčky a květiny," dodala Calábková.

Albánská média, která se případu široce věnují, uvádějí, že údajný vrah se objevuje na fotografiích zavražděné dvojice, takže je zřejmé, že se s ní znal. Sedmadvacetiletý hasič z Plzeňska a jeho šestatřicetiletá partnerka byli v pátek zastřeleni ve svém autě na silnici v horské oblasti. Auto pak prý bouralo po nekontrolované jízdě, přičemž útočník byl zraněn. Dokázal ale ještě rozbít sklo a z vozu se dostat.