Analytici: Průmysl klesl v září kvůli nedostatku dílů pro výrobu aut

Český průmysl klesl v září kvůli propadu výroby aut následkem mimořádných odstávek výroby, které způsobil nedostatek potřebných dílů. Shodli se na tom ČTK analytici. Meziroční pokles českého průmyslu v září zrychlil na 4 procenta ze srpnových 1,4 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). "Ačkoliv většina průmyslových odvětví hlásí růst výroby, produkce motorových vozidel meziročně propadla o 33,5 procenta," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. "Zejména v autoprůmyslu nás to nejhorší teprve čeká," dodal partner PwC ČR Petr Smutný. Nejen kvůli říjnové odstávce ve Škodě Auto a u jejích subdodavatelů, ale i kvůli tomu, že další tlak vytváří nedostatek hliníku, plastů a dalších komponentů.

Bilance zahraničního obchodu za září skončila hůře, než analytici čekali. Kvůli nedostatku komponent, a to zejména čipů, a růstu cen komodit ekonomové nepředpokládají v nejbližší době zlepšení. Přebytek zahraničního obchodu se za letošní rok očekává kolem 60 miliard korun, bude tak zhruba poloviční oproti loňsku. Zářijová obchodní bilance skončila podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu s deficitem 13,3 miliardy korun. Analytici podle ekonoma UniCredit Jiřího Poura počítali přitom se schodkem 3,5 miliardy korun.

Stavebnictví brzdí vysoké ceny stavebních materiálů a nedostatek pracovníků, shodli se analytici. Znatelně brání dokončení projektů i inflace. Stavební produkce v Česku v září meziročně vzrostla o 2,2 procenta, meziměsíčně byla vyšší o 0,4 procenta.