Analytici: Situace na pracovním trhu se zhoršuje, nezaměstnanost pomalu poroste

Situace na českém pracovním trhu se zhoršuje, nezaměstnanost v dalších měsících pomalu poroste s tím, jak firmy budou kvůli vysokým cenám energií omezovat výrobu. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Nezaměstnanost v Česku dosáhla v říjnu 3,5 procenta, zůstala tak na stejné hodnotě jako v září, oznámil dnes Český statistický úřad.

"Situace na trhu práce se pomalu ale jistě zhoršuje, což je vidět zejména v ubývajícím počtu volných pracovních míst. Nezaměstnanost stále zůstává velmi nízká, ale bude nevyhnutelně růst s tím, jak řada firem bude ukončovat nebo omezovat výrobu kvůli vysokým cenám energií," uvedl analytik Deloitte Václav Franče. Tento rok by podle něj mohl znamenat přelom, kdy z české ekonomiky zmizí dlouhodobý nedostatek pracovní síly.

Vysoké ceny energií přinášejí řadě firem skutečně existenční potíže, řada z nich tuto situaci řeší ukončením výroby či propouštěním, doplnila expertka na řízení lidských zdrojů PwC ČR Andrea Palánová Linhartová. To se podle ní během zimních měsíců projeví v postupném nárůstu nezaměstnanosti. "Na druhé straně je ale na českém trhu řada volných míst, nezaměstnanost je prakticky nejnižší v Evropě a firmy se stále předhánějí v získání a udržení pracovníků. Trh práce se tak ani v budoucnu nestane problémem, který by českou ekonomiku zásadně pálil, růst nezaměstnanosti bude jen opatrný," dodala.