Armáda se chce příští rok zúčastnit 132 zahraničních cvičení

Česká armáda se chce příští rok zúčastnit 132 zahraničních cvičení. Naopak na českém území by se mohlo v roce 2020 konat 60 cvičení ozbrojených sil jiných států, z toho pětkrát budou v České republice cvičit spojenci bez přímé spolupráce s českou armádou. Seznam cvičení bude v pondělí schvalovat vláda, sdělil ČTK Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Mezi nejdůležitější cvičení mimo české území bude příští rok podle Fajnora patřit European Challenge 2020. "Jde o výcvikovou aktivitu sil a prostředků vyčleněných pro EU Battlegroup pod vedením Německa," uvedl. "Battlegroup" jsou společné pohotovostní síly Evropské unii, které může EU použít při řešení krizí. Dosud použity nebyly. Na cvičení česká armáda vyšle do Německa 300 svých vojáků s 85 kusy techniky.

Mezi hlavní cvičení na území ČR bude tradičně patřit Joint Fires a Ample Strike. "V prvně jmenovaném cvičení jde o prohloubení spolupráce v oblasti palebné podpory," uvedl Fajnor. Ve vojenském újezdu Hradiště se jej zúčastní 250 vojáků dělostřelectva ozbrojených sil Slovenska, Polska a Německa s 69 kusy techniky.

Autor: Libor Kukal