Asociace nesouhlasí s regulací teploty v domovech pro seniory či postižené

Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) nesouhlasí s tím, aby se v případě nouze v domovech pro seniory či postižené regulovala teplota. Odmítá, aby omezení dopadala na ohrožené skupiny. Poukazuje na zdravotní rizika u seniorů.

Na úsporách energií se kvůli nedostatku surovin a snaze omezit závislost na dodávkách z Ruska po jeho invazi na Ukrajinu dohodly země EU. Ministerstvo průmyslu navrhuje, aby se v nouzi v budovách snížila teplota. Předpis má zaručit, že ve většině prostor nesmí při nedostatku topiva teplota klesnout pod 18 stupňů.

„Stáří s sebou nese geriatrické syndromy, jedním z nich je porucha termoregulace. Při teplotách navržených vyhláškou hrozí hypotermie (podchlazení), která narůstá s věkem a s výskytem syndromu křehkosti," uvedla asociace. Dodala, že v seniorských domovech jsou lidé ve vysokém věku, kteří jsou závislí na péči jiných. "Není přípustné, aby senioři trávili sto procent svého času v prostorách s 20 stupni Celsia a méně. Natož aby jim byla při takovýchto teplotách prováděna osobní hygiena,“ míní viceprezidentka APSS a ředitelka Domova U Biřičky Daniela Lusková.