Česko se od pátku vrací do stupně 4, restaurace a hotely dostanou kompenzace

Česko se v protiepidemickém systému PES vrátí od pátku 18. prosince do čtvrtého stupně přísnosti opatření. Po dnešním jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Třetí stupeň platil od 3. prosince, otevřely se obchody, restaurace, služby a skončil zákaz nočního vycházení. "Bylo to velmi těžké rozhodnutí, protože si samozřejmě uvědomuje, jaký dopad to má na životy lidí," řekl Babiš. Počty nových případů podle něj stoupají i mezi seniory a reprodukční číslo je 1,2. "Při takovém trendu bychom skutečně riskovali ke konci měsíce možná až deset tisíc nakažených (denně)," dodal. S návratem do čtvrtého stupně podle systému PES bude od pátku obnoven zákaz vycházení mezi 23:00 a 05:00. Shromažďovat se znovu bude moci jen 6 lidí.

Znovu se uzavřou restaurace, hotely bazény nebo fitness centra. V minulosti mohly mít ve čtvrtém stupni otevřeno jen vybrané obchody se základními potřebami. Podle dnešního rozhodnutí budou mít otevřeno všechny prodejny, ale s omezením počtu osob v obchodě (jeden zákazník na 15 metrů čtverečních) a udržováním dvoumetrových rozestupů mezi zákazníky. Neplatí nedělní zákaz prodeje. Otevřeny zůstávají i služby, jako například kadeřnictví.

Vláda schválila pro stravovací podniky kvůli uzavření 2,5 mld. Kč

Vláda schválila v souvislosti s pandemií koronaviru podporu pro stravovací zařízení 2,5 miliardy korun. Program COVID gastro bude na dobu od 14. října do 31. prosince. Pomoc se nebude vyplácet za dny, kdy mohly mít podniky otevřeno. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Kabinet rozhodl o jejich opětovném uzavření od pátku. Restauratéři budou mít nárok na 400 korun na jednoho zaměstnance nebo spolupracujícího živnostníka a den. Čerpat budou moci podporu například i na manželku, která v podniku pracuje. Pomoc bude možné kombinovat s dalšími podpůrnými programy.

Stát podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií přispěje na komerční nájem i za čtvrté čtvrtletí. Na program vláda dnes schválila 3 miliardy korun.  Podnikatelé budou moci za říjen, listopad a prosinec získat od státu na nájem 50 procent. Nebude přitom třeba, aby pronajímatel poskytl na nájem slevu, jak tomu bylo u první výzvy. Maximální výše podpory bude deset milionů korun.

Ubytovací zařízení dostanou za uzavření náhradu 100 až 330 Kč

Ubytovací zařízení budou moci za každý den nuceného zavření a pokoj žádat o státní dotaci. Výše příspěvku bude od 100 do 330 korun. Celkem je připraveno 3,5 miliardy korun. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Hotely, penziony a další ubytovací zařízení budou muset znovu zavřít od pátku 18. prosince.

Od pátku se znovu uzavřou vnitřní sportoviště pro amatéry

Páteční přechod na čtvrtý stupeň PES znamená opětovné uzavření vnitřních sportovišť a bazénů pro amatéry. Po bezmála dvouměsíčním uzavření se přitom otevřely teprve 3. prosince. Omezení shromažďování na maximálně šest lidí navíc znemožňuje organizované tréninky větších než šestičlenných skupin i venku. V praxi to znamená, že od pátku bude po krátkém uvolnění pro amatéry znovu povolený jen profesionální sport. Amatéři mohou sportovat prakticky jen individuálně venku. Zakázané jsou amatérské soutěže, ty profesionální jsou povolené ve zvláštním režimu.

Skiareály budou moci fungovat od 18. prosince, bez ubytování

Lyžařská střediska budou moci fungovat od pátku 18. prosince. V provozu ale nebudou ubytovací a stravovací zařízení. Ministr Blatný už dříve avizoval, že právě 18. prosinec by mohl být termín zahájení zimní sezony. Ve skiareálech by měla platit přísná pravidla týkající se například front u vleků nebo systému fungování v půjčovnách lyžařského vybavení.