Česká Národní knihovna získala fragment Dalimilovy kroniky

Česká Národní knihovna ve čtvrtek v Paříži získala fragment latinského překladu Dalimilovy kroniky. Na dražbě v aukční síni Drouot Richelieu ho vydražila za 300 000 eur, tedy asi devět milionů korun.

Celkově ale za fragment zaplatí 345 644 eur (téměř 10,4 milionů korun), protože bude hradit také výdaje aukční síně. Vláda před dražbou oznámila, že na nákup vzácného bohemika ze 14. století vyčlení maximálně deset milionů korun. Zveřejnění sumy, se kterou vláda do aukce půjde, někteří odborníci z aukčních síní vzápětí kritizovali.

Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek v první reakci v Paříži řekl, že cítí úlevu. Dodal, že vláda nakonec původně stanovený strop deset milionů zvýšila, ale neřekl o kolik. Náměstek ministra kultury Zdeněk Novák, který byl dražbě rovněž přítomen, ale řekl, že bylo možné jít až na 600 000 eur, tedy zhruba osmnáct milionů korun.

V dražbě, která začala na 60 000 eurech, přihazovalo několik zájemců, z nichž nejméně dva jednali ve jménu Národní knihovny. Katalogová cena byla 120 000 až 150 000 eur (3,6 až 4,5 milionu korun). Prodávaný fragment byl podle odborníků nejvzácnějším bohemikem, jaké se na trhu objevilo v posledních nejméně osmdesáti letech.

Historikové zatím nejsou schopni říci, zda Česká republika udělala dobrý obchod. Z vlastnictví unikátního bohemika však mají velikou radost. "Je to nesmysl ocenit přesně, vždy jde o to, kolik je kdo ochoten zaplatit," řekl ČTK Kamil Boldan z oddělení starých tisků a rukopisů Národní knihovny.

Na vládu se už dříve snesla kritika za zveřejnění sumy, za kterou chce fragment koupit. "Je to malér. Podle mě tahle informace vyhnala tady lidem z kapsy šest milionů korun," míní jeden z majitelů aukční síně Meisner-Neumann Jan Neumann. I Martin Kodl z aukčního domu Antikva Nova Kodl ČTK řekl, že zveřejnění finančního stropu bylo velkým rizikem. Ve hře byly zájmy rodiny i aukční síně, která má procenta z prodeje. Na aukci mohl podle něj i přijít kdokoli jiný, kdo čistě "ze sportu" mohl cenu hnát co nejvýše.

Naopak podle historika Boldana je "cena ještě vcelku příznivá". "Dostali jsme za ni něco, co je unikátní a po stránce výtvarné vynikající práce," míní historik. "Obávali jsme se, že zájemců bude více, nejen z evropských knihoven, ale zejména od amerických sběratelů. Ti jsou velmi solventní, ať už jde o soukromníky nebo různé univerzitní knihovny, které mají bohaté sponzory. Velká část děl tohoto typu v současné době směřuje za oceán," řekl Boldan.