Čeští zdravotníci pomáhají zlepšit kvalitu porodnictví v Kambodži

Čeští odborníci pomáhají zlepšit kvalitu porodnictví v Kambodži, chtějí zejména snížit úmrtnost rodiček a novorozených dětí. Vzdělávají proto tamní zdravotníky, dodávají potřebné přístroje a pomáhají nastavit systém porodnic a neonatologických oddělení, kde by bylo možné pečovat o ženy s různým rizikem předčasného porodu a nedonošené děti. Projekt dnes představil vedoucí lékař Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Antonín Pařízek.

Podle něj jsou výrazné rozdíly mezi péčí v hlavním městě Phnompenh a venkovských provinciích. Češi svou pomoc zaměřili na provincii Kompongcham. "Celá provincie má pouze tři nemocnice a jediný operační sál na celou provincii, kde jsou schopni udělat císařský řez," popsal podmínky Pařízek. Většina žen rodí v regionálních zdravotnických centrech, kde pracují jen porodní asistentky, nikoliv lékaři. Jde o budovy bez zdravotnického vybavení s omezeným přístupem k sociálnímu zázemí a tekoucí vodě.

V tiskové zprávě zástupci projektu přirovnali kvalitu porodnictví ve venkovských provinciích Kambodži k českým zemím po druhé světové válce. Cílem podle Pařízka je, aby v každém takovém centru, kde ženy rodí, působil i porodník, anesteziolog a neonatolog, aby tam bylo možné v nutných případech provést i císařský řez. Zdravotníci by se podle něj měli naučit rozlišovat rodičky podle rizika.