Chirak: Havel žijící legenda a "král filozof"

Během třinácti let měli ve svém čele svého druhu žijící legendu, podle slov Jacquesa Chiraka "krále filozofa". Napříště už budou mít Češi jen obyčejného prezidenta. A ještě ne hned. Po odchodu bývalého disidenta Václava Havla zůstane v neděli večer Pražský hrad prázdný: ani při dvou pokusech se parlamentu nepodařilo dohodnout na jeho nástupci. Píše to v sobotu francouzský deník Le Figaro.

Zdůrazňuje, že v zahraničí je Havel jednoznačně chválen. "Jeho mezinárodní prestiž výrazně usnadnila úsilí mladé České republiky o začlenění do euroatlantického společenství. Díky němu se Praha stala prvním hlavním městem bývalé komunistické země, které přivítalo v roce 2000 zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky a loni v listopadu summit NATO," píše Le Figaro.

"V České republice, kde je jeho bilance dosti kontroverzní, však kritiky nechyběly," dodává dále list. Připomíná, že Havlovi byla vytýkána například malá předvídavost ve chvíli, kdy Slováci začali ohrožovat "československou konstrukci", a dokonce byl obviňován i z toho, že urychlil rozpad státu, když zůstával hluchý ke slovenským snahám.

Le Figaro také rekapituluje Havlovy konflikty s českou politickou scénou, obzvláště pak s liberálním expremiérem Václavem Klausem. "Bez skutečné moci a politické základny k zapřažení svých myšlenek se Václavu Havlovi nepodařilo prosadit svou vizi demokracie založené na aktivním zapojení občanů," píše deník.

Všímá si také Havlovy klesající popularity, k čemuž přispěl obzvláště jeho druhý sňatek sotva rok po smrti první ženy Olgy; Havel byl i občas obviňován, že je "monarchou, který je vzdálen starostem obyčejných Čechů". Podle jednoho z posledních průzkumů se však už více než polovina Čechů sama sebe ptá, zda nezačnou jeho odchodu litovat..., poznamenává Le Figaro.