Člověk v tísni pozastavil činnost v Afghánistánu kvůli zákazu práce žen

Humanitární organizace Člověk v tísni dočasně pozastavila většinu svých aktivit v Afghánistánu. Na webu oznámila, že tím reaguje na nařízení vládnoucího hnutí Tálibán všem afghánským i zahraničním nevládním organizacím působícím v zemi, aby zakázaly svým ženským zaměstnankyním chodit do práce. Podobný krok oznámily i další humanitární organizace působící v Afghánistánu, mezi nimi Norská rada pro uprchlíky, Save the Children, CARE či Afghanaid. Bez zapojení žen nelze podle organizací v zemi efektivně pomáhat.

"Bez žen bychom se v posledních letech nedostali k desítkám tisíc Afghánců v nouzi. Není možné provádět účinnou humanitární pomoc v souladu s humanitárními zásadami, pokud je ženám znemožněno pracovat," uvedli zástupci Člověka v tísni. Současně vyzvali afghánské úřady, aby okamžitě zrušily zákaz činnosti pracovnic nevládních organizací. Může mít podle Člověka v tísni zničující humanitární dopad na miliony ohrožených mužů, žen a dětí v celé zemi.

Člověk v tísni v Afghánistánu působí přes 20 let a od té doby pomohl stovkám tisíc lidí v nouzi, postavil či opravil tisíce domů, stovky škol a klinik, opravoval silnice, rozvody elektřiny či vodní zdroje.