ČR věří, že Rusko bude postupovat jako právní stát, uvedlo ministerstvo zahraničí k hrozbě odvetou

Česká republika je právní stát a věří tomu, že Rusko bude také postupovat jako právní stát, uvedlo dnes ministerstvo zahraničních věcí v reakci na hrozbu odvety Moskvy ve věci pozemků. Česká diplomacie tak reagovala na vyjádření mluvčí ruské diplomacie Marije Zacharovové, podle kterého Moskva podnikne odvetné kroky, pokud bude Česko žádat zpětně nájem za tři roky za pozemky, které využívá ruské velvyslanectví v ČR. Zacharovová označila požadavek Česka ohledně nájemného za vydírání.

Česká vláda ve středu zrušila usnesení ze 70. a 80. let, kterými svěřila tehdejšímu Sovětskému svazu pozemky do bezplatného užívání k diplomatickým účelům. Rusko podle premiéra Petra Fialy a ministra zahraničí Jana Lipavského ale pozemky využívá k jiným než diplomatickým účelům, takže není důvod je nadále poskytovat bezplatně. Podle středečního vyjádření Fialy nyní bude Praha po Rusku požadovat nájemné, které je pro dané pozemky obvyklé. Lipavský řekl, že Česko také bude po Rusku vyžadovat navrácení bezdůvodného obohacení za poslední tři roky. Dodal, že rozhodnutí vlády bude znamenat nárok státu vůči Rusku ve výši nižších desítek milionů korun.

Některé z nemovitostí jsou podle českého ministerstva zahraničí využívány ke komerčním účelům. Věc se týká pražských bytů u ambasády, ale také budov v Brně, Karlových Varech či rekreačních objektů ve Vlkančicích nebo v Jevanech. Rozhodnutí vlády se dotkne 59 pozemků. Lipavský řekl, že Rusko v Česku vlastní 42 budov, všechny kdysi označilo za objekty mise, tedy využívané k diplomatickým účelům. Ministerstvo podle Lipavského při revizi zjistilo, že desítky z nich k deklarovaným účelům neslouží. Na ruském velvyslanectví v Praze nyní působí šest diplomatů.