Denní souhrn zpráv
Analýza: ČR přijímá víc vysílaných pracovníků, než sama vysílá
Česko je jedinou novou členskou zemí, která přijímá víc vysílaných pracovníků z EU, než kolik jich tam sama vysílá. Vysílání má na českou ekonomiku a mzdy zanedbatelné dopady. Uvádí to analýza o pracovní mobilitě, jejíž výsledky na svém webu zveřejnila vláda. Vysílání upravuje evropská směrnice, o jejíž změně nyní státy jednají. Podle návrhu by se měla pravidla zpřísnit. Staré členské země si stěžují na to, že noví členové EU mají kvůli lacinější práci výhodu a levnější vysílaní pracovníci ohrožují jejich pracovní místa.
O směrnici a mzdovém dumpingu by ve středu měli jednat v Salcburku premiéři Česka, Slovenska a Rakouska s francouzským prezidentem. Unijní státy se na nových vysílacích pravidlech zatím neshodly.
Sobotka: Pozorovatelská role ČR v eurozóně je dobrý nápad
Zavedení pozorovatelského statusu Česka v rámci debat ministrů financí eurozóny je možností, jak by se Česko i jako stát bez jednotné evropské měny mohlo účastnit debat o budoucím směřování eurozóny. ČTK to sdělil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). S možným pozorovatelským statusem počítá schválená vládní rámcová pozice k prohlubování hospodářské a měnové unie. Finální rozhodnutí o podání žádosti nicméně zatím vláda neučinila, dodal předseda vlády. Sobotka řekl, že pozorovatelská role by mohla být užitečným nástrojem, který by kromě jiného mohl sloužit ke zvýšení důvěry mezi členskými a nečlenskými státy eurozóny a posílit soudržnost celé Evropské unie.
EK vyhodnocuje stížnost firmy Alcentra na vyloučení z koupě OKD
Evropská komise začala vyhodnocovat stížnost americké firmy Alcentra ze skupiny BNY Mellon týkající se jejího vyloučení z nabídky na koupi černouhelné společnosti OKD. Komise to sdělila ČTK. Podle dřívějších informací firma proti Česku zvažuje arbitráž. Ministerstvo financí uvedlo, že mu nepřísluší kroky společnosti Alcentra komentovat.
OKD je v úpadku od loňského května. Tento čtvrtek se bude konat schůze věřitelů, na níž se má schvalovat reorganizační plán firmy. Pokud věřitelé plán schválí, budou doly a provozní majetek vloženy do nově založené společnosti OKD Nástupnická. Sto procent akcií v této společnosti získá státní podnik Prisko. V původní OKD zůstanou pohledávky za bývalými majiteli. Prisko má OKD získat za 80 milionů korun.
Předseda Senátu ve středu vyhlásí termín prezidentských voleb
Termín druhých přímých voleb prezidenta republiky bude vyhlášen ve středu. Oznámí jej předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Volby se musí uskutečnit počátkem příštího roku. Nejpozději si lidé začnou budoucí hlavu státu vybírat 19. a 20. ledna. Ve volbách bude o znovuzvolení usilovat Miloš Zeman. Mezi jeho soupeře budou patřit mimo jiné bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a textař Michal Horáček. Zájem ucházet se o prezidentský úřad ohlásily dvě desítky lidí, například bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek za ODA nebo nejnověji šéf Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek za Realisty.
Ministerstvo financí přehodnotilo nárůst peněz pro dopravu
Ministerstvo financí navrhlo snížit resortu dopravy původně slíbený nárůst rozpočtu na dopravní stavby o 1,5 miliardy korun. V polovině června ministři dopravy Dan Ťok (za ANO) a financí Ivan Pilný (ANO) oznámili navýšení peněz Státnímu fondu dopravní infrastruktury (SFDI) o deset miliard korun nad původně navržených 45 miliard ze státního rozpočtu, nyní to však bude jen 8,5 miliardy korun. Po setkání obou ministrů to řekl Ťok. Se snižováním peněz do resortu dopravy se ministerstvo nicméně nechce smířit a podle Ťoka má ještě příslib dalšího jednání.
Počet nově nařízených exekucí v pololetí stoupl o tři procenta
Trend zvyšování počtu exekucí pokračuje i v roce 2017. Celkem bylo v letošním 1. pololetí nařízeno 355.774 nových exekucí, což je o tři procenta více než ve stejném období loni. ČTK o tom informovala Exekutorská komora. Proti druhému pololetí 2016 činil nárůst sedm procent. V porovnání s předcházejícím pololetím nejvíce stoupl počet nově nařízených exekucí v Praze (17 procent). Druhý největší nárůst hlásí kraje Středočeský a Královehradecký. Nejmenší rozdíl v nárůstu nových exekucí byl na Vysočině, kde byl nařízen stejný počet exekucí jako na konci roku 2016, na Liberecku (jednoprocentní nárůst), Plzeňsku a Ústecku (dvouprocentní nárůst).
Ústavní soud dostal od senátorů návrhy škrtů v zákonech
Ústavní soud (ÚS) obdržel za poslední týden od různých skupin senátorů tři návrhy na provedení škrtů v zákonech. Návrhy směřují proti změnám v právní úpravě fungování národních parků, proti části daňového řádu a proti způsobu, jak zákon vymezuje provoz informačních databází o bonitě a důvěryhodnosti spotřebitelů. ČTK má návrhy k dispozici, každý bude řešit jiný soudce zpravodaj.
Skupina 25 senátorů navrhla zrušit celou kontroverzní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, případně alespoň některá ustanovení zákona. Novela zavedla nová pravidla pro národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Byla terčem kritiky prezidenta Miloše Zemana i Svazu obcí Národního parku Šumava.
ČR a Jordánsko budou spolupracovat v oblasti jaderné energie
Česko s Jordánskem v úterý u příležitosti návštěvy jordánského premiéra Háního Mulkiho v Praze podepsaly dohodu o spolupráci při mírovém využití jaderné energie. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dohoda umožní lepší spolupráci v oblasti vědy a výzkumu a usnadní přístup českých firem k výstavbě jaderných reaktorů, která se chystá v Jordánsku. Předsedové vlád na tiskové konferenci oznámili, že ve Strakově akademii hovořili také o humanitární pomoci, obchodu i problémech Blízkého východu.
Česko by se po brexitu mohlo stát branou japonských firem do EU
V souvislosti s odchodem Velké Británie z Evropské unie se otevírá pro Česko možnost, aby bylo pro japonské firmy cestou k průniku na společný unijní trh. Mezi perspektivní obory pro spolupráci českých a japonských firem patří tradičně automobilový průmysl, ale také obranný, letecký, IT či sklářský průmysl. Ve zprávě o jednání ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD) s jeho japonským protějškem Hirošige Sekem to ČTK sdělilo ministerstvo.
Úřady některým emigrantům nezrušily pobyt, chtějí po nich poplatky
Úřady některým lidem, kteří před rokem 1989 emigrovali, nezrušily trvalý pobyt, vzniká jim tak dluh třeba za komunální odpad. V tiskové zprávě na to upozornila ombudsmanka Anna Šabatová. Veřejná ochránkyně práv uvedla, že od roku 1982 měl být zrušen trvalý pobyt všem, kdo prokazatelně trvale opustili území tehdejšího Československa. Úřady však nebyly důsledné, takže některým emigrantům trvalý pobyt zrušily, jiným ne. Ti pak podle ombudsmanky mnohdy ani dnes netuší, že o trvalý pobyt na území ČR nikdy nepřišli. Podobně jsou na tom podle Šabatové i ti, kteří využili možnosti znovu získat české státní občanství, které před rokem 1990 ztratili. Aniž by o tom věděli, protože dál žijí v zahraničí, se získáním státního občanství jim byl v evidenci obyvatel zapsán i trvalý pobyt na ohlašovně. S tím se ale pojí povinnosti, například placení poplatku za svoz komunálního odpadu. Podle zkušenosti ombudsmanky se tito lidé o svém trvalém pobytu v ČR dozvídají až ve chvíli, kdy je po nich vymáhán údajný dluh.
Ústavní soud: I vězeň má právo na kontakt s dětmi
I vězeň má právo na kontakt s dětmi, zdůraznil Ústavní soud v novém nálezu. Krajský soud v Brně chyboval, když styk otce se synem a dcerou v konkrétním případě nijak neupravil a dostatečně to nezdůvodnil. V úvahu připadaly návštěvy ve věznici i nepřímý kontakt prostřednictvím telefonu, e-mailu či komunikační služby Skype. Justice samozřejmě musí vždy zvažovat konkrétní okolnosti a také povahu trestné činnosti, za kterou je člověk odsouzen. Samotný výkon trestu by ale neměl být důvodem pro úplné přerušení kontaktu mezi rodičem a dětmi, uvedl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.
Znečištění podzemních vod se loni zhoršilo, je to i kvůli řepce
Jakost podzemních vod se loni oproti předchozím letům zhoršila, nadlimitní hodnoty některé ze sledovaných látek odborníci naměřili u 86,8 procenta sledovaných vrtů a pramenů. Jednou z příčin je i pěstování řepky a kukuřice, ke kterému se používají takové druhy pesticidů, které do podzemních vod proniknou snáz než ty spojené s pěstováním obilnin. Uvádí to zpráva o stavu vodního hospodářství ČR v roce 2016, kterou schválila vláda.
Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) loni sledovali 675 vrtů a pramenů. Zjišťovali u nich přítomnost 249 znečišťujících látek. Překročení stanovených limitů pro podzemní vody alespoň u jedné z těchto látek zjistili na 86,8 procenta zkoumaných míst.
Turisté nesmí vstupovat do vojenských lesů na Šumavě
Po sobotních bouřkách je pro turisty uzavřena další část Šumavy. Vojenský lesní úřad vyhlásil zákaz vstupu do lesů na několika místech v okolí Horní Plané na Českokrumlovsku. Týká se to především lokalit Pěkná, Arnoštov, Uhlíkov, Jablonec, Maňávka, Nová Pec a Zvonková. ČTK to řekl tiskový mluvčí vojenských lesů Jan Sotona. Lesy jsou nepřístupné kvůli pádu stromů po bouřkách a silném větru.
Ze stejného důvodu nesmí od víkendu turisté vstupovat do některých oblastí jižní části šumavského národního parku.
Potraviny na pranýři fungují pět let, podle průzkumu jim lidé věří
Během pěti let fungování webu Potraviny na pranýři, jej navštívilo 2,4 milionu unikátních uživatelů. Úřady na tomto webu zveřejňují informace o nekvalitních a nebezpečných potravinách či uzavřených provozovnách veřejného stravování. Naprosté většině uživatelů to podle průzkumu pomáhá se vyhnout nekvalitním či falšovaným potravinám, uvedli na tiskové konferenci zástupci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a ministerstva zemědělství. Od spuštění projektu SZPI zveřejnila na webu 3714 šarží nevyhovujících potravin, z toho 1558 nebezpečných, 1207 falšovaných a 949 nejakostních. Problémy byly například u sudových vín, dále u doplňků stravy nebo u masných výrobků.
Průměrná útrata za školní potřeby letos stoupla na 2933 Kč
Rodiče českých dětí letos utratí za školní potřeby v průměru 2933 korun. Za volnočasové aktivity pak vydají za pololetí 3356 korun. V porovnání s minulým rokem jsou tyto výdaje celkem o zhruba tisíc korun vyšší. Vyplývá to z průzkumu společnosti Profi Credit. Podle údajů společnosti Provident Financial rodiče za školní pomůcky a kroužky pro děti letos zaplatí celkem 8,09 miliardy korun. Nejvyšší výdaje čekají rodiče prvňáků.
Zájem o nákup vína ve větších nádobách roste
Zájem o nákup vína ve větších nádobách v posledních letech roste. Lidé už sice na jižní Moravu nejezdí s demižony, ale nakupují víno v pětilitrových skleněných soudcích. Vyplývá to ze zprávy Vinařství Mutěnice, které má jako jedna z mála firem stáčecí linku na vícelitrové nádoby a pokrývá v tomto sortimentu až 70 procent trhu. ČTK to řekli zástupci firmy. Podle nich prodeje v tomto sortimentu rostou o desítky procent ročně.
Ještě před dvaceti nebo třiceti lety byly vícelitrové nádoby na víno velmi rozšířené. S prázdnými demižony se jezdilo na Moravu, s plnými zpět. Poté získaly na delší dobu prim lahve sedmičky i takzvané jednolitrovky. Nyní se zájem o vícelitrové nádoby vrací.
Novojičínská slavnost připomene výročí narození generála Laudona
Třísté výročí narození rakouského vojevůdce Ernsta Gideona von Laudona připomene druhý zářijový víkend tradiční městská slavnost v Novém Jičíně. Na pozvání radnice přijede do města také 51 členů rakouské šlechtické rodiny Loudonů, potomků slavného vojevůdce, řekla ČTK mluvčí radnice Marie Machková. Jeden z nejznámějších vojevůdců 18. století generál Laudon zemřel v roce 1790 v jednom z domů na Masarykově náměstí. Návštěvníci 24. ročníku slavností se mohou těšit nejen na historickou bitvu či přehlídku historických vojsk, ale i doprovodný kulturní program.
Netopýří noc letos přiláká návštěvníky do dolu Jeroným i na Bečov
V prvních zářijových dnech budou mít lidé možnost přihlížet odchytu netopýrů v dole Jeroným na Sokolovsku a v areálu hradu a zámku v Bečově nad Teplou. Takzvané netopýří noci pořádá Správa Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Tradiční putovní akce přiblíží lidem život záhadami a mnoha mýty opředených nočních lovců, informovala za organizátory v tiskové zprávě Jana Rolková.
Sport
V nominaci fotbalové reprezentace na kvalifikační zápasy s Německem a v Severním Irsku se poprvé objevují útočník Jan Kliment z Bröndby Kodaň a krajní bek Jan Bořil ze Slavie. Trenér Karel Jarolím naopak zatím vynechal útočníka Patrika Schicka či Tomáše Sivoka, hodlá však ještě povolat další hráče. Aktuálně má Jarolím ve výběru 18 jmen, z toho jsou dva útočníci.
S třinácti nováčky v sestavě nastoupí čeští hokejisté ve středu v Třinci proti Slovensku. V duelech s bývalým federálním partnerem si na startu olympijské sezony kouč Josef Jandač vyzkouší především možné kandidáty pro budoucnost národního týmu.
Plánovaný konec aktivní kariéry rychlobruslařky Martiny Sáblíkové po olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu se nekoná. Třicetiletá česká reprezentantka sice v minulosti několikrát uvedla, že v roce 2018 chce rychlobruslařské ovály opustit, před začátkem nové sezony ale uvedla, že změnila názor.
Tenista Radek Štěpánek už se letos na turnajích neobjeví. Podobně jako před rokem ukončil osmatřicetiletý karvinský rodák sezonu předčasně. Dvojnásobný vítěz Davisova poháru na sociálních sítích oznámil, že se již těší na rok 2018.
Třetí nasazená Petra Kvitová prohrála v prvním kole turnaje v New Havenu s čínskou tenistkou Čang Šuaj 2:6, 1:6. Vypadla i turnajová sedmička Barbora Strýcová po porážce 5:7, 3:6 s Darjou Kasatkinovou z Ruska. Turnaj tak pro české hráčky záhy skončil, neboť první kolo bylo v pondělí konečnou rovněž pro Kateřinu Siniakovou a Kristýnu Plíškovou.
Tenista Jiří Veselý vypadl z turnaje ve Winston-Salemu v druhém kole. Šestnáctý nasazený český hráč, který měl v úvodním kole volný los, podlehl Marcosi Baghdatisovi z Kypru 2:6 a 6:7.
Počasí
Ve středu bude jasno až polojasno, na severovýchodě výjimečně možnost přeháněk. Nejvyšší teploty 21 až 25 stupňů Celsia.