Denní souhrn zpráv

Hejtman Jiří Čunek vyhlásil ve Zlínském kraji stav nebezpečí

Zlínský hejtman Jiří Čunek vyhlásil v kraji kvůli africkému moru stav nebezpečí, zatím s platností do 29. srpna. Další rozhodnutí bude podléhat vládě, řekl Čunek novinářům. Mimořádný stav umožní zamořené území lépe chránit a zabránit tomu, aby nakažení divočáci migrovali z ohniska nákazy. Zároveň má zabránit divokým prasatům z okolí vstupu do zasažené oblasti. Ohnisko nákazy na Zlínsku bude dočasně lemovat elektrický ohradník, jehož výstavba by měla podle Čunka s pomocí dobrovolných hasičů a dalších neziskových organizací začít koncem tohoto týdne. S nasazením armády se nepočítá. Zhruba na 100 hektarech navíc nebudou moci zemědělci sklízet úrodu, která jim bude proplacena.

Stát by mohl v září koupit vepřín v Letech u Písku

Na začátku září by mohla být uzavřena kupní smlouva mezi státem a firmou AGPI, majitelem vepřína v Letech na Písecku, který stojí v místech protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Valná hromada AGPI schválila převod areálu na stát. ČTK to řekli ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a místopředseda představenstva AGPI Jan Čech. Cenu ani jedna ze stran neuvedla, AGPI ji oznámí až v případě, že se s vládou na odkupu dohodne. O situaci vepřína v místě romského tábora z doby druhé světové války se jedná přes 20 let. Česko za vepřín na pietním místě sklízí léta kritiku, k odstranění farmy vyzval i Evropský parlament.

MF zlepšilo odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok

Ministerstvo financí v nové prognóze zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta a příští rok na 2,9 procenta. Ke zvýšení odhadů vedlo především zlepšení kondice české ekonomiky i vývoje v zahraničí, informoval v tiskové zprávě úřad. V předchozí dubnové prognóze MF počítalo letos i příští rok s růstem ekonomiky o 2,5 procenta. Loni hrubý domácí produkt stoupl o 2,6 procenta. Hospodářský růst by měla podle MF mimo jiné táhnout rostoucí spotřeba domácností založená na růstu mezd. Ten souvisí s nízkou mírou nezaměstnanosti a s rostoucím počtem volných pracovních míst.

ČR v pololetí získala z EU o 16,7 miliardy Kč více, než zaplatila

Česká republika získala v pololetí z rozpočtu Evropské unie o 16,7 miliardy korun více, než do něj odvedla. Informovalo o tom ministerstvo financí. Loni v pololetí tzv. čistá pozice ČR činila 66,6 miliardy korun a za celý loňský rok 79,6 miliardy korun. ČR v pololetí obdržela z unijního rozpočtu 39,5 miliardy korun a odvedla do něj 22,8 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU. Snížení čisté pozice ve srovnání s předchozími roky je podle ministerstva způsobeno zejména zahajováním operačních programů pro období 2014 až 2020.

Prezident Zeman podepsal vyšší podíl obcí a měst na DPH

Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o rozpočtovém určení daní, která zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Od příštího roku se zvýší podíl obcí a měst na vybrané DPH z nynějších 21,4 procenta na 23,58 procenta, a to na úkor státního rozpočtu. Obce a města by tak mohla získat navíc celkem zhruba 8,5 miliardy korun ročně. Novela také zvyšuje při rozdělování peněz obcím kritérium počtu žáků navštěvujících školu v daném místě. Na jednoho žáka by tak mělo připadat nově až 13.700 korun.

Dluhy domácností vůči bankám v červnu stouply na 1,479 bilionu korun

Dluhy českých domácností vůči bankám v červnu meziměsíčně stouply o 11,99 miliardy a činily 1,479 bilionu korun. Proti loňskému červnu jsou vyšší o téměř 110 miliardy. Vyplývá to z údajů, které na webu zveřejnila Česká národní banka. Zadluženost firem proti květnu naopak klesla. Snížil se i objem peněz, které podniky uložily na jednodenní vklady, v případě domácností se meziměsíčně zvýšil.

NKÚ zjistil nedostatky při zadávání zakázek u vybraných úřadů

Nedostatky při zadávání veřejných zakázek i chyby v účetnictví odhalil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při prověrce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) a Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV). Kontroloři prověřili, jakým způsobem úřady hospodařily se státními penězi v letech 2013 až 2015. V tiskové zprávě sdělil mluvčí NKÚ Václav Kešner. Celkem NKÚ prověřil vzorek 79 milionů korun a majetek v hodnotě téměř 15 milionů korun. Zjišťoval jakým způsobem úřady nakupovaly například právní služby, úklid a ostrahu, jak pořizovaly jazykové vzdělávání, nakupovaly služební automobily, ale také například jakým způsobem pronajímaly majetek. Kontrola se zaměřila rovněž na vedení účetnictví.

Ústavní soud se musí zabývat povinnou maturitou z matematiky

Nad právní úpravou povinné maturity z matematiky se musí zamyslet Ústavní soud. Obdržel návrh skupiny poslanců na zrušení části školského zákona, na jehož základě smí vláda svým nařízením stanovit, na kterých oborech bude matematika povinnou součástí zkoušky. Terčem návrhu, který ČTK získala z přehledu plenárních věcí Ústavního soudu, je také aktuální znění vládního nařízení. Poslanci nezpochybňují, že matematika je důležitá pro tvorbu logického myšlení a výchovu přemýšlivého člověka. Povinná matematika podle nich ale poškodí studenty s nadáním pro jiné předměty, ale také některé obory a školy, které kvůli povinné zkoušce mohou pocítit odliv zájemců o studium.

ČR se posunula v kybernetické bezpečnosti na 35. příčku na světě

Česká republika si loni polepšila v mezinárodním hodnocení připravenosti na kybernetické útoky. Proti roku 2015 se posunula o šest míst dopředu a patří jí celosvětově 35. příčka. Vyplývá to z hodnocení OSN Global Cybersecurity Index, které zveřejnila organizace CZ.NIC na svém blogu. V žebříčku si nejlépe stojí Singapur, USA a Malajsie, následují Omán a Estonsko.

Čeští policisté odjeli hlídat hranice do Makedonie a Srbska

Na zahraniční mise do Makedonie a Srbska odjelo 55 českých policistů. Budou pomáhat s ostrahou hranic. Vrátí se v polovině září, kdy je vystřídají další kolegové. Novinářům to řekl ekonomický náměstek policejního prezidenta Petr Petřík. Čtyřicítka policistů bude v Makedonii střežit hranici s Řeckem, zbylí budou v Srbsku hlídat na hranici s Bulharskem. Do Makedonie odjel kontingent podvanácté, do Srbska se policisté vydali počtvrté.

Temelín obnovil výrobu elektřiny na druhém bloku

Jaderná elektrárna Temelín obnovila výrobu elektřiny na druhém bloku. Připojením turbogenerátoru k přenosové soustavě tak skončila odstávka, která trvala necelých 73 dní, energetici ji zvládli oproti plánu o necelé dva týdny rychleji. Plného výkonu by měl blok dosáhnout do konce týdne. ČTK to ekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Od začátku roku vyrobil Temelín 9,137 terawatthodiny elektřiny. Odstávka prvního bloku pro výměnu paliva začne v závěru roku, plánuje se také na tři měsíce.

MŽP zrušilo rozhodnutí o výjimce pro obnovu těžby na Tlustci

Krajský úřad v Liberci se musí znovu zabývat udělením výjimky z ochrany zvlášť chráněných živočichů a rostlin, která je potřeba pro obnovu těžby čediče na kopci Tlustec na Českolipsku. Odpůrci těžby opět uspěli s odvoláním u ministerstva pro životní prostředí (MŽP), které souhlasné rozhodnutí kraje zrušilo a případ vrátilo k novému projednání. ČTK to sdělil předseda Sdružení na záchranu kopce Tlustec Tomáš Řízek.

Prezident Zeman si v půlce srpna vezme dovolenou, bude v Lánech

Prezident Miloš Zeman si v polovině srpna vybere týden dovolené. Proti začátku července, kdy ji trávil na své chalupě v Novém Veselí na Žďársku na Vysočině, nyní zůstane na zámku v Lánech. ČTK to ekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Dovolená Zemanovi začne 14. srpna a potrvá do 18. srpna. Ovčáček poznamenal, že na zámku v Lánech bude prezident k zastižení pro případné administrativní záležitosti. Zemana, o jehož zdraví se před prázdninami často mluvilo kvůli znatelné únavě při zahraničních cestách, bude čekat po skončení léta náročný program. Mimo jiné v září plánuje účast na Valném shromáždění OSN v New Yorku, v říjnu zase slíbil pronést projev před Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve Štrasburku.

Nápad studentky pomůže ochraně přírody i huti

Studentka ostravské Vysoké školy báňské vymyslela opatření, která sníží obsah sirovodíku v koksárenském plynu. Vypracovala na to téma diplomovou práci. Je pravděpodobné, že hutní společnost ArcelorMittal Ostrava její opatření uvede v praxi už příští rok. ČTK to řekla mluvčí Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava Ivana Gračková. Opatření, která studentka Lenka Šimková navrhuje, mají podle Gračkové ušetřit životní prostředí i náklady hutě.

Kohoutkovou vodu na pomoc Haiti nabídne letos 20 podniků

Dvě desítky podniků v Olomouckém i v sousedním Pardubickém kraji se rozhodly letos zapojit do kampaně na pomoc obyvatelům Haiti. Svým hostům budou nabízet v srpnu kohoutkovou vodu, zaplatit za ni budou moci lidé libovolnou částku. Do třetího ročníku se zapojily kavárny a restaurace v Olomouci, v Hranicích, Zábřehu a Svitavách. Sbírku s názvem Na zdraví Haiti pořádá Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO). Výtěžek půjde na zdravotní péči pro Haiťany, řekla ČTK mluvčí ACHO Karolína Opatřilová.

Letní hudební festivaly stále lákají tisíce návštěvníků

Prázdninové hudební festivaly jsou pro řadu lidí symbolem léta a mnohé z nich vykazují desetitisícovou návštěvnost. Z "internetové populace" lidí ve věku 15 až 34 let je podle průzkumu společnosti Nielsen Admosphere navštěvuje téměř třetina lidí. První polovina festivalové sezony nabídla řadu zahraničních hvězd i zrušení dvou tradičních akcí. Třeba pražský Metronome přivítal 16.000 návštěvníků, dvakrát více než loni. Colours of Ostrava zaznamenal rekordních 43.000 až 46.000 lidí. Ve Vizovicích na Zlínsku navštívilo Masters of Rock 25.000 návštěvníků z 38 zemí světa. V Milovicích na Nymbursku na akci Votvírák zaměřené převážně na hudbu v provedení českých a slovenských interpretů bylo 40.000 lidí několika generací. Popularity festivalů mezi potencionálními voliči využívají i politici, kteří je letos navštěvují v nevídaném množství.

Sport

Tenistka Kateřina Siniaková se díky triumfu na turnaji v Bastadu posunula v pořadí WTA o 17 míst a momentálně jí patří 39. místo. Český tenis tak má nyní v první čtyřicítce žebříčku pět zástupkyň v čele se světovou jedničkou Karolínou Plíškovou, která dál vede před Rumunkou Simonou Halepovou.

Urna s ostatky hokejové a fotbalové legendy Vlastimila Bubníka byla uložena na Čestném pohřebišti Ústředního hřbitova v Brně. Bubník je po cyklistickém vítězi Závodu míru Vlastimilu Moravcovi, který tragicky zahynul v roce 1986, teprve druhým brněnským sportovcem, jemuž se dostalo této pocty.

Počasí

Teploty v Česku v úterý zesílí, na celém území budou přes den šplhat ke 34 až 38 stupňům Celsia. Vedro večer přeruší studená fronta, se kterou přijdou zřejmě i silné bouřky. Horko v dalších dnech by pak už mělo být menší, přesto zejména na jihovýchodě a východě republiky bude nadále přes 31 stupňů.