Denní souhrn zpráv
Premiér Sobotka po šesti letech opouští funkci předsedy ČSSD
Premiér Bohuslav Sobotka po šesti letech opouští funkci předsedy ČSSD. Své rozhodnutí vysvětlil tím, že nese odpovědnost za pokles volebních preferencí strany. Uvedl, že z ČSSD cítil neklid a kritiku v době, kdy by se měla soustředit na získávání voličů a svůj program. Vedení strany se ujímá statutární místopředseda sociálních demokratů a ministr vnitra Milan Chovanec, lídrem pro říjnové volby do Sněmovny bude místo Sobotky místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Sobotka chce dokončit mandát v čele vlády. Své rozhodnutí oznámil Sobotka po středečním zasedání grémia ČSSD a potvrdil tím spekulace několika posledních dní. Zaorálkovu roli má potvrdit na sobotní programové konferenci širší vedení strany. Sobotka zůstane v čele jihomoravské kandidátky ČSSD.
Zeman se v pátek setká s britským ministrem zahraničí Johnsonem
Prezident Miloš Zeman se v pátek během návštěvy Velké Británie setká i s britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Jednat budou o brexitu či bilaterálních vztazích. ČTK to dnes řekl ředitel zahraničního odboru Rudolf Jindrák. Do Londýna Zeman jede především kvůli audienci u královny Alžběty II. Od počátku se česká diplomacie snažila domluvit schůzku i s někým z britské vlády. Zájem měla především o premiérku Theresu Mayovou. S ní se ale kvůli složité povolební situaci nepodařilo setkání sjednat. Britskou vládu tak při jednáních s českým prezidentem zastoupí Johnson. Podle Jindráka se schůzka uskuteční na závěr Zemanovy návštěvy Londýna. Mluvit by spolu měli, na rozdíl od rozhovoru s královnou, především o exekutivních tématech, tedy třeba o brexitu, česko-britských bilaterálních vztazích či o školství. Tématem budou i evropské záležitosti. Setkání by mělo trvat asi půl hodiny až 40 minut a uskuteční se na britském ministerstvu zahraničí, dodal Jindrák. Do Buckinghamského paláce je český prezident se svou ženou Ivanou pozván na 12:00 (13:00 středoevropského letního času). Zeman poté položí květinu u památníku letecké bitvy o Anglii a v rezidenci velvyslance vyznamená válečné veterány.
Diplomat: Jednání o brexitu nesmí poškodit vztahy EU s Británií
Jednání o odchodu Británie z Evropské unie je třeba vést tak, aby nepoškodilo vztahy obou stran. Vážné narušení vztahů by se mohlo přelít i do jiných oblastí a mohlo by negativně ovlivnit činnost Severoatlantické aliance, což není v zájmu žádné strany. Na mezinárodní konferenci Prague European Summit to řekl český velvyslanec při EU Martin Povejšil. Upozornil přitom na to, že Británie i zbývající země unie budou mít i po brexitu shodné zájmy v bezpečnostní oblasti. Očekává, že rozhovory budou složité, přesto by podle něj bylo velmi špatné, kdyby po jednání zůstalo mezi Británií a zbývající sedmadvacítkou napětí a pocit nespravedlnosti. Mělo by to totiž dlouhodobý dopad i na běžné vztahy mezi kontinentální Evropou a Londýnem.
Ministerstvo dopravy vypsalo obří tendr na správu mýta
Ministerstvo dopravy vypsalo tendr na nového správce mýtného systému. Během deseti let plánuje za jeho provoz utratit 29 miliard korun. Na setkání s novináři to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Uchazeči o účast v tendru budou nyní mít dva měsíce na to, aby se o obří zakázku přihlásili. Soutěž cenu pravděpodobně sníží, uvedl Ťok. Uvedených 29 miliard korun je podle něho odhad maximálních možných nákladů. Cena odráží požadavek vlády na technologicky neutrální řešení. Zájemci mohou využít stávající síť mýtných bran, nebo navrhnout zcela nový systém. Dále je součástí soutěže požadavek na rozšíření silnic první třídy z nynějších 230 na 1140 kilometrů.
Šlechtová: Česku hrozí, že po roce 2020 nebude mít dotace z EU
Česku reálně hrozí, že po roce 2020 nebude dostávat žádné dotace z Evropské unie. Na Setkání lídrů průmyslu a dopravy to uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Unie podle ní zatím nemá žádnou strategii, jak chce po roce 2020 dotace rozdělovat. Je nutné pozitivně využít předsednictví Česka v Radě Evropské unie, které je plánované na druhou polovinu roku 2022, uvedla ministryně. "Je otázkou, zda tady nějaká kohezní politika (politika soudržnosti) bude. Z debat v Bruselu cítím, že velké západní státy k tomu nebudou mít příliš velkou ochotu," řekla Šlechtová. Za rizika označila také brexit a volby do evropského parlamentu v roce 2018. "Bude ustavena nová komise a zatím vůbec nevíme, jak se postaví k celkovému pojetí Evropy," doplnila ministryně.
Sobotka: Investorem nového bloku Dukovan bude ČEZ, nebo stát
Investorem nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by měla být firma ČEZ, anebo stát. Počítají s tím tři varianty možného financování chystané výstavby, které byly vybrány na zasedání Stálého výboru pro jadernou energetiku v Dukovanech. Novinářům to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Finální variantu by podle premiéra měla vláda vybrat nejpozději na jaře 2018. Dukovanská elektrárna má čtyři bloky. Podle dosavadních předpokladů by jejich provoz měla firma ČEZ ukončovat od roku 2035.
Počet podnikatelů v Česku letos klesl o 10.000 na 971.000
Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, klesl v prvním čtvrtletí o 10.000 na 971.000. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení. Loni počet podnikatelů, tedy například soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, stoupl o 5000. Nejvíce podnikatelů je evidováno v Praze (171.000) a v krajích Středočeském (134.000) a Jihomoravském (107.000).
Od čtvrtka lze volat v rámci EU za domácí ceny
Od čtvrtka mohou zákazníci evropských operátorů, včetně těch z Česka, volat v jiných zemích Evropské unie za stejné ceny, jako doma. EU zrušila příplatky za roaming. Čeští operátoři T-Mobile a Vodafone nabízí volání z jiných evropských zemí za domácí ceny od neděle. O2 se k nim připojuje ve čtvrtek. Operátorům nejsou povolena omezení hlasových volání a textových zpráv, u dat má operátor poskytnout dostatečně velký objem v závislosti na ceně balíčku mobilních služeb. Nová pravidla předpokládají "přiměřené používání roamingových služeb", tedy v zásadě to, že zákazník svůj mobil používá více v domovské zemi než v zahraničí. Pravidla platí ve všech zemích EU. Ve státech Evropského hospodářského prostoru, tedy v Lichtenštejnsku, na Islandu a v Norsku, bude roaming za domácích podmínek zaveden o něco později.
Zpráva o menšinách: EET nezpůsobila Vietnamcům loni větší problém
Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) loni nezpůsobilo vietnamským podnikatelům v Česku zásadní problém. Komunita naopak musela řešit potíže kvůli nedostatečnému zdravotnímu pojištění mnohých Vietnamců a Vietnamek. Sílí také snaha Vietnamu o kontrolu a ovládání vietnamských spolků v Česku. Uvádí to s odvoláním na vietnamského zástupce zpráva o situaci národnostních menšin v ČR za loňský rok. Dokument ve středu schválila vláda. Lidé z Vietnamu jsou po Slovácích a Ukrajincích třetí nejpočetnější skupinou cizinců v Česku. Na konci loňska jich s povolením v zemi žilo 58.080, z nich 48.571 trvale. Od roku 2010 do roku 2015 české občanství získala skoro tisícovka lidí z Vietnamu či s vietnamským původem. Na konci letošního dubna ministerstvo vnitra evidovalo 58.792 Vietnamců a Vietnamek, tvořili tak 12 procent cizinců. Trvale mohlo v zemi žít 49.142 z nich, tedy víc než čtyři pětiny.
V 91 letech zemřel sochař Olbram Zoubek
V 91 letech v Praze zemřel akademický sochař Olbram Zoubek. ČTK to oznámil ředitel Národního filmového archivu a Zoubkův zeť Michal Bregant. Zoubek vytvořil mimo jiné památník obětem komunismu na pražském Újezdě. Do povědomí široké veřejnosti se zapsal tím, že v roce 1969 sňal posmrtnou masku Jana Palacha, který se upálil na protest proti komunistickému režimu. Zoubek sám říkal, že se považuje za řemeslníka. "Rád dělám sochy živé, které patří na déšť, mráz a vítr," řekl dříve ČTK. Hlavním tématem Zoubkovy tvorby byla lidská figura. Jeho plastiky jsou typické štíhlostí a protáhlostí i výraznými gesty a postoji. Jeho dílo je zastoupeno v řadě českých i zahraničních galerií či soukromých sbírek. V poslední době pracoval například na plastice pátera Josefa Toufara, která byla odhalena letos v únoru v kostele v Zahrádce na Havlíčkobrodsku.
Projekt Jména mrtvým chce poznat oběti totalit v masových hrobech
Pomoci identifikovat oběti totalitních režimů v masových hrobech má projekt Jména mrtvým, který představila organizace Centrum pro dokumentaci totalitních režimů. Mohl by odhalit například ostatky aktérů atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V první fázi chce projekt zajistit vytvoření seznamu zemřelých z období totalitních režimů, kteří byli uloženi v neoznačených hrobech a zajistit vzorky DNA od jejich příbuzných, řekl novinářům soudní znalec v oboru genetiky Daniel Vaněk. V dalších fázích projektu se plánuje archeologické ohledání pohřebišť, vyzvednutí ostatků, jejich antropologické ohledání a genetická identifikace. První fázi projektu jeho organizátoři financují z vlastních zdrojů. Hromadná pohřebiště se nacházejí v Praze, Brně, Ostravě a ve Valdicích. Největší je na hřbitově v Ďáblicích, kde je ve společných hrobech uloženo patrně 2800 rakví. Jsou mezi nimi i ostatky parašutistů, kteří provedli útok na Heydricha, a podle historika Aleše Kýra také 137 popravených či zemřelých politických vězňů z poúnorového období.
Podoby venkovských svateb ukáže výstava Národopisného muzea
O tom, jak v minulosti vypadala vesnická svatba, se mohou od pátku dozvědět návštěvníci Letohrádku Kinských na Smíchově. Kromě svatebních krojů z různých regionů bude k vidění také třeba unikátní kytice z východních Čech nebo vysoký svatební koláč z Hané. Autoři výstavy nazvané prostě Svatba chtějí představit všechny důležité aspekty příprav sňatku v minulém a předminulém století na českém i moravském venkově. "Seznámíte se s takzvanými svatebními obřadníky, svatebními dary, průběhem příjezdu ženicha pro nevěstu, samotným obřadem, hostinou či následným čepením," slibují organizátoři z Národopisného muzea.
V Poštovním muzeu začíná výstava jubilujícího Jiřího Slívy
V rámci připomínání životních jubileí autorů poštovních cenin otevírá Poštovní muzeum v Praze výstavu věnovanou populárnímu grafikovi, ilustrátorovi a humoristovi Jiřímu Slívovi. Začátkem července oslaví sedmdesátiny. Expozice nazvaná Jiří Slíva - PostPoesie, která potrvá až do 1. října, představí původní návrhy na známky, obálky prvního dne vydání, razítka i autorovu volnou tvorbu, která se s tou poštovní často prolíná. Její součástí jsou litografie, kresby, plastiky a série poštovních básní, které Slíva složil pro tuto příležitost.
První vyléčené želvy putovaly díky projektu Kura Kura do moře
Měsíc po otevření rehabilitačního centra pro mořské želvy Kura Kura na ostrově Nusa Penida v Indonésii vypustili zaměstnanci brněnské zoo zpět do moře první čtyři vyléčené želvy. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí zoo Gabriela Tomíčková. Zoo Brno na projektu spolupracovala s indonéskou nadací, cílem centra je po vyléčení vracet do přírody zraněné želvy nebo želvy zabavené pašerákům. "Jsme rádi, že projekt, který brněnská zoo intenzivně připravovala deset let, má první výsledky. Věříme, že díky osvětě mezi místními obyvateli a práci našich lidí se podaří zpomalit želví apokalypsu," uvedl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka. Nyní je v rehabilitačním centru osm želv, které tam přinesla ochranářská společnost působící na Nusa Penidě. Želvy byly v zuboženém stavu a nyní jsou v péči pracovníků rehabilitačního centra, uvedla mluvčí.
Počasí v pátek
Zataženo až oblačno, na většině území občasný déšť. Teploty 20 až 24 stupňů Celsia.