Denní souhrn zpráv
Středočeští zastupitelé nechali Drábové krajský mandát
Středočeští zastupitelé odmítli zbavit mandátu krajské zastupitelky předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Danu Drábovou (za STAN). Podle ministerstva vnitra totiž jako vysoká státní úřednice nemůže být zároveň zastupitelkou kraje. Zánik jejího mandátu tak zřejmě vysloví ministr vnitra. Hnutí STAN, za něž byla Drábová zvolena, s právním názorem vnitra nesouhlasí a chce, aby se celým sporem zabýval soud. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) před časem poslal středočeské hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO) dopis, v němž ji upozornil na neslučitelnost funkcí Drábové. Zastupitelé ji měli 7. března zbavit mandátu. Protože se tak nestalo, ministr požádal o svolání mimořádného jednání zastupitelů, to se uskutečnilo v úterý. Funkce zastupitele a vysokého státního úředníka jsou podle vnitra neslučitelné, zastupiteli mohou být jen řadoví státní zaměstnanci. Hnutí STAN, za které Drábová kandidovala, ale tvrdí, že přednost před volebním zákonem má novější služební zákon, který souběh obou funkcí umožňuje.
Soud osvobodil muže obžalovaného z házení vajec na Zemana
Trestní soud zprostil viny Jindřicha Frühaufa, který podle obžaloby hodil dvě vejce směrem k prezidentovi Miloši Zemanovi. Soudce uvedl, že se skutek nepodařilo prokázat. Důchodce z Kladna vinu popíral, vypověděl, že na shromáždění pouze troubil na vuvuzelu. Za výtržnictví mu hrozily až dva roky vězení, státní zástupkyně pro něj navrhla peněžitý trest 25.000 korun. Verdikt není pravomocný.
Incident se stal 17. listopadu 2014 na Albertově při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Lidé tehdy Zemanovi na transparentech vytýkali náklonnost k Rusku či vztah k alkoholu. Z davu létaly předměty a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce. Za chování při demonstraci byl nakonec obžalován jediný člověk - Frühauf. Třiašedesátiletý muž označil své stíhání za hysterickou mašinérii, připadá si jako v Bělorusku, Rusku nebo Číně. Na vuvuzelu troubil, protože ho údajně rozčílilo mimo jiné to, že Zeman v projevu zlehčoval podíl studentů na událostech ze 17. listopadu 1989.
Domovy a odbory: Chybí pečovatelé, hrozí omezení péče o seniory
Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) a odbory upozorňují na omezování péče o seniory a postižené v seniorských domovech a dalších zařízeních. Chybí tam několik tisíc pečovatelek a pečovatelů, kvůli nízkým výdělkům se nedaří nové síly přijmout a udržet. Situace se ještě zkomplikuje o letních dovolených, někde nebude možné zajistit ani základní péči. Novinářům to řekli prezident APSS Jiří Horecký, šéfka odborů Dagmar Žitníková a ředitelé několika zařízení. Žádají vládu o zvýšení výdělků. Ministerstvo práce chce situaci řešit změnou platových tarifů. Vládě chce předložit návrh nařízení, podle něhož by tarifních tabulek mělo být místo devíti od července šest. Lidé z nejnižších stupňů by se posunuli do vyšších a přilepšili si.
Veterináři zrušili poslední ochranná pásma před ptačí chřipkou
Veterináři zrušili poslední ochranná pásma před ptačí chřipkou. Byla v Poseči na Karlovarsku. V zemi tak už neplatí žádné mimořádné veterinární opatření v souvislosti s touto nemocí. ČTK o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Nákazová situace je už od konce března klidná. V Česku se vyskytlo 39 ohnisek nemoci v chovech. Veterináři doufají v to, že během několika měsíců bude země znovu prohlášená za prostou nemoci. V jiných evropských státech se zatím ohniska stále objevují.
Asociace: Růst zájmu o domácí dovolenou je letos opět vysoký
Nárůst zájmu o domácí dovolenou je letos stejně vysoký jako loni. V posledních dvou letech se poptávka po tuzemské turistice zvýšila meziročně o pětinu, i kvůli dřívější bezpečnostní situaci v populárních zahraničních destinacích. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci Asociace cestovních kanceláří. Loni absolvovaly dovolenou v tuzemsku tři miliony lidí. Náročnost českých turistů roste. Zvyšuje se poptávka po ubytování vyšších kategorií. "To, co dříve stačilo, dneska už nestačí," uvedl Krč. Zatímco dříve převažovalo ubytování ve tříhvězdičkových hotelech a penzionech, v poslední době roste zájem o ubytovací zařízení vyšší kategorie s wellness zázemím.
Karlovarský festival ocení Howarda, Loache, Lavertyho i Vorlíčka
Autor hudby k filmům Pretty Woman, Šestý smysl, Batman začíná či série Hunger Games skladatel James Newton Howard bude hostem 52. ročníku MFF v Karlových Varech. Při zahájení převezme 30. června Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Stejné ocenění obdrží britský režisér Ken Loach a jeho scenárista Paul Laverty, oznámil na tiskové konferenci prezident festivalu Jiří Bartoška. Loach a Laverty společně vytvořili 12 celovečerních a dva krátké snímky a stali se průkopníky britského sociálně realistického filmu s humanitním poselstvím. Ocenění dostanou v rámci oslav 30. výročí založení Evropské filmové akademie, dodal Bartoška. Cenu prezidenta karlovarského festivalu za umělecký přínos české kinematografii získá scenárista a režisér Václav Vorlíček, který krátce před zahájením přehlídky oslaví sedmaosmdesátiny.
Richterova výstava je přehlídkou stylů malby i reflexí dějin
Obrazy představující exkurzi dějinami malířství od druhé poloviny 20. století i reflexi traumatizujících chvil evropských i světových dějin přivezl do Prahy malíř Gerhard Richter. Abstraktní i figurální malba, krajiny i jednobarevné plochy se vztahují k druhé světové válce, k době teroru Frakce Rudé armády i k 11. září 2001, kdy Richter letěl do New Yorku a jeho let byl kvůli teroristickému útoku odkloněn. Jeho obrazy ale zachycují i krásu všedního dne, běžných lidských zážitků nebo jeho manželku a dcery, z nichž vyzařuje láska a klid. Pětaosmdesátiletý malíř pocházející z někdejšího východního Německa, odkud počátkem 60. let odešel na západ, považuje svou výstavu v Praze za splátku dluhu. "Je to srdeční záležitost. Možná v tom bylo i špatné svědomí," řekl dnes při prohlídce výstavy s novináři. Východní Evropě, která ho naplňuje sentimentem, se prý dlouho vyhýbal proto, že tu vládl stejný režim jako ten, který neměl rád. Pražská retrospektiva, která bude veřejnosti od středy až do 3. září přístupná v paláci Kinských, je první jeho takovou výstavou v někdejší východní Evropě.
Na uměleckoprůmyslové škole začíná výstava obrazů Oty Janečka
V galerii Vyšší odborné uměleckoprůmyslové školy na pražském Žižkově začíná výstava obrazů Oty Janečka (1919 až 1996). Jde o průřez jeho tvorby od 40 let do 80 let minulého století. Potrvá do 2. června. Janeček studoval kreslení a deskriptivní geometrii na pražské technice. Po uzavření vysokých škol za protektorátu pokračoval ve studiu na uměleckoprůmyslové škole. Nedokončil ji a stal se profesionálním výtvarníkem. Jeho první malířské pokusy z 30. let minulého století se zaměřily na studie krajin a kubistických zátiší. Koncem 40. let tento styl opustil a nechal se inspirovat přírodními motivy ptáků, později motýlů a rostlin. V polovině 50. let vytvořil rozsáhlý cyklus krajinných kompozic. Začátkem 60. let se ústředním tématem jeho tvorby stal mikrosvět organické hmoty. Vedle monumentálních obrazů maloval i stylizované portréty. Později se vrátil k přírodním motivům. Jeho tvorbu uzavřely začátkem 90. let pastely poeticky zasněných krajin a rybníků. Janeček se zabýval také grafikou, knižní ilustrací, návrhy poštovních zámek, šperků a textilu.
Rozhlasoví symfonici budou v programu klást důraz na různorodost
Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) ve své 91. sezoně bude klást v programu důraz na různorodost. Stejně jako v minulé sezoně dojde na premiéru nového opusu zkomponovaného přímo na objednávku SOČR. Rezidenčním umělcem rozhlasových symfoniků bude basbarytonista Adam Plachetka. Do nové sezony vstoupí rozhlasoví symfonikové se svým šéfdirigentem Ondrejem Lenárdem 2. října. Zazní díla Ericha Wolfganga Korngolda, Bohuslava Martinů a Hectora Berlioze. Novináře o tom informoval ředitel orchestru Jakub Čížek.
Výstava přiblíží práci porodních bab i první porodnice
Práci porodních bab i vznik prvních porodnic na území Prahy přibližuje nová výstava První křik, první pláč, která ve středu začíná v Muzeu hlavního města Prahy na Florenci. Zaměří se na historii asistence při porodech od sousedské pomoci až do vzniku zdravotnických porodnických institucí. ČTK o tom informovala Šárka Máchová z muzea. Návštěvníci uvidí doklady o řemesle porodních bab a porodnictví, pomůcky a nástroje porodních bab, učební pomůcky, lékařské nástroje a další předměty týkající se porodů, rodiček a jejich dětí, dodala. Výstava se zaměřuje na období druhé poloviny 18. století a první polovinu 19. století, kdy se zásadně změnil přístup k poskytování pomoci ženám při porodech. Začali působit specializovaní lékaři - porodníci a porodní báby musely absolvovat teoretický i praktický kurz porodnictví na univerzitě, založený na nejnovějších lékařských znalostech a objevech.
Po dvou letech oprav je opět v provozu barokní kašna Parnas
Po dvou letech oprav je opět v provozu barokní kašna Parnas na Zelném trhu v Brně. Její napuštění vodou oddálily o několik dní přenosy hokejových zápasů Komety Brno a oslavy jejího triumfu v extralize, uvedla mluvčí městské části Brno střed Denisa Kapitančiková. Opravy si vyžádaly čtvrt milionu korun. Kašna z konce 17. století byla rekonstruována v několika etapách. Nejdříve odborníci museli obnovit kamenné a kovové prvky, jako jsou například skalisko, sochařská výzdoba, vnější plochy nádrže, schodišťové stupně nebo patníky s řetězy. Nádrž kašny Parnas má půdorys šesticípé hvězdy a symbolizuje jeskyni. Byla postavena v letech 1690 až 1695 podle návrhu architekta Jana Bernarda Fischera z Erlachu. Celek nádrže je sestaven z nahromaděných kamenných článků různých druhů krinoidového vápence, jenž byl nalámán na brněnské Stránské skále. V její hmotě jsou zasazeny skulpturální alegorie mocností, mezi nimiž figurují Řecko, Babylónie, Persie a Svatá říše římská národa německého.
Bavorský a šumavský park budou tři roky mapovat tetřevovité ptáky
Správci národních parků na Šumavě a v Bavorsku letos zahájili rozsáhlý tříletý projekt zaměřený na zjištění populace tetřevovitých ptáků - tetřeva hlušce, tetřívka obecného a jeřábka lesního. Díky sledování ptáků v jejich přirozeném prostředí, rozborům vzorků trusu a také leteckému snímkování území jejich výskytu získají ochránci přírody přehled o síle populací těchto chráněných ptáků i o jejich genetickém potenciálu, řekl ČTK vedoucí odboru ochrany přírody Národního parku Šumava Martin Starý.
I když symbolem Šumavy je především tetřev hlušec, vzácnější je tetřívek, jehož počty podle odhadů klesají. Správci parku mají zatím k dispozici nepřesné a zřejmě podhodnocené myslivecké odhady z tokanišť, podle nichž žije na území parku kolem 50 až 70 tetřívků.
Počasí ve středu
Převážně zataženo s deštěm, místy trvalým, večer na severozápadě ubývání srážek. Na jihovýchodě území přechodně oblačno, déšť jen místy a ojediněle bouřky. Teploty 4 až 9 stupňů Celsia, na východě Moravy až 14 stupňů.