Denní souhrn zpráv

Teroristé nás nezastraší, řekl Sobotka k londýnskému atentátu

Teroristé nás nezastraší, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na twitteru v reakci na útok v Londýně. Česko podle něj cítí s blízkými obětí a stojí při Británii. Soustrast rodinám obětí teroristického útoku vyjádřil také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Smutné výročí útoku na bruselském letišti: dnes byl terčem Londýn. Cítíme s blízkými obětí a stojíme při Británii. Teroristé nás nezastraší," uvedl Sobotka.

Útočník v Londýně podle dosavadních informací nejprve najel vozem do lidí na chodníku na mostě přes Temži a pak pobodal u budovy parlamentu policistu. Zabil tři lidi, dalších 20 utrpělo zranění. Policie muže zastřelila, domnívá se, že útočil sám. České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace, že by mezi zraněnými byli Češi.

Sobotka bude na summitu EU v Římě prosazovat jednotu a bezpečnost

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude na sobotním neformálním summitu Evropské unie v Římě prosazovat jednotu a bezpečnost. Vyplývá to z mandátu, který mu během zasedání schválila vláda. Summit připomene 60. výročí podpisu římských smluv, které jsou jedním ze základů evropské integrace. "Naším cílem je dosáhnout toho, aby Evropa byla efektivnější, užitečnější pro své občany a méně byrokratická," uvedl premiér. Zdůraznil, že členství v EU je důležité pro stabilitu i prosperitu Česka. Neformální summit v Itálii má kromě připomenutí římských smluv také ukázat odhodlání států bloku pokračovat společně i poté, co se z Evropské unie rozhodla odejít Británie. Největší diskuse vzbuzuje možné začlenění pojmu vícerychlostní Evropy do připravované deklarace, proti čemuž se staví především východoevropské země.

Zeman: Erdogan svými výroky dokazuje, že Turecko nepatří do EU

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svými ostrými výroky na adresu Evropské unie dokazuje, že Turecko do EU nepatří, řekl prezident Miloš Zeman. Erdogan se podle něj snaží unii vydírat výhružkami, že vpustí do Evropy uprchlíky, jinou kartu ale turecký prezident v ruce nemá, uvedl Zeman na tiskové konferenci po návštěvě Olomouckého kraje. Erdogan prohlásil, že se Evropané nebudou moci nikde ve světě bezpečně pohybovat po ulicích, pokud Evropa nezmění svůj postoj. V úterý tvrdil, že je Evropa fašistická a krutá jako v období před druhou světovou válkou. Erdogan EU kritizuje zejména v souvislosti s tím, že úřady v Německu a Nizozemsku zakázaly tureckým ministrům vést ve svých zemích agitaci před tureckým referendem o posílení prezidentských pravomocí.

Česko přidá 25 milionů na rekonstrukci Iráku, schválila vláda

Příspěvek 25 milionů korun na poválečnou obnovu Iráku slíbí za Českou republiku ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na jednání Globální koalice proti Islámskému státu, které se koná ve Washingtonu. Částku schválila vláda. Ministerstvo předpokládá, že peníze se použijí například na dekontaminaci, odminování nebo zničení nevybuchlé munice. Ministři zahraničí členských států protiislámské koalice se budou ve Washingtonu zabývat zejména plány na rekonstrukci a stabilizaci Iráku. Letos v lednu vláda schválila vyslání českých policejních instruktorů do Iráku a plánuje se spolupráce při školení iráckých diplomatů. Ministerstvo zahraničí v polovině února přidělilo téměř 27 milionů korun na sedm projektů českých nevládních organizací, které se zaměřují na pomoc přímo v Iráku nebo poskytují podporu uprchlíkům v jiných zemích.

Piráti neúspěšně zpochybnili u ÚS věkovou hranici pro senátory

Ústavní soud odmítl stížnost České pirátské strany spojenou s návrhem na zrušení věkové hranice pro vstup do Senátu. Ústava a volební zákon ji stanoví na nejméně 40 let věku. Piráti se loni pokusili vyslat do senátních voleb v obvodu Frýdek-Místek Lukáše Černohorského. Voleb se ale zúčastnit nemohl právě kvůli nízkému věku. Magistrát ve Frýdku-Místku jeho přihlášku odmítl registrovat. Soud zdůraznil, že věkový limit je součástí ústavy od jejího přijetí. Piráti se domnívají, že konkrétní dovednosti jsou důležitější než věk. "Hranice 40 let pro senátory je iracionálně vysoká. Poslanci, kteří mohou prosadit zákon i přes odmítnutí Senátem, a v důsledku mají silnější pozici, mohou být zvoleni už v 21 letech. Soudci mohou být jmenováni ve věku 30 let a o míře jejich zodpovědnosti snad není třeba diskutovat," uvedl loni Černohorský v tiskové zprávě.

Kvůli pokutě 22 mil. podala ČR do Bruselu žádost o smírčí řízení

Česko předalo Evropské komisi v Bruselu žádost o zahájení smírčího řízení v případu údajného střetu zájmů při rozdělování zemědělských dotací, za který státu hrozí více než dvacetimilionová pokuta. Podle rozhodnutí zveřejněného ve středu na několika českých serverech unijní prověrka prokázala, že bývalý člen představenstva holdingu Agrofert a nynější místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek se při rozdělování dotací dopustil střetu zájmů. Nastal kvůli tomu, že Faltýnek byl členem představenstva holdingu a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady SZIF. Holding Agrofert donedávna vlastnil Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů vložil letos v únoru akcie Agrofertu do svěřenského fondu.

Babiš: Stát by případně koupil OKD za desítky milionů korun

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že stát by případně koupil černouhelnou společnost OKD, která je v úpadku, řádově za desítky milionů korun. Přesnou hodnotu ale neví. Řekl to novinářům před jednáním vlády. Ministerstvo financí (MF) v úterý oznámilo, že vedení těžební firmy oslovilo v minulém týdnu státní podnik Prisko, ve kterém MF vykonává akcionářská práva. Firma má zvážit možnost podání nabídky na koupi OKD. Soukromí investoři totiž nepředložili takovou nabídku, která by umožňovala reálně předpokládat schválení reorganizačního plánu a úspěšnou reorganizaci černouhelné společnosti. Stát už loni prostřednictvím Priska půjčil OKD 700 milionů korun. V OKD se dál těží uhlí. I se zaměstnanci dodavatelských firem tam nyní pracuje zhruba 11.000 lidí.

Vláda umožnila vyšší platy pro některé obory státní služby

Vláda rozšířila okruh státních zaměstnanců, kterým by bylo možné dát více peněz nad rámec stanovených tarifů. Jde například o zaměstnance v oborech finance, audit nebo zadávání veřejných zakázek. Cílem je zvýšit atraktivitu státní služby v oborech, v nichž se nedaří získávat dostatečně kvalifikované odborníky. Nyní jsou za klíčové v nařízení vlády o platových poměrech státních zaměstnanců označeny obory lékařská posudková služba, legislativa a právní činnost a informační a komunikační technologie. Například u finančního analytika je rozdíl u průměrného výdělku mezi podnikatelskou a nepodnikatelskou sférou měsíčně 19.400 korun. V případě auditorů je to téměř 28.000 korun a u specialistů v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací 23.500 korun měsíčně.

Elitní vojáci předvedli Zemanovi zásah proti teroristům

Ukázku zásahu elitních vojáků proti teroristům na základně 601. skupiny speciálních sil generála Moravce v Prostějově zhlédl prezident Miloš Zeman. Prostějovští vojáci podle Zemana patří mezi světovou špičku a Česká republika na ně může být právem hrdá. Elitní vojáci z Prostějova si nejen v Afghánistánu, kde plnili řadu speciálních úkolů, získali respekt. V rámci české armády jde o jediné zástupce speciálních sil. "Vím, že tento prapor už před mnoha lety předstihl v soutěži rangers členských zemí NATO dokonce i britské speciální jednotky, a to je co říct. Jsem pyšný na to, že naši vojáci bojují v Afghánistánu proti islámským teroristům," řekl Zeman ve středu při návštěvě zbrojařské firmy Excalibur Army ve Šternberku na Olomoucku, kde avizoval návštěvu Prostějova.

Organizace kritizují systém exekucí, žádají změnu pravidel

Protikorupční organizace Transparency International (TI) a společnost Člověk v tísni (ČvT) kritizují nynější systém exekucí. Podle nich nepomáhá řešit sociální problémy a nahrává korupci. Roste totiž podíl dlužníků s více exekucemi a mezi věřiteli a exekutory mohou vznikat korupční vazby. Obě organizace volají po úpravě pravidel exekucí a zavedení místní příslušnosti exekutorů. "V Česku žije deset milionů lidí a vede se tu 4,5 milionu exekucí vůči 830.000 dlužníků, s jejich rodinami to dopadá na dva miliony lidí," uvedl ředitel TI David Ondráčka. Situaci zhoršuje podle obou organizací to, že dluhy vymáhají často exekutoři z druhého konce republiky. Podle odpůrců úpravy by teritorialita znamenala vyšší administrativní zátěž pro velké věřitele, kteří by museli spolupracovat s mnoha exekutory po celé republice a nemohli by si vybrat libovolný exekutorský úřad.

Firmy už vyrábějí roboty spolupracující s člověkem

Robotika už dospěla do fáze, kdy robot může pracovat ve stejném prostoru s člověkem, ne jen za ochranným plotem. Dá se tak nahradit fyzicky nebo psychicky namáhavá práce. Podobného robota na brněnském veletrhu Amper představuje společnost Pilz Czech, která se zabývá bezpečností strojních zařízení. "U klasické robotizace se ve chvíli, kdy do prostoru vstoupí člověk, robot zastaví. Tady tomu tak není, spolupracující robot je dnes jedním z trendů," uvedl technický ředitel Pilz Czech Petr Škraňka.

Česko zvýší výdaje na ochranu klimatu, schválila to vláda

Česko by mělo do roku 2030 zdesetinásobit sumu vynakládanou na ochranu klimatu v rozvojových státech. Vyplývá to z materiálu Politika ochrany klimatu v ČR, kterou schválila vláda. Informoval o tom ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Nyní jde v Česku na tyto účely z veřejných a soukromých zdrojů zhruba 173 milionů korun ročně, v roce 2030 by to mělo být 1,79 miliardy korun. Ročně by se tak suma měla zvyšovat v průměru o zhruba 115 milionů korun. Výdajů nad miliardu korun by měla ČR dosáhnout v roce 2025. Částka není závazným cílem, což kritizují ekologové.

Vláda podpořila novinky v mysliveckém zákoně

Maximální pokuta za zakázaný vstup do honitby by mohla vzrůst až na 30.000 korun. Počítá s tím novela mysliveckého zákona, kterou na návrh ministerstva zemědělství podpořila vláda. Proti novele se zvedla kritika, pod petici proti změně zákona se podepsalo skoro 46.000 lidí. Cílem novely je snížit stavy přemnožených prasat a jelenů. Divoká prasata často žijí například v lánech kukuřice. Zemědělci, aby mohli žádat o náhradu škod způsobených zvířaty, budou muset pole zmenšovat. Myslivci by tak měli mít odstřel zvěře snazší.

V letní sezoně bude mít Praha přímé spojení se 154 letišti

Z pražského Letiště Václava Havla bude během letní sezony možné letět přímo do 154 míst po celém světě včetně devíti nových destinací. Zároveň na 20 linkách se meziročně zvýší počet letů. V tiskové zprávě o tom informovalo letiště. Mezi novinkami jsou pravidelné linky Českých aerolinií do dánského Aarhusu, švédského Malmö, italské Verony nebo islandského Reykjavíku, kam kromě ČSA bude z Prahy létat i maďarská nízkonákladová společnost Wizzair. Kvůli navyšování počtu letů a celkové kapacity letadel očekává vedení letiště za letošní rok vyšší než osmiprocentní růst počtu cestujících. Letní řád začíná platit 26. března a trvá do 28. října.

Ve věku 72 let zemřela loutkoherečka Helena Štáchová

Ve věku 72 let zemřela v noci na středu loutkoherečka, scenáristka, režisérka, dabérka, interpretka Máničky a Bábinky a od roku 1996 ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová. ČTK to oznámila její dcera Denisa Kirschnerová. "Navzdory dlouhému boji s těžkou nemocí se maminka do poslední chvíle věnovala divadlu, kterému zasvětila svůj profesní i osobní život. Budeme se snažit, aby naše dřevěná rodinka žila dál svůj divadelní život," uvedla.

Helena Štáchová se narodila 18. listopadu 1944, do Divadla S+H nastoupila jako elévka. Po roce odešla studovat na Divadelní fakultu Akademie múzických umění a po jejím absolvování se v roce 1966 stala členkou této oblíbené loutkové scény. V následujícím roce převzala od Boženy Welekové interpretaci jedné z hlavních postav divadla - Máničky. A stala se tak její třetí adoptivní maminkou. Na rozdíl od svých předchůdkyň začala po boku Miloše Kirschnera, který se stal také jejím partnerem životním, s interpretací cizojazyčných textů. V roce 1971 pro ni Miloš Kirschner vytvořil novou postavu, která se okamžitě stala jednou z kmenových postav divadla - paní Kateřinu Hovorkovou alias Mániččinu bábinku. Štáchová nepůsobila pouze v divadle, ale i v rozhlase, dabingu (Líza Simpsonová v televizním animovaném seriálu, Míša Kulička) a v televizi.

Klub českých turistů oslaví výročí republiky i svého vzniku

Klub českých turistů (KČT) 25. března zahájí speciální seriál pochodů ke 100. výročí vzniku Československé republiky a ke 130. výročí svého vzniku. Akci nazvanou 100 let republiky, 130 let v pohybu odstartuje v sobotu v Praze pochod Za jarním sluníčkem, který nabídne několik tras. Jejich společným cílem je Letná a Národní technické muzeum, kde se uskuteční doprovodný program. Pro maminky je připravena také speciální kočárková stezka v Letenských sadech. Novináře o tom informoval organizátor projektu Jaroslav Krejzlík z KČT. Organizátoři naplánovali stovku pochodů. Akce skončí 26. až 28. října 2018 na náměstí Republiky v Praze, kdy budou připraveny trasy po celé metropoli s možností návštěv vybraných muzeí, galerií a památek. KČT byl založen 11. června 1888. Prvním předsedou byl cestovatel Vojta Náprstek.

Pražská zoo na jaře očekává 60-ti miliontého návštěvníka

Pražská zoologická zahrada v sobotu slavnostně zahájí svou 86. sezonu, ve které očekává příchod 60-ti miliontého návštěvníka. Měl by přijít zřejmě v dubnu či květnu. Na tiskové konferenci to řekl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Stěžejním bodem zahájení letošní sezony bude setkání pamětníků, kteří v roce 1975 zažili přivítání 25-ti miliontého návštěvníka zoo. V duchu 70. let pak bude celý zahajovací program v areálu zoo. Bobek s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou a hercem Michalem Dlouhým nejprve pokřtí nové vydání knihy Osamělý mrtvý muž, podle které vznikl televizní detektivní příběh z prostředí pražské zoo. Krátce po poledni by pak na pódium mělo přijít šest mužů, kteří byly v zoo vyfotografování jako děti v roce 1975. Vedení zoo se je podařilo najít v kampani Hledáme děti z fotografie, která se v únoru objevila v ulicích Prahy. Právě v 70. letech podle Bobka začínala vzrůstat mezinárodní prestiž Zoo Praha.

Lípa z Lipky skončila v EU třetí, vyhrál dub z Polska

Lípa z Lipky na Chrudimsku se v soutěži o titul Evropský strom roku 2017 umístila na třetí příčce. V internetovém hlasování o strom s nejzajímavějším příběhem ji předstihly jen dva duby z Polska a Walesu. Uvedli to organizátoři soutěže, jejíž výsledky byly vyhlášeny v Evropském parlamentu v Bruselu. Celkový počet hlasů v letošní soutěži přesáhl 125.000. Téměř 15.000 hlasů z nich získala 800 let stará lípa z Lipky u Horního Bradla, která loni na podzim vyhrála národní anketu. Podle pověstí pod ní tábořil Jan Žižka nebo Jan Ámos Komenský.

Počasí

Zataženo až oblačno, ojediněle déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 9 až 13 °C, v 1000 m na horách kolem 7 °C.