Denní souhrn zpráv
Palachův čin je podle Sobotky velmi silnou součástí českých dějin
Za velmi silnou a velmi tragickou součást českých dějin považuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) sebeupálení studenta Jana Palacha v lednu 1969. Jeho památku uctil před Národním muzeem v Praze. Spolu s ministry za ČSSD položil předseda vlády k pomníku kytici a zapálenou svíčku. V Palachově rodišti Všetatech na Mělnicku položili květiny politici opoziční TOP 09. Čin studenta, který se na protest proti vývoji v Československu po okupaci vojsky Varšavské smlouvy polil hořlavinou a zapálil, si připomínají i další politici a studenti po celé republice.
Škody spojené s ptačí chřipkou přesáhly sedm milionů korun
Škoda spojená se zásahy proti ptačí chřipce v chovech se zatím podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) pohybuje mezi sedmi a osmi miliony korun. Ministerstvo má v záloze 31 milionů, kdyby to na kompenzace nestačilo, je možné sáhnout do rozpočtové rezervy. Jurečka to řekl po zasedání kabinetu, na kterém vládní kolegy informoval o situaci kolem ptačí chřipky. Ptačí chřipka se v Česku objevila před dvěma týdny, zatím veterináři zachytili sedm ohnisek a do soboty utratili přes 13.000 ptáků. Nákaza se v Česku objevila po deseti letech a je také v mnoha dalších evropských zemích. Jurečka poznamenal, že před deseti lety škody dosáhly 50 milionů korun, a apeloval na majitele vybitých kusů, aby se o náhradu přihlásili v určeném termínu, tedy do šesti týdnů od utracení drůbeže.
Vláda schválila akční plán, jak připravit Česko na změnu klimatu
Více než miliardu korun budou stát opatření, která mají připravit Česko na klimatické změny. Vláda schválila národní akční plán adaptace na změny klimatu, informoval na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Pokračujeme tak v přípravě naší země na závažné klimatické změny," uvedl. Strategický dokument má pomoci ČR vypořádat se například se suchem, povodněmi i ochránit lesy a vodní zdroje. Zvláštní opatření se mají týkat i budov, aby se lépe přizpůsobily klimatickým změnám. Dokument připravilo ministerstvo životního prostředí.
ČNB bude mít zřejmě zákonnou pravomoc omezovat úvěry
Česká národní banka by měla získat zákonnou pravomoc určovat parametry úvěrů na bydlení. Vyplývá to z návrhu novely zákona o ČNB, který schválila vláda. ČTK o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. V současnosti centrální banka vydává parametry pro úvěry na bydlení formou doporučení, které není striktně vymahatelné. Novela by měla podle předloženého materiálu začít platit od července. Schválit ji musí ještě Poslanecká sněmovna, Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.
Česká letiště by v budoucnosti mohlo střežit o 200 policistů víc
O bezpečnost na mezinárodních letištích v Česku by se v budoucnosti mohlo starat o 221 víc policistů než dosud. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracovalo ministerstvo vnitra. ČTK to zjistila z podkladů, které jsou nyní v připomínkovém řízení. Materiál by brzy měla projednat vláda. Pokud by kabinet s posílením policie na letištích souhlasil, tak nábor a výcvik nových policistů potrvá zhruba dva roky. Roční náklady na posily se odhadují na více než 116 milionů korun, další peníze by pak byly potřeba na jejich vybavení.
NKÚ: Účetní závěrka ministerstva spravedlnosti měla vážné chyby
Účetní závěrka ministerstva spravedlnosti za rok 2015 obsahuje chyby za téměř 2,5 miliardy korun. K takovému závěru dospěl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který zveřejnil závěrečnou zprávu. Vedle účetních nedostatků NKÚ zjistil, že resort spravedlnosti poskytl bez souhlasu vlády více než půlmilionový dobrovolný příspěvek do zahraničí, čímž porušil rozpočtová pravidla. Ministerstvo spravedlnosti odmítá, že by porušovalo rozpočtová pravidla. Podle mluvčí resortu Terezy Schejbalové můžou za chyby jen formální nedostatky v účtování.
Odborníci: Stejnou ochranu jako přehrada zajistí na Bečvě poldr
Protipovodňovou ochranu na řece Bečvě podle některých ekologů a odborníků dostatečně zajistí boční suchý poldr, který při záplavách zadrží zhruba stejné množství vody jako plánovaná přehrada Skalička. Nebude mít přitom negativní dopad na životní prostředí i život ve vodním toku. Návrh bočního poldru byl představen na semináři na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Protipovodňové opatření u Teplic nad Bečvou na Přerovsku připravuje ministerstvo zemědělství, které návrh bočního poldru dosud nemělo k dispozici.
GfK: Češi průměrně za kosmetiku a parfémy utratí 600 Kč měsíčně
Češi průměrně za kosmetiku a parfémy utratí 600 korun měsíčně. Většinou nakupují v kamenných drogeriích. Kosmetické výrobky a vůně pravidelně nakupuje 69 procent lidí - devět z deseti žen a téměř polovina mužů. Vyplývá to ze studie společnosti GfK Czech.
V 93 letech zemřel bývalý politický vězeň a skaut Jiří Navrátil
V 93 letech zemřel bývalý politický vězeň a skautský činovník Jiří Navrátil. Byl členem protinacistického odboje, komunisté ho věznili v uranových dolech. Po revoluci se podílel na obnově skautského hnutí, v 90. letech byl jeho starostou a do současnosti místostarostou. Spolek Junák - český skaut o úmrtí Navrátila informoval na své facebookové stránce.
Čeští vědci objevili v lososech na Aljašce tasemnici
Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR objevili v lososech na Aljašce tasemnici, která může napadnout i člověka. Doposud byl tento parazitický červ známý jako D. nihonkaiense zaznamenán pouze v tichomořském pobřeží Asie. O objevu týmu vedeném parazitologem Romanem Kuchtou informoval i zpravodajský kanál CNN. Člověk se touto tasemnicí může nakazit, pokud by snědl nedostatečně tepelně upravené maso pacifických lososů. Mohlo by se to stát například při konzumaci suši nebo sašimi vyrobených z této ryby.
Pamětní síň v Třebíči připomene zachránce židovských dětí
V židovské čtvrti v Třebíči se v polovině února otevře pamětní síň věnovaná tamnímu rodákovi Antonínu Kalinovi. Kalina za druhé světové války zachránil v koncentračním táboře Buchenwald před smrtí nejméně 900 židovských chlapců. ČTK to řekla ředitelka Městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková. Česká televize uvede dokument o Kalinovi 24. ledna, o den dříve ho zhlédnou jako první studenti třebíčského gymnázia. Síň se otevře v sousedství Zadní synagogy 17. února při příležitosti 115. výročí Kalinova narození. Autor televizního dokumentu Stanislav Motl se se jménem Antonína Kaliny prvně setkal v polovině 90. let v Izraeli při debatě s několika historiky a pamětníky. "Vůbec jsem nechápal, že se o tomto člověku, v Izraeli tolik uctívanému, u nás vůbec neví. Právem obdivujeme světově proslulé zachránce Židů, jakými byli Oskar Schindler či Nicholas Winton. Kalina se však od obou těchto mužů zásadně lišil. Záchranu dětí organizoval v situaci, kdy mu šlo o život. Byl totiž vězněm koncentračního tábora, který měl v průvodních listinách gestapa napsáno 'Návrat nežádoucí'," uvedl Motl.
Antropologové pracují na bustě tzv. šamanky
Ještě letos by měli návštěvníci brněnského pavilonu Anthropos pohlédnout do tváře takzvané šamanky z Dolních Věstonic. Antropologové pracují na její bustě. ČTK to řekla antropoložka Eva Vaníčková z Moravského zemského muzea. K dispozici mají lebku starou 30.000 let, jde o jeden z nejvýznamnějších nálezů z paleolitu. "Šamanka měla v dětských letech zranění obličeje, což mělo vliv na její výzor," uvedla Vaníčková. Se zraněním historické postavy se nyní musí antropologové vyrovnat. Svou práci konzultují i se stomatology. Kosterní pozůstatky šamanky patří k hlavním věstonickým nálezům, vedle toho nejslavnějšího, kterým byla soška Věstonické venuše. Tvář ženy z dob lovců mamutů zrekonstruoval už ruský vědec Michail Gerasimov, který zemřel v roce 1970, a šamanka z Věstonic byla jednou z jeho posledních prací.
Sport
Tomáš Berdych a Kristýna Plíšková postoupili na Australian Open do druhého kola. Naopak s prvním grandslamem sezony se rozloučila Kateřina Siniaková, vítězku nedávného turnaje v čínském Šen-čenu vyřadila Němka Julia Görgesová ve třech setech 3:6, 6:3 a 6:4.
Počasí v úterý
Většinou oblačno, na horách místy, jinde jen ojediněle sněžení nebo sněhové přeháňky. Teploty -4 až 0 °C.