Denní souhrn zpráv

ČR si připomněla výročí 17. listopadu, padla ale i kritika Zemana

Lidé včetně politiků si po celý den připomínali na řadě míst Česka události, které v listopadu 1939 vyústily v uzavření českých vysokých škol a v roce 1989 v pád komunismu. Nejvíce akcí se konalo tradičně v Praze a jejich tématem byla nejen připomínka výročí 17. listopadu. Zazněla i kritika prezidenta Miloše Zemana nebo návrhu skupiny poslanců na obnovu trestnosti veřejného hanobení prezidenta. Hlasitě slyšet ale byli i Zemanovi příznivci. Sám prezident se oficiálních oslav nezúčastnil a zůstal na zámku v Lánech.

V Ostravě si desítky lidí připomněly listopadové události vzpomínkovým pochodem centrem města, zazpívali i píseň Jednou budem dál, jednu ze skladeb provázejících sametovou revoluci. V Českých Budějovicích lidé rozsvítili v podvečer na náměstí Přemysla Otakara II. svíčky poskládané do slova demokracie a na hlavním náměstí v Liberci rozezněli desítky budíků, mobilních telefonů a zvonů, aby vyjádřili svou nespokojenost se situací ve společnosti i nedávnými událostmi na politické scéně, které považují za ohrožení demokracie v Česku. Už dopoledne se zhruba stovka lidí sešla u Památníku obětem komunismu v Liberci, kde položili květiny a zapálili svíčky.

V centru Prahy zvonily budíky k probuzení občanské společnosti

Tisícovky lidí při oslavě výročí začátku pádu socialismu v někdejším Československu rozezněly na pražském Václavském náměstí budíky. Zvuk budíků měl podle pořadatelů happeningu symbolicky probudit ze spánku občanskou společnost. Většina účastníků k tomu použila mobilní telefony, někteří si ale přinesli i budíky klasické.

Lidé si u Hlávkovy koleje připomněli oběť studentů z roku 1939

Desítky lidí, političtí představitelé státu i několik pamětníků u pražské Hlávkovy koleje uctili památku padlých studentů z tragických událostí roku 1939. Připomínal se také listopad 1989, jehož události začaly právě připomínkou zatčení a zavraždění studentů na počátku nacistické okupace a vedly ke svržení komunistického režimu. Památku Jana Opletala a dalších studentů připomněl v hlavním projevu předseda Senátu Milan Štech (ČSSD), podle něhož byli morálním symbolem pro okupovaný národ. Ani jedno z výročí 1939 a 1989 nesmí podle Štěcha být předmětem politických bojů. Výročí nemají být stavěna proti sobě, veřejní činitelé by měli uctívat obě dvě, uvedl. Jako osudový den, který prochází českými dějinami, připomněl 17. listopad premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Pavel: Pátý článek smlouvy NATO platí, změnu si nikdo nedovolí

Náznaky zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa, že USA se mohou zříct svých závazků v rámci NATO, nelze brát vážně, protože smlouva je tak závazná a důležitá pro Ameriku a její spojence, že si žádný prezident netroufne ji změnit. Agentuře AP to v kanadském Torontu řekl šéf Vojenského výboru aliance generál Petr Pavel. Pátý článek smlouvy o vzájemné obraně je zcela jasný a NATO bezpodmínečně přijde na obranu členského státu, bude-li terčem útoku, řekl podle zprávy AP český generál.

Češi zadržení v Turecku chtěli prý v Sýrii pomáhat Kurdům

Čech Miroslav Farkas obviněný v Turecku z příslušnosti k teroristické organizaci v minulosti tvrdil, že chce v kurdských oblastech Sýrie pomáhat hlavně dětem. Uvedl to před časem v rozhovoru poskytnutém serveru Echo24.cz. Češka Markéta Všelichová, kterou turecké úřady zadržely a obvinily spolu s Farkasem, v rozhovoru poskytnutém v létě iDnes.cz prohlásila, že do severní Sýrie ji zavedla nejprve zvědavost, následně se rozhodla lidem na místě pomáhat.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová ČTK řekla, že Farkas a Všelichová byli zadrženi při pokusu o přechod hranice z Turecka do Iráku. Turecký server Daily Sabah předtím informoval, že Češi byli zadrženi při pokusu o překročení hranice ze Sýrie. Turecká provincie Şirnak sousedí se Sýrií i s Irákem.

Studie: České firmy potřebují na daně 234 hodin ročně

České podniky stráví vyplňováním daňových přiznání a plněním všech daňových předpisů v průměru 234 hodin ročně, což je o osm hodin méně než loni a zároveň méně, než činí celosvětový průměr. Vyplývá to ze studie Světové banky a poradenské firmy PwC týkající se náročnosti placení daní a celkového daňového zatížení (Paying Taxes).

V Praze pokřtili knihu vzpomínek na prezidenta Náš Václav Havel

Ve výroční den začátku sametové revoluce, která z někdejšího disidenta rychle udělala prezidenta, pokřtili v Praze knihu Náš Václav Havel. Obsahuje rozhovory, které se známými osobnostmi české společnosti vedli novináři Jan Dražan a Jan Pergler. Týkaly se především Václava Havla, ale i nejpodstatnějších okamžiků československé a české historie posledního půlstoletí.

Odložené děti dostanou v nemocnicích kufřík se vzpomínkami

Vzpomínky na první okamžiky svého života pečlivě uložené v kufříku dostanou v nemocnicích v Přerově, Prostějově a Šternberku děti, kterých se rodiče po porodu vzdají, a čeká je kvůli tomu adopce nebo pěstounská péče. Tyto děti si dosud odnášely z porodnice pouze lékařskou zprávu a minimum informací o svém příchodu na svět, sdělila ČTK Martina Wojtylová z nadace La Vida, která akci organizuje. "Součástí kufříku je památník, do kterého sestřičky mohou napsat, jak se miminko po narození chovalo, jaké bylo zrovna počasí, nebo kdo se o něj celou dobu staral. Všechno to už závisí na sestřičkách na novorozeneckém oddělení, co všechno budou chtít miminku pomocí památníku vzkázat," uvedla Wojtylová.

Spotřeba zvěřiny loni v ČR vzrostla o více než desetinu

Spotřeba zvěřiny v Česku v posledních letech roste. Podle odhadu statistiků se loni zvýšila o deset až 15 procent, každý Čech jí tak v průměru snědl okolo kilogramu. Předloni spotřeba činila 0,9 kilogramu na osobu, před deseti lety to bylo 600 gramů zvěřiny na hlavu za rok.

Do kin vstupuje česko-polský dokument o Karlu Krylovi

Celovečerní dokumentární film Bratříček Karel polské režisérky Krystyny Krauzeové vstupuje do českých kin. Vedle životních osudů legendárního písničkáře zaznamenává i dopad jeho tvorby v Polsku. Snímek natočený v česko-polské koprodukci přibližuje pro mnohé neznámé události z Krylova života.

Sport

Zápasník Marek Švec by měl získat bronzovou medaili z olympijských her v Pekingu v roce 2008. Jeho tehdejší přemožitel v přímém souboji o třetí místo ve váhové kategorii do 96 kg Asset Mambetov z Kazachstánu byl dodatečně diskvalifikován kvůli pozitivnímu dopingovému testu při opětovné analýze vzorků.

Počasí v pátek

Oblačno až zataženo, ojediněle se slabým deštěm. Teploty 9 až 13 stupňů Celsia.