Denní souhrn zpráv
Prezident Zeman Předal státní vyznamenání
Nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem bílého lva se letos prezident Miloš Zeman rozhodl vyznamenat šest osobností. Propůjčil jej čtyřem hrdinům z druhé světové války a pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi. Prezident jej také na Pražském hradě udělil německému politikovi Günteru Verheugenovi. Další tři osobnosti ocenil Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.
Získali jej in memoriam bývalý prognostik Valtr Komárek, jedna z klíčových postav listopadových události roku 1989, dále herec a režisér Jan Kačer a Hanuš Holzer, dlouholetý český honorární konzul ve Švýcarsku. Kačer si vyznamenání nemohl osobně převzít, vyslal pro něj své dcery Simonu Kačerovou a Kláru Cimburovou.
Medaili za hrdinství Zeman udělil podle očekávání Jiřímu Nesázalovi, který se loni postavil proti střelci z Uherského Brodu. Spolu s ním se podařilo z restaurace utéct dvěma dalším mužům. Stejné ocenění in memoriam získal odbojář a starosta Vsetína Josef Sousedík, kterého koncem roku 1944 popravilo gestapo.
Řád bílého lva si z Vladislavského sálu na Pražském hradě odnesl Jaroslav Klemeš, který byl v únoru 1945 vysazen v okupovaném Československu v rámci Operace Platinum - Pewter. Klemeš je posledním žijícím výsadkářem, který byl do Československa poslán z Velké Británie.
Stejné ocenění in memoriam obdržel také Karel Kuttelwascher, nejúspěšnější československý stíhací pilot druhé světové války, a Karel Janoušek, nejvyšší představitel československého letectva v zahraničí za druhé světové války. Řád bílého lva druhé třídy pak byl propůjčen Aloisi Dubcovi, jednomu z posledních českých pilotů, kteří létali v britské RAF. Nejvyšší státní vyznamenání také Zeman předal českému primasi Dukovi, za jehož působení v čele pražského arcibiskupství se Pražský hrad dohodl s církví na majetkovém vyrovnání. Jediným cizincem mezi novými držiteli Řádu bílého lva je Verheugen, který za Evropskou komisi vedl rozhovory o vstupu Česka a dalších nových členů do Evropské unie.
Politici si na Vítkově připomněli vznik Československa
Pietní akt na pražském Vítkově za účasti prezidenta Miloše Zemana a předsedů obou komor parlamentu a premiéra v pátek dopoledne zahájil oslavy výročí vzniku Československa před 98 lety. Politici společně s válečnými veterány či zástupci sokolské obce položili věnce u jezdecké sochy Jana Žižky. Součástí oslav byl i přelet tří bitevních vrtulníků, které nad nebi vytvořily trikoloru v českých národních barvách. Prezident Zeman v doprovodu ministra obrany Martina Stropnického (ANO) vykonal přehlídku shromážděných vojáků. Následovalo kladení věnců a minuta ticha za padlé vojáky společně s čestnými salvami. Kromě vrtulníků nebe na Vítkově přelétly i dvě stíhačky JAS-39 Gripen.
Polovina Čechů je proti bojkotu oslav 28. října na Hradě
Téměř polovina Čechů nesouhlasí s politiky, kteří odmítli účast na oslavách dnešního státního svátku na Hradě. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Dvě pětiny lidí naopak s odmítnutím účasti souhlasí. Část politiků se rozhodla oslavit Den vzniku samostatného československého státu na Staroměstském náměstí v Praze místo na Hradě kvůli nesouhlasu s postupem prezidenta v případě státního vyznamenání pro přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho. Neúčast na oficiálních oslavách podporují častěji mladší a vysokoškolsky vzdělaní lidé. "To je spojené s tím, že vysokoškolsky vzdělaní lidé jsou kritičtější k osobě prezidenta (Miloše) Zemana a kauzy více sledují," řekla rozhlasu analytička Medianu Lea Michalová.
Účastníci "alternativních" oslav 28. října zaplnili Staroměstské náměstí
Odhadem několik tisíc lidí se dnes večer sešlo na shromáždění k 28. říjnu na Staroměstském náměstí. Bylo svoláno jako alternativa k oficiálním oslavám na Hradě. Důvodem byl spor kolem neudělení státního vyznamenání pro bývalého vězně z Osvětimi Jiřího Bradyho. Akci svolal místopředseda Sněmovny a šéf STAN Petr Gazdík. Kromě něj přišli mimo jiné Bradyho příbuzný a ministr kultury Daniel Herman nebo ministr zemědělství Marian Jurečka (oba KDU-ČSL). Shromáždění moderoval textař a skladatel Michal Horáček, Hrad proto akci označil za start jeho prezidentské kampaně. KSČM akci pokládá za zneuctění české státnosti, její účastníky za "elity ochotné posluhovat cizím zájmům". Mezi prvními řečníky vystoupil bývalý předseda české vlády a Senátu Petr Pithart, jenž připomněl, kdo lid přivedl na náměstí. "Byli to přece Václav Havel a dalajlama a také pan Jiří Brady," řekl za velkého potlesku zaplněného náměstí.
Umělci vyzvali veřejnost k "občanskému neklidu"
Desítky umělců vyzvaly českou veřejnost ke shromážděním na podporu demokracie. Kritizovali kroky vlády a prezidenta, hlavně ve vztahu k Číně. Při příležitosti státního svátku to dnes sdělila skupina umělců sdružená v Petičním výboru na obranu demokracie. V rámci akce Týdny občanského neklidu by podle nich lidé, kteří se k výzvě připojí, měli zasílat stanoviska představitelům státu, otevřít školy, divadla či galerie diskusím, případně i stávkovat. "Naše svobody jsou už delší dobu ohrožovány politickou mocí. Nejvyšší ústavní činitelé v dopise čtyř slibují oddanost čínské republice. Čínská vláda povýšeně reaguje, že po slovech musí následovat činy. Tato hanba nás vrací do minulosti. K obratu republiky na Východ nemá vedení státu mandát," píše se v prohlášení, jehož text přednesli herec a zpěvák Vojtěch Dyk a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška na videu.
Fico blahopřál ČR ke státnímu svátku, vztahy označil za nejlepší v historii
Slovenský premiér Robert Fico blahopřál České republice ke státnímu svátku výročí vzniku Československa v roce 1918. Fico dnes novinářům řekl, že vztahy mezi ČR a Slovenskem nikdy nebyly tak přátelské a dobré jako v současnosti. Slovensko si založení Československa státním svátkem nepřipomíná. "Velmi se těším, že od přátelského rozdělení Československa 1. ledna 1993 patří Češi a Slováci k nejbližším. Prakticky všechny průzkumy potvrzují, že vnímáme Českou republiku jako nejbližší zemi a občany České republiky považujeme za lidi, kteří jsou nám srdcem, mentalitou a dalšími vlastnostmi absolutně blízcí," řekl Fico.
Představitelé univerzit se setkali u sochy TGM před Pražským hradem
Akademici a studenti položili květiny u sochy T.G. Masaryka na Hradčanském náměstí. Rektoři vysokých škol se letos opět nezúčastní slavnostních akcí ke státnímu svátku pořádaných prezidentem republiky. Květiny spolu se zástupci akademické obce položila také ministryně Valachová. Opakované nepozvání některých rektorů na předávání státních vyznamenání ji mrzí. "Mnohokrát jsem o tom s panem prezidentem hovořila a snažila jsem se najít nějaký smír. To se mi nepodařilo, ale rozhodně vytrvám," řekla novinářům. Chce se ale zasadit o to, aby rektoři na Hrad dále zvaní byli. Ona sama večer na ceremoniál na Hradě půjde, následné recepce se ale nezúčastní. Spory mezi Hradem a rektory trvají už několik let. Prezident na předávání vyznamenání už poněkolikáté nepozval rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka, kvůli tomu se ceremoniálu neúčastní většina rektorů. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček k tomu řekl, že Hrad zvažuje, že rektory příští rok nepozve.
Hrad se zatím podle Nejvyššího soudu nemusí omluvit za Peroutku
Kancelář prezidenta republiky se zatím nemusí omlouvat za výroky prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi. Nejvyšší soud (NS) výkon pravomocného rozsudku odložil do doby, než rozhodne o dovoláních, které podaly Hrad i Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. Informaci Českého rozhlasu - Radiožurnálu potvrdil ČTK advokát Kaslové František Vyskočil. Hradu tak nehrozí ani exekuce kvůli nerespektování rozsudku. Rozsudek to ale podle Vyskočila neruší. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ČTK sdělil, že Hrad informaci o verdiktu soudu vítá. "Další komentář ale zazní až po doručení písemného rozhodnutí Nejvyššího soudu," uvedl. "Nikterak to ale rozsudek nemění nebo neruší," doplnil advokát Kaslové.
Zeman jmenoval 11 generálů
Prezident Miloš Zeman jmenoval tři nové generálmajory a osm brigádních generálů. Při příležitosti dnešního státního svátku vyhověl 11 ze 13 nominací, které schválila vláda. Generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal a jeho náměstek pro vzdělávání Simon Michailidis mezi povýšenými nebyli. Hrad ani Zeman dosud nezdůvodnili, proč těmto nominacím nevyhověli. "Žádný komentář nebudeme poskytovat," uvedl na dotaz ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Zentiva je na prodej
Farmaceutická skupina Sanofi, majitel výrobce léků Zentiva, dnes oznámila, že zahájí odprodej svého podnikání v oblasti generických léků v Evropě. Tento krok je podle Sanofi v souladu se strategickým plánem společnosti do roku 2020. ČTK o tom informoval mluvčí Sanofi Filip Hrubý. Jedním z největších výrobců takových léků je právě Zentiva, která má výrobní závod v Praze - Dolních Měcholupech. Generické léky jsou kopie originálních léčivých přípravků, které mohou přijít na trh po vypršení patentové ochrany originálu. Tím, že začne podobný přípravek nabízet více firem, jeho cena pro pacienty zpravidla klesne.
Podnikání Sanofi v oblasti generik v Evropě patří podle Hrubého mezi největších deset hráčů na trhu. "Naše obchodní jednotka European Generics je zdravá, zisková a velmi konkurenceschopná, zejména zde v České republice. Jsme přesvědčeni, že si i nadále zachová dobrou pozici na trhu a dokáže podpořit růstovou strategii jakéhokoliv nového vlastníka," uvedl šéf Sanofi Global Generics Jean-Marie Arnaud.
Dvanáct prodejců porušilo zákon, když o státním svátku nezavřeli
Dvanáct prodejců dnes porušilo zákon, když o státním svátku neuzavřelo své provozovny. Z poloviny šlo o autobazary, bazary či secondhandy. ČTK to sdělil mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. ČOI kvůli dodržování otevírací doby obchodů o svátcích provedla 429 kontrol. Zákaz prodeje ve větších obchodech během sedmi státních svátků v roce se dnes uplatnil v praxi poprvé. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun.
Bazary podle zákona mají mít o vybraných svátcích zavřeno bez ohledu na plochu obchodu. Které provozovny zákon porušily, nechtěla inspekce sdělit. Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.
Moravská galerie vydala knihu pro děti
Do zákulisí galerijního provozu nahlédnou dětští čtenáři díky nové knize ilustrované Davidem Böhmem, držitelem ceny Magnesia Litera. Pod názvem Jak se dělá galerie knihu vydalo druhé největší muzeum umění v Česku, tedy Moravská galerie v Brně. Autory textu jsou zkušení kurátoři. O vydání knihy informovala ČTK mluvčí galerie Michaela Paučo. Čtenáři se dozvědí, jaká je cesta uměleckých děl do galerií, jak vznikají výstavy a jaké profese vyžaduje provoz muzea umění. Děti si třeba přečtou, jaké poklady schraňoval na Pražském hradě císař Rudolf II. nebo to, že i rozestlanou postel a žraloka naloženého v lihu lze považovat za svébytná umělecká díla.
Plíšková prohrála s Radwaňskou a na Masters skončila
Pro tenistku Karolínu Plíškovou skončila premiérová účast na Turnaji mistryň už v základní skupině. Česká jednička potřebovala k postupu do semifinále zdolat obhájkyni titulu Agnieszku Radwaňskou, ale na Polku nestačila ani v sedmém vzájemném duelu a v Singapuru s ní prohrála 5:7 a 3:6.