Denní souhrn zpráv
Zeman s Hoferem chtějí posílit roli střední Evropy v EU
Prezident Miloš Zeman a kandidát na rakouského prezidenta za Svobodné Norbert Hofer by rádi posílili roli střední Evropy v rámci EU. "Chceme vytvořit unii v rámci unie," řekl novinářům po schůzce Hofer, podle něhož se setkání uskutečnilo v nádherné atmosféře. Zeman s Hoferem debatovali také o migraci. Oba politici se dotkli i sporných bodů, jako jsou Benešovy dekrety nebo jihočeská jaderná elektrárna Temelín. Český prezident podle svého mluvčího zdůraznil neměnné stanovisko České republiky, která odmítá otevírat otázku Benešových dekretů a trvá na tom, aby energie z jádra byla součástí jejího energetického mixu.
Mládek: Zeman na tripartitě navrhl zrušení podpory zelené energii
Prezident Miloš Zeman navrhl na zasedání tripartity zrušení podpory výrobcům energie z obnovitelných zdrojů. Na twitteru to uvedl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Zaměstnavatelé výzvu prezidenta na omezení podpory odmítli. Prezident kritizuje dotace pro takzvanou zelenou energii dlouhodobě, naposledy se proti ním vymezil po srpnové schůzce s předsedkyní Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenou Vitáskovou. Na podporu obnovitelných zdrojů jde ročně v Česku více než 40 miliard korun. Mládek uvedl, že i on by příspěvky rád zrušil. "Bohužel závazky platit vznikly před rokem 2010 a ručí za ně stát," podotkl ministr.
Tripartita se neshodla na zrušení tzv. karenční doby
Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborářů se neshodli na zrušení tzv. karenční doby, tedy neproplácení nemocenské zaměstnancům v prvních třech dnech nemoci. Novinářům to po jednání tripartity řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na jedné straně sporu stojí podle něj ČSSD a odboráři, na straně druhé koaliční partneři a zaměstnavatelé.
Sobotka chce přidat krajům na platy řidičů, Babiš nikoli
O náklady na zvýšení platů řidičů autobusů by se měly podělit kraje a vláda, a to hlavně příští rok. Po zasedání sociálních partnerů to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Počítá s rychlým jednáním s Asociací krajů. Podle vyjádření šéfa Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) z minulého týdne dosáhne částka víc než miliardu korun. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) před jednáním na sociálních sítích uvedl, že zvýšení platů řidičů podporuje, ale z peněz krajů.
Počet obyvatel ČR v pololetí stoupl na 10,564.900
Počet obyvatel České republiky v letošním prvním pololetí stoupl o 11.000 na 10,564.900 lidí. Výrazný podíl na tom měla zahraniční migrace. Zhruba o tisíc lidí více se také narodilo, než zemřelo. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Migrací přibylo v Česku v prvních šesti měsících více než deset tisíc lidí. Přistěhovalo se jich zhruba 19.700, naopak téměř 9700 lidí se odstěhovalo do ciziny. Mezi přistěhovalci převládali Slováci, přibylo také Ukrajinců a Rumunů. "Živě narozených dětí bylo v prvním pololetí tohoto roku o 96 více než vloni. Celkem se jich narodilo 55.050, z toho 48,8 procenta nevdaným ženám. Dětí narozených v manželství meziročně opět ubylo," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.
ÚOHS zahájil správní řízení s ministerstvem dopravy kvůli mýtu
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení s ministerstvem dopravy kvůli prodloužení smlouvy na mýtné bez soutěže. Posoudí, zda byl postup resortu v souladu se zákonem. ČTK to řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Původní kontrakt s Kapschem vyprší na konci letošního roku a ministerstvo dopravy nestihlo najít pokračovatele provozu v řádném výběrovém řízení. Prostřednictvím mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy. Za devět let provozu se na mýtném vybralo téměř 70 miliard Kč, přičemž za rok 2015 to bylo 9,7 miliardy Kč.
V Národním divadle se konala vzpomínka na Věru Čáslavskou
V Národním divadle se sportovci a politici rozloučili se sedminásobnou olympijskou vítězkou Věrou Čáslavskou, která zemřela po těžké nemoci 30. srpna. Z katedrály svatého Víta předtím mimořádně zazněly zvony. V divadle nešlo o státní pohřeb, proto na místě nebyly ostatky ani čestná stráž. Pohřeb v rodinném kruhu měla Čáslavská ve čtvrtek v šumperském krematoriu. Setkání v Národním divadle nazvané "Vzpomínání na Věru Čáslavskou" se konalo bez účasti veřejnosti a moderoval jej Marek Eben. Program začal baletní poctou doprovázenou úryvky z rozhlasového vysílání z olympiád, později došlo i na ukázku z druhého jednání divadelního představení "Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská", které sama gymnastka všem doporučovala. Vzpomínky se zúčastnilo mnoho úspěšných sportovců. Mezi nimi například oštěpařky Dana Zátopková a Barbora Špotáková, moderní pětibojař David Svoboda, biker Jaroslav Kulhavý, diskař Imrich Bugár, desetibojaři Roman Šebrle a Robert Změlík, běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová či vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová. Nechyběl tenista Jan Kodeš či olympijský vítěz z Ria judista Lukáš Krpálek.
Čeští policisté odjeli pomáhat na hranici Makedonie a Řecka
Pomáhat v Makedonii při střežení zelené hranice s Řeckem dnes odjelo 40 českých policistů. V pořadí již pátý kontingent bude v balkánské zemi do konce října. Čeští policisté byli doposud od vypuknutí migrační krize na 11 zahraničních misích. Od konce loňského roku působili v Řecku, Slovinsku nebo Maďarsku.
Objev českých expertů může přepsat historii porodnictví
První císařský řez v historii, při němž přežila současně matka i dítě, byl pravděpodobně proveden roku 1337 v Praze. Porod se uskutečnil přímo na dvoře českého krále Jana Lucemburského, rodičkou byla jeho druhá manželka Beatrix Bourbonská a dítětem Václav, nevlastní bratr Karla IV. S novými poznatky přišel tým pražských historiků a lékařů, který se objevem zabýval několik let, řekl ČTK lékař Antonín Pařízek z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Provést císařský řez bylo ve 14. století podle historiků sice teoreticky možné, pro rodičku ale až na výjimky smrtelné. Zhruba do roku 1870 nemohli lékaři operovat břicho, protože do té doby nebyla známa účinná anestezie. Ještě v druhé polovině 19. století umíralo při pokusu o císařský řez až 90 procent žen, buď stresem z bolesti při otevření dutiny břišní nebo na vykrvácení nebo na otravu krve. Existovalo ale několik popsaných případů, kdy operaci ženy přežily. První takový se datuje k roku 1500 ve Švýcarsku. Královna Beatrix porod v roce 1337 přežila velkou náhodou. "Přímý důkaz nemáme, ale pět nepřímých důkazů svědčí o tom, že se tak asi stalo. Tento objev by mohl znamenat milník v historii medicíny," konstatoval Pařízek. Poprvé byla práce expertního týmu publikována letos srpnu v časopise Česká gynekologie. Pařízek na ní spolupracoval s historičkou Miladou Říhovou z Ústavu dějin lékařství a cizích jazyků 1. LF UK a Václavem Drškou, historikem z Ústav světových dějin Filozofické fakulty UK.
Průzkum: Se spory o dědictví se setkaly téměř tři čtvrtiny lidí
Se spory o majetek při dědictví se v Česku setkaly ve svém okolí téměř tři čtvrtiny lidí, jedna čtvrtina podrobně. Závěť napsala nebo plánuje uzavřít skoro čtvrtina lidí, častěji právě ti, kteří se s dědickými problémy setkali. Odkaz na dobročinnost schvaluje asi 30 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu agentury Market Research Think pro koalici neziskových organizací Za snadné dárcovství. Průzkumu se koncem srpna zúčastnilo víc než 500 lidí. Výsledky neziskové organizace zveřejnily den před úterním mezinárodním dnem závětí.
Lidé mohou ve sbírce Světluška přispět na nevidomé
Ve více než třech stovkách měst a obcí v Česku začala tradiční sbírka Světluška na pomoc nevidomým dětem i dospělým, která potrvá do pátku. Dvojice dobrovolníků nabízejí zájemcům za příspěvek náramky či tykadla. Výtěžek se použije na speciální pomůcky, studijní stipendia, osobní asistenty či na výcvik vodicích psů. Sbírku pořádá nadační fond Českého rozhlasu. Poprvé se konala v roce 2003.
Česká hornistka Kateřina Javůrková zvítězila v soutěži ARD
Hornistka České filharmonie (ČF) Kateřina Javůrková v neděli získala druhou cenu v prestižní mezinárodní soutěži německé veřejnoprávní televizní a rozhlasové společnosti ARD v Mnichově. První nebyla udělena. Do finále pětašedesátého ročníku mnichovské soutěže se Javůrková probojovala třemi koly, v nichž se klání zúčastnilo 40 nejlepších hornistů z celého světa vybraných na základě nahrávek. O druhou cenu se dělí s Němcem Markem Gruberem. ČTK o tom informoval ředitel ČF David Mareček. Pětadvacetiletá Javůrková v roce 2006 zahájila studium na Pražské konzervatoři, které ukončila o šest let později. Roku 2012 začala studovat na pařížské konzervatoři Conservatoire national supérieur de musique et de danse de Paris. Byla členkou souboru PKF - Prague Philharmonia. V roce 2013 získala první místo na mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro.
Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
Na Svatý Kopeček u Olomouce se tuto sobotu chystají stovky Romů z celé České republiky i Slovenska. Konat se zde bude tradiční romská pouť. Poutníci se ke svatokopecké bazilice vydají z nedalekých Samotišek, na Svatém Kopečku je poté čeká mše romského kněze, ale i doprovodné akce. Tématem pouti je Cesta k sobě, což značí nejen cestu k sobě navzájem, rodinám, blízkým, ale rovněž k Bohu, řekla ČTK mluvčí olomoucké charity Eva Štefková. Romská pouť má na Svatém Kopečku dlouholetou tradici. Cílem pouti je podle pořadatelů snaha umožnit Romům z celé republiky se společně setkat, prezentovat vlastní kulturu a přispět tím ke sblížení romské menšiny s majoritní společností. Poutníků v posledních letech přibývá, loni přišlo zhruba 600 Romů.
Sport
Tenistka Karolína Plíšková se po finálové účasti na US Open dostala v žebříčku WTA nejvýš v kariéře a posunem na šesté místo si o jednu příčku vylepšila své dosavadní maximum. Novou světovou jedničkou je nyní už oficiálně newyorská přemožitelka Plíškové Angelique Kerberová z Německa.
Počasí v úterý
Jasno nebo skoro jasno. Teploty 27 až 31 stupňů Celsia.