Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman podporuje předčasné důchody jen pro hlubinné horníky

O šest let dříve do důchodu by podle prezidenta Miloše Zemana měli odcházet jen horníci hlubinných dolů. Rozšíření na další horníky by bylo otevíráním Pandořiny skříňky. Zeman to řekl při setkání se zástupci Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN). Zeman se vyjádřil i k situaci v OKD. Poznamenal, že by si přál, aby odboráři z OKD měli při řešení potíží firmy hlasité slovo.

Vláda projedná kompenzace pro mostecké horníky na konci července

Vláda znovu projedná příspěvek pro propuštěné zaměstnance v hornictví na Mostecku na konci července. Po jednání s horníky to v Jirkově na Chomutovsku řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda v květnu schválila příspěvek pro zaměstnance OKD, mostečtí horníci z původního návrhu vypadli. Za nespravedlivé označili rozhodnutí vlády jak krajští politici, tak horníci. Ministr financí Andrej Babiš s návrhem rozšířit hornické kompenzace i na Mostecko nesouhlasí.

Stát možná bude platit školy podle počtu odučených hodin, ne žáků

Stát možná bude platit školy podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní. Vládní novelu školského zákona, která předpokládá zavedení nových pravidel financování od září přespříštího roku, podpořila v úvodním kole Sněmovna. Reforma se bude podle předlohy týkat mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol, konzervatoří a školních družin, které zřizují kraje nebo obce. Financování soukromých a církevních škol zůstane stejné. Nynější systém financování nezohledňuje rozsah vzdělávání, rozdíly mezi obory, zvýhodňuje školy s vyšší naplněností, uvedla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Změny by podle ní měla přinést stabilizaci a předvídatelnost financování škol. Bez změny financování nelze zlepšit kvalitu výuky, zdůraznila Valachová. Také Ivana Dobešová (ANO) věří tomu, že reforma přispěje ke zkvalitnění vzdělávání.

Nafta z německých skladů Viktoriagruppe by se měla vrátit do ČR

Zásoby nafty ze skladů zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu by se měly vrátit do Česka. Vyplývá to z dohody mezi zástupci české Státní správy hmotných rezerv (SSHR), insolvenčního správce firmy a nového majitele areálu, která byla uzavřena dnes nad ránem. Jednání trvalo 14 hodin. Areál společnosti Viktoriagruppe, kde je česká nafta za zhruba 1,2 miliardy korun uskladněna, získá německá firma Krailling Oils Development majetkově propojená s firmou Fau z Přerova. Předseda SSHR Pavel Švagr uvedl, že převoz nafty do Česka by měl stát méně než 60 milionů korun. Zajistí ho státní distributor paliv Čepro. Nafta bude odvezena výlučně po železnici. Náklady spojené s opravou rozbité železniční vlečky v kraillingském areálu, která prozatím odvozu brání, zaplatí nový majitel skladu. S insolvenčním správcem se Česko přelo o vlastnictví zhruba 80 milionů litrů nafty, které si do skladu v Kraillingu v minulosti uložila Správa státních hmotných rezerv, od vyhlášení insolvence firmy v prosinci 2014.

Inflace v Česku v červnu stoupla

Spotřebitelské ceny v červnu meziročně stouply o 0,1 procenta, vývoj byl tedy stejný jako v květnu. Zpomalilo zlevňování pohonných hmot, rychleji naopak klesaly ceny potravin a nealkoholických nápojů. Proti loňskému červnu pak zdražily zejména alkoholické nápoje, tabák a rostly i ceny za bydlení. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali, že červnová inflace klesne na nulu. Proti letošnímu květnu se spotřebitelské ceny zvýšily rovněž o 0,1 procenta. Ovlivnilo to hlavně zdražení pohonných hmot o čtyři procenta a také vyšší ceny dovolených s komplexními službami.

Nezaměstnanost v Česku klesla na 5,2 procenta

Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla z květnových 5,4 procenta na 5,2 procenta. Uchazečů o práci bylo zhruba 384.000, nejméně od prosince 2008. Oznámil to Úřad práce ČR. Pokles překonal i odhady analytiků. Nezaměstnanost vytrvale klesá od února, meziročně se snížila o jeden procentní bod. Za poklesem stojí podle úřadu stejně jako v předchozích měsících posilování české ekonomiky či sezonní práce. "Zároveň se rozběhla turistická sezona," doplnila generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Volných míst v nabídce úřadu v červnu přibylo téměř o 5000 na zhruba 134.000. Bylo jich tak nejvíce od září 2008, tedy od doby před prohloubením světové hospodářské krize.

Obce dostanou 300 milionů korun v dotacích na hledání pitné vody

Obce dostanou dotace na nové i průzkumné vrty, aby našly nové zdroje pitné vody. Ministerstvo životního prostředí dnes vyhlásilo program, jenž má podpořit dostatek kvalitní pitné vody v České republice. Obce, jejich dobrovolné svazky nebo i třeba obchodní společnosti ovládané z více než 50 procent obcemi a městy si v rámci výzvy z Národního programu životní prostředí mohou rozdělit 300 milionů korun, informovala ČTK mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Dotace jsou podle ministra Richarda Brabce (ANO) šancí pro ty obce, které již nyní mají problémy s dodávkami kvalitní pitné vody.

ČNB: Odhad růstu ekonomiky pro rok 2017 je příliš optimistický

Růst české ekonomiky je podle České národní banky (ČNB) udržitelný, ale odhad posílení pro příští rok je příliš optimistický. Vyplývá to ze zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady ČNB z 30. června. V květnu banka oznámila, že odhaduje posílení hospodářství v příštím roce na 3,4 procenta. V letošním prvním čtvrtletí HDP vzrostl meziročně o 3,0 procenta. "V tomto kontextu několikrát zaznělo, že příspěvek fiskální politiky může být v roce 2017 nižší z důvodu pomalejšího oživení vládních investic," sdělil poradce bankovní rady Michal Franta. Dopad nižších investic na ekonomický růst by však mohl podle banky kompenzovat výraznější nárůst mezd v nepodnikatelské sféře.

Začaly žně, zemědělci se obávají horší kvality obilovin

V minulém týdnu se v Česku začal sklízet ozimý ječmen a pšenice, na Moravě také řepka. Zatím jsou sklizena 2,6 procenta ploch obilovin. Informovalo o tom dnes ministerstvo zemědělství. Poslední dva měsíce bylo v některých regionech sucho, na lehčích půdách byly porosty částečně poškozeny. V posledních týdnech se navíc vyskytovaly přívalové deště, které způsobily, že hlavně v Čechách obilí silně polehlo. Zemědělci se tak obávají, že kvalita obilovin může být zhoršená. "V uplynulém týdnu se sklízel především ozimý ječmen, kterého je sklizených 26,7 procenta ploch. Sklizeň ostatních obilovin je stále teprve v začátcích," sdělilo ministerstvo.

Občanské sdružení žaluje stát za znečištěný vzduch na Ostravsku

Občanské sdružení Čisté nebe podalo žalobu na ministerstvo životního prostředí (MŽP). Domáhá se toho, aby soud zrušil Program zlepšení kvality ovzduší na Ostravsku a ministerstvo muselo přijmout nový a lepší. Čisté nebe, které zastupuje sdružení právníků Frank Bold, tvrdí, že nynější program nepovede k ochraně ovzduší a obyvatel, není dost konkrétní, neobsahuje dostatečná opatření ke snížení znečištění ani řádný časový plán. Zástupci sdružení to uvedli na tiskové konferenci. Podle MŽP ale program zákonné požadavky splňuje.

Nové byty v Česku byly loni nejdražší ve střední Evropě

Ceny nových bytů v ČR loni dosáhly v průměru cca 52 korun na metr čtvereční. To je zhruba o tři čtvrtiny více než v Polsku a téměř dvakrát tolik než v Maďarsku. Za 200.000 eur (cca 5,4 mil. Kč) si Češi koupí byt o velikosti 100 metrů čtverečních, což je o 80 metrů čtverečních méně než v Polsku a o 96 metrů čtverečních méně než v Maďarsku. Vyplývá to z nejnovější studie poradenské společnosti Deloitte. Přestože ceny nových bytů v České republice převyšují ceny v ostatních zemích střední Evropy, stále patří k těm nejdostupnějším v rámci regionu. Průměrnému Čechovi stačí ke koupi nového bytu o velikosti 70 metrů čtverečních 6,9 hrubého ročního platu. Maďaři a Slovinci jich potřebují více než sedm a Britové dokonce 11. Nejdostupnější nové bydlení je podle studie v Německu (3,3 platu).

V Ostravě začalo mezinárodní diskusní fórum Meltingpot

V areálu Dolu Hlubina v Ostravě dnes začalo mezinárodní diskusní fórum Meltingpot, které bude od čtvrtka součástí hudebního festivalu Colours of Ostrava. Návštěvníci fóra budou mít možnost diskutovat se zajímavými osobnostmi o nejrůznějších problémech a tématech současného světa. ČTK to řekl ředitel Meltingpotu René Bystroň. "Myslíme si, že Ostrava je pro to ideální místo. Nejenom že v minulosti byla Ostrava městem, kde se stýkala řada kultur a etnik, ať je to židovská kultura, německá kultura s českou, slovenskou, polskou, ale zároveň je to metropole, která má pro něco takového výbornou infrastrukturu. Areál Dolu Hlubina je něco, co nemá v České republice obdoby," míní Bystroň. Na Meltingpot dorazí přes 150 hostů nejen z tuzemska, ale i řady dalších zemí světa.

Z Podhoří do Troje jezdí nově bezbariérový přívoz

V rámci pražské MHD začal jezdit rozšířený přívoz z Podbaby do Podhoří nedaleko trojské ZOO. Přívoz je nově bezbariérový a pojme až 40 cestujících. To je asi desetkrát víc než dosud. Novinářům to řekli náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) a převozník pražský Zdeněk Bergman. Stavba lodi stála pět milionů. Stavba lodi byla podle Bergmana inspirována loděmi z 19. a 20. století. Lodě se podobným ponorem prý pluly od 16. století na Vltavě do Prahy již od Českých Budějovic. V Praze je celkem sedm přívozů. Všechny patří do systému pražské integrované dopravy. Cestující při cestě zaplatí stejně jako v městské hromadné dopravě.

Počasí ve středu

Zataženo až oblačno, místy přeháňky nebo občasný déšť. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.