Denní souhrn zpráv
Syková rezignovala na funkci místopředsedkyně vládní RVVI
Vědkyně a senátorka Eva Syková (za ČSSD) dnes rezignovala na členství ve vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), kde byla první místopředsedkyní. Řekla to Českému rozhlasu Radiožurnálu. Kvůli kauze kolem financování léčby amyotrofické laterální sklerózy (ALS) v rámci klinické studie zvažuje i rezignaci na funkci šéfky Ústavu experimentální medicíny. Je však přesvědčena, že se ničeho nezákonného nedopustila.
Podle pondělního pořadu Reportéři České televize si vědecký tým Sykové, který v motolské nemocnici provádí experimentální léčbu ALS, nechával od svých pacientů za terapii kmenovými buňkami vyplácet 150.000 korun. Účast na klinické studii je přitom ze zákona bezplatná. Syková prohlásila, že žádný pacient za svou účast v klinické studii neplatil. "Stát ovšem nikdy neřekl, kde se mají finanční prostředky na takovou studii sehnat. Kdyby totiž nešlo o nemoc s tak vážným průběhem, tak bychom nikdy nezkoušeli postup urychlit, a zde jsme neměli jinou možnost než sehnat finance na realizaci studie," popsala. Ty se nejprve získaly pro několik málo pacientů motolské nemocnice z jejího interního grantu. Také soukromá firma Bionova platila podle Sykové některé pacienty, ale neměla na celou rozsáhlou klinickou studii peníze. Bionova kultivuje pro motolskou léčbu kmenové buňky. Ústav Sykové v ní drží podíl 43 procent. Nadace (Buněčná terapie) se podle Sykové nikdy na žádného pacienta neobrátila, vždy pacienti přišli do nadace a vyžadovali, aby se mohli podílet na úhradě léčby, tvrdí. Dostávala i dary, také rodina Sykové darovala na léčbu 300.000 korun.
Prezident Zeman chápe návrh kraje zdanit náhrady církvím
Prezident Miloš Zeman chápe návrh Jihočeského kraje zdanit peněžité náhrady, které dostávají církve za majetek nevydaný v církevních restitucích. Řekl to v Českých Budějovicích, kde zahájil třídenní návštěvu regionu. O víkendu v rozhovoru pro rádio Frekvence 1 krajům doporučil, aby spory s církvemi zkusily vyřešit dohodou, jako on uzavřel s kardinálem Dominikem Dukou v souvislosti s nároky katolické církve v areálu Pražského hradu. Církevní organizace podle dohody získají v areálu Hradu tři budovy. Církev se naopak vzdá nároků na dalších sedm hradních nemovitostí. Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD) již dříve uvedl, že krajský návrh je reakcí na žaloby církve, která proti kraji, obcím, městům, právnickým nebo fyzickým osobám v regionu podala řadu žalob. Opozice hejtmana kritizovala, podle ní je návrh na zdanění aktem msty k církvi. Prezident řekl, že v době, kdy byl na začátku 90.let v československém federálním shromáždění, zažil první vlnu církevních restitucí. "Tehdy avizovali, že to bude poslední požadavek, uběhlo mnoho let a my vidíme, že tomu tak není," uvedl Zeman.
Prezident se také vyjádřil k otázce šumavského národního parku, řekl, že zákony musí pamatovat na práva obcí. "Ochrana přírody se vedle tetřeva hlušce a datlíka tříprstého musí zaměřit i na dalšího živočicha, a tím je člověk. Novela zákona musí pamatovat hlavně na široká práva všech šumavských obcí," uvedl Zeman a dodal, že plánuje další jednání s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). Prezident dodal, že doufá, že si Šumava vezme vzor v Krkonoších. "Tam neexistují milovníci kůrovce jako na Šumavě. Nejraději bych Národní park Šumava zrušil, ale to se mi zatím nedaří prosadit," dodal. Během své návštěvy se prezident oproti plánu setká i se šumavskými starosty a také současným ředitelem Správy Národního parku Šumava Pavlem Hubeným.
Marksová: Smlouva s Norskem o ochraně dětí by byla nadbytečná
Smlouva s Norskem o postupu při ochraně ohrožených dětí by byla nadbytečná. Za měsíc se Norsko začne řídit mezinárodní úmluvou o ochraně dětí, která zaručí například vzájemné informování a přístup ke spisům v kauzách odebíraných dětí. Novinářům to řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) v souvislosti s návrhem mezistátní smlouvy, který poslal šéfovi Sněmovny prezident Miloš Zeman. "Prvního července začne platit Haagská úmluva, která všechny tyto věci řeší. Já si myslím, že kdybychom v tuhle chvíli chtěli po Norsku podepsat takovouto bilaterální smlouvu, tak je to zcela nadbytečné," uvedla Marksová. Haagská úmluva se týká například únosů dětí jedním z rodičů do ciziny či zadržováním dětí v jiné zemi. Upravuje navracení dětí, pěstounskou péči i postup jednání úřadů a soudů.
Sobotka ocenil, že ministři zvýšili aktivitu v čerpání fondů EU
Rychlé čerpání z fondů Evropské unie bude prioritou všech ministrů. Po mimořádném jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF) to řekl ve Sněmovně novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ocenil i reakci ministerstva financí, kterému při svolání schůzky vyčítal zpožďování procesu. Cílem je, aby už letos ministerstva zahájila čerpání v řádu miliard.
Babiš nesouhlasí s měsíčním odsunem elektronické evidence tržeb
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) odmítl myšlenku Hospodářské komory, aby vláda svým rozhodnutím posunula start elektronické evidence tržeb (EET) o jeden měsíc na počátek roku 2017. Komora to navrhuje kvůli technické nepřipravenosti státní správy i podnikatelů. Ohrožen by podle ní mohl být i plynulý průběh adventu. Babiš novinářům řekl, že jeho kolegové jsou zásadně proti. "Já jsem o tom přemýšlel, jsou tam pro a proti. Měli jsme setkání s Hospodářskou komorou, nicméně je rozhodnuto, že to bude. Nevím, jestli ten měsíc tam hraje nějakou zásadní roli," řekl novinářům Babiš. Elektronická evidence tržeb (EET) by měla být v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou do EET zapojovat v následujících měsících. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy.
Rozpočet v květnu vykázal přebytek 22,4 mld. Kč, nejlepší od 1993
Přebytek státního rozpočtu v květnu klesl na 22,4 miliardy korun z dubnových 30,5 miliardy korun. Jde o nejlepší květnový výsledek od roku 1993. Informaci o hospodaření rozpočtu oznámil ve Sněmovně ministr financí Andrej Babiš (ANO) v rozpravě nad návrhem zákona o spotřebitelském úvěru, když v reakci na kritiku pravicové opozice hájil úspěchy vlády. Loni ke konci května byl rozpočet ve schodku 22,1 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 70 miliard korun.
OECD zlepšila odhad růstu ekonomiky ČR, potvrdila globální výhled
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky na 2,4 procenta z dříve předpokládaných 2,3 procenta. Beze změny ale nechala výhled světové ekonomiky, kde stejně jako v únorové prognóze očekává tříprocentní růst. Bylo by to stejné tempo jako loni a zároveň nejpomalejší růst od globální finanční krize. Růst české ekonomiky by měl v letošním roce navzdory zlepšené prognóze výrazně zpomalit z loňských 4,3 procenta. OECD upozornila, že k loňskému hospodářskému růstu přispěla snaha dočerpat co nejvíce peněz z fondů Evropské unie.
Léčba obětí domácího násilí stála předloni 1,85 mld. z pojištění
Za léčbu obětí domácího násilí se ze zdravotního pojištění v roce 2014 vydalo 1,85 miliardy korun. Léčení chronických onemocnění, k nimž domácí výpady přispěly, stálo téměř 1,1 miliardy. Dalších 215 milionů si připlatily oběti. Ukázal to výzkum, jehož výsledky zveřejnila společnost proFem. Podle zjištění domácí násilí někdy zažilo zhruba 28 procent žen v Česku. Skoro třetina z nich musela po útoku vyhledat lékaře. "Největší část nákladů na řešení dopadů domácího násilí leží právě v oblasti zdravotnictví. Výsledky výzkumu jsou silný argument pro systémové změny ve zdravotnictví," uvádí autoři studie. Podle ředitelky proFem Jitky Polákové stát údaje o domácím násilí pravidelně neshromažďuje, nemůže pak ale také přijímat účinná opatření. Díky prevenci a včasné podpoře obětí je možné náklady snížit, zdůraznila Poláková.
O místo se podle výzkumu bojí mírně nadpoloviční většina Čechů
Obavy z nezaměstnanosti má v Česku 54 procent lidí v produktivním věku. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků květnového průzkumu agentury STEM. V případě hrozící ztráty místa by tři čtvrtiny Čechů byly ochotny pracovat mimo svůj obor, ale jen 41 procent by se za prací přestěhovalo do jiného kraje. V dubnu bylo v České republice bez práce 5,7 procenta lidí.
Vrchní soud potvrdil Kramnému výjimečný trest 28 let
Osmatřicetiletý Petr Kramný si za vraždu své manželky a osmileté dcery v Egyptě definitivně odpyká ve vězení 28 let. Trest, který mu uložil ostravský krajský soud, mu potvrdil Vrchní soud v Olomouci. Odvolání žalobkyně, která žádala zpřísnění trestu o dva roky, tak soud nevyhověl. Stejně tak ale neuspěla s odvoláním matka obžalovaného ani obhájkyně, která požadovala vrácení případu k jinému senátu krajského soudu, případně zproštění obžaloby. Vrchní soud se ztotožnil s tím, že obě ženy zemřely po zásahu elektrickým proudem. Rozhodnutí vrchního soudu je pravomocné, Kramný se může pouze dovolat k Nejvyššímu soudu, dovolání ale nemá odkladný účinek.
Poruch příjmu potravy přibývá, v rodině trápí i víc generací
V Česku přibývá lidí, kteří trpí poruchou příjmu potravy, v některých rodinách to trápí i více generací. ČTK to dnes sdělila vedoucí lékařka centra pro léčbu poruch příjmu potravy Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice profesorka Hana Papežová. Až u pěti procent pacientů se nemoc projeví do 12 let věku, upozornila. Na osvětu o nemoci se zaměří první Světový den poruch příjmu potravy, do něhož se ve čtvrtek zapojí 20 zemí, včetně Česka. Čeští odborníci spolu s americkými se sejdou k přípravě témat mezinárodní konference, kterou bude Všeobecná fakultní nemocnice pořádat příští rok v Praze už pojedenácté.
Úroda jahod klesne až o pětinu, poškodily je mrazy, kroupy a déšť
Letošní úroda českých jahod klesne o 15 až 20 procent, u profesionálních pěstitelů bude menší než 3000 tun. Na tiskové konferenci to uvedl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Plody poškodily mrazy, kroupy i velké deště. Mrazy ale podle Ludvíka nepoškodily úrodu jahod tolik jako u jiných druhů ovoce, kde jsou ztráty daleko větší. Ludvík dále řekl, že pěstitelé mají problém s jahodami z dovozu, které jsou u obchodníků označované za české. Do ČR se dováží přibližně 80 procent čerstvých jahod, podle odhadů unie mohou být dovozy vyšší. Do statistik se ale nedostanou, protože prodejci tvrdí, že jde o českou produkci. "Snižuje to ceny a poškozuje to jméno českých producentů," uvedl Ludvík.
Klinika bude znovu nabídnuta státním institucím, chce ji i Praha
Budova v Jeseniově ulici, kterou využívá Autonomní sociální centrum Klinika, bude opět nabídnuta státním institucím. Vládní komise, která vyhodnocuje potřebnost majetku pro stát, zrušila své usnesení, kterým ji přidělila k užívání ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV). ČTK o tom informoval mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka. Budovu chce získat Praha, v současné době ji nelegálně obývají squatteři. O budovu nejprve projevil zájem Úřad práce, komise ji poté ministerstvu jako jeho nadřízenému orgánu v březnu přidělila. MPSV pak ale svůj zájem odvolalo. "V nejbližší době budovu opět nabídneme všem státním institucím, předpokládám, že nabídka bude trvat 15 dní," informoval ČTK Ležatka.
Výstava ukazuje českou bižuterii ne jako surovinu, ale jako šperk
Oživit povědomí o české bižuterii, v jejíž výrobě tradičně hrálo roli i české sklo, by měla výstava s názvem Hand Made Dreams. Česká bižuterie nejsou jen pytle korálků, které se vyvážejí do zahraniční, kde si z nich kdokoli cokoli libovolně sestaví, řekl novinářům kurátor výstavy Petr Nový. Bižuterie tvoří deset procent objemu výroby českého skla a není jen polotovarem a imitací šperku, ale představuje také hotové výrobky inspirované aktuálními módními trendy, říká Nový, který působí v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie. Výstava vznikla hlavně pro zahraničí, od čtvrtka bude ale přístupná také v Praze. V Galerii Českých center, která ji iniciovala, potrvá do 30. června. Poté se představí v Černínském paláci, sídle ministerstva zahraničí, pak bude putovat do Maďarska, Německa, Jižní Koreje či do Japonska. Výstava ukazuje aktuální tendence v české bižuterii - od inspirace tradičními vzory přes současné trendy až po vize mladých tvůrců.
Jaroš vylezl na Denali a pokračuje v projektu Koruna světa
Horolezec Radek Jaroš vylezl společně s Petrem Maškem na 6194 metrů vysokou Denali, nejvyšší horu Severní Ameriky. Splnil tak druhý cíl v projektu Koruna světa, jehož smyslem je zdolání nejvyšších vrcholů všech kontinentů světa. Předloni se český horolezec stal patnáctým člověkem na světě, který vylezl na všech čtrnáct osmitisícovek bez použití kyslíku. Nyní si plní další výzvu. "Teď jsme strašně dobitý, protože to převýšení je dva tisíce metrů nahoru. Teď jsme se vrátili do pátého výškového tábora, kde nám půjčili stan kluci z český expedice," citoval Jaroše po zdolání vrcholu web Radiožurnálu.
Sport
Tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková pokračují na Roland Garros v překvapivé jízdě. Po výhře nad krajankami Andreou Hlaváčkovou a Lucií Hradeckou 6:3, 7:6 už postoupily v Paříži do semifinále.
Tenista Tomáš Berdych si potřetí v kariéře zahraje čtvrtfinále grandslamového French Open. Český hráč v dohrávce osmifinále na pařížské antuce porazil Španěla Davida Ferrera 6:3, 7:5 a 6:3. Zápas sedmého nasazeného Berdycha s jedenáctkou Ferrerem měl začít už v pondělí, ale kvůli dešti byl odložen. V úterý hráči stihli jen tři hry a Berdych prohrával 1:2. Do čtvrtfinále French Open postoupil Berdych stejně jako v letech 2010, kdy došel až do semifinále, a předloni. Jeho dalším soupeřem bude první hráč světa Novak Djokovič, kterého porazil pouze dvakrát z pětadvaceti duelů.
Počasí ve čtvrtek
Oblačno až polojasno s přeháňkami a bouřkami. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.