Denní souhrn zpráv
Vláda znovu posílá do Sněmovny protikuřácký zákon
Vláda znovu posílá do Sněmovny návrh protikuřáckého zákona, který poslanci minulý týden zamítli i hlasy koaličního hnutí ANO. Ministři na jednání jednomyslně schválili nový návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který zapracovává i pozměňovací návrhy schválené v dolní komoře vyjma návrhu poslance Marka Bendy (ODS). Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nová pravidla by podle něj měla platit od ledna. Někteří poslanci ANO předchozí návrh nepodpořili, vadila jim možnost zavedení kuřáren v restauracích, kterou prosadil Benda.
Minulý pátek si vládní strany vyjasnily postoje ze středečního hlasování na jednání koaliční rady. Sobotka po něm novinářům řekl, že koalice zkusí návrh prosadit zrychleně. K předpisu se totiž při projednávání sešly ve Sněmovně dvě stovky pozměňovacích návrhů, čemuž chce vláda předejít i tím, že je Němeček do nového dokumentu zapracoval.
Na zdravotní pojištění dá stát příští rok o 3,6 miliardy víc
Stát za děti, důchodce nebo nezaměstnané odvede příští rok na zdravotní pojištění o 3,6 miliardy korun více než letos, rozhodla vláda. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) požadoval nárůst o 5,05 miliardy korun. Novinářům v průběhu jednání vlády řekl, že i s tím, co dostal, je schopen sestavit rozpočet tak, aby stačil na desetiprocentní navýšení platů ve zdravotnictví. Doufá, že další finance zdravotnictví získá z pojištění zaměstnanců díky dobré kondici ekonomiky.
Vláda schválila peníze na sucho, ale neřekla kde je vzít
Na opatření proti suchu půjdou od příštího roku ze státního rozpočtu každý rok 2,4 miliardy korun, a to až do roku 2021. Dalších 0,7 miliardy by mělo jít ze soukromých zdrojů na kofinancování projektů. Rozhodla o tom na svém jednání vláda, informovalo ministerstvo zemědělství. Kabinet ale neuložil ministru financí Andreji Babišovi (ANO), aby peníze navíc pro ministerstvo zemědělství našel. "Vláda schválila celý ten materiál, ale není v tom materiálu uloženo ministrovi financí, aby nám ty peníze dal. To já si budu muset vyhádat v rámci rozpočtu," řekl novinářům ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Podle materiálu, který má ČTK k dispozici, uvažuje ministerstvo o třech etapách podpory. První skončí v roce 2021, druhá v roce 2027 a třetí v roce 2033. Podle Jurečky se v posledních 20 letech v Česku hlavně investovalo do protipovodňových opatření a riziko dlouhodobého sucha se přehlíželo. Peníze by tak nyní měly jít na výstavbu a obnovování rybníků a malých vodních nádrží. Měly by podpořit i stavby vodovodů a kanalizací, či odbahňování nádrží. Počítá se také například s výstavbou nádrže Skalička.
MZe: Zemědělci by se měli více sdružovat do družstev
Zemědělci by se měli více sdružovat do družstev. Motivovat by je mělo zvýhodnění v získávání dotací z evropského programu na rozvoj venkova. Vyplývá to z webu vlády, kam ministerstvo zemědělství v rámci meziresortního připomínkového řízení poslalo návrh vládního nařízení. Ministerstvo například určilo minimální velikost družstev, ve kterých by mohli zemědělci zvýhodněné podmínky získat. "Je to snaha, abychom rozumnou formou začali podporovat iniciativu, aby se zemědělci začali sdružovat do odbytových organizací, aby si posunovali svoji pozici na trhu a při vyjednávání s odběrateli," řekl ČTK ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Družstevnictví podle něj českému zemědělství chybí.
Eurostat: V ČR loni ve městech hrozila chudoba nejméně z celé EU
Česká republika byla v loňském roce zemí, ve které z celé EU nejméně hrozila obyvatelům měst chudoba a sociální vyloučení. Plyne to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V průměru bylo v EU chudobou ohroženo 24,4 městské populace, tedy asi 50 milionů lidí. V Česku to ale bylo jen 13,9 procenta.
V detenčních zařízeních v ČR s kapacitou 1030 míst je 142 cizinců
Ve třech zajišťovacích zařízeních pro cizince v Česku s kapacitou 1030 míst bylo k dnešku 142 cizinců. Za celý loňský rok zařízeními prošlo 3196 cizinců. Chod detenčních zařízení stál 203 milionů Kč, což byl více než trojnásobný nárůst proti roku 2014. Výdaje se zvýšily hlavně kvůli tomu, že loni v zařízeních proti dřívějšku skončilo větší množství cizinců, zprovoznit se musela také nová zařízení. ČTK to sdělil mluvčí Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Kiril Christov. Cizinecká policie loni v Česku zadržela 8563 cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Proti roku 2014 šlo o nárůst o 3741 zadržených. Růst způsobila evropská migrační krize. Uprchlíci tuzemsko používali jako tranzitní zemi, přes kterou se chtěli dostat zejména do Německa nebo severských zemí.
Celníci odhalili obchodníky s tygřími kostmi a se slonovinou
Celníci zadrželi na konci března dva lidi, kteří organizovali nelegální obchod s tygřími kostmi a dalšími produkty z chráněných živočichů. Asiaté žijící v Česku vyváželi zboží především do Asie. Na tiskové konferenci to řekl Aleš Hrubý z Generálního ředitelství cel. Celníci shromažďovali důkazy více než dva roky. Kurýři a jejich rodinní příslušníci podle nich vyváželi produkty přes ruzyňské letiště, proto se na letišti uskutečnily kontroly pasažérů na linkách Praha - Vietnam. Exempláře z chráněných zvířat objevili celníci společně s inspektory České inspekce životního prostředí (ČIŽP) ve 44 případech ze 7400 zkontrolovaných zavazadel. Nelegální obchod s ohroženými druhy živočichů je v ČR podle Erika Geusse z ČIŽP vysoce rozvinutý a organizovaný. Podle ČIŽP se zapojení občanů vietnamské národnosti a členů vietnamské komunity do nelegálního obchodu v posledních letech výrazně zvyšuje.
Pojišťovny proplácejí první škody po bouřkách z minulého týdne
Krupobití a přívalové deště, které byly minulý týden na řadě míst ČR doprovázeny lokálními povodněmi, způsobily klientům pojišťoven tisíce škod za celkem stovky milionů Kč. K případům z počátku minulého týdne se přidaly další stovky událostí o víkendu. První škody již pojišťovny vyplácejí, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami.
České gripeny musely do vzduchu kvůli neodpovídajícímu airbusu
Dva gripeny české armády v pátek vzlétly k ostrému startu. Zkontrolovat musely španělský civilní airbus, který neodpovídal leteckým dispečerům. Spojení se strojem se vojenským pilotům podařilo navázat až při vizuálním kontaktu z kokpitu do kokpitu. Podobná situace podle zástupců armády nastává výjimečně. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Takových ostrých startů české gripeny zaznamenají podle Medka asi deset za rok.
Ve Švýcarsku zahynuli zřejmě tři čeští vodáci
Zřejmě tři mrtvé Čechy si vyžádal vodácký výlet po východošvýcarské řece Landquart. Záchranáři našli těla dvou Čechů, jeden 66letý vodák je stále pohřešován, napsal list Neue Zürcher Zeitung. Neštěstí se stalo v pátek, pátrání bylo mezitím zastaveno. České ministerstvo zahraničí ČTK zprávu o neštěstí potvrdilo a sdělilo, že jedna Češka byla s šokem a podchlazením hospitalizována.
Bezdomovcům v Praze je nově k dispozici zubař a psychiatr
Bezdomovcům v Praze je v denním centru U Bulhara nově k dispozici zubař a psychiatr. Nedostatek péče o chrup a neléčené duševní nemoci jim znesnadňují návrat do běžné společnosti. ČTK o tom informovala Hana Šimková z organizace Naděje, která obě ordinace provozuje. Na jejich fungování přispívá magistrát, přičemž zubní ordinace vyjde asi na 900.000 korun ročně. Už delší dobu nabízí Naděje v centru službu praktického lékaře a gynekologa. "Právě péče v těchto čtyřech oblastech chybí lidem bez domova nejvíce," řekl ředitel Naděje Jan Kadlec. Psychiatrická ordinace bude v centru otevřená každý pátek, zubní pak jednou za dva týdny, protože zubařů není dostatek. Podle odhadů by jejich péče za rok mohlo využít mezi 600 a 900 osobami.
Praha zakáže provoz segway v Pražské památkové rezervaci a okolí
Praha zakáže v Pražské památkové rezervaci a přilehlém území provoz vozítek segway na chodnících, stezkách pro cyklisty a chodce a v pěších a obytných zónách. ČTK to zjistila z návrhu nařízení, které mají v úterý projednat pražští radní. Kdy začne zákaz platit, není v dokumentu uvedeno.
Slováci skládali v Bratislavě zkoušky z češtiny, sedm jich uspělo
Mezinárodně uznávaný certifikát nejvyššího stupně znalosti češtiny získalo prvních sedm Slováků, kteří se na jaře zapojili do přípravného dvouměsíčního kurzu Českého centra v Bratislavě a úspěšně složili následnou zkoušku. Trojici absolventek dnes zmiňovaný certifikát předala česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová, která se narodila v Bratislavě. "Jde o malou oslavu česko-slovenské jazykové blízkosti. Svět blízkost těchto jazyků nevnímá tak, jako my," uvedla na slavnostním ceremoniálu ředitelka Českého centra Vilma Anýžová. V projektu hodlá České centrum pokračovat. Bratislavské kurzy by měly být zaměřeny zejména na zájemce, kteří znalost češtiny uplatní na Slovensku například jako překladatelé, průvodci či pracovníci evropských institucí. Do pilotního kurzu se zapojilo osm lidí, jedna účastnice zkoušku nesložila.
V Kostnici vyvrcholily vzpomínky na upálení Jeronýma Pražského
Jihoněmecká Kostnice si připomíná 600. výročí upálení teologa a kazatele Jeronýma Pražského na tamním koncilu. Vzpomínkové akce posledních týdnů v pondělí vyvrcholily odhalením Jeronýmovy pamětní desky a zahájením výstavy, která připomíná jeho život. Teologa si přímo v Kostnici připomněli i zástupci českých církví a čeští politici. Vzpomínkové akce začaly už na konci dubna, kdy v Kostnici odstartoval seriál seminářů připomínajících jednotlivé aspekty jeho života. Připomínaly ho jako výjimečného učence, který zanechal stopy na univerzitách v Praze, v Kolíně nad Rýnem, v Heidelbergu či v Paříži, jako kazatele, který se snažil o reformu církve, i jako přítele Jana Husa, který se ho snažil v Kostnici zachránit před upálením a nakonec ho potkal stejný osud. V neděli se konala vzpomínková akce u Husova kamene, který se nachází v místě, kde byl podle tradice upálen Jan Hus, a na němž jsou plakety připomínající smrt obou českých kazatelů.
Arcidiecézní muzeum otevírá obnovenou expozici s obrazem El Greka
Olomoucké Arcidiecézní muzeum otevírá při příležitosti deseti let své existence obnovenou expozici. Zdobí ji dosud nevystavené exponáty olomouckého arcibiskupství i řady farností, hlavním klenotem je dílo španělského manýristy El Greca Klanění pastýřů. Do Olomouce doputovalo z muzea v New Yorku výměnou za zápůjčku Tizianova obrazu Apollón a Marsyas ze sbírek olomouckého arcibiskupství. Expozice se otevře ve čtvrtek, kvůli úpravám byla od poloviny března uzavřena.
Sport
Celý pondělní program na tenisovém Roland Garros v Paříži byl kvůli dešti zrušen. Český tenista Tomáš Berdych by tedy měl hrát osmifinále s Davidem Ferrerem v úterý.
Počasí v úterý
Převážně oblačno s přeháňkami. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.
Většinu Česka během úterý znovu zasáhnou bouřky, které mohou být občas intenzivní. Někde je doprovodí přívalové srážky s úhrny kolem 30 milimetrů za hodinu, kroupy a nárazový vítr s rychlostí kolem 72 kilometrů za hodinu. Nejvyšší pravděpodobnost výskytu silných bouřek je v Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji a na Vysočině, nejnižší naopak na západě Čech, informoval na svém webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha platí od úterního poledne do půlnoci ve všech krajích s výjimkou Plzeňského a Karlovarského.