Denní souhrn zpráv
Země EU se shodly na snazším přerušení bezvízového styku
Členské země Evropské unie se shodly na potřebě změnit unijní pravidla tak, aby mohlo být snazší dočasně zastavit bezvízové cestování pro občany třetích zemí. Novinářům to po dnešní mimořádné schůzce ministrů vnitra zemí EU řekl nizozemský státní tajemník pro bezpečnost a spravedlnost Klaas Dijkhoff.Unie už podobná pravidla má, dosáhnout přerušení bezvízového cestování je však nyní poměrně složité. O potřebě změn se začalo mluvit poté, co Evropská komise nedávno podmínečně doporučila bezvízový styk s Tureckem. Urychlení jednání, která se táhnou už několik let, je součástí březnové dohody mezi EU a Ankarou směřující ke zvládnutí migrační krize. Podmínkou zemí unie včetně České republiky zůstává, aby Turecko splnilo všech 72 bodů, které Evropa před zavedením bezvízového styku vyžaduje.
Český ministr vnitra Milan Chovanec před schůzkou uváděl, že by takzvaný "suspenzivní mechanismus" měl být spuštěn například ve chvíli, kdy by občané určité země přicházeli do EU ve velkých počtech, žádali o azyl, ve výrazném počtu páchali trestnou činnost a podobně.
České ministry čeká v neděli v Izraeli jednání s tamní vládou
Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a sedm ministrů čekají v neděli mezivládní konzultace s izraelským kabinetem. Při jednáních v Jeruzalémě by měla být podepsána řada memorand. Prohloubit vztahy obou zemí má i podnikatelská mise, která do Izraele zamíří s politiky. Mluvit se bude vedle vzájemného obchodu zejména o bezpečnosti, zdravotnictví, cestovním ruchu a kulturní spolupráci.
Zeman se kvůli vyslání vojáků na Golany sejde se Stropnickým
rezident Miloš Zeman se sejde s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) kvůli vyslání českých vojáků na Golanské výšiny, oblasti na pomezí Sýrie a Izraele. Vyslechne si od něj, zda Česko do oblasti do mise OSN vojáky vyšle. Mluvit o tom chce také s ředitelem svého zahraničního odboru Hynkem Kmoníčkem. Zatímco podle ministerstva obrany Česko kontingent na Golany nepošle, Kmoníček má jiné informace. Zeman to řekl na tiskové konferenci při návštěvě Olomouckého kraje.
Lidové noviny uvedly, že ministerstvo obrany odvolalo nabídku vyslat české vojáky do mírové mise OSN na Golany. Důvodem má být, že zástupci OSN změnili podmínky, chtěli Čechy nasadit přímo v Sýrii. Ministerstvo přitom dosud předpokládalo, že česká ženijní četa bude působit na relativně stabilním území Golanských výšin, kontrolovaném Izraelem. Kmoníček ale zároveň deníku řekl, že má neoficiálně přesně opačnou informaci.
Štěch připustil, že Senát nejspíš nyní neschválí rozšíření pravomocí NKÚ
Senát nejspíš neschválí rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), pokud se nezjednoduší systém kontrol. Připustil to dnes předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Uvedl to po jednání s hejtmany, kteří mají podle předsedy Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) rovněž výhrady ke zdvojování kontrol stejných věcí. Prezident Zeman se za rozšíření pravomocí NKÚ postavil, podle něj by však v případě obcí měl úřad kontrolovat investice nad 50 milionů korun.
"Příliš bych zatím optimistický k tomu, že to schválíme v podobě, v jaké to přišlo z Poslanecké sněmovny, nebyl," uvedl Štěch k vyhlídkám zákona o NKÚ. "Nemůžou jenom přibývat kontroly, což znamená vyšší administrativu, a de facto kontroly stejné úrovně," podotkl předseda horní komory.
Hašek a Štěch zpochybnili žaloby církví na kraje o majetek
Předseda Senátu Milan Štěch i předseda Asociace krajů Michal Hašek (oba ČSSD) zpochybnili oprávněnost církevních žalob na kraje a obce kvůli vydávání majetku. Kraje se podle Haška chtějí bránit třeba i u Ústavního soudu. Řekli to dnes po společném jednání v Praze. Hašek připomněl, že podle smlouvy navazující na zákon o církevních restitucích se zástupci církví zavázali k tomu, že nebudou vznášet další majetkové nároky. "V této chvíli existuje 111 žalob na vydání nemovitého majetku jenom na úrovni krajů, další stovky žalob na úrovni měst a obcí," uvedl Hašek. Restituční zákon se přitom podle něj na obce ani kraje nevztahuje, církve mají za svůj někdejší majetek v jejich držení dostat finanční náhradu.
Podle zástupců církve ale v některých případech byl zákon z roku 1991 o převodu majetku porušen a s majetkem se spekulovalo. V takových případech se církev svého práva bude domáhat, sdělil ČTK mluvčí České biskupské konference František Jemelka. Církev ale také říká, že žadatelé o vydání majetku z řad církví v takových případech zohlední, zda hodnota není kompenzována finanční náhradou.
Vláda bude v pondělí znovu jednat o zdravotním pojištění cizinců
O podobě zdravotního pojištění pro cizince i způsobu, jakým se upraví, by měla v pondělí znovu jednat vláda. Podle návrhu novel cizineckého zákona a o zdravotním pojištění by lidé ze zemí mimo EU, kteří v Česku žijí dlouhodobě, dál neměli mít přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění a museli by se pojišťovat u komerčních pojišťoven. Ty by s nimi musely pojistku uzavřít. Kryla by péči, jaká se hradí z veřejného pojištění. Podle vládní legislativní rady by se návrh měl předělat a místo novel by pojištění cizinců měl upravovat samostatný zákon.
Ve Sněmovně se zřejmě bude opět diskutovat o eutanazii
Ve Sněmovně se zřejmě bude opět diskutovat o eutanazii. Skupina poslanců v čele s Jiřím Zlatuškou (ANO) hodlá předložit návrh, který by ve vymezených případech důstojnou smrt, jak ji autoři nazývají, umožnil. Část zákonodárců se ale k uzákonění eutanazie staví odmítavě. Obávají se například možného zneužití.
Předloha, kterou ČTK poskytl Zlatuškův asistent Milan Hamerský, by zejména uzákonila podmínky pro eutanazii. Lidé by o ní museli požádat, žádost by mohli sepsat i předem. Lékaři by mohli k eutanazii dopomoci nebo ji případně vyvolat jen u lidí v beznadějném zdravotním stavu. O splnění zákonných podmínek by rozhodovala zvláštní komise.
Pět procent na platech školským odborům nestačí, trvají na deseti
Pětiprocentní zvýšení platů pracovníků ve školách, o němž hovořil ministr financí Andrej Babiš (ANO), považují školské odbory za naprosto nepřijatelné. Trvají na desetiprocentním růstu platů učitelů i nepedagogických pracovníků v roce 2017. Pokud při vyjednáváních neuspějí, přikročí ještě v červnu k důraznějším akcím. Na dnešní tiskové konferenci to řekla Markéta Seidlová, místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství.
Odbory uspořádaly celostátní setkání, na němž diskutovaly s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD), učiteli z celé země i zástupci rodičů a středoškoláků. "Pět procent je pro nás v tuto chvíli naprosto, naprosto nepřijatelné. V tuto chvíli další kroky nebudeme zveřejňovat. Diskuse ale byla velmi bouřlivá, zazněla i slova jako stávka," uvedla Seidlová.
Sobotka v Berlíně odhalil pamětní desku Antonínu Hamplovi
Předseda české vlády Bohuslav Sobotka společně s premiérem spolkové země Braniborsko Dietmarem Woidkem v Berlíně odhalili pamětní desku, která připomíná meziválečného předsedu československé sociální demokracie Antonína Hampla. Deska s dvojjazyčným nápisem je připevněná na věznici v berlínské čtvrti Moabit, v níž Hampl v roce 1942 zemřel na následky nacistického týrání.
Němeček navrhuje vládě jmenovat hlavním hygienikem Gottvaldovou
Na služební místo hlavního hygienika navrhuje ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) vládě jmenovat Evu Gottvaldovou. Návrh je na vládním webu. Gottvaldová uspěla ve výběrovém řízení, do něhož se přihlásili tři kandidáti. Pavlu Svrčinovou výběrová komise pro nesplnění podmínek vyřadila a nynější zástupkyně hlavního hygienika Jarmila Rážová vzala svoji žádost zpět. Gottvaldová má nahradit Vladimíra Valentu, který byl hlavním hygienikem od října 2012, do nynějšího výběrového řízení se nepřihlásil. Hlavní hygienik je zároveň jedním z odborných náměstků ministra zdravotnictví, proto musí podle služebního zákona projít výběrovým řízením.
Boreliózy přibylo letos o 10 pct, víc je i zánětů mozku od klíšťat
Za čtyři měsíce roku lékaři nahlásili 372 nákaz lymskou boreliózou, zhruba o deset procent víc než za stejné období loňska. Oproti minulým rokům přibylo také klíšťové encefalitidy. Riziko kousnutí klíštětem přitom je v těchto dnech trvale vysoké, na celý víkend i pondělí předpovídá Český hydrometeorologický ústav devátý a desátý stupeň aktivity klíšťat
Na desetistupňové škále představují tyto stupně nejvyšší riziko, kdy je doporučeno nechodit v listnatých a smíšených lesích mimo zpevněné cesty a prodírat se křovinami či jinou vegetací. Kdo zamíří do přírody, neměl by zapomenout repelent a po návratu na důkladnou prohlídku těla.
Prodejci alkoholu dostali loni od ČOI pokuty za 5 milionů Kč
Prodejci alkoholu dostali loni od České obchodní inspekce (ČOI) více než 1700 pokut za 5,3 milionu korun. Téměř 43 procent z nich šidilo zákazníky. V průběhu 4641 kontrol ale inspektoři nezjistili žádný prodej nelegálního alkoholu. V tiskové zprávě to uvedla ČOI. "Nejčastěji inspektoři zjišťovali, že spotřebitelé neměli k dispozici řádné informace o ceně nabízeného sortimentu, byli šizeni na množství nápojů a nákupy či konzumace jim byly nesprávně účtovány," uvedl ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Nejvíc nedostatků zjistila inspekce v Jihomoravském a Zlínském kraji.
Středoškoláci nesouhlasí s povinnou maturitou z matematiky
Česká středoškolská unie nesouhlasí se zavedením povinné maturity z matematiky v roce 2021. Vyzvala proto poslance, aby nepodpořili novelu školského zákona, o níž budou znovu hlasovat po prezidentském vetu. Středoškoláci tak reagovali na výsledky letošní maturity z matematiky, které byly zveřejněny ve čtvrtek. Nezvládlo ji asi 23 procent z těch, kteří si tento předmět zapsali.
Neúspěšnost se meziročně snížila o 0,9 procentního bodu a zlepšil se průměrný bodový zisk maturantů. Bylo to dáno také tím, že se mezi maturanty z matematiky zvyšuje podíl gymnazistů na úkor učňů. Celkově chce z matematiky maturovat čím dál méně žáků, dávají přednost cizímu jazyku.
V Roztokách dnes začala muzejní noc,zapojilo se asi 500 institucí
Ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy začal Festival muzejních nocí. Letos se do něj zapojilo v celé republice na 500 institucí, což výrazně přesahuje počet členů Asociace muzeí a galerií ČR. Na zahájení festivalu to řekl předseda asociace Ondřej Dostál. "Je pro nás velkou radostí vidět, jak jsou muzea zajímavá pro zřizovatele, pro své zaměstnance a samozřejmě i pro své návštěvníky," řekl Dostál.
Akce potrvají do 11. června. Letošní téma je muzea a kulturní krajina. Jde o 12. ročník, návštěvníci mohou zamířit téměř do dvou set měst, kde muzea, galerie i další instituce připraví speciální programy, noční prohlídky a podobně. Vstupné bude převážně zdarma.
V jihlavské zoo přibylo Údolí včel s proskleným úlem
V jihlavské zoologické zahradě přibyla nová část nazvaná Údolí včel. Návštěvníci tam mohou včely pozorovat i v proskleném úlu, uvidí ale také kdysi používané dřevěné kláty a košnice - úly vyráběné ze slámy. Doví se zajímavosti ze života včel a seznámí se různými včelími produkty, jako je propolis, z pylu včelami vytvořený "včelí chléb" či mateří kašička. Expozice byla otevřena při příležitosti dnešního mezinárodního dne včelařství.
Pražské záchranné stanici pro zvířata začala nejvytíženější doba
Pražské záchranné stanici pro zvířata začalo nejvytíženější období celého roku. Na sezonu mláďat shání brigádníky jako posily. Informovala o tom na své facebookové stránce. Záchranná stanice v Jinonicích funguje nonstop a ošetřovatelé několikrát denně vyjíždějí k případům po celé Praze.
V jarních měsících a na začátku léta zažívá stanice největší nápor. Loni počet přijatých zvířat do prázdnin překročil tisícovku. Ošetřovatelé zachránili mimo jiné několik liščat nebo honili jezevce, který se zatoulal ke Smíchovskému nádraží.
Na řece Otavě v Horažďovicích vzniká první vodní galerie v ČR
Asi tříkilometrový úsek řeky Otavy a její tři slepá ramena v Horažďovicích na Klatovsku ozdobí v příštích dnech výtvarné objekty. Z iniciativy místních obyvatel tam vzniká první vodní galerie v ČR. Vodáci, kteří po řece pojedou, a chodci a cyklisté na stezkách podél řeky uvidí hlavně na březích drobné i větší instalace, které vytvořili místní lidé i přizvaní profesionálové, řekla ČTK jedna z iniciátorek vzniku vodní galerie Markéta Mrázová.
Sport
Několik úřadujících světových rekordmanů a řada mistrů světa i olympijských vítězů se představí na Zlaté tretře v Ostravě. Hlavní hvězdou bude již poosmé Jamajčan Usain Bolt, kterého čeká druhý stometrový sprint v sezoně. První start roku čeká Zuzanu Hejnovou. Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek zrušila kvůli bolavé achillovce start na Diamantové lize v Dauhá, ale podle posledních zpráv je v pořádku. Dvojnásobný halový mistr světa Pavel Maslák bude mít na čtyřstovce silnou konkurenci včetně americké hvězdy Jeremyho Warinera. Favoritem skoku o tyči je světový rekordman Renaud Lavillenie z Francie, konkurovat mu bude kanadský mistr světa Shawnacy Barber i domácí skokani Jan Kudlička a český rekordman Michal Balner. Patnáctistovku poběží halový vicemistr světa Jakub Holuša.
Český tenista Radek Štěpánek porazil v posledním kole kvalifikace French Open Jošihita Nišioku z Japonska 6:3, 6:2 a postoupil do hlavní soutěže druhého grandslamu sezony. V ní se představí také Kateřina Siniaková a Lucie Hradecká, neuspěla naopak Klára Koukalová.
Počasí v sobotu
Oblačno až polojasno. Teploty 20 až 24 stupňů Celsia.