Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Vláda chce posílit bezpečnost na letišti na maximální standardy

Ministerstvo vnitra a Český aeroholding vypracují pro Bezpečnostní radu vlády plán, jak dál posílit bezpečnost pražského Letiště Václava Havla. Po návštěvě na letišti, během které se seznámil s aktuálními bezpečnostními opatřeními, to novinářům řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Cílem je podle předsedy vlády dosáhnout nejvyšších známých bezpečnostních standardů. Premiér, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se podle Sobotky přijeli přesvědčit, jak se na letišti uvádějí do praxe opatření, která vláda schválila loni v lednu. Na bezpečnost kabinet tehdy vyčlenil 187 milionů korun. Podle plánů měl být mimo jiné během tohoto roku dokončen systém, který automaticky rozpoznává obličeje cestujících. Peníze, které přidělila vláda, jsou podle Chovance využívány efektivně, pracuje se na posledních bílých místech.

Inflace v Česku v dubnu vzrostla na 0,6 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu meziročně stouply o 0,6 procenta, zrychlily tak růst z 0,3 procenta v březnu. Na zrychlení inflace mělo vliv hlavně zdražení alkoholických nápojů, tabáku a dovolených, méně než v březnu meziročně zlevnily pohonné hmoty. Informoval o tom Český statistický úřad. Analytici odhadovali dubnovou meziroční inflaci mezi 0,2 procenta a 0,6 procenta.

Tříměsíční odstávku 4. bloku Dukovan chce ČEZ ukončit v sobotu

Čtvrtý blok Jaderné elektrárny Dukovany by měl znovu dodávat elektřinu do sítě od soboty, po více než tříměsíční přestávce. Závada na skříni pojišťovacích ventilů, kterou energetici zjistili při zprovozňování bloku na konci minulého týdne, by měla být odstraněna do středy. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech od 22. dubna vyrábí elektřinu dva ze čtyř jaderných bloků. Čtvrtý dukovanský blok stojí od 5. února. Odstaven byl nezvykle dlouho kvůli tomu, že v něm odborníci měnili pětinu jaderného paliva za čerstvé a kromě běžných prohlídek a úprav zařízení kontrolovali také svary. Podle původních předpokladů měla tato odstávka skončit minulý pátek. Termín byl posunut kvůli opravám.

Lidé v ČR loni utratili za fairtradové výrobky kolem 200 mil. Kč

Lidé v Česku loni utratili za fairtradové výrobky kolem 200 milionů korun. Proti předchozímu roku se suma nezměnila, předtím každý rok rostla. Nejvíc se prodává káva. Na českém trhu produktů, které vznikly za férových podmínek, ale výrazně roste podíl čokolády. Výsledky dnes na tiskové konferenci představila ředitelka organizace Fairtrade Česko a Slovensko Hana Chorváthová. Káva představuje 61 procent trhu s fairtradovými výrobky v Česku. Loni se jí prodalo 173.215 kilogramů.

ČLK zřídila výbor pro bezpečnost pacientů, zaměří se na stav péče

Česká lékařská komora (ČLK) zřídila výbor pro bezpečnost pacientů. Zaměří se na stav zdravotní péče a její dostupnost. Posuzovat by měl návrhy opatření a zákonů, ne stížnosti nemocných. Novinářům to řekl prezident ČLK Milan Kubek. Podle něj nedostatek lékařů a sester začíná dopadat na kvalitu péče. "Pokud sama slouží jedna sestra bez sanitáře na 40 pacientů, není v lidských silách, aby péče vypadala tak, jak bychom si představovali a pacienti si zasloužili," uvedl Kubek. Některé nemocnice kvůli nedostatku personálu musely uzavřít vybraná oddělení, nebo omezit jejich provoz. Výbor má zatím dva členy. Vedle Kubka je v něm šéf Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. "Obáváme se destabilizace zdravotnických zařízení. Dopadne to nejvíc na lidi se zdravotním postižením, kteří jsou na tom nejhůř," uvedl Krása. Podle něj se už nyní u ošetřovaných v nemocnicích například objevují víc proleženiny. "Je to jasný signál, že se zhoršuje péče o pacienty," řekl šéf NRZP. Podle něj se také zkracuje hospitalizace a nemocnice pacienty pouštějí rychle domů.

Ministerstvo životního prostředí podpoří nákupy ekologických vozů

Ministerstvo životního prostředí připravuje projekt, kterým hodlá podpořit nákupy elektromobilů a vozů na stlačený plyn (CNG). Na podzim chce vypsat výzvu, v níž bude 150 milionů korun z Národního programu Životní prostředí a která bude určena pro kraje, obce a jejich organizace. Na pořízení ekologických vozů budou moci získat dotaci pravděpodobně 80.000 až 150.000 korun. V Ostravě to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Nákupy ekologických vozů by měly přispět ke zlepšení životního prostředí, neboť právě doprava je spolu s průmyslem a domácími topeništi jedním z největších zdrojů znečištění.

Policie zadržela muže podezřelého z dnešních výhrůžek bombou

Policie zadržela v Hradci Králové jednačtyřicetiletého muže, který je podezřelý z výhrůžek bombou na magistrátech a vlakových nádražích v Česku. Za šíření poplašné zprávy mu hrozí až pět let vězení. ČTK to řekla mluvčí policejního prezidia Markéta Janovská. Anonym telefonicky oznámil uložení bomby na víc než deseti místech. Policie evakuovala stovky lidí a objekty prohledala, bomby nenašla.

Podle informací od magistrátů a Českých drah se bombová hrozba týkala magistrátních budov a hlavních nádraží v Praze, Plzni a Pardubicích, mladoboleslavského magistrátu, jičínské radnice a jedné pardubické školy. Na nádražích byl zastaven provoz vlaků a v Praze také metra.

Do Prahy přiletěl obří nákladní letoun Antonov Mrija

Největší nákladní letoun světa Antonov An-225 Mrija přiletěl na pražské Letiště Václava Havla. Odsud má odvézt elektrický generátor, který vyrobila plzeňská strojírna Brush Sem. Zhruba 117 tun těžký generátor si objednal výrobce hliníku z Austrálie, společnost Worstely Alumina. "Do Prahy zařízení z Plzně poputuje standardně po dálnici D5 a poté bude transportováno letecky do australského Perthu," řekl ČTK vedoucí produktových manažerů z plzeňské strojírny Brush Tomáš Vyčichl. Nadměrný náklad by se měl z Plzně do Prahy přemístit během noci na středu. Vyjíždět by měl po 22:00 z Plzně a do Prahy přijet s policejním doprovodem kolem 03:00, uvedl mluvčí logistické společnosti DB Schenker Martin Bacílek. Odletět z ruzyňského letiště by ale měl podle předpokladu až ve čtvrtek. Nakládka je technicky složitá a zřejmě by se jí nepodařilo dokončit včas. Obří nákladní letoun totiž kvůli přílišnému hluku nesmí startovat v noci. Stroj se tak na zemi potká s dalším obřím letounem Airbusem A380 aerolinií Emirates.

Zemřel veterán leteckých bitev Jaroslav Hofrichter

Ve věku 95 let zemřel v pondělí v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích veterán II. světové války a plukovník ve výslužbě Jaroslav Hofrichter. ČTK o tom informoval Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany. Někdejší palubní střelec sloužil u 311. bombardovací perutě Royal Air Force (RAF). "Odešel hrdina, který v řadách RAF neváhal nasadit život v boji za obnovení naší národní svobody. Čest jeho památce," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Rodilý Plzeňan začal v 15 letech navštěvovat tamní aeroklub. V 18 letech se přihlásil k pilotnímu výcviku. Po okupaci nacisty zamířil v roce 1940 přes Jugoslávii do britské Palestiny, kde vstoupil do československé armády v zahraničí. Po přesunu do Velké Británie se přihlásil k letectvu a působil u 311. československé bombardovací perutě RAF jako palubní střelec a inženýr. V letech 1941 až 1945 nalétal na strojích Wellington a Liberator 680 operačních hodin. Po válce sloužil jako palubní mechanik u leteckého dopravního pluku v Praze-Kbelích. V roce 1949 byl zatčen, vyslýchán a poté propuštěn z vojenské služby. Až do odchodu do důchodu v roce 1975 pracoval jako seřizovač automatů v podniku Tesla Karlín. V roce 1990 byl mimořádně jmenován do hodnosti podplukovníka a následující rok byl jmenován plukovníkem. Plukovník Hofrichter byl nositelem řady československých, českých i spojeneckých vyznamenání. V roce 2014 obdržel Záslužný kříž ministra obrany I. stupně.

Společnost pro vědy a umění ocenila Borna, Herze či Drahoše

Filmoví režiséři Juraj Herz a Vojtěch Jasný, herec Václav Postránecký, výtvarník Adolf Born, choreograf Jiří Kylián nebo předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš patřili mezi devět osobností, kterým dnes udělila svou cenu pražská pobočka Společnosti pro vědy a umění. Ocenění předávala již popatnácté v sídle Senátu lidem, kteří se zasloužili o propagaci české vědy a kultury v zahraničí.

Kniha mapuje pohnuté osudy pamětníků nacismu a komunismu

Dramatické životní osudy 17 pamětníků nacismu a komunismu z Olomouckého kraje mapuje kniha fotografa Jiřího Doležela Stopy paměti. Příprava knihy zabrala zhruba rok a pět zpovídaných pamětníků se jejího dokončení už nedožilo. Mezi oslovenými pamětníky je například nedávno zesnulý Alfréd Jánský z Prostějova, který na sklonku druhé světové války společně s několika dalšími vězni uprchl z koncentračního tábora Osvětim. Kniha pojednává také o emeritním profesorovi z prestižní americké Yale Univerzity Leopoldu Pospíšilovi, tvůrci českého státního znaku Jiřím Loudovi, zahraničních vojácích z Anglie i od Dukly či skautech. Svůj pohnutý životní příběh vypráví i sudetská Němka, která byla po válce internována ve sběrném táboře pro Němce v Nových Hodolanech na kraji Olomouce.

Noc literatury se letos uskuteční na různých místech Karlína

Desátý ročník pražské Noci literatury se uskuteční 11. května na různých místech Karlína v předvečer zahájení veletrhu a literárního festivalu Svět knihy. Akce, při níž herci a další známí lidé čtou úryvky z knih současných evropských autorů, začne v 18:00 na jednadvaceti místech a potrvá do 23:00. Lidé se mohou zaposlouchat do čtení Jany Strykové, Jaroslava Plesla, Simony Babčákové, Romana Zacha, Ondřeje Pavelky a dalších. Novináře o tom informovala Petra Jungwirthová, mluvčí hlavní pořádající organizace Česká centra. Lidé se literaturou mohou setkat v prostorách Negrelliho viaduktu, Galerii Litera, Kavárně Kočičí, Karlín Studios, Aerohouse, v Českém rozhlase - studiu A a na dalších místech. Do Prahy dorazí autoři Kaspar Colling Nielsen, Katja Kettu, Siri Pettersenová a Lota Lungbergová. Jejich společná autogramiáda je na programu od 20:00 v Karlín Studios. Akce se letos koná také v Brně, kam přijedou severští autoři Jorn Lier Hoerst, Majgull Axelssonová, Antti Tuomainen a Kim Leine. Noc literatury se uskuteční ve stejný den a čas na dalších 49 místech České republiky.

Do konce týdne je mimořádně zpřístupněna vila sochaře Suchardy

Na pouhý týden se ode dneška návštěvníkům otevírá vila významného secesního sochaře Stanislava Suchardy (1866 až 1916) v Praze-Bubenči. Stavba postavená podle projektu architekta Jana Kotěry je stále v rukou Suchardových potomků, a tedy veřejně nepřístupná. U příležitosti dvou letošních jubilejních výročí spjatých se Suchardovým životem ji výjimečně otevírá Nadace Muzeum Stanislava Suchardy. Suchardova vila pochází z rané fáze Kotěrovy tvorby, v níž se střetávaly vlivy anglické architektury s prvky domácího národopisu. Sucharda se podílel na dotváření svého obydlí, do interiéru byly zakomponovány jeho reliéfy. Hlavní prostory vily se dochovaly ve stavu, jak byly před více než sto lety Kotěrou navrženy, včetně interiérových detailů. Jde tak o jedinou takřka intaktně dochovanou vilu tohoto významného zakladatele české architektonické moderny.

Antropologové zrekonstruovali podobu princezny z Býčí skály

Brněnští antropologové zrekonstruovali podobu takzvané princezny z Býčí skály, která žila před více než 2500 lety. Přibližně třicetiletá žena zemřela ve starší době železné. Její lebka je jedním ze symbolů, unikátů a nejcennějších předmětů moravské archeologie. Dnes podobu ženy představili novinářům. Od soboty bude k vidění v pavilonu Anthropos v Pisárkách.

Z hlediska Moravského zemského muzea jde o první pokus rekonstrukce tváře některé z tisíců lebek, které muzeum uschovává. Lebku našel v roce 1872 společně s dalšími 40 kostrami archeolog Jindřich Wankel. Součástí nálezu byly i tisíce předmětů, nádob, šperků. Většinu z nich Wankel v roce 1883 prodal do vídeňského Přírodovědného muzea, sám si ponechal jen tři včetně lebky ženy, která je nyní součástí sbírek brněnského muzea. Žena byla podle některých teorií obětována ve svatyni, která patřila k největším ve střední Evropě. Laikům má rekonstrukce ukázat, jak člověk před 2500 lety vypadal. Podle odborníků byla žena zřejmě součástí tehdejší elity společnosti. Mají o tom svědčit nálezy diadémů.

Sport

Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa v Moskvě po obratu Švédsko 4:2, ze tří zápasů na šampionátu ztratili jen bod a vedou základní skupinu A o dva body před Ruskem. Svěřenci trenéra Vladimíra Vůjtka sice prohrávali po úvodním dějství 0:2, ale ve druhé třetině otočili skóre díky brankám Davida Pastrňáka, Jana Kováře a Michala Birnera, který v 55. minutě druhou trefou v utkání ještě pojistil výsledek.

Počasí ve středu

Polojasno až skoro jasno, odpoledne přibývání oblačnosti, ojediněle přeháňky. Teploty 20 až 24 stupňů Celsia.