Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman pochválil Středočeský kraj za spolupráci s Čínou

Prezident Miloš Zeman pochválil Středočeský kraj za spolupráci s Čínou. Připomněl, že v regionu působí automobilka Škoda Auto, která má v Číně svůj největší trh. Zeman to řekl v budově krajského úřadu při zahájení třídenní návštěvy středních Čech. Hejtmanství udržuje vztahy s partnerskou provincií S'-čchuan. V Nymburku také vznikla první česko-čínská průmyslová zóna. Její obsazení čínskými investory má město zajišťovat ve spolupráci s krajem. "Chtěl bych velice ocenit, že se Středočeský kraj intenzivně zabývá spoluprací s Čínou," prohlásil Zeman, podle nějž dobré ekonomické vztahy s touto zemí jsou jedním z důvodů, proč lze očekávat v budoucnu rozšíření exportních možností a také investice ve všech krajích.

Vláda: Chovanec na schůzce ministrů vnitra EU odmítne trvalé kvóty

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) má na čtvrteční schůzce ministrů vnitra zemí EU odmítat trvalé povinné kvóty na rozdělování migrantů. Je to součástí mandátu, který schválila vláda, uvedl na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kabinet takové plány považuje za nepřijatelné, naopak preferuje fungující dohodu s Tureckem a evropskou pohraniční a pobřežní stráž. Sobotka v neděli nevyloučil, že by se ČR proti trvalému přerozdělovacímu mechanismu bránila žalobou.

Evropská komise svůj návrh na úpravu azylové politiky představila začátkem dubna. Ve "slabší" úpravě by byl nynější systém doplněn o trvalý mechanismus, který by ulehčil zemím v potížích. Druhou variantou by bylo nahrazení současného systému, kdy azylovou žádost řeší první země, ve které se uprchlík dostal na území EU. Místo toho by byli migranti rovnou přerozdělováni po všech zemích unie. Změny má komise předložit do léta.

Prioritami armádních misí budou Afghánistán, Mali a boj proti IS

Prioritami působení české armády v zahraničí v příštích dvou letech bude kolektivní obrana NATO, Afghánistán, Mali a boj proti takzvanému Islámskému státu (IS). V průběhu jednání vlády o tom informoval na twitteru ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Za nasazení ve schvalovaných mandátech ministerstvo obrany zaplatí podle předpokladů zhruba 2,3 miliardy Kč. Plán misí bude ještě schvalovat Sněmovna a Senát.

Vláda schválila zelenou naftu pro zemědělce s živočišnou výrobou

Návrh na zavedení vratky na spotřební daň z pohonných hmot pro zemědělce s živočišnou výrobou, tzv. zelenou naftu, dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Stát to vyjde zhruba na 385 milionů korun ročně. Novelu zákona o spotřebních daních předložil ministr financí Andrej Babiš (ANO), který už dříve řekl, že se kvůli možnému střetu zájmů zdrží vládního hlasování. Novela bude platit od července, pokud ji schválí Parlament a podepíše prezident. Výše vratky bude 4380 Kč na 1000 litrů paliva. Budou ji moci nově uplatnit i zemědělci či plemenáři, kteří se například zabývají chovem skotu, prasat, drůbeže, ovcí a koz. Nárok na vratku budou moci zájemci uplatnit zpětně i na paliva spotřebovaná od letošního ledna. O peníze si podle odhadu ministerstva zemědělství zažádá 1000 subjektů. "Daný propočet je však spíše ilustrativní, neboť odhadnout přesný počet nových žadatelů je velmi obtížný," dodalo ministerstvo financí v důvodové zprávě.

Ministři se nedohodli na postoji k obnovení výplaty nemocenské

Ministři ČSSD, ANO a KDU-ČSL se dnes neshodli na postoji k senátnímu návrhu, podle nějž by se měla obnovit výplata nemocenské zaměstnavatelem v prvních třech dnech nemoci zaměstnance. Sociální demokraté hlasovali pro návrh nebo pro neutrální stanovisko, ostatní zase neprosadili negativní postoj, řekla novinářům ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Osobně návrh podporuje. Jak uvedla, jde o jednu z priorit sociálních demokratů. Jako náhradu vidí prosazení povinnosti firem nabízet zaměstnancům pět volných dnů pro případné marodění ročně. Ministerstvo práce a sociálních věcí poukazuje na to, že k navrhovanému zrušení karenční doby se zavázala i vláda v koaličním prohlášení, podmínila to ale souhlasem zaměstnanců i zaměstnavatelů. Proti se stále staví například Svaz průmyslu a dopravy či opoziční TOP 09. Zásadní nesouhlas s návrhem vyslovilo i ministerstvo financí, podle něhož by předloha vedla k prohloubení rozpočtového deficitu. Firmám by náklady kompenzovalo snížení odvodů na nemocenské pojištění.

Altner požádal soud o zablokování peněz na účtech ČSSD

Vítěz soudního sporu s ČSSD Zdeněk Altner požádal soud, aby straně zakázal nakládat s penězi na účtech. Informaci Radiožurnálu ČTK potvrdila místopředsedkyně soudu Alena Novotná. ČSSD zatím Altnerovi 337 milionů korun navzdory pravomocnému rozsudku zaslat nechce. Premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka nechtěl Altnerův krok komentovat. Novotná ČTK řekla, že soud může nařídit předběžné opatření, kterým zakáže disponovat s majetkem, zejména tehdy, pokud by byl ohrožen výkon soudního rozhodnutí. Podle právníků ČSSD však právě podmínka ohrožení výkonu rozsudku není splněna.

Díky dotacím vzniklo v MŠ a ZŠ za dva roky 3800 nových míst

Za dva roky vzniklo díky dotacím ministerstva školství 3800 nových míst v mateřských a základních školách. Obcím však chybí peníze na rozšiřování školních družin, školních jídelen a tělocvičen a dotace na rekonstrukce, řekla v rozhovoru s ČTK ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Zvyšování kapacit mateřských a základních škol se vedle národních prostředků ministerstva školství a financí dotuje také z evropských zdrojů v regionálních operačních programech. Největší problémy s nedostatkem kapacit jsou v Praze a okolí, středních Čechách a na jižní Moravě.

NKÚ: Nástroj pro veřejné zakázky nepřinesl plánovanou úsporu

Národní elektronický nástroj pro zadávání veřejných zakázek stál 230 milionů korun a jeho spuštění do ostrého provozu se zpozdilo o dva a půl roku, plánovanou úsporu pro veřejný rozpočet ale nepřinesl. Veřejní zadavatelé jej využívají jen minimálně, protože to není povinné. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) na základě kontroly financování Národní infrastruktury pro elektronické zadávání veřejných zakázek (NIPEZ). Podle ministerstva pro místní rozvoj jde o problémy z minulosti, které současné vedení ministerstva řeší. Vybudování a provoz NIPEZ stály přibližně 700 milionů korun. Podle NKÚ se ale nepodařilo splnit vládní cíl, že elektronizace veřejných zakázek zprůhlední jejich zadávání a uspoří až 50 miliard korun ročně. Na Národní elektronický nástroj (NEN), který je součástí NIPEZ, stát vedle nákladů 230 milionů na vytvoření dává měsíčně na provoz čtyři miliony korun. "Plánovanou úsporu pro veřejný rozpočet ve výši pět miliard korun ale NEN nepřinesl," tvrdí NKÚ. Řada registrovaných zadavatelů nástroj využívá jen ke zveřejňování informací.

Lékař: Odpůrci očkování přispívají k růstu rizika šíření nemocí

Odpůrců očkování dětí je v Česku podle vědeckého sekretáře vakcinologické společnosti profesora Romana Chlíbka mezi rodiči do pěti procent a nepřibývá jich. Zveřejňují ale nepotvrzená fakta o škodlivosti vakcín a přibývá tak váhajících rodičů, kteří chtějí jiné intervaly očkování nebo chtějí některá očkování vynechat. Stoupá tím riziko, že nemoci, proti kterým se povinně očkuje, se začnou šířit, řekl Chlíbek ČTK. Od 24. do 30. dubna bude 11. ročník Evropského imunizačního týdne. Aktivisté v těchto dnech zveřejnili varování, že očkování způsobuje autismus. Argumentují studií na myších, která se zaměřila na to, jak virová infekce během těhotenství matky může poškodit mozek plodu. "Ve studii není ani slovo o očkování. Sami autoři studie odmítají jakoukoli interpretaci ve smyslu rizikovosti očkování," uvedl Zdravotnický deník. Chlíbek připomněl, že autor první studie o souvislosti autismu a očkování z počátku devadesátých let přišel kvůli manipulaci s fakty o lékařskou licenci. Tvrzení dokládal na 12 dětech. Žádná z dalších studií, v nichž bylo téměř 15 milionů dětí po celém světě, souvislost neprokázala.

Průzkum: Na značkové výrobky a novinky si Češi tolik nepotrpí

Důraz na značkové výrobky je mezi českými spotřebiteli nižší než v zahraničí. Názor, že je lepší kupovat výrobky známých značek, protože se člověk může spolehnout na jejich kvalitu, zastává 45 procent Čechů. V zahraničí je to v průměru 61 procent lidí. Tuzemští spotřebitelé také výrazně méně vyhledávají novinky mezi výrobky a službami. Vyplývá to z průzkumu Consumer Life/Cunsumer Values společnosti GfK v 27 zemích světa.

Libušín by měl znovu stát do tří let, památka předloni vyhořela

Chata Libušín na Pustevnách, kterou předloni zničil požár, by měla znovu stát do tří let. Obnova památky postavené v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče začne v červnu, řekl novinářům Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které památku spravuje. Ondruš v interiérech Libušína podepsal smlouvu o obnově památky s jednatelem brněnské firmy Archatt, která vyhrála soutěž. Letos by se měly zbytky Libušína rozebrat, na podzim začne těžba vytipovaného dřeva, které musí pocházet z určité nadmořské výšky, stromy musejí být pokáceny v zimním období. Na jaře příštího roku by pak měla začít stavba nového objektu.

Film Na Sever vypráví o málo známé záchraně 80 židovských dětí

V pražském kině Světozor má premiéru dokumentární film o židovských dětech, které odjely koncem roku 1939 z Prahy do Dánska. Jen díky tomu, že opustily své rodiny, se jim podařilo přežít holokaust a začít nový život. Film nazvaný Na Sever natočila režisérka Nataša Dudinská podle námětu novinářky Judity Matyášové, která objevila tuto málo známou záchrannou akci v roce 2010.

Vědci objevili způsob jak hubit mandelinku bez chemie

Českobudějovičtí entomologové z Biologického centra Akademie věd ČR chtějí hubit mandelinku bramborovou mikroskopickými houbami a parazity. Tato varianta má nahradit toxické látky v insekticidech, které se na likvidaci škůdce používají nejčastěji. Hubení mandelinky pomocí hub a parazitů je podle vědců mnohem ekologičtější. Navíc hmyz si dokáže časem vypěstovat proti toxickým látkám v insekticidech odolnost. Novinářům to řekla Daniela Procházková Biologického centra Akademie věd ČR.

Festival asijské gastronomie představí jídlo i kulturu

Kuchyni i kulturu pětice východoasijských zemí chtějí představit na pražském výstavišti pořadatelé Festivalu asijské gastronomie 30. dubna. Návštěvníci budou moci ochutnat jídla z Číny, Vietnamu, Koreje, Japonska nebo Thajska. Celkem během prvního ročníku představí své umění kuchaři z 47 restaurací zaměřených na asijskou kuchyni a řada dalších prodejců. Na setkání s novináři to řekl ředitel festivalu Jiří Zuzka.

Dvorská zoo získala samce medojeda kapského, chce i samici

Dvorská zoo získala samce medojeda kapského, chovatelé chtějí co nejdříve získat také samici a pokusit se o odchov mláďat této šelmy. Dvorská zoo je druhou zahradou v České republice a pátou v Evropě, která medojedy chová. ČTK o tom informovala mluvčí zahrady Andrea Jiroušová. Sameček Oketz se narodil v roce 2004 v pražské zoo a do roku 2015 žil v Izraeli. "Po příchodu k nám jsme ho nechali nějakou dobu v zázemí zoo, aby si zvykl na nové prostředí. Současně jsme mu připravili řádně zabezpečený výběh, protože tyto šelmy jsou známé svoji schopností najít únik skoro odkudkoli," uvedla zooložka Gabriela Linhart. Například v roce 2010 utekla samice medojeda z pražské zoo, když zřejmě dokázala překonat elektrický ohradník a 160 centimetrů vysokou bariéru.

Sport

Tomáš Berdych klesl po brzkém vyřazení z turnaje v Monte Carlu ve světovém tenisovém žebříčku ze sedmé na devátou pozici. Jiří Veselý je na 53. místě.

Počasí v úterý

Oblačno s přeháňkami. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia.