Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Česká republika a Čína prohloubily vztahy

Česká republika výrazně prohloubila své vztahy s Čínou. Prezidenti obou zemí Miloš Zeman a Si Ťin-pching na Pražském hradě podepsali smlouvu o strategické spolupráci, příslušní ministři pak několik memorand o porozumění v oblasti průmyslu, dopravy, zdravotnictví nebo školství. Český i čínský prezident, jehož třídenní návštěvu provázejí protesty, přitom věří v další posilování spolupráce. Má k němu přispět i 95 miliard korun, které letos chtějí čínské firmy v Česku investovat.

Čínský prezident, který se setká i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) nebo šéfy obou komor Parlamentu, se dnes na Hradě dočkal velkolepého uvítání, jehož součástí bylo vypálení 21 dělostřeleckých salv. Naposledy byl takto cizí státník v Česku vítán v 50. či 60. letech. Zeman přitom ještě v nadsázce politoval, že svému "osobnímu příteli" nemůže nabídnout zlatý kočár nebo Bílý dům. Oba politici se vyslovili pro další prohlubování vzájemných vztahů, Zeman vyjádřil přání, aby se Česko pro Čínu stalo vstupní branou do Evropské unie. Vedle smlouvy o strategické spolupráci zástupci obou zemí uzavřeli dalších deset memorand nebo partnerských smluv; týkají se například průmyslových zón, vědeckotechnické spolupráce, investic do infrastruktury cestovního ruchu nebo civilního letectví. Další partnerské dohody uzavřeli zástupci České národní banky a Čínské komise pro regulaci bankovního sektoru (CBRC) a také primátoři hlavních měst obou zemí.

Premiér: Jsme připraveni vést s Čínou dialog o lidských právech

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem mluvil v Praze o rozvoji vzájemného obchodu a investic. Debatovali také o spolupráci v průmyslu, technologiích, cestovním ruchu i ve zdravotnictví. Diskutovali ale také o dialogu o lidských právech, uvedl ve zprávě o obsahu dnešní schůzky mluvčí vlády Martin Ayrer.

"Pro harmonický rozvoj jakékoli společnosti jsou jedním ze základních předpokladů úcta k lidským právům a základním svobodám a jejich ochrana. Za velmi důležitý a užitečný nástroj pro sdílení zkušeností a komunikaci v těchto otázkách považuji lidskoprávní dialog mezi Čínou a Evropskou unií. Jako Česká republika jsme připraveni vést s Čínou také bilaterální dialog o lidských právech," uvedl během jednání Sobotka.

Kalousek se Schwarzenbergem vyvěsili na Sněmovnu tibetské vlajky

Opoziční TOP 09 vyvěsila z oken Sněmovny vedoucích na Malostranské náměstí dvě tibetské vlajky. Bývalý předseda této strany a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl novinářům, že se sluší demonstrovat proti diktátorovi, který nechá hromadně popravovat, zavedl osobní kult a tuhou cenzuru. Nynější předseda TOP 09 Miroslav Kalousek poznamenal, že proti státní návštěvě nelze protestovat. "Ale to, co pohoršuje řadu lidí, je ta papalášská estetika." Schwarzenbergovi také vadí, že Česko opouští svoji zahraniční politiku a její základy. Kriticky reagoval na slova prezidenta Miloše Zemana, který v rozhovoru pro čínskou televizi CCTV uvedl, že bývalá koaliční vláda Petra Nečase (ODS) měla velmi špatné vztahy s Čínou a velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie.

Návštěvu čínského prezidenta provázejí protesty i setkání jeho příznivců

Pražská policie řešila několik slovních potyček a strkanic mezi příznivci a odpůrci čínského prezidenta, který je na návštěvě České republiky. Při největší z nich se do sebe pustilo několik desítek lidí poblíž Chotkových sadů, zadržen ale nikdo nebyl. Dva cizinci skončili na služebně po sporu na Hlávkově mostě. Na webu to oznámila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Upozornila také na dopravní omezení kvůli večernímu ohňostroji na Vltavě na počest čínského prezidenta.

Do Chotkových sadů přišlo ráno podle zjištění zpravodaje ČTK zhruba 15 lidí s transparenty na podporu v Číně pronásledovaného hnutí Fa-lun-kung. Jejich transparenty se velkou čínskou vlajkou snažilo zakrýt několik desítek lidí, které přivezl autobus. Krátce po průjezdu kolony čínského prezidenta se pár protestujících s vlajkami hnutí Fa-lun-kung dostal na silnici. Tam muže příznivci čínské politiky tyčemi svých praporů srazili na zem. Policisté pak znesvářené strany oddělili od sebe. Zoulová uvedla, že konflikty v Chotkově a Badeniho ulici se policistům a členům antikonfliktního týmu podařilo vyřešit domluvou. "V této souvislosti na policejních služebnách neskončila žádná osoba," dodala. S návštěvou čínského prezidenta souvisel také spor mezi dvěma cizinci na Hlávkově mostě. U Sovových mlýnů se na demonstraci proti sbližování ČR a Číny sešlo asi 500 lidí. Na místo přišli i příznivci čínské politiky a velkými čínskými vlajkami se snažili zakrýt vlajky a transparenty odpůrců režimu. Ti si tentokrát přinesli teleskopické tyče, aby své vzkazy dostali výš na viditelné místo. Po 16:00 se demonstranti vydali pochodem na Hradčany.

Čínské investice činí 0,4 pct. ze zahraničních investic v ČR

Čínské investice se na všech zahraničních investicích v Česku podílejí 0,36 procenta. Do Číny vyváží každý desátý tuzemský exportér, 34 procent vývozců očekává další zvýšení objemu vývozů do Číny. Dalších 17 procent firem vstup na čínský trh plánuje. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Rostoucí čínské investice v ČR tuzemští podnikatelé nevnímají jako riziko. Pětina malých a středních firem v nich spatřuje určitou hrozbu, ale stejný počet podniků projevuje o čínský kapitál zájem. Téměř 60 procent českých podnikatelů vnímá příliv čínského kapitálu neutrálně.

Sobotka se ve Washingtonu zúčastní večeře pořádané Obamou

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se ve čtvrtek zúčastní společné večeře šéfů delegací před jaderným summitem ve Washingtonu, kterou pořádá americký prezident Barack Obama v Bílém domě. ČTK to sdělil úřad vlády. Sobotka, který na týdenní cestu do USA odletí ve středu, do Bílého domu zavítal už při své první návštěvě Spojených států ve funkci na podzim 2014. Tehdy ho tam přijal americký viceprezident Joe Biden. Summit o jaderné bezpečnosti, kterého se zúčastní mimo jiné delegace Německa, Británie a Číny, bude hlavní politickou událostí Sobotkovy současné cesty do USA. Hlavním cílem summitu bude posílení závazků států v oblasti jaderné bezpečnosti a prosazování opatření, která mají zabránit jadernému terorismu.

Dotované bydlení dostávají i nájemci bez znevýhodnění, tvrdí NKÚ

Státem dotované byty jsou pronajímány i lidem bez sociálního či zdravotního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) využívání dotovaných bytů nesleduje. Tvrdí to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Kritizuje také výdaje MMR na zvýhodněné hypotéky pro mladé. O výsledcích kontroly ČTK informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. Podle MMR se zjištění NKÚ týká hlavně období téměř před pěti lety a ministerstvo letos plánuje revizi koncepce bydlení.

Čeští policisté zatím budou v Makedonii do 2. května

Mise druhé skupiny českých policistů v Makedonii potrvá do 2. května. Policisté od minulého týdne pomáhají v okolí města Gevgelija, které leží u hranic s Řeckem. Náklady na jejich šestitýdenní misi budou zhruba čtyři miliony korun. Vyplývá to z materiálů ministerstva vnitra, které ve středu projedná vláda. V Makedonii nyní slouží 27 policistů a dva služební psi. Jejich hlavním úkolem je ostraha zelené hranice, kde se starají o to, aby do Makedonie ležící na tzv. balkánské trase nikdo nevstoupil nelegálně. Mohutný proud migrantů přes Řecko do Makedonie se však téměř zastavil poté, co Evropská unie uzavřela 18. března dohodu s Tureckem.

Čeští vynálezci loni získali nejvíce patentů za 20 let

Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV) loni udělil 749 patentů a zapsal 1356 užitných vzorů. Zájem vzrostl zejména ze strany českých vynálezců, kteří loni získali nejvíce patentů za 20 let, celkem 576. Češi stojí o ochranu inovací především v oborech měření a optika, organická chemie, doprava a skladování. Úřad to uvedl v tiskové zprávě. "Ještě daleko důležitější ale je, že stoupá i počet přihlášek, které míří z ČR do zahraničí. Mnoho práce ale zbývá, abychom se naučili technické inovace nabídnout a prodat do světa," dodal předseda ÚPV Josef Kratochvíl.

CVVM: Přijímat uprchlíky nechce 61 procent lidí, míň než v lednu

Česká republika by podle 61 procent lidí neměla vůbec přijímat uprchlíky z válkou postižených zemí, podle necelé třetiny lidí by je měla přijímat jen do doby, než se budou schopni vrátit domů. Jen mizivá část veřejnosti - tři procenta dotázaných - si myslí, že Česko by mělo migranty přijmout a nechat je se tady usadit. Z výsledků aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že proti lednu se o čtyři procentní body snížil podíl respondentů s odmítavým postojem k přijímání běženců. Podle analytiků ale až další průzkumy ukážou, zda je tento trend trvalý.

Z registru vozidel loni zmizelo přes tři čtvrtě milionu vozů

Loni bylo z registru vozidel vyřazeno rekordních 756.653 vozů všech kategorií, což je o 554.000 víc, než v předchozím roce. Důvodem je rušení aut, která byla v tzv. polopřevodu. Oznámil to Svaz dovozců automobilů. Polopřevod znamená, že předchozí majitel vozidlo odhlásil na nového vlastníka, ten jej však na sebe na dopravním úřadě nepřevedl.

V létě bude možné letět z Prahy přímo do 143 destinací

Pražské Letiště Václava Havla nabídne na léto 143 přímých spojení, o pět více než v loňské letní sezónně. Mezi novinky letního řádu, který platí od neděle 27. března, patří britský Birmingham, chorvatský Záhřeb, italské Rimini nebo egyptská dovolenková destinace Marsa Alam. Celkem pražské letiště během letní sezóny cestujícím nabídne 16 nových destinací a přibude sedm nových leteckých společností.

Ve skanzenu v Hlinsku bude otevřena pilníkářská dílna

Ve skanzenu Betlém v Hlinsku bude od poloviny dubna zpřístupněn objekt s pilníkářskou dílnou. Dům byl několik let uzavřen, protože expozice nebyla dokončena. Pilníkářství bylo v minulosti na Hlinecku a v okolí jedním z tradičních řemesel, řekla ČTK Ilona Vojancová, vedoucí správy Souboru lidových staveb Vysočina, kam skanzen v Hlinsku spadá. "Vybavení pilníkářské dílny jsme před několika lety získali od rodiny Otavovy z Křižánek. Je autentické od skutečných pilníkářů, jedná se o ruční výrobu sekaných pilníků," uvedla Vojancová. Expozice přiblíží celý proces výroby včetně bydlení v roubeném objektu o několika místnostech. Řemeslníci kdysi museli drážky či zoubky do pilníků vysekávat. V Hlinsku a okolí v minulosti pilníky vyrábělo několik větších či menších firem, strojově donedávna například společnost Tona, za první republiky třeba firma Tlustý a Löwy. "Dodnes je v Jihlavě výrobce pilníků, který na zakázku dělá i ručně sekané," uvedla Vojancová.

Strakonická výstava o Otavě představí i zdejší perly

Výstavou s názvem "Řeka Otava vypráví" zahájí v pátek 1. dubna Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích letošní turistickou sezonu. Výstava představí tok Otavy, její využití a bohatství v minulosti i nyní. Návštěvníci uvidí i strakonické perly ze zdejších perlorodek. Expozice potrvá do 29. května. Chybět nebudou exponáty, které jsou k Otavě tematicky vázané, například model rýžování zlata, kleště na perlorodky, perly z perlorodek ze samotných Strakonic, artefakty související s rybařením, vorařstvím, mlynářstvím a průmyslovým využitím vody. Během výstavy se budou promítat i krátká videa spojená s historií a činností zdejšího rybářského svazu a vodáckých oddílů. Připraven je i bohatý program v podobě přednášek na téma vorařství nebo promítání filmových záznamů, které se vztahují k řece Otavě.

Počasí ve středu

Zataženo až oblačno s deštěm nebo přeháňkami. Teploty 9 až 13 stupňů Celsia.