Denní souhrn zpráv

Stropnický: Rozpočet armády by měl meziročně stoupat o 4,5 mld. Kč

Rozpočet armády by měl meziročně stoupat o 4,5 miliardy korun. Jde o výhled, který by měl odpovídat potřebám a schopnosti uskutečnit plánované investice. Novinářům to po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Loni ministerstvo obrany hospodařilo se 49 miliardami korun. Podle ministra plánovaný rozpočet dává solidní prostor pro rozvoj a pro to, aby se modernizovala armáda. "Není něco, co bychom nutně potřebovali a na co nemáme peníze," uvedl Stropnický.

Vláda projedná rozšíření možnosti zabavit pachatelům majetek

Vláda na své pondělní schůzi projedná novelu trestního zákoníku, která mimo jiné rozšiřuje možnost státu zabavit majetek nejen přímo odsouzeným pachatelům některých trestných činů, ale za určitých podmínek i dalším lidem. Úpravy vycházejí z evropské směrnice a ze zásady, že zločin se nesmí vyplácet. Většina změn by měla nabýt účinnosti letos v říjnu, vyplývá z materiálů na webu vlády. Podle směrnice musí členské státy EU přijmout opatření umožňující úplné nebo částečné zabavení majetku odsouzeného pachatele, pokud má soud za to, že majetek pochází z trestné činnosti - například pokud je hodnota majetku neúměrná zákonnému příjmu odsouzeného.

ČSSD doporučila poslancům schválit program schůze k Čapímu hnízdu

Předsednictvo ČSSD doporučilo poslancům podpořit program mimořádné schůze ke kauze Čapí hnízdo. Po pátečním jednání to oznámil předseda strany Bohuslav Sobotka. Hnutí ANO podle Sobotky musí okolnosti kauzy veřejnosti objasnit, záležitost podle něj poškozuje koaliční vládu. Předsednictvo také doporučilo poslancům podpořit pozměňující návrh poslance sociální demokracie Jana Chvojky k novele o střetu zájmů.

V čele Fondu ohrožených dětí bude pokračovat Jan Vaněk

V čele Fondu ohrožených dětí (FOD), který provozuje klokánky pro děti v tísni, zůstane i nadále jeho dosavadní předseda Jan Vaněk. Jednohlasně ho dnes zvolili členové fondu, zvoleni byli i další dva členové předsednictva. "Hlavním naším úkolem je stabilizace fondu a další snížení dluhů," řekl Vaněk ČTK. Vaněk loni v červnu vystřídal v čele fondu jeho dlouholetou šéfku Marii Vodičkovou. Ta tentokrát nekandidovala, nepřišla a chystá vlastní podobně zaměřený projekt. Před necelým rokem tehdy nové vedení fond převzalo se závazky, které přesahovaly 127 milionů korun. Kvůli dluhům a hrozící exekuci začalo se škrty.

Ve věku 79 let zemřel v pátek filmový režisér Jan Němec

Originální tvorba, snaha o hledání nových cest i neměnné životní postoje charakterizují život a dílo režiséra Jana Němce, který zemřel v pátek ve věku 79 let. Zprávu o jeho úmrtí přinesly i zahraniční agentury, Česká televize dnes večer uvede jeho portrét, jeho slavný snímek Démanty noci a krátký film Sousto. Němec patřil k takzvané nové vlně české kinematografie v 60. letech. Později mu komunistický režim točit zakázal a některé jeho snímky patřily k těm trezorovým. V 70. letech odešel do emigrace, vrátil se po roce 1989.

Čeští lékaři úspěšně transplantují ledviny již půlstoletí

Transplantace ledviny dnes patří k nejrozšířenějším a také nejúspěšnějším operacím svého druhu, náhradní orgán v průměru funguje u příjemce více než deset let. Ve světě se první úspěšné pokusy objevily v polovině 50. let a ani českoslovenští chirurgové nezůstali pozadu. Operaci poprvé zvládli v roce 1961, pacientka ale po dvou týdnech zemřela. První úspěšnou transplantaci ledviny provedli tuzemští lékaři před 50 lety, 21. března 1966.

ČHMÚ v Praze Komořanech přivítal asi 500 zájemců

Asi 500 lidí využilo možnost prohlédnout si v rámci dne otevřených dveří pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Praze Komořanech, zájemce o práci meteorologů uvítaly i další pobočky ČHMÚ po celé republice. ČTK to řekl mluvčí ústavu Petr Dvořák. Mezi návštěvníky podle něj převládaly rodiny s dětmi. Největší zájem měli malí návštěvníci o zvířátka, jako jsou larvy, broučci nebo mušličky, pomocí kterých meteorologové zjišťují čistotu vod. Odnést si pak mohli třeba omalovánky s meteorologickou tématikou. "Dospělé pak zajímala například problematika znečištění ovzduší nebo sucho," uvedl mluvčí.

Lidem se o víkendu otevírá Muzeum pražského vodárenství v Podolí

Tento víkend je zájemcům otevřeno Muzeum pražského vodárenství v Podolí. Pozoruhodnou expozici zachycující vývoj vodárenství v hlavním městě si mohou zájemci prohlédnout zdarma v sobotu i v neděli, vždy od 09:30 do 16:30.

Muzeum ve Vysokém Mýtě chystá novou expozici firmy Stratílek

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě připravuje novou expozici známé firmy Stratílek, která ve městě za Rakouska-Uherska a první republiky vyráběla hasičské stříkačky a zařízení. Ve své době patřila k největším v oboru v zemi. Vystavené předměty budou umístěny v klimatizovaném prostředí uvnitř budovy a lidé si je budou moci celoročně prohlížet ze zastřešeného venkovního dvorku přes skleněnou stěnu. Unikátem bude šestiválcová motorová stříkačka s výrobním číslem 100, řekl ČTK zastupující ředitel muzea Radim Urbánek.

Muzeum má ve sbírkách značné množství stříkaček, od ruční džberové přes nejmenší motorové jednoválcové až po největší stroje. Kromě toho vystaví množství dobových fotografií. Shání jen malé exponáty k doplnění hadic a proudnic.

Na Valašsku se dříve o Velikonocích pekla i černá buchta či řezy

Takzvaná černá buchta nebo řez s jablky a švestkovou marmeládou se dříve kromě tradičního sladkého pečiva pekly o Velikonocích na Valašsku. Teď už prý nelze tyto buchty upéct úplně stejně jako dříve, u černé buchty je to prý kvůli kakau, které bylo dřív jiné, řekl ČTK Ladislav Jelínek ze Spolku pro zachování valašských tradic. Spolek uspořádal ve Vsetíně soutěž O nejchutnější velikonoční buchty. "Na soutěžích jsem tyto tradiční buchty už dlouho neviděl. Pak se na Velikonoce dělá normální štrúdl, beránek, spíš jednoduché buchty. Na stole bylo dřív spíš maso, každý něco choval, dělaly se tradičně řízky z kůzlat. Bylo to mladé maso, babičky se na to vždy těšily, dobře se jim to jedlo," uvedl Jelínek.

Soutěž o nejlepší velikonoční buchtu se letos koná 14. rokem, zájem o ni mají i mladí lidé. "Pečou i chlapi, dokázali udělat i frgály," řekl Jelínek. Letošními vítězi se také stali muži, hasiči z Jasénky, kteří uspěli se štrúdly, upekli je ve sladké i slané variantě.

Krakonoš se v Harrachově loučil se zimou a vítal jaro

V kočáru taženém dvěma koňmi se v sobotu projel Harrachovem vládce hor, vítaly ho tisíce lidí. Krakonoš přijel i se svoji početnou družinou, aby se rozloučil se zimou a přivítal jaro. Pro rekreační středisko s 1500 stálými obyvateli to je akce s nejdelší tradicí, letos se konala posedmdesáté.

O Velikonocích se zřejmě oteplí, pršet by moc nemělo

Do Velikonoc vydrží teploty přibližně na dlouhodobém průměru, maximální denní teploty se budou pohybovat většinou pod deseti stupni Celsia. Oteplovat by se mělo kolem svátků, v týdnu po Velikonocích by mohlo být kolem 13 stupňů Celsia. Poté se opět mírně ochladí. Srážek bude v následujících čtyřech týdnech jako obvykle, nebo méně. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Sport

Biatlonistka Gabriela Soukalová vyhrála jako druhá Češka v historii Světový pohár. Jistotu celkového triumfu získala dnešním čtvrtým místem ve stíhacím závodu ve finále seriálu v ruském Chanty-Mansijsku, který ovládla Finka Kaisa Mäkäräinenová. Francouzka Marie Dorinová Habertová doběhla druhá, ale v nedělním závěrečném závodu s hromadným startem už nemůže Soukalovou o prvenství v SP připravit. Velký křišťálový glóbus dosud získala z českých biatlonistů pouze Jiřina Pelcová-Adamičková před 26 lety.

Lyžařka Šárka Strachová skončila ve finále Světového poháru ve Svatém Mořici ve slalomu devátá. Popáté v sezoně vyhrála Američanka Mikaela Shiffrinová a udržela si ve slalomech stoprocentní bilanci.

Počasí v neděli

Oblačno až zataženo, na severu místy se slabým deštěm. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.