Denní souhrn zpráv
Zeman doporučil poslancům schválit zákon o celostátním referendu
Prezident Miloš Zeman doporučil ve svém projevu ve Sněmovně poslancům schválit zákon o celostátním referendu. K předpisu má tři výhrady, jde ale o dílčí připomínky a drobnosti, které spíš vyžadují zpřesnění než zásadní změnu, uvedl. Zeman, který za přípravu zákona pochválil ministra pro legislativu a lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), navštívil Sněmovnu při příležitosti prvního čtení zákona, za poslanci přišel pošesté ve funkci. Zeman vyjádřil přesvědčení, že zákon o referendu může částečně vrátit politikům jejich prestiž tím, že jim umožní, aby se překonala bariéra odcizení mezi nimi a občany. "Vůbec se nedomnívám, že by přímá demokracie byla nižší formou projevu vůle občanů, než je zastupitelská demokracie," zdůraznil. Debatu o zavedení celostátního referenda, které má i kritiky, přirovnal k diskusím o zavedení všeobecného volebního práva před sto lety. Za přípravu návrhu Zeman ocenil Dienstbiera, kterého chválí málokdy. "Pan Dienstbier podle mého názoru udělal mizerný ústavní zákon, který zahrnuje mimo jiné omezení kompetencí prezidenta, a udělal dobrý ústavní zákon, který se týká obecného referenda," řekl novinářům. Každému řemeslníkovi se podle prezidenta občas něco povede a něco nikoliv.
Sněmovna zřejmě v prvním kole návrh ústavního zákona o celostátním referendu podpoří. Podporu mu slíbili i kritici podmínek pro vypsání a platnost plebiscitu. Poslanci se k zákonu vrátí nejdříve za dva týdny při pokračování březnové schůze.
TOP 09 a ODS chtějí mimořádnou schůzi Sněmovny k Čapímu hnízdu
Pravicová opozice požádá o svolání mimořádné schůze Sněmovny kvůli kauze kolem Farmy Čapí hnízdo vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Novinářům to řekli předsedové TOP 09 Miroslav Kalousek a ODS Petr Fiala. Prezident Miloš Zeman uvedl, že případ nesleduje. Podle Babiše snaha opozičních stran svědčí o tom, že nejsou schopny nabídnout vlastní program, tak alespoň kritizují jeho. Úřady v minulosti za neoprávněný způsob čerpání dotací při stavbě farmy udělily několikamilionovou pokutu. Babiš tvrdil, že úřady žádnou chybu nenašly.
Sněmovna má dostat právo odvolat ombudsmana, navrhuje poslankyně
Sněmovna by měla mít možnost odvolat veřejného ochránce práv, pokud se dopustí závažného pochybení nebo kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Do vládní novely zákona, která má rozšířit pravomoci ombudsmana o podávání antidiskriminačních žalob a podání Ústavnímu soudu na rušení zákonů, to navrhuje doplnit poslankyně ANO Radka Maxová. Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) s její úpravou nesouhlasí. Podle něho by šlo o nepřijatelný zásah do nezávislosti a nestrannosti výkonu funkce ochránce práv.
Lepší dopravní spojení dle Sobotky pomůže firmám v ČR i Bavorsku
Zlepšení dopravní infrastruktury mezi Českem a Bavorskem je klíčové pro zajištění podmínek pro rozvoj podnikání na obou stranách hranice. Na hospodářském semináři v Mnichově to řekl český premiér Bohuslav Sobotka. Kromě modernizace železnice je podle něj třeba zajistit i druhé dálniční spojení Česka a Bavorska. Dopravní spojení obou zemí podle něj vypadá, jako by stále ještě existovala železná opona. Premiér proto vyzval podniky na obou stranách hranice, aby také tlačily na zlepšení dopravních sítí. Sobotka o lepším dopravním propojení obou zemí jednal už ve čtvrtek s bavorským premiérem Horstem Seehoferem.
Ministerstvo zahájilo výběr správce mýta po roce 2016
Ministerstvo dopravy oficiálně zahájilo výběr správce mýtného systému po skončení letošního roku, kdy vyprší smlouva s dosavadním poskytovatelem. Vypsání předběžných informací ve Věstníku veřejných zakázek je první z řady kroků, které bude muset úřad udělat před tím, než o budoucnosti problematické státní zakázky definitivně rozhodne. Kromě dříve preferované varianty prodloužení smlouvy se společností Kapsch se po středečním jednání vlády otevřela možnost zapojit do vyjednávání další zájemce.
Společnost OKD zatím nerozhodla o uzavření žádného dolu
Společnost OKD zatím nerozhodla o definitivním uzavření žádného dolu. Rozhodnutí by nemělo padnout do doby, dokud nebude mít firma jasný rozpočet a nedosáhne vyrovnané bilance hospodaření. Na sjezdu hornických odborů to v Praze řekl výkonný ředitel OKD Antonín Klimša. Před nedávnem v týdeníku Horník uvedl, že firma chce těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku ukončit na konci letošního roku. "Nebylo rozhodnuto o jakémkoliv definitivním, nenávratném uzavření jakéhokoliv dolu OKD a nebude tak učiněno, dokud nebudou jasné rozpočty a vyrovnaná bilance hospodaření společnosti pro další období," řekl Klimša. Podle něj se vedení společnosti snaží připravit "modely, které umožňují vyvážené hospodaření pro příští období". Předák odborové konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula na sjezdu řekl, že nejlepší variantou řešení by bylo, pokud by vlastníci firmu oddlužili. Vidí pak "prostor" i pro jednání vlády o případné další pomoci. "S takovým návrhem ale nikdo nepřišel," uvedl Středula. Očekává, že majitelé "se seriózním návrhem" přijdou. OKD patří společnosti New World Resources (NWR), jež má nového majitele - skupinu Ad Hoc Group (AHG).
Průměrná mzda ve 4. čtvrtletí meziročně stoupla o 1046 korun
Průměrná mzda v Česku v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně stoupla o 1046 korun na 28.152 korun, tedy o 3,9 procenta. To je nejrychlejší nominální růst od roku 2009. Reálně, po odečtení inflace, mzda vzrostla o 3,8 procenta. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Za celý loňský rok se průměrná mzda zvýšila o 860 Kč na 26.467 korun. Spotřebitelské ceny se ale loni zvýšily o 0,3 procenta, reálně se tedy výdělek zvýšil o 3,1 procenta.
Obce z okolí Brzkova chtějí být účastníky jednání o těžbě uranu
Obce a města bojující proti plánované těžbě uranu poblíž Brzkova na Jihlavsku se obrátí na vládu s požadavkem, aby se společně s vlastníky pozemků staly účastníky řízení o rozšíření chráněného ložiskového území. Starostové čtyř obcí se loni dohodli na společném postupu proti zahájení těžby. Kromě Brzkova jde o města Polná a Přibyslav a o obec Věžnice. O dalším postupu budou informovat občany 12. dubna na veřejném setkání v Brzkově.
Za loňské sucho by mohli zemědělci dostat maximálně 1,24 miliardy
Ministerstvo zemědělství navrhuje, aby farmáři dostali jako kompenzaci za loňské sucho maximálně 1,24 miliardy korun. Ministerstvo vyčíslilo škody na plodinách, jejichž pěstitelům pomůže, na 2,9 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu, který ve středu projedná vláda. Největší obnosy by měli získat pěstitelé kukuřice, brambor, chmelu, cukrové řepy a pícnin s vazbou na živočišnou výrobu. S podporami, které by měly jít z vládní rezervy, ale nesouhlasí ministerstvo financí.
Komise MZ nedoporučila 24 přístrojů, úspora činí 400 mil.Kč ročně
Přístrojová komise na ministerstvu zdravotnictví, která dohlíží na efektivitu nákupů do nemocnic, projednala za dva roky 248 žádostí, nedoporučila 24 přístrojů. Celková odhadovaná roční úspora peněz veřejného zdravotního pojištění u nedoporučených přístrojů činí zhruba 400 milionů korun. Ve zprávě pro vládu to uvádí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) jako součást informace o systémových změnách, které mají zvýšit efektivitu a transparentnost veřejného zdravotního pojištění. Komise posuzuje nákup přístrojů dražších než pět milionů korun bez DPH. Jde například o lineární urychlovače, robotický systém Da Vinci, magnetické rezonance, počítačové tomografy, mamografy, endoskopické systémy či hematologické linky.
Sobotka udělil Kramářovu medaili sudetoněmecké političce Sipplové
Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) udělil v Mnichově medaili Karla Kramáře sudetoněmecké sociální demokratce Olze Sipplové. Medaili, která se uděluje za zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka, jí předal za úsilí o rozvoj česko-německých vztahů a o smíření mezi Čechy a Němci. Sobotka prohlásil, že pětadevadesátileté Sipplové si osobně váží. Její život podle něj podává svědectví o společných dějinách Čechů a Němců. "Obdivuji sílu paní Olgy Sipplové, která navzdory těžkému osudu celý svůj život zasvětila stavění mostů a snaze o prohlubování porozumění mezi Čechy a Němci," řekl.
Sipplová se narodila v roce 1920 ve Staré Roli na Karlovarsku. Pro své demokratické přesvědčení a loajalitu Československé republice čelila po okupaci země perzekuci ze strany nacistů. V roce 1946 dobrovolně odešla do Bavorska, protože v Československu neměla žádné příbuzné a vadilo jí paušální odsuzování Němců. Za své úsilí o smíření mezi Čechy a Němci byla v roce 2002 vyznamenána Řádem za zásluhy Spolkové republiky Německo.
Čtvrtá skupina policistů odjela hlídat hranice Slovinska
Dvě desítky českých policistů dnes odjely do Slovinska pomáhat střežit schengenský prostor. Nejmenší země na balkánské trase tento týden zcela uzavřela své hranice. Čeští policisté se proto hlavně zaměří na ostrahu zelené hranice. Při minulých třech misích především dělali bezpečnostní prohlídky při příjezdu uprchlíků na slovinské území a doprovázeli vlaky s uprchlíky. Novinářům to při odjezdu řekl ředitel pořádkové policie Martin Hrinko. Slovinsko začalo od úterní půlnoci uplatňovat nový režim vstupu do schengenské zóny, a nepřijímá migranty bez platných víz a pasů. Mise čtvrtého českého policejního kontingentu se tak proti dřívějším změní. "Budeme střežit úsek hranic dlouhý zhruba 20 kilometrů," řekl Hrinko.
Aktivisté odmítají Kliniku ze Žižkova přestěhovat na Prahu 4
Aktivisté, kteří provozují Autonomní centrum Klinika na Žižkově, nechtějí centrum přestěhovat na Prahu 4. Budova bývalých jeslí, kterou jim ve čtvrtek nabídla pražská ČSSD, je podle nich v příliš špatném stavu, a objekt na Žižkově, kde centrum nyní funguje, žádná složka státu nepotřebuje. Chtějí proto dál jednat s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a magistrátem. Od minulé středy, kdy skončila smlouva o výpůjčce objektu, aktivisté obývají dům nelegálně. Policie je kvůli tomu zatím nekontaktovala.
Chřipka z Česka pomalu ustupuje
Chřipka z Česka pomalu ustupuje, zůstávají regionální ohniska. Počty nemocných s akutními infekcemi klesly tento týden o čtyři procenta, počty chřipek o deset procent. Celková nemocnost dosáhla 1229 případů na 100.000 obyvatel, nejvyšší nemocnost je na Liberecku. V 46 lidí na chřipku v této sezóně zemřelo. ČTK to sdělil vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.
Koně v milovické rezervaci jsou skutečně divocí, potvrdili vědci
Koně v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku se projevují jako opravdová divoká zvířata. Potvrdil to nezávislý etologický výzkum, který v lokalitě provedl etolog Michael Duruttya. Na dvou pastvinách žije 31 koní a jedno hříbě. V březnu by se navíc měla narodit další hříbata, většina kobyl je totiž březí. Divocí koně byli do rezervace dovezeni loni z Anglie.
Počasí v sobotu
Zataženo až oblačno, místy slabý déšť. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia.