Denní souhrn zpráv
Sněmovna schválila povinný rok v MŠ i jednotné přijímačky na SŠ
Pro předškolní děti bude od příštího roku povinný poslední rok mateřské školy. Ve stejném roce se mají sjednotit přijímací zkoušky na střední školy. V návaznosti na to pak o čtyři roky později budou muset první středoškoláci povinně maturovat z matematiky. Schválila to dnes Sněmovna v novele školského zákona. Normu nyní dostane k projednání Senát. Novela počítá také s tím, že během příštích tří let budou mít nárok na místo v mateřské škole také čtyřleté, tříleté i dvouleté děti. Přednostní právo by měly mít děti, které bydlí ve spádovém obvodu školky. Povinný poslední rok, proti němuž marně protestovala pravice, by bylo možné nahradit domácím vzděláváním. Jeho dostatečnost si budou rodiče muset nechat ověřit přezkoušením dítěte v mateřské škole. Individuální domácí vzdělávání bude nadále možné také u mladších žáků. Sněmovna přes nesouhlas levice včetně ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) schválila jeho rozšíření i na starší žáky. Koalice odmítla snahu opozice o dvouletý odklad inkluzivního vzdělávání.
Sněmovna schválila nový zákon o zadávání veřejných zakázek
Sněmovna schválila návrh nového zákona o zadávání veřejných zakázek. Zadavatelům umožní mimo jiné vyloučit nespolehlivé uchazeče. Dostanou více kritérií k hodnocení kvality nabídek a nebudou muset soutěžit výhradně na nejnižší cenu. Vítězné firmy budou muset odkrývat své skutečné vlastníky. Zákon nyní dostane k projednání Senát, poté ho obdrží k podpisu prezident.
Vláda možná bude moci zvyšovat důchody nad zákonný rámec
Vláda možná bude moci zvyšovat důchody nad zákonný rámec, pokud by byl jejich růst podle pravidel velmi nízký. Novelu zákona podpořila v úvodním kole Sněmovna. Pravicová opozice normu kritizovala, obává se jejího zneužívání před volbami. Předloha, která míří do sociálního výboru, předpokládá, že kabinet by mohl mimořádně valorizovat nejvýše o 1,7 procenta.
Pelikán řadí mezi své úspěchy zvýšení počtu zaměstnaných vězňů
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) řadí mezi největší dosavadní úspěchy ve funkci to, že se podařilo zvýšit počet zaměstnaných vězňů. Uvedl to na bilanční tiskové konferenci k roku svého působení v čele resortu. Podle ministerstva se za rok podařilo zaměstnat téměř sedm stovek nových odsouzených - zatímco loni pracovalo 5369 vězňů, nyní je jich reálně zaměstnáno 6041. Mezi další pozitiva zařadil posílení dohledu nad insolvenčními správci či kroky ke zrychlení a zefektivnění činnosti soudů.
Zeman: O investice v Lázních Kyselka se zajímá čínská firma CEFC
Čínská společnost CEFC zvažuje investici do zchátralých lázní Kyselka na Karlovarsku, řekl na setkání s občany v Chyších prezident Miloš Zeman. Pro o. p. s. Lázně Kyselka je to překvapením. CEFC v Česku už vstoupila na trh odkoupením některých společností, včetně fotbalové Slavie Praha. O zájmu čínských investorů o lázeňství a památky mluvil Zeman už dříve, zatím ale nebyl konkrétní.
ČSÚ: Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru klesl na 0,5 pct
Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil na 0,5 procenta z 0,6 procenta v lednu. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Důvodem bylo mírnější zdražování alkoholu a tabáku, meziročně zpomalil i růst cen v oddíle bydlení. Analytici takový vývoj inflace očekávali.
ČSÚ: Zisk českého zemědělství loni klesl o 27 pct na 16,9 mld. Kč
Zisk českého zemědělství loni klesl o 27,3 procenta na 16,9 miliardy Kč, předloni byl rekordní 23,26 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných odhadů Českého statistického úřadu. Podle úterních dat Zemědělského svazu ČR, který však používá jinou metodiku než ČSÚ, se zisk snížil o více než polovinu z 19 miliard na devět miliard korun. Za nižší zisk může především pokles cen zemědělských komodit, který nejvíce postihl živočišné produkty, především mléko a vepřové maso. Projevilo se i sucho.
Úřady loni vydaly církvím 43.000 pozemků, celkem už dvě třetiny
Státní instituce loni vydaly v rámci restitucí 43.501 pozemků, téměř dvakrát tolik než v předchozím roce. Budov stát vydal 481, což je číslo přibližně stejné jako o rok dříve. Spolu s pozemky vydanými v letech 2013 a 2014 úřady církvím vydaly ke konci loňského roku 67.259 pozemků, zhruba dvě třetiny z celkově požadovaných asi 112.000 pozemků. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo kultury na svém webu. Z publikovaných tabulek nelze vyčíst, kolik žádostí bylo zamítnuto.
Neovlivni.cz: Auditoři v minulosti vyměřili Čapímu hnízdu milionové pokuty
Úřady udělily několikamilionovou pokutu za neoprávněný způsob čerpání dotací při stavbě centra Čapí hnízdo, napsal server Neovlivni.cz. Odvolává se na závěry dvou starších auditů. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO), jehož firma Agrofert vlastní společnost Farma Čapí hnízdo, dosud tvrdil, že audity žádné pochybení nenašly, a dnes ČTK řekl, že o pokutě nic neví. Agrofert připustil, že v roce 2009 došlo v projektu stavby Čapího hnízda k administrativnímu pochybení. Společnost prý tehdy farmu nevlastnila. Spojováním případu s Agrofertem se média snaží očernit firemní jméno, uvedl.
Vitásková: Do nových cen za elektřinu zahrneme náměty veřejnosti
Do návrhu nové tarifní struktury (NTS), tedy změn cen za elektřinu, chce Energetický regulační úřad (ERÚ) zahrnout všechny zásadní požadavky veřejnosti. ERÚ už má přes 15.000 připomínek, zejména ze strany odběratelů ze sítě nízkého napětí, jichž je přes pět milionů. Během setkání s občany a distributory v Plzni to ČTK řekla předsedkyně úřadu Alena Vitásková. Vitásková již dříve uvedla, že nové tarify elektřiny mohou platit až od roku 2019 a vláda musí změnit dokumenty, které počítaly s dřívějším datem. Původní návrh tarifních změn, který měl platit od roku 2017, odmítl mimo jiné i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho by to znamenalo zdražení pro více než 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou.
Podporu vězněné Savčenkové vyjádřilo devět desítek poslanců
Podporu ukrajinské pilotce Nadiji Savčenkové, která je vězněna v Rusku, vyjádřilo prostřednictvím iniciativy opoziční TOP 09 devět desítek poslanců. ČTK to dnes řekla mluvčí strany Martina Macková. Listinu s žádostí o bezodkladné a bezpodmínečné propuštění Ukrajinky na svobodu a s podpisy členů Sněmovny už obdrželo ruské velvyslanectví v Praze. Podpisovou akci vyhlásil v úterý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek potom, co ve Sněmovně neprosadil návrh, aby dolní komora podpořila dopis polských a ukrajinských intelektuálů evropským lídrům, aby se zasadili o propuštění Savčenkové. Zařazení bodu na program nynější schůze vetovala skupina poslanců KSČM.
Šéf vojenské kanceláře Pilc neuspěl s rozkladem kvůli prověrce
Náčelník vojenské kanceláře prezidenta Rostislav Pilc neuspěl s rozkladem kvůli odebrání bezpečnostní prověrky. Ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil potvrdil původní rozhodnutí úřadu a rozklad zamítl. ČTK to sdělil Pilcův advokát Daniel Volák. Ten rozhodnutí zpochybnil. Pilc se chce proti rozhodnutí bránit soudně. Prezident Miloš Zeman v minulosti řekl, že Pilc bude muset bez prověrky v pozici skončit, na jeho pozici je totiž zákonnou podmínkou. Později ale uvedl, že počká na rozhodnutí o rozkladu. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček dnes ČTK sdělil, že se Zeman, který je na návštěvě Karlovarského kraje, bude "aktuálně zajímat o podrobnosti rozhodnutí".
U Panenského Týnce havaroval školní autobus, 47 zraněných
U Panenského Týnce na Lounsku ve středu ráno havaroval na namrzlé vozovce autobus se školními dětmi z Vejprt na Chomutovsku. Nehoda si vyžádala 47 zraněných, z toho 43 dětí, řekl ČTK mluvčí záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník. Jedno dítě leží na oddělení ARO nemocnice Motol ve vážném stavu, jeho život podle mluvčí nemocnice ohrožen není. Další dva lidé utrpěli zranění v navazující nehodě. Příčinu nehody vyšetřuje policie.
CVVM: Češi si nejvíce váží lékařů, nejméně uklízeček a poslanců
Češi si nejvíce váží lékařů, vědců, zdravotních sester a učitelů. Nejmenší prestiž mají mezi veřejností naopak uklízečky, poslanci, sekretářky, prodavači, kněží a novináři. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro průzkum veřejného mínění (CVVM), který porovnává 26 vybraných profesí.
Archiválie o činnosti StB si lidé nově mohou prohlížet z domova
Veřejnost si bude moct od čtvrtka prohlížet archiválie z Archivu bezpečnostních složek nově i ze svého domácího počítače. Dálkově budou zpřístupněny dokumenty vypovídající o činnosti komunistické Státní bezpečnosti i dalších bezpečnostních složek. Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) na svých webových stránkách zveřejnil, že vyhledávací systém eBadatelny.cz bude v testovacím provozu do konce léta. I přístup zdálky bude ale podléhat pravidlům a registraci.
Do Z. Koruny se po 80 letech vrací vzácný gotický obraz madony
Do kláštera ve Zlaté Koruně na Českokrumlovsku se po téměř 80 letech vrátí jeden z nejvýznamnějších deskových obrazů gotického krásného slohu Madona zlatokorunská. Dílo je svou uměleckou hodnotou srovnatelné s obrazem Madony z Veveří, kterou lidé za pár dní uvidí v Diecézním muzeu v Brně. ČTK to řekl bývalý kastelán kláštera ze Zlaté Koruny a současný pracovník národního památkového ústavu Zdeněk Troup.
Madonu zlatokorunskou veřejnost v klášteře poprvé spatří 17. dubna. "Jedná se o naprosto výjimečné dílo. Srovnání s obrazem Madony z Veveří je zcela na místě," uvedl Troup. Podle něj jde o dílo namalované kolem roku 1410 pro klášter cisterciáků ve Zlaté Koruně. Obraz byl po léta uchováván jako součást klášterních pokladů. V roce 1938 jej však představitelé kláštera odvezli kvůli obavám z expanze hitlerovského Německa. Dílo bez poškození přežilo druhou světovou válku a obstálo i za bývalého režimu, který řadu církevních předmětů zlikvidoval. "Zlatokorunský obraz patřil naštěstí k těm mimořádným artefaktům, které byly i za komunistické diktatury pod ochranou expertů uměnovědních oborů. Dostalo se mu tak odpovídajících podmínek pro uchovávání i náležité odborné péče. Po léta byl vystaven jako součást expozic starého umění Národní galerie," řekl Troup. Od listopadového převratu v roce 1989 představitelé kláštera usilovali o navrácení díla. Církev jej zpět získala v 90. letech minulého století, ale Zlatá Koruna na něj musela čekat řadu dalších roků.
Muzeum umění doveze z New Yorku obraz Klanění pastýřů El Greka
V České republice bude poprvé k vidění obraz Klanění pastýřů světoznámého manýristy El Greka. Do Olomouce jej dovezou zástupci Muzea umění z Metropolitního muzea v New Yorku. Půjde o výměnu za zápůjčku světoznámého Tizianova obrazu Apollón a Marsyas ze sbírek olomouckého arcibiskupství. El Grekův obraz Klanění pastýřů bude však v červnu součástí oslav desátého výročí otevření Arcidiecézního muzea Olomouc, které je součástí Muzea umění.
Na michelinský seznam evropských restaurací přibyla třetí česká
Na michelinský seznam evropských restaurací přibyla třetí česká s jednou hvězdičku. Vyplývá to z letošního vydání průvodce, které zveřejnila společnost Michelin na svých stránkách. Celkem bylo letos oceněno 68 podniků, z toho pět restaurací z Francie, Dánska, Německa a Norska dostalo maximální možný počet tří hvězdiček. Na michelinský seznam nejlepších jednohvězdičkových restaurací Evropy letos jako třetí z ČR přibyla pražská restaurace Field. Z minulosti si místo v této kategorii z Česka udržely pražské podniky Alcron a La Degustation Boheme Burgeoise.
Sport
České biatlonistky skončily ve vytrvalostním závodu na mistrovství světa v Oslu těsně pod stupni vítězů. Veronika Vítková s jednou chybou na střelnici doběhla čtvrtá, hned za ní se umístila Gabriela Soukalová, která si připsala dvě trestné minuty. Zvítězila Marie Dorinová Habertová z Francie.
Počasí ve čtvrtek
Zataženo až oblačno. Teploty 7 až 11 °C.