Denní souhrn zpráv

Sobotka: Dohoda je dobrým předpokladem pro udržení Británie v EU

Dohoda, kterou v pátek s britským premiérem Davidem Cameronem dohodli prezidenti a premiéři ostatních zemí Evropské unie, je podle předsedy české vlády Bohuslava Sobotky dobrým předpokladem pro to, aby se Britové v referendu mohli rozhodnout pro setrvání v unii. Sobotka to řekl novinářům v noci po skončení summitu.

Česko podle premiéra dokázalo zastavit původní britskou představu o úplném zrušení dětských přídavků, které pobírají v Británii pracující lidé z jiných zemí EU za děti, které zůstaly doma v jiné unijní zemi. Místo toho bude existovat možnost upravit indexací výši přídavku na úroveň státu, kde dítě bydlí. Domluveno bylo navíc přechodné období - okamžitě po vstupu mechanismu v platnost budou příspěvky upravovány jen u nových příchozích na pracovní trh a nově narozených dětí. Zaměstnanců, kteří už příspěvky pobírají, se změny dotknou až od roku 2020.

Sobotku za postoje na summitu EU kritizuje část pravice i KSČM

Kritika na hlavu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) za jeho postoje na summitu EU, který skončil v Bruselu, se snesla nejen z části pravice, ale i od komunistů. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se Sobotka svým vstřícnými postoji k Británii podílí na dezintegraci unie. Občanští demokraté tvrdí, že Sobotka promeškal příležitost podpořit reformní návrhy britské strany. Podle Svobodných Sobotka při prosazování českých zájmů zcela selhal. Naproti tomu TOP 09 oceňuje, že se EU dokázala dohodnout.

Sobotka: ČR se k Západu přibližuje pomalu, nutný je růst mezd

Pomalé sbližování platů a životní úrovně Česka a západních států je podle premiéra a předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky (ČSSD) zklamáním. Jeho strana se letos ve vládě chce soustředit na prosazení zvýšení minimální mzdy aspoň na 11.000 korun od ledna příštího roku i na růst platů ve veřejném sektoru. Sobotka to řekl v Praze po jednání širšího vedení ČSSD, které hodnotilo dva roky ve vládě a jednalo o prioritách pro další období. Patří k nim zvládnutí migrační vlny, zajištění bezpečnosti či změny nemocenské.

Chovanec: Policie akce proti islámu zvládla, byly jen drobné excesy

Policie, která čelila kritice za svůj postup při nedávných demonstracích proti islámu i na podporu uprchlíků, při akcích situaci zvládla. Objevily se jen "drobné excesy". Novinářům to dnes v Praze řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Výsledky vyhodnocení policejního postupu chce zveřejnit v pondělí na tiskové konferenci. Akce maskovaných výtržníků, proti nimž policisté nezakročili, byla podle Chovance nejspíš "cílenou provokací".

Demonstrace odpůrců islámu i zastánců uprchlíků proběhly v Praze první únorovou sobotu. Policie čelila mimo jiné kritice za to, že nezasáhla proti maskovaným výtržníkům, kteří napadali v centru metropole průvod levicových aktivistů.

Stát už nemá platit státu za újmy kvůli ochraně přírody

Stát už nebude státním organizacím platit mnohamilionová odškodnění za to, že je při hospodaření omezuje ochrana přírody. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) navrhuje v novele zákona o ochraně přírody a krajiny zrušit náhrady, které si státní organizace dříve musely navzájem platit za komplikace při zemědělském nebo lesním hospodaření. Jednou z nich byl i spor mezi podnikem Lesy ČR a Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR), které se spolu několik let soudily. Nejen Lesy ČR ale s novelou nesouhlasí, na vládu míří návrh s několika rozpory. Újma, kterou by mohly požadovat instituce spravující státní pozemky po ministerstvu, byla vyčíslena až na 350 milionů korun za rok, pokud by se tedy uplatnila na všechny státní pozemky.

Pokud by peníze na inkluzi nebyly, školské odbory by protestovaly

Pokud státní rozpočet nebude počítat s penězi na zajištění podpory pro handicapované a znevýhodněné děti, jsou školské odbory připraveny protestovat. Na diskusním fóru Inkluze 2016 to uvedl předseda školských odborů František Dobšík. Připomněl ale, že novela školského zákona zajišťuje nárok na tyto prostředky. Proto také odbory nepodporovaly odložení jeho účinnosti, které požadovaly kraje i někteří poslanci.

Soud v Norsku v případě Michalákových je odložen, nový termín zatím není

Soud, který měl ve středu v Norsku začít projednávat odvolání Evy Michalákové proti rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího syna, byl odložen. Norský soud uvedl, že se mu nepodařilo sehnat tlumočníky. Novinářům to sdělil zástupce petičního výboru na podporu rodiny Michalákových Jakub Cyrani. "Náhradní termín rodině nikdo nesdělil, advokátce Evy Michalákové to bylo oznámeno pouze telefonicky," uvádí se v tiskovém prohlášení petičního výboru. Podle něj se soudního líčení chtěli kromě Evy Michalákové zúčastnit i další Češi, včetně poslankyně Jitky Chalánkové, která se v případu dlouhodobě angažuje.

Chodci musí ode dneška nosit reflexní prvky

Chodci musí od dnešního dne nosit za snížené viditelnosti na oblečení reflexní prvky jako například pásek na rukávu nebo vesty. Nařízení se týká lidí pohybujících se na krajnici vozovky v neosvětlených částech obce nebo mimo zástavbu. Opatření, které je součástí novely zákona o silničním provozu, má především zvýšit bezpečnost chodců. Zabývá se ale i omezením provozu vozítek segway a umožňuje policii zadržet malý technický průkaz majitelům technicky nezpůsobilých automobilů.

Vyhořelou část Průmyslového paláce možná nahradí dočasná hala

Vyhořelé levé křídlo Průmyslového paláce na pražském výstavišti možná na čas nahradí montovaná dvoupatrová hala. Na místě bude stát do doby, než začne plánovaná dostavba historické budovy. Poté se přesune do jiné části výstaviště, kde doplní nedostatečnou výstavní kapacitu Křižíkových pavilonů. Informaci ČTK za správce potvrdil předseda představenstva Rozvojových projektů Praha Martin Kala. Západní křídlo paláce shořelo při požáru v roce 2008. Celkově se škody odhadují na více než miliardu korun.

Český film Nikdy nejsme sami získal diváckou cenu na Berlinale

Film Nikdy nejsme sami českého režiséra Petra Václava získal diváckou cenu čtenářů deníku Tagesspiegel na letošním filmovém festivalu Berlinale. Režisér v rozhovoru s ČTK řekl, že věří, že ocenění na prvním významném mezinárodním festivalu roku pomůže mezinárodní distribuci snímku i posílí zájem českých diváků. Václavův film byl součástí festivalové sekce Forum zaměřené na progresivní kinematografii.

Snímek Nikdy nejsme sami se podle Václava výrazně odlišuje od jeho předchozího filmu Cesta ven. "Cesta ven byla sociální film, kdežto tento film je docela alegorický, je přehnaný, kde máte vášně, lásku, mluví také o bláznovství a duševní vychýlenosti některých lidí. Film je zároveň černobílý a barevný," řekl. "Já jsem chtěl udělat maniodepresivní film, který je rozevřený mezi celou škálou lidských citů a pocitů, vášní," dodal. V Česku půjde film do distribuce 7. dubna. Poté by se podle Václava měl objevit ve francouzských kinech; o dalších zemích se jedná.

Plzeňské divadlo nabídlo další operu dětem od nejútlejšího věku

Ve světové jevištní premiéře uvedlo dnes odpoledne plzeňské Divadlo J. K. Tyla operu Jiřího Temla Kocour v botách. Opera je určena pro děti od nejútlejšího věku a je už čtvrtou dětskou operou, které divadlo pro děti v posledních letech připravilo. Na malé scéně nové divadelní budovy operu opět režijně připravila emeritní sólistka opery Lilka Rybářová Ročáková.

První českou pneumatiku vyrobil náchodský podnikatel Kudrnáč

První vzduchem plněná pneumatika pro auta na světě byla vyrobena již koncem 19. století, primát mezi českými podniky pak patří náchodské společnosti Kudrnáč, kde první automobilovou pneumatiku vyrobili v roce 1929. Východočeský podnikatel Josef Kudrnáč, který se narodil před 150 lety, 22. února 1866 v Náchodě, postupně svou firmu rozšířil až na velkou gumárnu, předchůdce dnešní Rubeny Náchod.

Na přelomu února a března by mělo na horách sněžit

Po poměrně teplém příštím týdnu by mělo do Česka přijít mírné ochlazení. Průměrné denní teploty ale neklesnou pod bod mrazu a ve třetím březnovém týdnu vystoupají až k osmi stupňům. Srážek bude v období od 22. února do 20. března více, než je v této době obvyklé, a to zejména v prvních 14 dnech. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Sport

Čtyřstovkař Pavel Maslák proměnil ve vítězství i svůj druhý start v sezoně. Po středečním triumfu v irském Athlone (46,07) dnes nenašel přemožitele na mítinku IAAF v Glasgow. Ani napodruhé však nezdolal kýženou hranici 46 sekund, tentokrát mu chyběly dvě setiny k jejímu vyrovnání. Maslák porazil o 43 setin Američana Calvina Smithe.

Česká tenistka Barbora Strýcová v Dubaji na druhý titul na okruhu WTA ve dvouhře nedosáhla. Ve finále lukrativního turnaje dotovaného částkou dva miliony dolarů utrpěla debakl od Sary Erraniové. Devětadvacetiletá fedcupová vítězka s Italkou prohrála za hodinu a šest minut 0:6, 2:6.

Počasí v neděli

Zataženo, na většině území občasný déšť. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia.