Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Migrační krizi může podle Tuska vyřešit jen jednotná EU

Migrační krizi může Evropská unie vyřešit jen v případě, když bude jednotná, uvedl po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) předseda Evropské rady Donald Tusk. Ocenil iniciativu zemí visegrádské skupiny na podporu Makedonie, nesmí se ale podle něj zapomínat na členy EU, na které situace doléhá, například Řecko. Země V4 se na pondělním mimořádném summitu za účasti Makedonie a Bulharska shodly, že právě tyto dva státy by měla EU více podpořit při realizaci vlastních opatření k ochraně hranic. Šestice se podle Sobotky shodla i na nutnosti naplnění dohody mezi EU a Tureckem a podpoře snah Řecka plnit podmínky členství v Schengenu. Sobotka předsedu Evropské rady požádal o urychlení vzniku společné evropské pohraniční stráže a vyjádřil jednoznačnou podporu realizaci dohody s Tureckem o omezení počtu migrantů přicházejících do Evropy. "Pro řešení je klíčové, co se odehrává na hranici mezi Řeckem a Tureckem," uvedl Sobotka. Společné řešení má však integrovat i země západního Balkánu "Měli bychom hledat cesty, jak pomoci těmto zemím," řekl.

V4 chce, aby summit EU označil zastavení toku migrantů za prioritu

Nadcházející summit Evropské unie, který je plánován na konec tohoto týdne, by měl označit zastavení toku migrantů za zásadní a klíčovou prioritu unie při zvládání krize. Na jednání se svými kolegy, na kterém se v Bruselu summit připravoval, to jménem visegrádské čtyřky (V4) navrhl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Své kolegy z ostatních členských zemí unie informoval o pondělním pražském setkání lídrů zemí Visegrádu a některých partnerských států ze západního Balkánu. Státy V4 (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) chtějí do závěrů summitu EU prosadit i zmínku o takzvaných hotspotech, tedy místech identifikace a posuzování žádostí o útočiště vznikajících v Řecku a v Itálii. Podle přestav V4 by migranti měli v těchto místech zůstávat až do vyřízení azylové procedury.

Poprvé se sešly tripartity zemí V4, jednaly o mzdách i dopravě

O boji proti sociálnímu dumpingu a o zachování možnosti platit nižší mzdy pracovníkům v cizině společně jednaly tripartity zemí visegrádské skupiny (V4). Zástupci vlád, zaměstnavatelů a odborů Česka, Polska, Maďarska a Slovenska se u jednoho stolu sešli poprvé. Zaměřili se také na energetickou bezpečnost či dostavbu dálnic.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se proti sociálnímu dumpingu v osmadvacítce nemělo bojovat tak, že si jednotlivé členské státy budou chránit svůj trh práce. Volný pohyb pracovníků po Evropě označil za zásadní podmínku k zachování konkurenceschopnosti unie. "Boj proti sociálnímu dumpingu by neměl být ztotožňován s jednosměrnou ochranou jednotlivých národních trhů práce," řekl předseda vlády při jednání, které se konalo na zámku Štiřín v Kamenici u Prahy. Sociální dumping představuje využívání levnější pracovní síly kvůli snížení výrobních nákladů. Za nižší mzdy pracují v mnoha zemích třeba právě cizinci. Stejné mzdy jako domácím pracovníkům by jim měla zajistit úprava evropské směrnice o vysílání pracovníků, kterou prosazují některé státy osmadvacítky. Podle Sobotky by se nynější problémy neměly řešit revizí předpisu, ale lepším dodržováním nynějších pravidel. Česko i ostatní země V4 změnu směrnice odmítají. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) novinářům po jednání řekla, že by úprava připravila chudší evropské státy o konkurenční výhodu a na placení svých lidí v cizině by firmy a instituce neměly. Zatímco zaměstnavatelé všech čtyř zemí s postoji členů vlád souhlasili, odbory byly proti. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly by ČR měla konkurovat inovacemi a dovednostmi, ne nízkými mzdami.

Sobotka seznámil Camerona s postojem V4 k britským návrhům

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) telefonicky seznámil britského premiéra Davida Camerona s postojem zemí visegrádské čtyřky (V4) k návrhům Británie na reformu Evropské unie. Prioritou V4 je zachování volného pohybu osob, napsal Sobotka na twitteru. Na společné pozici k britským požadavkům se země visegrádské skupiny shodly v pondělí na mimořádném summitu v Praze. Británii čeká referendum o setrvání v Evropské unii a Cameron se nyní s evropskými státy snaží vyjednat podmínky reformy týkající se čtyř základních okruhů - konkurenceschopnosti, suverenity, rovného postavení členských států a volného pohybu osob.

Česká republika i letos přijme zhruba 250 krajanů z Ukrajiny

Česká republika i v letošním roce přijme zhruba 250 krajanů z východní části Ukrajiny. Jde o přibližně stejný počet jako loni. První týdny po příjezdu do České republiky tráví v zařízení ministerstva vnitra v Červené nad Vltavou na Písecku. Loni Česká republika přijala 257 krajanů z Ukrajiny. ČTK to řekla Hana Malá z oddělení komunikace ministerstva vnitra. Jde o potomky Čechů, kteří kdysi na Ukrajinu odešli. Nyní zemi opouštějí kvůli válečnému konfliktu na východě země, který na Ukrajině vypuknul před zhruba dvěma roky. V ubytovacím zařízení v Červené nad Vltavou je momentálně asi 80 krajanů. Ministerstvo vnitra jim garantuje pobyt v Červené nad Vltavou v plném komfortu na šest měsíců. Během té doby by se krajané měli integrovat do společnosti, naučit se řeč, najít si zaměstnání a následně také vlastní bydlení.

Podle ministerstva vnitra je program celkem úspěšný a ukrajinským krajanům se daří integrovat do společnosti. "Patří v tomto ohledu mezi nejmotivovanější cizince. Řada z nich se usadila v Plzeňském, Středočeském, či Jihomoravském kraji a v Praze. Zaměstnání nalezli zejména v dělnických profesích," řekla Malá. Dodala, že většina z krajanů tráví v ubytovacím zařízení v Červené nad Vltavou kratší dobu než garantovaných šest měsíců.

Sobotka se Zemanem budou jednat o dalších plánech vlády

Schůzky poradního týmu prezidenta Miloše Zemana se v sobotu 27. února zúčastní také ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD). V Lánech budou oba politici diskutovat o plánech koaliční vlády na příští dva roky. Na tiskové konferenci to dnes oznámil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Mezi politické priority pro letošní rok Sobotka nedávno zařadil schválení zákona o prokazování původu majetku nebo změnu systému valorizace důchodů, ministr financí Andrej Babiš (ANO) mluvil zase například o dobrém čerpání evropských fondů, prosazení zákona o hazardu nebo elektronické evidenci tržeb.

Česká ekonomika loni vzrostla o 4,3 pct, nejvýrazněji od roku 2007

Česká ekonomika loni vzrostla o 4,3 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad. Jde o nejvýraznější roční růst od roku 2007. Ve čtvrtém čtvrtletí meziroční růst HDP zpomalil proti předchozím čtvrtletím na 3,9 procenta.

"Růst české ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí poměrně citelně zaostal za očekáváními," řekl ČTK analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. To však podle něj nic nemění na tom, že to byl z pohledu české ekonomiky rok výjimečně úspěšný. Horší než očekávané výsledky v jeho poslední čtvrtině jsou však zřetelným varováním, že letos se podobný výkon opakovat nebude, dodal. Poslední čísla mírně pošramotila obrázek o české ekonomice jako evropském tygrovi, doplnil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Analytik Next Finance Vladimír Pikora míní, že mezičtvrtletní pokles HDP o 0,1 procenta znamená zlom hospodářského cyklu. "Nyní už bude ekonomika zpomalovat a výhledově přejde do recese," varoval.

Analýza: Na konec Schengenu by nejvíc doplatily ČR a Slovensko

Případným rozpadem tzv. schengenského prostoru by byly nejvíc postiženy ze všech signatářských zemí Česko a Slovensko. Důvodem je vysoká otevřenost obou ekonomik a vysoký podíl obchodu s ostatními zeměmi. Nejvážnějším dopadem pro českou ekonomiku by bylo zpomalení pohybu zboží, a tím exportní konkurenceschopnosti. Vyplývá to z analýzy UniCredit Bank. Pokles exportu citlivých položek, jako jsou např. potraviny, o pět procent by podle analýzy připravil českou ekonomiku o 0,25 procenta HDP, což je v dnešních cenách asi 12 miliard korun ročně. Celkové ztráty by závisely na procentu, o něž by se kvůli nižší plynulosti dopravy snížil objem přepraveného zboží. Důsledky by pocítili např. i kamionoví dopravci. Evropská komise odhadla, že by v případě zavedení hranic v celém schengenském prostoru stouply roční náklady na jeden kamión v přepočtu o 1,5 milionu korun.

MZ dá 5 milionů Kč na rozjezd praxí lékařů v odlehlých regionech

Na rozjezd praxe v odlehlých oblastech by mohli čerpat praktičtí lékaři dotaci od ministerstva zdravotnictví až 250.000 korun. Peníze jsou určeny na vybavení ordinace, stejnou částku by mohli získat na plat sestry. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) po schůzce s předsedou Svazu měst a obcí ČR Františkem Luklem. Ministerstvo je připraveno dát pět milionů korun. Podle Lukla jsou připraveny podpořit začínající lékaře i obce.

Finanční správa zavádí bezplatnou daňovou složenku

Finanční správa zavádí od 1. března takzvanou daňovou složenku. Díky ní budou moci lidé, kteří dávají přednost placení hotovostí, zaplatit své nejběžnější daně na poště bez poštovného. Novinářům to dnes řekla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Zaplatit daň je možné převodem z účtu, hotově v pokladně finančního úřadu nebo právě složenkou. U ní si ovšem dosud pošta účtovala poštovní poplatky. Bezplatná daňová složenka bude od 1. března k dispozici na všech pobočkách České pošty.

Společné vzdělávání na školách není šílený plán, tvrdí Valachová

Společné vzdělávání, které má být od září zahájeno na základních školách, není podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) šílený plán. Valachová tak při své dnešní návštěvě Středočeského kraje reagovala na kritiku prezidenta Miloše Zemana, podle nějž bude takzvané inkluzivní vzdělávání nezdařeným experimentem. Valachová připomněla, že o tématu s prezidentem už v minulosti hovořila a podle ní opakovaně prohlásil, že s dětmi s lehkým mentálním postižením není v rámci vzdělávání v hlavním vzdělávacím proudu problém. "Co se týká dětí se středním nebo těžkým mentálním postižením, těch se dané věci, tak jak jsou nyní realizovány, netýkají a tyto děti se vzdělávají a mají vzdělávat v rámci speciálních škol," podotkla ministryně. Valachová uvedla, že nechce Zemanovi nic vzkazovat přes média a ráda se s ním při nejbližší příležitosti k tématu vrátí.

Valachová se kvůli úmrtí učitelky obrátí na zřizovatele školy

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se kvůli úmrtí učitelky, která byla údajně šikanována studenty, obrátí na zřizovatele příslušné pražské střední školy. Věc by měl prošetřit a případně vyvodit důsledky. Valachová to řekla novinářům při návštěvě Středočeského kraje. Pražský magistrát, coby zřizovatel školy, zatím nehodlá vyvozovat žádné personální důsledky a počká na vyšetření inspekce. Česká školní inspekce i policie se případem už zabývá, svoláno bylo také mimořádné zasedání školské rady. Podle deníku Blesk pětapadesátiletou učitelku na střední průmyslové škole v Praze 10 týrala zřejmě trojice studentů, kteří na ni prý řadu týdnů útočili, omezovali ji a ponižovali. Deník na svém webu zveřejnil i snímky z několika videí, která ukazují na údajnou šikanu učitelky. Vedení školy ale souvislosti s úmrtím ženy odmítá.

Od soboty budou chodci muset za tmy nosit reflexní prvky

Od soboty 20. února budou muset chodci za tmy nebo snížené viditelnosti nosit na oblečení reflexní prvky. Opatření, které je součástí novely zákona o silničním provozu, má především zvýšit bezpečnost chodců, zabývá se ale i omezením provozu vozítek segway a umožňuje policii zadržet malý technický průkaz majitelům technicky nezpůsobilých automobilů. Pokud chodci nebudou označeni například reflexními pásky nebo jinými prvky, hrozí jim v blokovém řízení až dvoutisícová pokuta, ve správním řízení je postih v rozmezí 1500 až 2500 korun. Zpočátku však podle ministerstva nebude policie lidi pokutovat, ale bude jim domlouvat a rozdávat reflexní pásky a tašky.

Mozart a Salieri složili roku 1785 společné dílo, našlo se v Praze

Skladbu potvrzující nikoli rivalitu, ale spolupráci dvou slavných hudebních skladatelů ztotožnil v Českém muzeu hudby německý badatel Timo Jouko Herrmann. Odborníci o díle věděli, považovali ho však za ztracené. Na skladbě s názvem Per la ricuperata salute di Ophelia s Wolfgangem Amadeem Mozartem a Antoniem Salierim pracoval ještě další skladatel známý pod jménem Cornetti. Objev dnes pracovníci muzea představili novinářům, kteří slyšeli i tóny skladby. Notový zápis skladby byl veřejně přístupný, jen se nevědělo, že je to právě ona pohřešovaná skladba, na které se podílel Mozart se Salierim. Každý z autorů složil dvě sloky, každá měla trochu jiný styl. Mozart psal víc ve stylu pochodu, Salieriho část má podle badatele venkovský nádech. Libreto se dostalo do sbírek Národního muzea v 50. letech 20. století jako konfiskát, zpracováno bylo poprvé v roce 1976

Skladba vznikla v roce 1785 k příležitosti uzdravení oblíbené anglické zpěvačky Nancy Storaceové působící ve Vídni, která byla ceněnou interpretkou Salieriho a Mozartova díla. Libreto ke skladbě složil Lorenzo da Ponte, autor libreta k Mozartově zřejmě nejslavnější opeře Don Giovanni.

NG podala dovolání kvůli Madoně z Veveří, předá ji ale církvi

Národní galerie v Praze podala dovolání k Nejvyššímu soudu proti rozsudku, podle něhož by měla katolické církvi vrátit gotický obraz Madona z Veveří. Dovolání však nemá odkladný účinek a NG by měla do pátku 19. února vzácné dílo vydat farnosti Veverská Bítýška, která o jeho vydání v rámci restitucí žádala. NG je podle mluvčí Terezy Ježkové připravená dílo předat. Klade si ale podmínky. Právník farnosti František Severin ČTK řekl, že pokud obraz nebude v Brně do čtvrtečních 17:00, obrátí se na exekutora. Brněnské biskupství počítá s vystavením díla v Diecézním muzeu v Brně na Petrově. Podle Ježkové galerie obraz vydá za předpokladu, že "jí bude předložen zákonný souhlas příslušného krajského úřadu, odboru památkové péče, s přemístěním obrazu ze sbírek Národní galerie v Praze, a zároveň bude zjištěno splnění podmínek zabezpečení ochrany obrazu, jakožto národní kulturní památky".

Na počest Karla IV. vznikla kolekce královských vín

K 700. výročí narození krále Karla IV. vznikla speciální kolekce vín. Pít se budou v královských městech při oslavách po celý rok. Na počest krále se bude také sázet vinná réva. Projekt Karel IV., moudrý panovník a vinař v litoměřickém hradě představil Cech českých vinařů. "Karel IV. nařídil pěstování vína v celém království českém, byl zvelebitel vinařství, který se zasloužil o jeho rozkvět," připomněl tajemník cechu Stanislav Rudolfský. Královská kolekce představuje výběr nejlepších českých vín. Důstojnost kolekci dodává kopie fragmentu svatováclavské koruny a dvou číší. Litoměřičtí budou moci víno z kolekce ochutnat 27. února na plese přátel vína, kde se uskuteční mimo jiné módní přehlídka ve stylu období vlády císaře římského.

Počasí ve středu

Zataženo se sněžením nebo deštěm se sněhem. Teploty 0 až 4 °C.