Denní souhrn zpráv
Zeman podpořil vydání Fajáda libanonským úřadům, ne únoscům Čechů
Prezident Miloš Zeman podpořil vydání Libanonce Alího Fajáda libanonským úřadům, nikoliv únoscům. Zeman to řekl při návštěvě Plzeňského kraje. Dopis od únosců pěti Čechů dostal podle svých slov před několika měsíci. Pokud chtějí Spojené státy žádat o Fajádovo vydání, mají žádat libanonské úřady, řekl prezident. Zdůraznil, že Fajád není český občan, ale že je libanonský občan a že nebyl vydán teroristům, ale právě libanonským úřadům, "jejichž je mimochodem možná zaměstnanec". "Já jsem se do této kauzy dostal tak trochu nevinně, protože jsem na Hrad obdržel dopis únosců, už před několika měsíci, a ten obsahoval návrh na výměnu těchto pěti zadržených lidí a Al Fajáda," řekl Zeman.
Dopis konzultoval s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). "Doporučil jsem, aby se uskutečnilo vydání Al Fajáda nikoliv těmto únoscům, ale libanonským úřadům," uvedl prezident. Věc pak 16. prosince konzultoval i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) se stejným doporučením. O připravované výměně Zemana podle jeho slov informoval Zaorálek několik dní před uvolněním zajatých Čechů. V souvislosti s tím Zeman ocenil a pochválil Zaorálka. "Stejně tak bych chtěl ocenit ministra spravedlnosti (Roberta) Pelikána (ANO), který hájil české národní zájmy a nepodlehl vnějším tlakům," řekl Zeman.
ČR chce, aby dohoda EU a Británie nebyla diskriminační
Česko bude při jednání o reformě vztahu EU a Británie trvat na tom, aby změny ve výplatě dávek pro přistěhovalce platily jen pro nově příchozí. Vyplývá to z obsahu české pozice, kterou dnes projednala vláda. Návrhem dohody na vypořádání britských požadavků se bude příští týden zabývat Evropská rada. Změny v sociální oblasti jsou pro Česko nejcitlivější. Dalším důležitým tématem je pro ČR vztah členů a nečlenů eurozóny. "Zásadní pro ČR je, aby opatření v sociální oblasti platila pouze pro nově příchozí, nesmí být diskriminační a neměla by způsobit, že budeme mít horší podmínky než občané třetích zemí," říká pozice, s níž pojede na summit Evropské rady premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Vláda potvrdila, že chce udělat všechno pro to, aby Velká Británie zůstala v Evropské unii," řekl novinářům státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. "Velká debata se vedla o tom, jak přistoupit k otázce sociálních dávek," potvrdil. Diskutovalo se také o způsobu vyplácení přídavků na děti rodin, které žijí v zahraničí.
Norské úřady rozhodly o vrácení devítiměsíčního děvčátka rodičům
Norské úřady rozhodly o tom, že devítiměsíční děvčátko vrátí české matce a norskému otci. Nemocnou dceru jim odebraly před pár týdny. Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň. "Těší mě, že můžeme věřit, že Norsko nabízí standardní funkční mechanismy, které jsou schopny korigovat případná pochybení," uvedla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Dodala, že její úřad bude případ dál sledovat. Podle mluvčího informaci sdělil ministerstvu norský advokát rodiny. O vrácení dítěte rozhodl minulý týden norský soud, který přezkoumával postup norských úřadů. Člen petičního výboru na podporu rodin odebraných dětí Pavel Hasenkopf zprávu ČTK potvrdil, soud rozhodl minulý čtvrtek. Podle Hasenkopfa rodičům pomohly detailní záznamy z nemocnice, vyvrátily prý "lži a manipulace" úřednic norské sociální služby. "Rodina je připravena v příštích dnech promluvit a zveřejnit detailní informace k odebrání, soudnímu procesu i dosavadní komunikaci s českými úřady. V tuto chvíli prosí ještě o chvíli soukromí," dodal Hasenkopf.
Policie podle Pelikána během sobotních demonstrací selhala
Policie podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) selhala, když v sobotu nezakročila proti maskovaným výtržníkům napadajícím průvod levicových aktivistů mířících k Pražskému hradu. Proti velitelům zásahů by podle něj měla být vyvozena odpovědnost. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vláda očekává důsledné a nezávislé policejní vyšetřování sobotního útoku na sociální centrum Klinika. Na centrum zaútočila skupina maskovaných osob, policie prověřuje událost kvůli spáchání trestných činů výtržnictví, obecného ohrožení a poškození cizí věci.
Pražská policie se proti kritice související se sobotními demonstracemi ohradila. Kategoricky odmítla například spekulace ze sociálních sítí, že údajně vyprovokovala potyčku s levicovými demonstranty na Malé Straně. Další kritika se týká napadení přenosového vozu Českého rozhlasu, při kterém prý policisté nechtěli pomoct redaktorům. Vedení pražské policie nechá opatření zkontrolovat. Výsledky budou známy do dvou týdnů.
Počet oborů specializačního vzdělávání lékařů by se měl snížit
Počet oborů specializačního vzdělávání, ve kterých lékaři pokračují po promoci na lékařské fakultě, by měl klesnout více než o čtvrtinu. Návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) dnes schválila vláda. ČTK o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. Délka vzdělávání v jednotlivých oborech by se podle novely zákona měla rovněž zkrátit. Systém postgraduálního vzdělávání je podle ministra nyní extrémně roztříštěný do spousty oborů a podoborů, někdy je vzdělávání zbytečně dlouhé a je koncentrováno do několika málo pracovišť. Němečkem předložený návrh počítá se 33 obory specializačního vzdělávání namísto nynějších 46. Oproti aktuálnímu stavu by navíc obory měly být vyjmenovány v zákoně, a nikoliv ve vyhlášce. Chystané změny mají podle Němečka systém zjednodušit. "Všechny kroky by měly systém udělat pro lékaře přátelštějším a umožnit, aby postgraduální příprava byla plynulejší a nebyla jedním z důvodů, proč nám odcházejí lékaři do ciziny," řekl Němeček novinářům před jednáním vlády. Podle ministra sjednotí Česko chystanou změnou pravidla se zbytkem EU. Základním oborem by už nebyly například cévní chirurgie, dětská chirurgie, dětská a dorostová psychiatrie, diabetologie, pracovní lékařství či geriatrie. Žádný menší obor podle ministra ale ze vzdělávání nevypadne, část specializací se jen přesune mezi nástavbové obory.
Fiala: Bezpečnostní rada státu je nedůvěryhodná, ohrožuje Čechy
Bezpečnostní rada státu je podle předsedy ODS Petra Fialy nedůvěryhodná. Úniky citlivých informací, které se z ní dostaly do médií, podle něj do budoucna ohrožují tisíce českých občanů. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) musí rychle jednat, aby se něco podobného nemohlo opakovat, napsal Fiala v prohlášení. Reagoval tak na informace týdeníku Respekt o výši výkupného, které Praha zaplatila za dvojici Češek unesených v Pákistánu. "Teroristé nyní mají informace o tom, že přestože se ministři české vlády zaštiťují tím, že s teroristy se nevyjednává, realita je zcela opačná," uvedl Fiala, podle něhož nyní Bezpečnostní rada státu ohrožuje životy českých občanů. Podobně jako Fiala se vyjádřil místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.
Legislativní rada projedná, pod který zákon patří šéfka ERÚ
Otázku, zda předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková spadá pod služební nebo energetický zákon, projedná Legislativní rada vlády. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Návrh ministerstva průmyslu a obchodu, podle kterého šéfka ERÚ patří pod energetický zákon, dnes vláda neřešila.
Spory kolem Vitáskové se vedou už několik týdnů. Materiál ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který měli v pondělí dostat ministři pro informaci, navrhuje, aby vedení ERÚ nespadalo pod služební zákon. Vláda přitom v polovině ledna projednala informaci ministerstva vnitra, které tvrdí, že Vitásková pod služební zákon patří a do 1. března by měla složit služební slib. Pokud by Vitásková slib složila, nebude moci v čele úřadu stát kvůli tomu, že čelí obžalobě.
ČSÚ: Český export loni dosáhl rekordních 3,89 bilionu korun
Export tuzemských firem v přeshraničním pojetí dosáhl loni rekordních 3,89 bilionu korun, meziročně o 7,2 procenta více. Závislost české ekonomiky na exportu do zemí Evropské unie loni dál rostla, mířilo tam již 83,3 procenta tuzemského vývozu. Export do Ruska se propadl o 30,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl Český statistický úřad. Export do Německa loni vzrostl o 8,7 procenta na 1,26 bilionu korun. Rychle rostl vývoz na Slovensko, meziročně o 14,3 procenta. Do Velké Británie tuzemské firmy vyvezly o 11,9 procenta víc zboží.
Dovoz do Česka se loni meziročně zvýšil v přeshraničním pojetí o osm procent. Import z Číny vyskočil o 28 procent. "Aktuální data potvrzují výraznou konkurenceschopnost našich firem v oblasti exportu a schopnost udržet si pozice zejména na náročných evropských trzích. Částečně tomu nahrává nízce nastavený kurz koruny a na straně druhé proaktivní politika vlády v ekonomické diplomacii," uvedl mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Podle šetření svazu největší exportní a investiční potenciál vývozci vidí v zemích bývalého Sovětského svazu, v oblasti Dálného Východu, Latinské Ameriky a Afriky.
Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 6,4 procenta
Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 6,4 procenta z 6,2 v prosinci 2015, kdy také rostla. Uchazečů o práci bylo 467.403. Volných míst nabízeli zaměstnavatelé 107.779, což je nejvíce za leden od roku 2008. Oznámil to Úřad práce ČR. V lednu je nárůst nezaměstnanosti podle úřadu běžný kvůli úbytku sezonních prací. Meziročně nezaměstnanost klesla, loni v lednu činila 7,7 procenta.
Pražští taxikáři blokovali téměř osm hodin magistrálu
Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) je ochotna jednat s nespokojenými pražskými taxikáři. Řidiči ale musí zvolit jiný způsob, jak přimět město, aby znovu zasedlo k jednacímu stolu. Pod tlakem protestů si schůzku nevynutí, řekla. Taxikáři se nechovají seriózně. Vloni navíc nedodali potřebné podklady a nakonec podle primátorky jednání odmítli. "Chtěla bych se omluvit Pražanům, kterým skupinka taxikářů znepříjemňovala život," řekla Krnáčová na úvod podvečerní tiskové konference, kterou svolala kvůli dopolední blokádě Prahy.
Taxikáři asi 200 auty blokovali magistrálu téměř osm hodin, průjezdný zůstal jen jeden jízdní pruh v každém směru a tvořily se dlouhé kolony. Řidiči taxi požadují, aby Praha zrušila maximální povolenou cenu za kilometr jízdy taxi a ustoupila od přezkoušení řidičů z cizího jazyka a místopisu. Vadí jim také to, že jeho úředníci nekontrolují řidiče, které si zákazníci objednávají přes mobilní aplikace.
Odbory požadují sjednotit odměňování v nemocnicích
Zdravotnické odbory požadují platové tabulky ve všech nemocnicích, které fungují ve veřejném zdravotnictví a péči v nich hradí zdravotní pojišťovny. Rozdíly mezi odměnami ve státních nemocnicích a akciových společnostech, kde tabulky nemají, jsou nyní měsíčně v průměru 5000 korun. Novinářům to po poradě odborářů z nemocnic z celé republiky řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. "V českých nemocnicích pobírá 98.000 zaměstnanců plat a 50.000 mzdu. Nemocnice jsou napojené na veřejné zdravotní pojištění, vstupy jsou regulované, výstupy jsou regulované, proto si myslíme, že by měly být regulované i platy," řekla. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) se k návrhu odborů vyjádřil v médiích, že není zcela proti sjednocení odměňování, má však k dispozici právní rozbory, podle nichž není návrh v souladu s ústavou. Podle Žitníkové ale je změna proveditelná velmi snadno.
Přestupků na silnicích vloni ubylo zhruba o desetinu
Řidiči na českých silnicích spáchali během loňského roku 447 tisíc přestupků a trestných činů. Meziročně se tak počet odhalených provinění za volantem snížil zhruba o deset procent. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo dopravy. Zhruba pětina všech přestupků připadla na ženy - řidičky. Nejčastější přestupky, které řidiči na silnicích páchají, se příliš nemění. Nejčastější je s téměř 37 procenty překročení rychlosti v obci o méně než 20 kilometrů v hodině. Druhým nejčastějším přestupkem, který se v loňskách statistikách objevoval, je nepoužívání ochranných prostředků, jako jsou bezpečnostní pásy nebo ochranná přilba při jízdě na motocyklu. Přes deset procent odhalených přestupků pak připadá na telefonování za jízdy a další případy, kdy se řidič nevěnuje řízení. Mezi častými prohřešky se podle statistik ministerstva dopravy rovněž pravidelně objevuje řízení pod vlivem návykové látky, které představuje zhruba 1,8 procenta pokutovaných případů.
Konečná zpráva tyrolské policie uvádí, že Češi lavinu nezpůsobili
Rakouská alpská policie dokončila pod štítem Geier vyšetřování sobotní tragické výpravy českých turistů v Tyrolsku, při níž kvůli pádu laviny zemřelo pět z nich. Obdobně jako v předběžném sdělení dospěla k závěru, že lavina se s největší pravděpodobností utrhla sama a zasáhla celkem třináct osob. Podle zprávy, zveřejněné v neděli večer na stránkách lavinové služby regionální tyrolské vlády, byli všichni účastníci výpravy dobře vybaveni. Zatímco přeživší již odjeli do vlasti, v Rakousku dále zůstávají těla pětice Čechů, repatriována budou zřejmě v závěru týdne. Neštěstí se stalo v tyrolském Wattenbergu v Tuxských Alpách nedaleko Innsbrucku. Dvě skupiny Čechů stoupaly podle rakouských médií z chaty Lizumer Hütte v nadmořské výšce 2019 metrů na vrchol Geier, horu ve výšce přes 2800 metrů nad mořem.
Data ČSÚ: Průměrné manželství trvá 13 let, rozvádí se půlka párů
Průměrné manželství v Česku trvá zhruba 13 let. Rozpadá se téměř polovina svazků. Nejčastější příčinou je rozdíl povah, názorů a zájmů. Kvůli nim skončily zhruba tři čtvrtiny oficiálních soužití. Celkem 57 rozpadlých párů mělo nedospělé děti. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Tradiční svazek se teď snaží propagovat kampaň Národní týden manželství, která začala a potrvá do neděle.
Ve Zlíně jsou v rámci Týdne manželství vystavena svatební oznámení
Rozličná svatební oznámení jsou vystavena ve Zlíně. K vidění je i předmanželská smlouva z roku 1936 či list oddávkový z roku 1929. Oznámení na výstavu dodali obyvatelé Zlína a okolí, sešlo se jich přes 200, sdělila ČTK Jarmila Barboříková z pořádajícího nadačního fondu Credo. Výstava se koná v rámci projektu Týden manželství ve Zlíně, který má připomenout hodnotu manželství. "Nejstarší svatební oznámení je z roku 1937, je psáno na stroji a dozdobeno barvou. Lidé nosili kromě svatebních oznámení také předmanželské smlouvy a oddací listy. Raritou je i oznámení o 50 letém trvání manželství," uvedla Barboříková. Nechybí ani svatební přání psané morseovkou. "Zajímavé jsou i svatební telegramy, které se posílaly jako gratulace. Viditelný rozdíl je ve stylu i barvách na oznámeních vyrobených před rokem 1989 a po něm. Ta pozdější jsou mnohem kreativnější," uvedla Barboříková. Oznámení jsou vystavena v Obchodním centru Zlín v Kvítkové ulici. Výstava potrvá do konce února.
Počasí v úterý
Zataženo až oblačno, na většině území s přeháňkami nebo deštěm. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia. Na většině území Česka bude silný vítr, před kterým meteorologové varovali už o víkendu, foukat až do středečních ranních hodin.