Denní souhrn zpráv
V Česku začne platit čtyřstupňový systém výstrahy před terorismem
V Česku začne platit čtyřstupňový systém výstrahy před terorismem. O jeho zavedení rozhodla vláda, informoval na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Právě kabinet bude jednotlivé stupně na návrh ministerstva vnitra vyhlašovat. Momentálně nemají úřady podle Sobotkova nedělního vyjádření informace o konkrétní hrozbě útoku v Česku.
Nejnižší stupeň ohrožení bude označen nulou, která představuje ideální stav, při němž není žádná hrozba útoku na českém území. Při tomto stavu nejsou vydávána žádná zvláštní doporučení nebo varování ve vztahu k veřejnosti. První stupeň bude označen žlutým trojúhelníkem, který upozorní na existenci obecného ohrožení terorismem. "Při tomto stavu je třeba dbát obecné všímavosti. Za této situace platí některá vytipovaná zvýšená bezpečnostní opatření," vysvětlovaly podklady pro jednání kabinetu. Druhý stupeň bude znázorňovat oranžový trojúhelník. Tento stav upozorní na existenci zvýšené pravděpodobnosti ohrožení terorismem a vyhlašuje se v návaznosti na předchozí události či informace o hrozbě projevů terorismu. Třetí stupeň bude představovat červený trojúhelník. Tento stav zavede vysoký stupeň bdělosti a pohotovosti, při nichž je teroristický útok očekáván s vysokou pravděpodobností nebo už se stal a je potřeba přijmout opatření k zamezení pokračování či opakování útoku a minimalizovat následné škody.
Česko pošle další vojenskou pomoc do Iráku a Jordánska
Česká republika pošle další vojenskou pomoc do Iráku a také do Jordánska. O rozhodnutí vlády na twitteru informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Irácké a kurdské armádě ministerstvo obrany podle dřívějšího vyjádření pošle přes 6500 nových i použitých samopalů a přes sedm milionů nábojů. Dalších téměř sedm milionů nábojů dostane Jordánsko.
Zeman: Ženevské úmluvy omezují okruh uprchlíků, jimž lze dát azyl
Prezident Miloš Zeman dnes v Brně řekl, že jako důvod pro poskytnutí azylu uprchlíkům není důležitý fakt, že pocházejí ze země, kde se bojuje, ale musí prokázat, že jsou politicky pronásledovaní pro své názory. Podle Zemana to vyplývá ze Ženevských úmluv a značně to omezuje okruh uprchlíků, jimž může ČR poskytnout azyl či doplňkovou ochranu. Zeman dlouhodobě vystupuje proti přijímání uprchlíků, za což sklízí kritiku nevládních organizací i některých politiků. Podle šéfa Organizace pro pomoc uprchlíkům Martina Rozumka se ale konvence týká vedle politického pronásledování ještě čtyř důvodů a další ochranu zajišťuje také evropské právo. Zeman před jihomoravskými zastupiteli a starosty obcí s rozšířenou působností prohlásil, že danou informaci o Ženevských úmluvách ještě nikdy nikde neřekl, k závěru dospěl po prostudování příslušné ženevské konvence. Úmluvy stanovují podle mezinárodního práva podmínky a pravidla na ochranu civilistů nebo válečných zajatců a raněných při ozbrojeném konfliktu. Podle Rozumka se konvence netýká jen ochrany při pronásledování za politický názor, ale i kvůli náboženství, rase, národnosti a příslušnosti k sociální skupině. Evropská úmluva na ochranu lidských práv, k níž se Česko připojilo a promítlo ji i do svých zákonů, má pak chránit oběti ozbrojeného konfliktu, nelidského zacházení a mučení.
Ministr Chovanec: Prioritou při řešení migrační krize je nyní bezpečnost
Prioritou při řešení migrační krize je nyní bezpečnost. Na okraj dnešní neformální schůzky ministrů vnitra zemí Evropské unie v Amsterodamu to řekl český ministr Milan Chovanec. Pokud se Řecku v řádu týdnů nepodaří situaci s uprchlíky na svém území zvládnout, nevyloučil ani možnost krátkodobého vyloučení této země ze schengenského prostoru volného pohybu. Chovanec nevěří ujišťování, které zní například z Evropské komise, že v příštích čtyřech týdnech začnou na řeckém území skutečně fungovat takzvané hotspoty. Tedy místa a týmy "třídící" migranty, kterých do Řecka i nadále přibývá každý týden několik tisíc. "Je to utopie," myslí si Chovanec.
Český generál Mičánek byl zvolen děkanem alianční školy v Římě
Český brigádní generál v záloze František Mičánek byl zvolen děkanem prestižní vojenské školy NATO Defence College (NDC) se sídlem v Římě. Jejím posláním je školit důstojníky s hodností vyšší než podplukovník, dále diplomaty NATO i zemí EU a pracovníky ministerstev obrany ze států unie. "Škola připravuje tyto lidi na působení v mnohonárodnostních armádních štábech se zaměřením na výměnu informací a předávání zkušeností," zdůraznil Mičánek. V současné době působí na brněnské Univerzitě obrany. V Římě by měl působit od letošního září tři roky.
V Jeseníkách začal nejtěžší armádní přebor Winter Survival
V Jeseníkách dnes začalo nejtěžší sportovní armádní klání s názvem Winter Survival. Své síly přijelo poměřit pět desítek vojáků z Česka i zahraničí. Po slavnostním zahájení na Ovčárně se vydali ve tříčlenných skupinách do terénu. Až do čtvrtka zde budou zdolávat horské překážky a zachraňovat zraněné. Do hor se vojáci vydali s veškerou výbavou, čeká je dva noci bivakování v horské přírodě. Na horách absolvují 60 až 80 kilometrů. Závod každoročně kvůli fyzické náročnosti vzdá několik družstev.
Se Zaorálkem zamíří v sobotu do Ománu delegace 23 podnikatelů
S ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) odletí v sobotu 30. ledna na čtyřdenní oficiální návštěvu Ománu a Egypta 23 zástupců tuzemských firem. V podnikatelské misi jsou zejména firmy z obranného a leteckého průmyslu. ČTK o tom informoval Svaz průmyslu a dopravy, který misi organizuje. Delegace navštíví Káhiru a Maskat. V obou městech proběhne podnikatelské fórum a dvoustranné schůzky podnikatelů s místními firmami.
Důvěra v českou ekonomiku je nejsilnější od června 2008
Důvěra v českou ekonomiku v lednu stoupla proti prosinci o 1,9 bodu na 98,4 a je nejsilnější od června 2008. Spotřebitelé byli ještě něco optimističtější než podnikatelé. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila v průmyslu, stavebnictví i obchodě, ve vybraných odvětvích služeb stoupla jen mírně. Informoval o tom Český statistický úřad. Důvěra se zvýšila i v meziročním srovnání. Statistici v průzkumu zjišťují, jak podnikatelé a spotřebitelé odhadují budoucí vývoj své ekonomické situace.
Zeman: Oddalování výstavby dálnice na Vídeň brzdí rozvoj kraje
Prezident Miloš Zeman v Brně vyzval některé starosty jihomoravských obcí, aby přemýšleli o tom, zda se neustálým oddalováním výstavby dálnice z Brna do Vídně nebrzdí rozvoj některých částí Jihomoravského kraje. Zeman to řekl při jednání se zastupiteli a starosty obcí s rozšířenou působností na krajském úřadě, kde zahájil třídenní návštěvu jižní Moravy. O dálnici z Brna do Vídně se dlouhá léta mluví. Zatímco na rakouské straně výstavba směrem k hranicím pokračuje, na české straně stojí. S dálnicí nelze pohnout do doby, než budou hotové Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje. Územně plánovací dokument kraje v roce 2012 zrušil Nejvyšší správní soud.
Ministr Ťok: Kapsch bude asi provozovat mýto další dva roky
Firma Kapsch bude pravděpodobně provozovat systém mýtného i po konci letošního roku, řekl dnes novinářům ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Svůj návrh, který má 17. února dostat vláda, představil koaliční radě. Smlouva by se podle ministra mohla prodloužit o dva roky, během kterých se má uskutečnit otevřené výběrové řízení na dalšího provozovatele mýta. Novou nabídku společnosti Skytoll na provozování systému jeho úřad zatím posuzuje. Za necelých devět let provozu se na mýtném vybralo téměř 67 miliard korun.
Zájem o dotace na výměnu starých kotlů je velký, lidé stojí fronty
O dotace na výměnu starých kotlů je velký zájem. Žádosti začaly přijímat krajské úřady v Ústeckém, Zlínském a Libereckém kraji. Fronty se stály dlouho před otevírací dobou, první zájemci už čekali od nedělního odpoledne. V Královéhradeckém kraji v pondělí naopak příjem žádostí zastavili, lidé dotaci 100 milionů korun po 14 dnech vyčerpali.
Dotace je určena pouze na výměnu kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním v rodinných domech. Ti, kdo doma topí kamny, krby nebo třeba plynovým kotlem, na výměnu dotaci nedostanou. Žádat ji mohou z programu Nová Zelená Úsporám, kde je však podmínkou i zateplení objektu. Dotaci z krajského úřadu lze získat na pořízení nového kotle na tuhá paliva, ale také třeba plynového nebo kombinovaného. Možné je pořídit i solární vytápění, ale jen v kombinaci s kotlem. Podmínkou dotace jsou také mikroenergetická opatření, jako je třeba dílčí výměna oken, vstupních dveří nebo zateplení střechy či půdy.
Vláda rozhodla o zvýšení cíle spotřeby zelené energie v ČR
Vláda rozhodla o zvýšení cíle spotřeby zelené energie v ČR v roce 2020 na 15,3 procenta. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). S navýšením počítá Národní akční plán ČR pro energii z obnovitelných zdrojů (OZE). Současný plán schválený vládou v roce 2012 předpokládal podíl 14 procent. V předkládací zprávě materiálu ministerstvo průmyslu připomíná, že Evropská komise stanovila pro ČR pro rok 2020 podíl energie z OZE na hrubé konečné spotřebě energie 13 procent. České plány tak tento závazek překonávají o více než dvě procenta. Materiál se přesto nelíbí ekologům.
Pražskou opencard nahradí od poloviny roku čipová karta Lítačka
Problematickou katru opencard by měla při jízdách v MHD v Praze nahradit nová čipová karta s názvem Lítačka. Od února magistrát spustí nový systém vydávání karet, od poloviny roku pak budou lidé jezdit na Lítačku. Na tiskové konferenci to oznámila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Primátorka už vloni avizovala, že opencard do dvou let skončí. Podle magistrátního posudku je projekt předražený, zastaralý a neužitečný. Projekt opencard, který vznikl za vlády primátora Pavla Béma (ODS), stál Prahu nejméně 1,75 miliardy korun.
V Česku je nejvíce realitních zprostředkovatelů na obyvatele v EU
V Česku je nejvíce realitních zprostředkovatelů v přepočtu na počet obyvatel ze všech zemí EU. Celkem v tuzemsku působí 14.500 realitních zprostředkovatelů a na jednoho připadá 727 obyvatel, což je v EU výrazně nejméně. Kromě Česka už jen ve čtyřech dalších zemích EU není činnost realitních makléřů upravena právními předpisy. Vyplývá to z údajů Evropské rady realitních profesí (CEPI). Z uvedených statistik vycházelo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), když připravovalo věcný záměr zákona, kterým chce realitní zprostředkovatele regulovat. Vláda ho minulé pondělí schválila. "Ten stav není normální. Nikdo se tedy nemůže divit tomu, že společnost chce, aby to na trhu vypadalo jinak," uvedl pro ČTK generální sekretář Asociace realitních kanceláří Jan Borůvka. "Nikdo nechce nikoho v rámci nového zákona připravovat o práci. Ale je zřejmé, že pokud je u nás tak vysoký počet těch, kteří se touto profesí zabývají, tak nemohou být všichni řádně kvalifikováni. Spotřebitel si zaslouží, aby byl chráněn. A zároveň se tím chráníme i my. Zvýší se tím úroveň našich služeb, a tím pádem i zájem o ně," dodal Borůvka.
ČR je na prahu chřipkové epidemie, přibylo akutních infekcí
je na prahu chřipkové epidemie, počty pacientů s akutní respirační infekcí stouply v minulém týdnu o 80 procent, mírně přibývá i chřipky, na niž v této sezoně zemřeli už čtyři pacienti. Hlášeno je 22 vážných průběhu chřipky. ČTK to řekla Marie Otavová z národní referenční laboratoře pro chřipku. "Na 100.000 obyvatel bylo ve třetím kalendářním týdnu 1191 onemocnění, což je nárůst oproti předchozímu týdnu o 15,3 procenta," upřesnila. Při předchozím hlášení byl mezitýdenní nárůst necelá dvě procenta, nárůst se tedy výrazně urychlil.
NKÚ: Nesoulad v zákonech komplikuje hasičům výběr peněz za nehody
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že výběr peněz za zásahy u dopravních nehod hasičům komplikuje nesoulad v zákonech. V roce 2014 měli dostat od pojišťoven přes 300 milionů korun, kvůli konfliktu v zákonech ale nezískali ani polovinu. NKÚ o tom informoval v tiskové zprávě. Upozornil také na to, že generální ředitelství Hasičského záchranného sboru (HZS) nesjednotilo pravidla pro úhradu některých služeb, které mohou hasiči za peníze poskytovat. Vyjádření HZS ČTK shání.
Po výbuchu plynu hasiči evakuovali v Brně zhruba 500 lidí
Požár elektroinstalace dnes způsobil v podzemí pod třídou kapitána Jaroše v centru Brna výbuch plynu, který se tam nahromadil. Při neštěstí nebyl nikdo zraněn, hasiči ale museli z okolních domů evakuovat zhruba 500 lidí. S požárem bojovaly desítky hasičů osm hodin.
Zařízení pro děti v tísni žádají ministerstvo o desítky milionů korun
Dětské azylové domy žádají ministerstvo práce o dofinancování svých služeb. Tři desítky zařízení pro okamžitou pomoc, z nichž polovinu tvoří klokánky, vyčíslily chybějící sumu za loňský leden až říjen na 61,4 milionu korun. Usilují o změnu financování. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) nepovažuje mimořádné dotace a navyšování částky pro krizovou péči za systémové. Kraje by podle ní nejdřív měly stanovit, kolik lůžek pro děti v tísni vlastně potřebují. Hradila by se pak potřebná péče.
Na financování si opakovaně stěžoval Fond ohrožených dětí (FOD). Jeho šéf Jan Vaněk přirovnává klokánky k záchranné službě. Ta podle něj také nedostává peníze jen za to, když zrovna veze pacienta. Také klokánky a další domovy musejí být v pohotovosti a připraveny kdykoliv děti v tísni přijmout, nemohou propustit personál a budovy zavřít, popsal už dřív Vaněk.
Homolka zavedla novou metodu léčbu vysokého krevního tlaku
Nemocnice Na Homolce zavedla novou metodu léčby vysokého krevního tlaku. Podle primáře kardiologie Petra Neužila tamní kardiologové jako první na světě v sobotu provedli unikátní zákrok, kdy dvěma pacientům ultrazvukem přes stěnu krční žíly usměrnili zvýšenou aktivitu tzv. karotidového tělíska. To má vliv právě na hladinu krevního tlaku. Neužil vyzdvihl, že tímto šetrným zákrokem se pacienti vyhnuli náročné chirurgické operaci.
Vysoký tlak patři k nejčastějším onemocněním srdce a cév, v Česku jím trpí zhruba dva miliony lidí. Neléčená nebo špatně léčená hypertenze vede k rozvoji nemocí srdce a cév. V ČR na ně zemřelo v roce 2014 téměř 55.000 lidí, což je 50 procent všech úmrtí.
Kampaň má zvýšit povědomí o trombóze, která zabije čtvrtinu lidí
Povědomí o žilní trombóze má jen polovina lidí, krevní sraženina přitom zabije čtvrtinu obyvatel planety. Mnohem víc lidí se bojí vysokého tlaku (90 procent), nádoru prsu (85 procent) a AIDS (87 procent). Průzkum provedený v devíti zemích ukázal, že jen 45 procent lidí ví, jak trombóze předcházet. Osvětě a prevenci se věnuje celosvětová kampaň zaměřená na tromboembolickou nemoc u žen, sdělila ČTK komunikátorka kampaně Marie Hrudková.
Sport
Česká tenistka Barbora Strýcová na Australian Open podlehla Bělorusce Viktorii Azarenkové 6:2, 6:4, v turnaji tak po neúspěšném osmifinále končí.
Tenistka Petra Kvitová je bez trenéra. Sedmá hráčka světa dnes na sociálních sítích a přes agenturu oznámila, že po více než sedmi letech ukončila spolupráci s Davidem Kotyzou, pod jehož vedením dvakrát vyhrála Wimbledon. Jeho nástupce zatím nemá a situaci chce vyřešit během února. Pod Kotyzovým vedením vystoupala Kvitová do absolutní špičky. Získala 17 vítězství na turnajích okruhu WTA včetně dvou triumfů ve Wimbledonu v letech 2011 a 2014, kdy zároveň vyhrála anketu Sportovec roku. Ve světovém žebříčku byla v době jejich začátků v páté desítce a na počátku roku 2012 ji dělila jedna výhra od postu světové jedničky.
Počasí v úterý
Oblačno až zataženo, místy přechodně i polojasno. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.