Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman chce s Cameronem mluvit o migraci i budoucnosti EU

Prezident Miloš Zeman chce na pátečním jednání s britským premiérem Davidem Cameronem mluvit o migraci, budoucnosti Evropské unie nebo ekonomické spolupráci obou zemí. ČTK to řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Odpolední schůzky na Pražském hradě se zúčastní také vicepremiér Andrej Babiš (ANO). S Cameronem se měl původně setkat ve Strakově akademii společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), jednání ale nestihne, protože v té době bude v Poslanecké sněmovně na třetím čtení zákona o elektronické evidenci tržeb (ETT). Zeman přijme předsedu britské vlády kolem čtvrté hodiny odpoledne. Plánovaná témata rozhovoru se mnoho neliší od těch, kterými se budou zabývat premiérské delegace. Prezidentův postoj k migraci je však radikálnější něž vládní. Zatímco kabinet pod vedením Sobotky zdůrazňuje vedle nutnosti regulovat tok migrace také solidární přístup k válečným uprchlíkům, prezident před vlnou muslimských běženců opakovaně varuje. Naposledy v nedělním rozhovoru pro server Blesk.cz zdůraznil, že integrace muslimů podle něj v Evropě nefunguje.

Zeman nevylučuje podnět k Ústavnímu soudu kvůli Vitáskové

Prezident Miloš Zeman je proti tomu, aby předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dostávala pokyny přímo od vlády. Pokud k tomu dojde, dá podnět k Ústavnímu soudu. Řekl to Parlamentním listům. Ministerstvo vnitra je přesvědčeno, že Vitásková spadá pod služební zákon a jejím služebním orgánem je vláda. Vitásková takovou interpretaci odmítá a má za to, že podléhá energetickému zákonu, podle kterého ji může odvolat pouze prezident. Zeman za ní zatím stojí.

Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký ve čtvrtek uvedl, že Vitáskovou může kabinet postavit mimo službu, aniž by složila služební slib. Je podle něj možné, že spor okolo Vitáskové opravdu skončí před soudem.

Sobotka: Uprchlíci nejsou armáda, řešení krize musí být evropské

Uprchlíci nejsou podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) organizovaná armáda. Nynější migrační vlnu může zvládnout jen evropská spolupráce, nikoli izolované kroky, řekl poslancům při debatě o migraci Sobotka. Postavil se proti návrhům, aby Česko vystoupilo z Evropské unie nebo bylo oploceno. Jednoduché recepty by na zvládnutí migrační krize nefungovaly, zdůraznil Sobotka. Přistěhovalecká politika musí mít podle něho pravidla a limity. "Evropa podle mého názoru musí pomoci lidem, kteří utíkají před válkou a kteří utíkají před pronásledováním, ale nemůže to dělat za cenu svého vlastního ohrožení," zdůraznil premiér. Opět se vyslovil pro posílení vnější schengenské hranice, zřízení funkčních hotspotů nebo pro funkční návratovou politiku a spolupráci se státy sousedícími s EU, zejména s Tureckem. Řešením podle Sobotky není stálý mechanismus pro přerozdělování uprchlíků. Skutečnost, že jednotné evropské řešení není dosud funkční, přerůstá v ohrožení schengenského prostoru, poznamenal Sobotka.

Benzin i nafta jsou v Česku nejlevnější za šest a čtvrt roku

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu znovu zlevnily a jejich ceny jsou nejnižší za šest a čtvrt roku. Cena benzinu Natural 95 se snížila o 35 haléřů na průměrných 27,75 koruny za litr, nafta ve středu stála v průměru 26,12 Kč/l a byla proti minulému týdnu levnější o 52 haléřů. Vyplývá to z informací společnosti CCS, která ceny sleduje. Podle analytičky společnosti Finlord Evy Mahdalové bude zlevňování pokračovat. "Pokles průměrných cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic bude nadále pokračovat, a to o pár desítek haléřů v nejbližších dnech," řekla dnes ČTK. Hlavním důvodem je podle ní pokles cen ropy na trzích, způsobené dlouhodobým převisem nabídky nad poptávkou.

MPSV píše OSVČ, že by kvůli nízkým odvodům mohli mít malou penzi

Ministerstvo práce začne upozorňovat živnostníky na to, že by v budoucnu kvůli nízkým odvodům mohli mít také velmi nízký důchod. Chce je tak přimět k tomu, aby si sami platili vyšší než jen minimální důchodové pojištění. Dopis s informacemi dostane do konce února zhruba 600.000 lidí. Zhruba polovina z nich odvádí jen povinné minimum. Novinářům to řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). "Chceme informovat všechny OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné), které to mají jako hlavní činnost, jak rozdílně se může vyvíjet jejich budoucí důchod podle toho, jak odvádějí. Většinou si platí minimum a pak se diví, že jejich důchod podle toho vypadá. Nikomu nic nenařizujeme, chceme jen informovat," uvedla Marksová. Podle její náměstkyně Ivy Merhautové se na resort začínají obracet lidé, kteří jsou zaskočeni tím, že jim při nástupu do penze sociální správa vyměřila 6000 či 6500 korun. Živnostníci by měli dostat informace s propočty v únoru spolu s vyúčtováním odvodů. V dopise se dozvědí, že při hrazení minimálního pojistného po dobu 40 let jejich penze činí 6492 korun. Nejnižší odvod činí zhruba 1970 korun. Pokud by člověk chtěl pobírat 9000 korun, měl by odvádět měsíčně 3193 korun. Aby získal průměrnou penzi, která loni na konci září činila 11.334 korun, musel by do systému platit každý měsíc 6149 korun, upřesnila náměstkyně.

KPMG: Češi se mají lépe než před 25 lety, cítí se hůře

Češi mají výrazně vyšší reálné mzdy než před 25 lety, vlastní více majetku a žijí ve větších domech či bytech. Obytná plocha na jednotlivce stoupla z 25 metrů čtverečních na 32 metrů čtverečních. Klesl počet těch, kteří s příjmem vycházejí obtížně, vzrostl počet lidí, jimž se daří spořit. Vyplývá to ze studie Češi 1990 - 2015 poradenské firmy KPMG, která analyzovala mimo jiné zatím nezkoumaná data agentury STEM. Přesto se podle průzkumu 71 procent Čechů domnívá, že se společnost nevyvíjí dobrým směrem. V roce 1993 přitom byly o opaku přesvědčeny celé dvě třetiny společnosti. "Ve zkratce se dá říci, že se máme lépe, ale cítíme se hůře. Z naší analýzy se zdá, že na vině je hlavně strach Čechů z budoucnosti. Pocit ohrožení v české populaci narůstá, v posledním roce je navíc vydatně přiživován i komunikační ofenzivou 'apokalyptiků'," komentoval data řídící partner KPMG ČR Jan Žůrek. Podle dotazování má majetek v hodnotě přes jeden milion korun 62 procent domácností. Při zohlednění inflace mělo v roce 1995 majetek odpovídající dnešnímu milionu pouze 46 procent domácností. Finance se nicméně na celku podílí jen asi ze třetiny, zbylé dvě třetiny tvoří nemovitosti a jiný majetek.

V Česku bylo za 20 let zavřeno takřka 6000 malých prodejen

Za posledních 20 let bylo v Česku zavřeno takřka 6000 malých prodejen a samoobsluh, což je třetina jejich původního počtu. Na konferenci Sámoška to v Olomouci řekl analytik Maroš Staruch ze společnosti Nielsen. Malé prodejny neodolaly tlaku zahraničních obchodních řetězců, jejichž podíl na tuzemském trhu naopak díky dravé expanzi prudce vzrostl. Zatímco v roce 1995 v Česku podle údajů agentury Nielsen fungovalo 19.700 malých prodejen a samoobsluh, do roku 2014 jejich počet klesl na 13.900. Ještě výraznější byl propad podílu jejich tržeb. "V roce 1995 měly tradiční prodejny 70 procent veškerých tržeb a do roku 2014 jejich podíl na těchto tržbách klesl na necelých 20 procent," upozornil Staruch. V posledních letech se změnila i struktura malých prodejen. Na ústupu jsou nejmenší obchody s pultovým prodejem, naopak roste podíl samoobslužných prodejen. Pozice tradičního maloobchodu se podle Starucha zlepšila, a to díky investicím do modernizace prodejen, zvětšení jejich plochy i rozšíření nabídky služeb.

Čeští záchranáři budou moct zasahovat v Rakousku a naopak

Čeští záchranáři z Vysočiny, Jihomoravského a Jihočeského kraje budou moct zasahovat v Rakousku ve spolkových zemích Dolní a Horní Rakousko a naopak. Ministr zdravotnictví České republiky Svatopluk Němeček (ČSSD) podepsal ve Znojmě s náměstkem rakouského ministerstva zdravotnictví Clemensem Martinem Auerem rámcovou smlouvu mezi Českou republikou a Rakouskem, která poskytování záchranářských služeb bez ohledu na hranice umožní. Díky spolupráci se zkrátí dojezdová doba k pacientům.

Rada VŠ nechce,aby práci akademiků pro více škol povoloval rektor

Poslanec hnutí ANO Jiří Zlatuška navrhuje, aby působení akademiků na více univerzitách bylo možné jen s povolením rektorů dotčených škol. Jeho pozměňovací návrh k novele vysokoškolského zákona, která se projednává ve Sněmovně, podpořil školský výbor i ministerstvo školství. Rada vysokých škol ho ale striktně odmítá. Porušuje podle ní rovnost garantovanou Listinou základních práv a svobod a umožňuje zneužití, které jde proti principům akademické spolupráce. Zákoník práce umožňuje výkon vědecké a vzdělávací činnosti bez souhlasu zaměstnavatele. Týká se to také akademických pracovníků, kteří mohou působit souběžně na několika univerzitách. To chce Zlatuška omezit, protože akademici jsou podle něj nositelem know-how i kvalifikace. Zákoník práce opomíjí konkurenční fungování škol, pro něž je vzdělávací činnost zásadní, uvedl v odůvodnění svého návrhu. Současný systém podle něj také podporuje praxi "létajících" učitelů, kteří učí na řadě vysokých škol jen kvůli výdělku.

Kontrolní akce policie odhalila 660 dětí, které pily alkohol

Kontrolní akce policie v restauracích odhalila od října do prosince 660 dětí a mladistvých, kteří pili alkohol. Celkem 178 z nich museli policisté omezit na osobní svobodě. Nejvyšší hodnotu požitého alkoholu - 3,25 promile - naměřili v dechu hochovi ze Středočeského kraje, následovala dívka z Prahy s 2,16 promile. Výsledky akce představil první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Podle něj rodiče zadržených nezletilých pití svých potomků většinou tolerují a omlouvají.

Soud zprostil obžaloby sestru viněnou z vražd pacientů

Soud zprostil zdravotní sestru Věru Marešovou obžaloby z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku. Státní zástupce pro ni žádal doživotí. Podle krajského ústeckého soudu nebylo prokázáno, že se skutky staly. Marešová měla podle obžaloby zabíjet pacienty jednotky intenzivní péče draslíkem, aby si ulehčila práci. Revizní posudek otravu draslíkem odmítl.

Cenu za statečnost za r.2015 převezme chirurg Tomáš Šebek

Cenu za statečnost za rok 2015 udělil Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SČL) chirurgovi z pražské Nemocnice Na Františku Tomáši Šebkovi, který se opakovaně zúčastnil humanitárních misí organizace Lékaři bez hranic na Haiti a v Afghánistánu. Cenu převezme v sobotu na 20. reprezentačním plesu lékařů českých, který už tradičně pořádají Česká lékařská komora a LOK-SČL. "Oceněný doktor Šebek je zástupcem všech českých lékařek a lékařů, kteří se spolu s Lékaři bez hranic zúčastní jejich humanitárních misí v obtížných a často nebezpečných podmínkách epidemií, přírodních katastrof a válečných konfliktů," řekl ČTK mluvčí komory Michal Sojka.

Ve věku 91 let zemřela přední sinoložka Věnceslava Hrdličková

Ve věku 91 let zemřela ve středu 20. ledna po krátké nemoci v pražské Thomayerově nemocnici mezinárodně uznávaná sinoložka a japanoložka Věnceslava Hrdličková. Zaujímala významné místo v české orientalistice a významně se zasloužila o popularizaci čínské a japonské kultury v České republice i Evropě. Poslední rozloučení se bude konat ve Velké obřadní síni krematoria Strašnice 28. ledna od 14:00. ČTK to řekl syn vědkyně Stanislav Hrdlička. Hrdličková se zaměřovala zejména na čínskou a japonskou literaturu, vypravěčství, zahrady, bonsaje, lidová řemesla a umění. Její bibliografie zahrnuje více než 500 článků, monografií a knih vydávaných od roku 1946. Většina z nich vznikla na základě spolupráce s jejím manželem Zdeňkem a byla publikována pod jménem V. a Z. Hrdličkovi. Svojí činností na konci 40. let přímo přispěla i k navázání diplomatických styků mezi tehdejším Československem a nově vznikající Čínskou lidovou republikou. Byla mimo jiné zakládající členkou a předsedkyní obnovené Česko-čínské společnosti, čestnou předsedkyní a členkou Česko-japonské společnosti i členkou Obce překladatelů. Rovněž dostala řadu ocenění, například Řád vycházejícího slunce. Japonské vyznamenání jí udělil císař v roce 2006 za zásluhy v oblasti šíření japonské kultury v České republice.

Ministerstvo zahájí řízení o prohlášení Libeňského mostu památkou

Ministerstvo kultury zahájí řízení o možném prohlášení pražského Libeňského mostu za památku. O rozhodnutí ministerstva ČTK informovala mluvčí Simona Cigánková. Do doby, než ministerstvo vydá konečné rozhodnutí, musí Praha s mostem nakládat tak, jako by už památkou byl. Vedení města roky plánuje opravu mostu, která by podle kritiků z řad laiků i architektů znamenala demolici mostu. O osudu mostu budou příští týden jednat zastupitelé. Most, který spojuje Holešovice a Libeň, vychází z návrhu slavného architekta Pavla Janáka. Podle magistrátních posudků je v nejhorším stavu ze všech pražských mostů. Oprava a rozšíření by měly vyjít na zhruba dvě miliardy korun. V roce 2009 vydaly úřady stavební povolení, o čtyři roky později jeho platnost prodloužily. Stavět se ale stále nezačalo.

Sport

Do třetího kola tenisového Australian Open postoupili Barbora Strýcová, Denisa Allertová a Lukáš Rosol. Strýcová zvítězila nad Američankou Vaniou Kingovou, Allertová se poprvé dostala přes 2. kolo na grandslamu po výhře nad třicátou nasazenou Němkou Sabine Lisickou a překvapil i Rosol, který zdolal turnajovou pětadvacítku Jacka Socka z USA a dosáhl dosud nejlepšího výsledku v Melbourne.

Počasí v pátek

Jasno až polojasno, ojediněle se slabým sněžením. Teploty -7 až -3 stupně Celsia.