Denní souhrn zpráv
Česká ambasáda by mohla rozdělovat humanitární pomoc EU pro Sýrii
České velvyslanectví v Damašku by se mohlo stát výhradním distributorem humanitární pomoci z Evropské unie pro Syřany. Podle informací ČTK šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová požádala během své pondělní návštěvy v ČR ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), aby české velvyslanectví zjistilo možnosti poskytování humanitární pomoci na území Sýrie. Česko je jednou z mála zemí EU, které svůj zastupitelský úřad v Damašku zachovaly i po vypuknutí občanské války.
Vláda schválila zmírnění sankcí u kontrolního hlášení DPH
Vláda schválila návrh novely zákona o DPH, který zmírňuje sankce ohledně kontrolního hlášení. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Firmy kritizovaly sankce kvůli tomu, že jsou podle nich velmi přísné. Novela by mohla být účinná od června. Pokuty v pevné výši 10.000, 30.000 a 50.000 korun bude možné podle schválené novely nově z ospravedlnitelných důvodů prominout. Promíjení by se nemělo vztahovat na plátce, kteří v posledních třech letech závažným způsobem porušili daňové nebo účetní právní předpisy.
Vláda schválila novelu omezující vývoz citlivých léků
Vláda schválila regulaci vývozu citlivých léků. Novelou, kterou ještě posoudí zákonodárci, chce zabránit jejich reexportu. Seznam budou vytvářet odborníci na základě zpráv z lékáren, řekl novinářům během jednání ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Jde například o léky na rakovinu, nemoci srdce a cév či neurologické přípravky, které by mohly chybět českým pacientům. Ročně se v Česku distribuují léky za 70 miliard korun, z toho přípravky v hodnotě až pěti miliard končí v cizině. Předmětem reexportu se léky stávají kvůli tomu, že díky cenové regulaci patří k nejlevnějším v EU. Účinnost novely předpokládá ministerstvo v průběhu letošního roku.
Senát schválil brannou novelu s dobrovolnými odvody
Senát schválil brannou novelu, podle níž se obyvatelé budou moci přihlásit dobrovolně k branné povinnosti, když požádají o účast na vojenském cvičení. Vládní předloha, která také umožní nasadit členy armádních aktivních záloh v zahraničních misích, nyní zamíří k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi. Novela by měla být účinná od července. Kabinet původně navrhoval opětovné zavedení plošných odvodů mladých mužů a žen. Potom, co se proti tomu zvedl odpor mezi poslanci, přišlo ministerstvo s odvody dobrovolnými. Původnímu záměru kritici vyčítali hlavně to, že by šlo jen o administrativně náročnou registraci. Plán totiž nepředpokládal ani žádný výcvik.
Nasazování vojáků při živelních katastrofách bude pružnější
Nasazování vojáků při živelních katastrofách bude od července pružnější. Armáda bude moci vyčlenit na záchranné práce třeba při záplavách útvary s potřebným počtem vojáků i vybavením. Nahradily by nevelké specializované oddíly, které novela ruší. Předpokládá to novela zákona o ozbrojených silách, kterou schválil Senát.
Senát schválil novelu omezující provoz vozítek segway beze změn
Senát schválil beze změn novelu, která mimo jiné umožní obcím omezit provoz vozítek segway. Norma také nařizuje chodcům mít na sobě mimo obec reflexní prvky a umožňuje policii zadržet malý technický průkaz při špatném technickém stavu vozidla. Rozhodl o tom navzdory snahám některých senátorů, kteří chtěli mimo jiné odebrat strážníkům právo měřit rychlost jízdy nebo povolit cyklistům jízdu i po vypití menšího množství alkoholu. Novelu, která také uloží motoristům povinnost čistit vozidla od ledu a také od sněhu, pokud jim brání ve výhledu, nyní dostane k podpisu prezident.
Sobotka si nestěžoval na práci policie, ohradil se Chovanec
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si nestěžoval na práci policie v souvislosti s vyšetřováním útoku hackerů na jeho e-mail. Novinářům to během jednání vlády řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Odmítl tak informaci Lidových novin, které napsaly, že kvůli premiérově stížnosti přijde o funkci šéf odboru informační kriminality Karel Kuchařík. Chovancova slova potvrdil policejní ředitel Tomáš Tuhý, který se jednání vlády účastnil. "Mohu kategoricky vyloučit, že by si premiér stěžoval na postup policie," zdůraznil Chovanec. Dodal, že Kuchařík odchází, protože v útvaru, který vedl, porušil hierarchii vedení.
Hospodaření ČNB spadlo loni do ztráty 468 milionů korun
Hospodaření České národní banky spadlo loni do ztráty 468 milionů korun. O rok dříve uzavřela hospodaření se ziskem 56,6 miliardy korun. Vyplývá to ze zveřejněných údajů o bilanci ČNB. Centrální banka ovšem dlouhodobě upozorňuje, že vytváření zisku není její hlavní úlohou. Tou je péče o cenovou stabilitu. Hospodářský výsledek je předběžný a nejsou v něm zahrnuty všechny dodatkové operace za rok 2015, uvedla banka.
Hradecký kraj pokračuje v autobusovém tendru, změní jeho podmínky
Královéhradecký kraj bude pokračovat v tendru na autobusové dopravce pro roky 2017 až 2026, který kritizují odboráři. Rada kraje na mimořádném zasedání rozhodla, že zadávací podmínky soutěže změní v části řešící odměňování a růst platů řidičů autobusů. Kraj to uvedl v tiskové zprávě. Odbory žádají zrušení tendru a hrozí stávkou. Tvrdí, že podmínky pětimiliardové soutěže postavené jen na co nejnižší ceně povedou ke stagnaci již nyní podprůměrných mezd řidičů.
Obviněný Kyselý byl propuštěn, policisté jej budou následovat
Podnikatel Ivan Kyselý obviněný v olomoucké korupční kauze Vidkun byl propuštěn z vazby. Rozhodnutí vydali žalobci, uplynula totiž tříměsíční lhůta jeho koluzní vazby. ČTK to dnes řekl státní zástupce z olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda. Zbývající obvinění, vysoce postavení olomoučtí policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, kteří jsou ve vazbě navíc i kvůli hrozbě z pokračování v trestné činnosti, by jej měli následovat v nejbližší době. Podle informací ČTK žalobci přijali jejich návrh na kauci.
Pacienti si znovu mohou vyzvedávat konopí na elektronický recept
Pacienti si léčebné konopí mohou znovu vyzvedávat na elektronický recept. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) spustil konopný registr, jeho provoz zajišťuje sám. ČTK to řekla mluvčí ústavu Lucie Šustková. Kvůli sporům o autorská práva nefungovaly aplikace, které užití konopného registru umožňovaly. Soud v předběžném opatření zakázal ústavu je užívat, podle firmy Tronevia užíval SÚKL její software neoprávněně. Elektronické recepty na léky a centrální úložiště by měly podle ředitele Zdeňka Blahuty začít znovu plně fungovat zřejmě v březnu.
Ústavní soud se zastal otce dvou dětí sražených na přechodu
Ústavní soud (ÚS) se dnes zastal otce dvou dětí sražených na přechodu v Brně. Podle verdiktu brněnských soudů nesl otec padesátiprocentní zodpovědnost za tragický následek, protože zanedbal dohled a nevedl děti za ruku. Proto justice zkrátila na polovinu nárok na odškodnění od řidiče. Podle ústavních soudců je však právem rodičů vychovávat děti k samostatnosti a požadavky na míru dohledu nemohou být přehnaně přísné. Nyní se kauza vrátí Městskému soudu v Brně, který ji částečně znovu projedná a zváží, zda o náhradě bude nadále rozhodovat trestní, anebo civilní soud. Podle ústavních soudců už skutečně pominuly časy Dětí z Bullerbynu nebo Honzíkovy cesty, kdy malé děti samy chodily do vzdálené školy, případně třeba jezdily bez dozoru vlakem. To však neznamená, že nyní musí stoprocentně převážit ochranitelský přístup. Větší bezpečí možná dětem zajistí to, když budou co nejdříve samostatné, než když je budou rodiče stále chránit, naznačil soud v nálezu.
Rok 2015 byl, podobně jako rok 2014 v ČR, nejteplejší v historii
Rok 2015 byl v Česku společně s rokem předchozím nejteplejší od roku 1775, od kdy se průměry sledují. Na svém informačním webu to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Průměrná teplota byla 9,4 stupně Celsia, což je silně nadprůměrné. Naopak silně podprůměrné bylo množství srážek.
Farma v jeskyni uvede divadlo o extrémní sociální izolaci lidí
Fenomén extrémní sociální izolace, kdy lidé nevycházejí ze svých bytů či pokojů celé roky, zkoumá ve svém novém představení mezinárodní divadelní soubor Farma v jeskyni. Protože byl tento jev poprvé pozorován v Japonsku, používá se pro něj japonský termín hikikomori. Inscenace Odtržení bude mít premiéru 23. ledna v centru DOX, pro jehož prostory přímo vznikala. V Japonsku se počet lidí označovaných jako hikikomori odhaduje na více než milion osob. Podobné případy existují i v jiných částech světa. "Světoví psychiatři se shodli, že to není psychická choroba, že je to společenský fenomén. Jedná se zpravidla o hypersenzitivní jedince, kteří se nedokážou vrátit do zaměstnání nebo do školy, přestože chtějí. Nejsou schopni žít ve společnosti a obstát v systému," řekl novinářům Viliam Dočolomanský, režisér souboru Farma v jeskyni.
Východočeské muzeum získalo poklad stříbrných mincí z 10. století
V Pardubickém kraji se loni na podzim našel unikátní soubor stovek českých denárových mincí z přelomu 10. a 11. století. Obsahuje i dosud neznámé mince. Nálezce zřejmě dostane miliony korun. Novinářům dnes stříbrný poklad představili zástupci pardubického Východočeského muzea a kraje. Muzeum mince získalo do svých sbírek. Nález nemá podle numismatika Petra Vorla svým rozsahem i dochováním na území střední Evropy obdoby. Obsahuje více než 400 kusů celých mincí a přes 300 zlomků. Patrně se nacházel v keramické nádobě, část jejích úlomků našli archeologové na místě. "Je to stříbro velmi vysoké kvality, používalo se především pro export na mezinárodní trhy. Mince ještě tehdy nebyly běžným platidlem," řekl Vorel. Mince tehdy měla právo razit přemyslovská knížata, síť jejich mincoven není plně známá. Badatele nyní čekají měsíce práce, aby mince podrobně prozkoumali, některé jsou neznámého typu. I když odborníci nemají z té doby údaje o cenách, je jasné, že šlo o majetek velké hodnoty a v neklidné době přelomu vlády Boleslava II. a Boleslava III. jej někdo ukryl v zemi. "Může to být otázka vojenského nebezpečí ze strany Boleslava Chrabrého, který určitou dobu na počátku 11. století v Čechách vládl. Možná něco nového nám přinese analytický rozbor materiálu," řekl Vorel.
V liberecké botanické zahradě poprvé vykvete žlutokap
V Botanické zahradě v Liberci poprvé vykvete Xanthorrhoea nebo-li žlutokap. Rostlina se ve volné přírodě vyskytuje jen v Austrálii. Nikde jinde v Evropě zřejmě dosud nevykvetla, řekla zahradní inženýrka Blanka Nouzáková. "Je obtížně pěstovatelná a dlouho trvá než naroste," uvedla. Botanická zahrada rostlinu stromkovitého charakteru má zřejmě jako jediná v Česku, získala ji náhodou v roce 2000. "Dostat sem květinu z Austrálie není jednoduché. Tato se sem dostala díky tomu, že se v Austrálii stavěla silnice a stavitelé dostali povolení rostliny vykopat a prodat," uvedla Nouzáková.
Sport
Karolína Plíšková nezopakuje na turnaji v Sydney loňské finále. Česká tenistka ve čtvrtfinále prohrála po téměř hodině a čtyřiceti minutách se světovou dvojkou Rumunkou Simonou Halepovou 4:6 a 5:7.
Počasí ve čtvrtek
Oblačno až polojasno. Teploty -1 až +3 stupně Celsia.