Denní souhrn zpráv
Slovinsko požádalo o prodloužení mise českých policistů
Slovinsko požádalo o prodloužení mise českých policistů, kteří v zemi pomáhají v době uprchlické krize. Novinářům to v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podobný vývoj předpokládá i v Makedonii. Ve Slovinsku pomáhají při střežení hranic schengenského prostoru dvě desítky českých policistů, vládní kabinet v prosinci prodloužil jejich působení do konce ledna. Vláda také schválila vyslání 25 policistů do Makedonie. Tam nastoupí od února.
Chovanec při návštěvě Pobytového střediska v Kostelci nad Orlicí také uvedl, že další zařízení pro uprchlíky v České republice zatím nejsou potřeba, současná kapacita je dostatečná. Podle ministra je ve střediscích v Kostelci nad Orlicí a Havířově, kde jsou lidé, kteří již požádali o azyl, nyní volných 200 míst. Detenční zařízení v současnosti mají kapacitu 1500 míst, obsazeno je 109 z nich.
Klaus: Migrace bude mít nulový přínos pro ekonomiku zemí EU
Migrační vlna zatíží podle bývalého prezidenta Václava Klause rozpočty zemí Evropské unie novými náklady a v budoucnu pak bude mít pro jejich hospodářství nulový přínos. Pracovních sil je už nyní podle Klause v EU nadbytek. Myšlenka, že migranti obsadí méně poptávané profese, je falešná, řekl Klaus při návštěvě Olomouce. "My s (spoluautorem knihy Stěhování národů s. r. o. Jiřím) panem doktorem Weiglem nevěříme přínosu těchto migrantů pro evropskou ekonomiku. Podle mého nulový přínos. My tady máme pracovních sil nadbytek. My máme více než deset procent nezaměstnaných v EU. Třiadvacet milionů lidí v Evropě je bez práce, takže myšlenka, že bychom měli málo lidí na práci, je nerozumná," odpověděl Klaus na dotaz ČTK, zda může mít migrační vlna po počátečních vysokých nákladech v budoucnu pozitivní vliv na ekonomiku zemí EU, jak ve své podzimní prognóze předpokládá Evropská komise. Bývalý prezident míní, že migrační vlna bude pro země EU prvotně znamenat především náklady. "To je naprosto jasné, i když vidíme, že nemigrují ti nejzbídačelejší a nejchudší lidé z těchto zemí. Naopak. No tak to (finanční úspory) jim vystačí jenom na chvíli. Potom starání se o tyto lidi bude samozřejmě náklad pro už dnes deficitní rozpočty nejrůznějších evropských zemí," uvedl.
Huňkovi z Ransdorfovy kauzy prý český soud přiřkl dědictví v milionech eur
Vladimír Huněk z kauzy komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa má platné rozhodnutí českého soudu o svém švýcarském dědictví, tvrdí Slovák Peter Guzmický, který organizoval prosincovou návštěvu švýcarské banky v Curychu, při níž byl Ransdorf zatčen. Šlo prý o miliony eur. Jak Ransdorf, tak Guzmický jsou nadále přesvědčeni o tom, že dokumenty, které mají, jsou pravé. Řekli to novinářům. "Soud zjistil, že podle sdělení Zürcher Kantonalbank žalovanému ze dne 3.11.2006 ve věci pozůstalosti po paní Heleně Husák-Huněk, zemřelé dne 27.3.2005, příslušelo dědictví žalovanému částka ve výši milionu eur," uvedl Guzmický. ČTK později řekl, že nejde o milion, ale x milionů eur. Český soud ze Zlína nebo Prahy prý o dědictví rozhodl 18. února 2007. Během tiskové konference mluvil Guzmický i o roku 2008. V médiích se hovoří o tom, že by nyní částka na účtu mohla být kolem 350 milionů eur. Ani Guzmický, ani Ransdorf nepopřeli, že by mohla dosahovat takové výše. Do toho, jak by k ní Husák-Huňková mohla přijít, světlo nevnesli. Nevysvětlili ani to, proč byl Huněk v minulosti už dříve odsouzen za to, že sliboval lidem peníze, když mu pomohou získat dědictví po příbuzné ve Švýcarsku, pokud má skutečně pravé dokumenty.
"Já jsem organizátor, který způsobil to, že pan doktor Ransdorf skončí v Curychu tak, jak skončí. Jsem chlap a mám v sobě tolik odvahy a zodpovědnosti vůči panu doktorovi, že jsem oprávněný a povinný říci pravdu," uvedl dnes také Guzmický. Zopakoval, že cílem jednání Ransdorfa a trojice Slováků bylo navázat komunikaci se švýcarskou bankou. Huňka se podle něj zastal "čestný rytíř" a "čestný komunista". Guzmický, který byl z vazby ve Švýcarsku propuštěn až 22. prosince, se prý s Ransdorfem ještě týden před návštěvou švýcarské banky neznal. Huňkovi, který se prý léta neúspěšně snažil s bankou komunikovat, podle svých slov pomáhá od září 2014. Na Ransdorfa se lidé kolem Huňka obrátili poté, co se prý po jedné z návštěv švýcarské banky pokusil o sebevraždu. Ransdorfa a tři Slováky zadržela švýcarská policie loni 3. prosince v curyšské bance. Švýcarské statní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci Evropského parlamentu, odmítá, že se dopustil čehokoliv nezákonného.
Chovanec: Útok na e-mail premiéra byl veden sofistikovaně
Hackerský útok na soukromý e-mail premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) byl veden velmi sofistikovaným způsobem a bude složité vypátrat původce útoku. Vyplynulo to z vyjádření ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) na tiskové konferenci v Hradci Králové. Premiér by podle ministra neměl být kvůli tomuto případu někým vydíratelný. Případ vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který se mimo jiné zabývá kriminalitou na internetu.
ČNB v listopadu intervenovala za zhruba 10 miliard korun
Česká národní banka v listopadu loňského roku na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně v objemu zhruba 10 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech ČNB ke konci listopadu, které banka zveřejnila. V říjnu banka na devizovém trhu neintervenovala. Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a následně její kurz držet poblíž hranice 27 Kč/EUR. Od té doby do konce loňského listopadu tak ČNB intervenovala za zhruba 400 miliard korun.
Prodej aut loni stoupl o pětinu na rekordních 230.857 vozů
Prodej nových osobních aut loni vzrostl o 20 procent na rekordních 230.857 vozů. První Škoda Auto rostla o 27 procent na 73.927 vozů a získala tak téměř třetinový podíl na trhu. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.
Automobilky v ČR loni zvýšily výrobu na rekordních 1,3 mil. aut
Tuzemské automobilky loni vytvořily nový rekord, když vyrobily téměř 1,3 milionu osobních aut. V roce 2014 to bylo 1,25 milionu. Rekordní byla i výroba autobusů, která dosáhla 4200 vozidel. Uvedl to ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek na tiskové konferenci. Přesná čísla zveřejní do deseti dnů. Výroba osobních aut od ledna do konce listopadu vzrostla o 4,5 procenta na 1,21 milionu vozů. Největšímu výrobci Škoda Auto stoupla produkce o procento na 691.620 aut. Největší nárůst v kategorii osobních vozů zaznamenala kolínská TPCA, která vyrobila 204.279 toyot, peugeotů a citroënů, což je meziročně o 9,7 procenta víc. Téměř stejný nárůst produkce, a to o 9,5 procenta, zaznamenal nošovický Hyundai. Ten letos do listopadu vyrobil 314.431 osobních aut.
Na drážních přejezdech se loni stalo 164 střetů, zemřelo 32 lidí
Na železničních přejezdech se loni stalo 164 střetů, což je nejméně od roku 2003. Jejich počet setrvale klesá od roku 2010, kdy jich bylo 275. Počet mrtvých však dlouhodobě kolísá. Loni jich bylo 32, o čtvrtinu méně než předloni, ale o devět více než v roce 2013. Zraněných bylo loni 135, což je třetí nejvyšší počet od roku 2003, vyplývá z údajů, které zveřejnila Drážní inspekce. Celkově loni inspekce na všech dráhách zaznamenala 4170 mimořádných událostí, což je pětileté maximum. Zemřelo při nich 244 lidí a dalších 871 bylo zraněno.
Pyrotechnici začnou v pondělí ve Vrběticích s plošným průzkumem
Pyrotechnici začnou v pondělí 11. ledna v areálu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku s plošným pyrotechnickým průzkumem do hloubky 50 centimetrů a se sběrem fragmentů munice. ČTK to řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Na průzkumu areálu, kde předloni vybuchly dva sklady s municí, se budou podílet pyrotechnici armády i policie. "Vzhledem k tomu, že zároveň s asanací bude v areálu probíhat výstavba nového oplocení, je nutné, aby se pracující skupiny vzájemně neohrožovaly. Riziko exploze se vývozem munice a výzbrojního materiálu ze všech čtyřiceti skladů v areálu významně snížilo, přesto budou obě skupiny pracovat v dostatečně vzdálených lokalitách uvnitř ohroženého prostoru," uvedla Kozumplíková. Dobu trvání asanace určených lokalit policie podle ní odhaduje na několik měsíců až na jeden rok.
E-recept začne zas plně fungovat asi v březnu, na konopí do týdne
Takzvané elektronické recepty na léky by měly začít v Česku znovu plně fungovat zřejmě v březnu. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) systém zajistí bez nynějšího dodavatele, společnosti Tronevia. Do konce příštího týdne pak spustí registr pro léky s omezením, tedy na léčebné konopí a léčiva s pseudoefedrinem. Novinářům to řekl ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta. Dosavadní aplikace prozatím zakázal ústavu používat soud, podle firmy Tronevia SÚKL neoprávněně užíval její software.
Nová koncepce vězeňství stojí na vzdělávání a zaměstnání vězňů
Důkladný vstupní pohovor při nástupu odsouzeného do věznice, dluhové poradenství, vzdělávání a především zaměstnávání vězňů. Takové jsou hlavní body koncepce vězeňství do roku 2025, kterou představili ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. Cílem je snížit recidivu, jež je nyní sedmdesátiprocentní, na zhruba 50 procent. "Koncepce vězeňství má být o tom člověku, o vězni. O tom, jak zajistit, aby se do vězení už nikdy nevrátil," uvedl Pelikán. Vězeňská služba se podle něj tímto problémem doposud zabývala jen okrajově, protože řešila spíše otázku, jak vězně střežit. Plán, který podle Pelikána vznikal zhruba rok, je pojatý jako cesta odsouzeného, na jejímž konci by mělo být jeho začlenění do společnosti. "Víme, že mezi pachateli trestných činů je řada lidí, kteří se ke kriminální kariéře dostali shodou okolností. Chceme se pokusit využít jejich trestu k tomu, abychom jim pomohli začít normální, nekriminální život," řekl ministr.
Lékaři z Motola operovali šetrně tam, kde to nemělo být možné
Lékaři motolské nemocnice operovali vrozenou srdeční vadu šetrnou katetrizační metodou v místě, kde se před tím považoval za možný jen velký chirurgický zákrok. Pacientka ale klasickou operaci odmítla, takže chirurgové museli na přelomu srpna a září 2014 sáhnout k nestandardnímu řešení. Jeho výsledky na setkání s novináři představil Josef Veselka, přednosta Kardiologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.
Soud potrestal Kramného 28 lety vězení za vraždu manželky a dcery
Sedmatřicetiletého Petra Kramného z Karviné potrestal dnes Krajský soud v Ostravě 28 lety vězení za vraždu. Senát ho uznal vinným, že v červenci 2013 na dovolené v Egyptě zabil elektrickým proudem svou šestatřicetiletou manželku a osmiletou dceru. Kramný také musí podle soudu zaplatit příbuzným své ženy celkem osm milionů korun. Obžalovaný se proti rozsudku hned odvolal, státní zástupce si pro případné odvolání ponechal lhůtu. Kramný, který je skoro dva roky ve vazbě, od počátku vinu popíral, tvrdil, že celá rodina měla žaludeční problémy.
Sedmého ročníku Grand Restaurant Festivalu se účastní 93 podniků
Do sedmého ročníku Grand Restaurant Festivalu se letos zapojí od 15. ledna do konce února 93 českých restaurací, nejvíce jich je z Prahy. Původní ideou organizátora Pavla Maurera je možnost, aby lidé mohli poznat vysokou gastronomii za přijatelnou cenu. Tématem letošního ročníku je neplýtvání potravinami, tzv. Taste-Waste, kdy se mají šéfkuchaři snažit zužitkovat zbytky surovin, které by jinak vyhodili. Lidé, kteří chtějí ochutnat menu ve vybraných restauracích, se zaregistrují na webových stránkách festivalu. Vybrat si mohou buď kompletní menu za 600 korun, případně základní ochutnávku za 250, nebo dvouchodovou degustaci za 500 korun.
Projekt 100 odstartuje 14. ledna westernem Sedm statečných
Velké filmy na velkém plátně opět nabídne fanouškům přehlídka Projekt 100. Odstartuje 14. ledna v pražském kině Aero snímkem režiséra Johna Sturgese Sedm statečných, příběhem o legendárních pistolnících a jejich boji za správnou věc, který je označován za nejlepší western všech dob. Na tiskové konferenci to oznámili zástupci pořádající Asociace českých filmových klubů. Kromě této americké klasiky je v programu i klasika evropská - Osm a půl, dále kultovní americký film z 90. let Mlčení jehňátek, česká klasika Starci na chmelu i dětská animovaná klasika Cesta do fantazie, která vznikla v roce 2001 v japonské produkci a vyhrála Oscara. Obnovená premiéra snímku italského režiséra Federika Felliniho Osm a půl připadla na únor. Duben přinese Mlčení jehňátek s nezapomenutelným Anthony Hopkinsem v hlavní roli. Na Letní filmové škole se pak v červenci uskuteční premiéry digitálně restaurovaných Starců na chmelu, muzikálu z roku 1964 v režii Ladislava Rychmana, který v kinech zhlédly téměř tři miliony diváků, i Cesty do fantazie.
První ročník Projektu 100 se v českých kinech objevil v roce 1995. Za více než dvě dekády bylo na plátna uvedeno 183 filmů v nejvyšší dostupné kvalitě, které zhlédlo přes 800.000 diváků.
Památník písemnictví získal obrazy od Toyen, Štyrského a Čapka
Památník národního písemnictví získal významnou akvizici v podobě čtyř obrazů od významných představitelů české meziválečné avantgardy. Do sbírek památníku je věnovala dcera básníka Jindřicha Hořejšího, člena Devětsilu. Obrazy Toyen, Jindřicha Štyrského a Josefa Čapka zástupci památníku představí příští týden na tiskové konferenci. ČTK to sdělila Monika Eretová z Památníku národního písemnictví. Spolu s obrazy darovala básníkova dcera Jiřina Hořejší památníku svou vlastní knihovnu a knihovnu po svém otci, jeho doklady, rukopisy a pracovní materiály, tisky, výstřižky či fotografie, které doplní osobní fond Jindřicha Hořejšího. Akvizice zahrnuje čtyři olejomalby, dvě díla Josefa Čapka - Předměstské zahradnictví II. (1922) a Hvězdy I. (1936), jeden obraz Jindřicha Štyrského s názvem Smrt Orfeova (1931) a dílo Přezimování (1934) od Toyen.
Podmínky k lyžování se zlepšují, areály otevírají nové sjezdovky
Sněhové podmínky ve skiareálech po celé republice se díky mrazům a umělému zasněžování postupně zlepšují a o víkendu lze čekat nápor lyžařů. Někde teprve nyní zahajují sezonu, jinde otevírají další sjezdovky a vleky. Zatímco příznivci sjezdového lyžování si už mohou vybírat, běžkaři mají jen velmi omezené možnosti.
Sport
Tradiční lyžařský závod Jizerská padesátka bude letos rozložen do tří dnů. Vzdálenost více než padesáti kilometrů klasicky je ale vypsána pouze pro elitní kategorii běžců v rámci Ski Classics. Ti v neděli celkem patnáctkrát absolvují čtyřkilometrový okruh, který se pořadatelům při nedostatku sněhu podařilo připravit. Na rekreační běžce ve 49. ročníku čeká trať dlouhá jen okolo 16 km a startovat budou v blocích vždy s maximálně 400 závodníky. Čtyři skupiny odjedou svůj závod v neděli, dvě v pátek a další tři v sobotu. U bloků startujících po 15:00 je povinná čelová svítilna. Trať pro každou vlnu bude rezervována na dvě hodiny.
Tenistka Lucie Šafářová kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům z bakteriální infekce nestihne letošní Australian Open. Současná světová devítka tak poprvé po skoro deseti letech vynechá grandslamový turnaj.
Čeští tenisté Jiří Veselý a Karolína Plíšková se rozloučili s Hopmanovým pohárem v Perthu prohrou 1:2 s týmem USA.
Počasí v pátek
Polojasno až skoro jasno, od západu později oblačno s deštěm. Teploty 0 až 4 stupně Celsia.