Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman přijme návrh na odvolání ministra školství Chládka

Prezident Miloš Zeman odvolá ministra školství Marcela Chládka (ČSSD). Chládek to řekl novinářům po schůzce s prezidentem na Pražském hradě. Na začátku schůzky přitom podle ministra Zeman návrh na odvolání přijmout nechtěl. Odvolání navrhl na konci minulého týdne premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v souvislosti s údajnou šikanou zaměstnanců na úřadu. Chládek, který šikanu popírá, podle předsedy vlády už nesplňuje přísné nároky na výkon funkce.

Kandidátkou na ministryni školství bude asi Valachová

Kandidátkou na ministryni školství by se měla stát náměstkyně ministra pro legislativu a lidská práva Kateřina Valachová. Několik zdrojů blízkých premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) ČTK řeklo, že Sobotka je připraven na místo končícího ministra Marcela Chládka (ČSSD) navrhnout ženu. Valachová přitom podle těchto zdrojů zůstává nyní jedinou ženskou kandidátkou. Sobotka zatím informaci nepotvrdil. Svého kandidáta chce nejprve v pátek odpoledne představit prezidentu Miloši Zemanovi. Kateřina Valachová (38 let) působila v minulosti například v kanceláři Senátu nebo veřejného ochránce práv. Vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Z cizích jazyků ovládá němčinu a angličtinu.

V bruselském týmu na boj s propagandou Rusů bude novinář Kalenský

Novinář Jakub Kalenský byl vybrán do nově formovaného týmu šéfky diplomacie EU Federiky Mogheriniové pro boj s ruskou propagandou. ČTK to řekla Michaela Lagronová, mluvčí ministerstva zahraničí, které Kalenského nominovalo, a potvrdil sám Kalenský. Černínský palác i v souvislosti s nedávno vysílaným zkresleným ruským dokumentem o invazi do Československa v roce 1968 vítá, že v bruselském týmu bude Čech, uvedla Lagronová. Nový odbor strategické komunikace zaměřený na boj s ruskou protizápadní propagandou vzniká při evropské diplomatické službě (EEAS), která spadá pod Mogheriniovou. Brusel pro něj hledal odborníky se zkušenostmi s komunikací a znalostmi ruštiny. Podle informací ČTK byl Kalenský vybrán jako jeden z pěti lidí z celé EU.

Hygienici nařídili plošné očkování dětí z Dejvic a Bubenče proti žloutence

Hygienici nařídili plošné očkování dětí z Dejvic a Bubenče v Praze proti žloutence typu A. Praktičtí lékaři budou od pátku zdarma očkovat děti od jednoho roku do 15 let. Novinářům to řekl hlavní hygienik Vladimír Valenta. Kontaminovaná voda z vodovodního řadu postihla asi 32.000 lidí, mezi nimi zhruba 4000 dětí. Dospělí očkováni nebudou. Voda lidem způsobila střevní potíže, rozbory ukázaly koliformní bakterie a noroviry. Žloutenka v žádném vzorku odhalena nebyla. Podle hlavního hygienika jde pouze o předběžnou opatrnost. Mimořádné očkování podle Valenty zaplatí stát. Rodičům z oblasti, kteří nenechají děti očkovat, žádný postih nehrozí.

Očkovat děti proti žloutence A, přestože žádné laboratorní testy přítomnost viru této nákazy ve vodě neprokázaly, je podle předsedy České vakcinologické společnosti profesora Romana Prymuly odborně "na hraně". Soudí tak z informací, které k případu závadné vody v pražských Dejvicích má. ČTK řekl, že by se spíše klonil k tomu očkování nevyhlašovat.

EK Česku schválila IROP, ve kterém je 127 miliard korun

Evropská komise Česku schválila Integrovaný regionální operační program (IROP), ve kterém je připraveno 4,64 miliardy eur (127,4 miliardy korun). Jde už o sedmý schválený program, informovala mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Veronika Vároši. IROP nahrazuje stávající regionální operační programy, které spadaly pod kraje.

ČR oslaví den daňové svobody dříve než země eurozóny

Den daňové svobody nastane v České republice dříve než v zemích eurozóny. Den daňové svobody připadá v ČR letos podle výpočtů Liberálního institutu na 5. června, země platící eurem v průměru oslaví tento den 29. června. Na tiskové konferenci o tom informoval Aleš Rod z Liberálního institutu. Ze zemí platících eurem je lepší než ČR Slovensko, Irsko a Estonsko. Naopak hůře na tom je například Německo, Nizozemí, Francie nebo Rakousko.

Klienti H-Systemu o byty v Horoměřicích nepřijdou, rozhodl soud

Klienti společnosti H-System nepřijdou o byty v Horoměřicích u Prahy, které si po krachu firmy dostavěli z vlastních prostředků. Rozhodl o tom pražský vrchní soud, který definitivně zamítl žalobu správce konkurzní podstaty Josefa Monsporta. Monsport chtěl nemovitosti zpeněžit a částku rozdělit mezi všechny podvedené klienty firmy - tedy i ty, kteří si nemovitosti nedostavěli.

Případ se týká celkem 56 rodin. Městský soud v kauze rozhodl již předloni, když bytovému družstvu nařídil vyklizení bytů a jejich předání Monsportovi. Vrchní soud v Praze ale později rozsudek zrušil a nařídil věc znovu projednat. Letos pak městský soud znovu rozhodl tak, že jim byty zůstanou. Monsportův předchůdce Karel Kudláček při jednom z předchozích soudních jednání uvedl, že dal klientům firmy v roce 1999 souhlas k tomu, aby si byty dostavěli z vlastních prostředků. Důvodem podle něj bylo to, že nemovitosti byly ve špatném stavu a hrozilo jejich zřícení. Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim roku 1997 ale firma zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Majoritní akcionář H-Systemu Petr Smetka byl za vytunelování společnosti pravomocně odsouzen na 12 let vězení. Nedávno soud rozhodl o jeho podmíněném propuštění. Tento verdikt však není pravomocný, a tak zatím za mřížemi zůstává.

Saudové prý nedorazí na obchodní fórum, Češi o žádném nevědí

Saúdská Arábie zrušila účast na plánovaném česko-saúdském obchodním fóru na protest proti údajným protiislámským výrokům a postojům českých politiků. Napsal to arabský list Al-Vatan. Fórum, první svého druhu, se mělo podle serveru Czech-saudi-forum.cz konat v listopadu v Praze. Ministerstvo zahraničí (MZV) i Hrad článek odmítají, skutečnost je podle nich jiná. O žádném obchodním fóru ministerstvo neví.

Češi patří k největším uživatelům marihuany a extáze v Evropě

Češi patří k největším uživatelům marihuany v Evropě, za poslední rok si ji dopřál každý pátý Čech ve věku 15 až 34 let. Čeští studenti pak evropské statistiky zcela vedou, tuto drogu jich užilo přes 40 procent. Vyplývá to z výroční zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA), která byla zveřejněna v Lisabonu. Velmi rozšířená je mezi Čechy také extáze, se kterou má zkušenost pět procent dospělých. Problémem je i pervitin, který se z Česka šíří do Německa a do Rakouska.

Novinářskou cenu K. H. Borovského získal Alexandr Mitrofanov

Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2014 získal komentátor Práva Alexandr Mitrofanov. Oborná porota v čele s Martinou Riebauerovou ho ocenila za trvale vysoký standard komentářů k domácímu politickému dění a za osobitý pohled na události na Ukrajině a v Rusku. Cenu Opus Vitae porota udělila komentátorovi Českého rozhlasu Petru Nováčkovi.

V Praze se opět otevírá Kavárna potmě s nevidomou obsluhou

Na náměstí Republiky v Praze si mohou lidé od čtvrtka pochutnat na kávě a nahlédnout při tom do světa nevidomých. V metropoli se již pojedenácté otevírá Kavárna potmě, jejíž výtěžek tradičně poputuje do sbírky Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu na pomoc zrakově postiženým. Nevidomí kavárníci budou návštěvníky obsluhovat do 17. června, nabízet budou stejně jako loni i černočernou zmrzlinu. Kavárna potmě bude otevřena denně od 10:00 do 21:00. Pro zájemce bude na náměstí připraven odborník, který bude zdarma měřit zrak. Akci doprovodí také koncerty na střeše, masáže od nevidomých masérů, řemeslnické workshopy, ukázky sportů nevidomých a další doprovodný program.

V Královské zahradě se otevírá výstava k připomenutí památky Jana Husa

K připomínce blížícího se výročí mučednické smrti kazatele a církevního reformátora Jana Husa se přidává i Pražský hrad. V Empírovém skleníku v Královské zahradě začíná výstava s názvem Neodvolám. Zahrnuje díla několika českých sklářských výtvarníků a sochařů, kteří se pro jejich vznik inspirovali Husovou osobností a jeho myšlenkami, odvahou a obětí. Výstavu doprovodí informativní expozice o Husově životě, potrvá do 4. července.

Výstavy o Janu Husovi připravila muzea v Praze a v Táboře

Unikátní exponáty vztahující se k životu, dílu a odkazu Jana Husa představí dvě výstavy, které připravily Národní muzeum a Husitské muzeum v Táboře. V Nové budově Národního muzea bude od pátku přístupná výstava ze sbírek této instituce, jejímž zlatým hřebem bude po první čtyři dny středověký Jenský kodex, jeden z nejvzácnějších rukopisů v českých sbírkách s Husovými vyobrazeními. Výstava v Táboře začne v sobotu, potrvá až do konce října a představí různé předměty odkazující k Husovu životu či umělecká díla.

Do Česka dorazily poslední části archivu Československého dokumentačního střediska nezávislé literatury

Do České republiky doputovaly v těchto dnech poslední části archivu Československého dokumentačního střediska nezávislé literatury, které sídlilo v bavorském Scheinfeldu. Středisko založili v 80. letech čeští intelektuálové v exilu a v jeho archivech jsou četné materiály týkající se činnosti exilu i domácího disentu v době totality. Archiv stejně jako základní sbírkový fond převezený do ČR už v roce 2000 bude spravovat Národní muzeum. Převoz koordinoval historik Vilém Prečan, který v letech 1986 až 1990 středisko vedl.

Archiv tvoří samizdatové knihy a časopisy, knihy vydané v exilu, sbírky videokazet, audiokazet, fotografií, korespondence a dokumenty o občanských iniciativách, ale i dokumentace exilových organizací, spolků a jednotlivců. Zahrnuje přes deset osobních fondů a pozůstalostí, třeba Milana Šimečky, Jiřího Lederera, Jiřího Pelikána či Jiřiny Šiklové a dokumentační sbírky Pavla Tigrida a Václava Havla.

Na zámku v Brtnici vrcholí přípravy na otevření expozice o moru

V neděli se pro veřejnost na zámku v Brtnici na Jihlavsku otevře expozice Černá smrt - Historie morových ran. Tématem jsou morové epidemie, původ a přenosy morové nákazy, prevence a způsoby léčby nemoci a její dopady na vývoj společnosti. ČTK to řekla ředitelka pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Martina Veselá. "Svým rozsahem je to jedinečná expozice v rámci České republiky, která komplexně přibližuje historii moru a morových ran nejen v českých zemích, ale i v Evropě," uvedla Veselá. Návštěvníci uvidí v prvním patře severního zámeckého křídla například dobový morový lazaret se čtyřmi lůžky a předměty denní potřeby. O pár místností dál mohou vkročit do dobové apatyky, kde najdou vše, co souviselo s léčbou moru. V expozici s několika desítkami exponátů se bude prolínat svět prostého venkovského lidu se světem měšťanů, kteří měli lepší možnosti na vyléčení než chudé obyvatelstvo.

Ostravská zoo přes léto zpřístupní své skleníky

Ostravská zoologická zahrada přes léto opět otevře návštěvníkům své botanické zázemí a připravuje komentované prohlídky běžně nepřístupných skleníků. První budou už o tomto víkendu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Kalousková. "Komentované prohlídky budou probíhat každou sobotu a neděli od června až do konce září. Moderní skleníkový komplex s bohatou kolekcí tropických a subtropických rostlin byl součástí rozsáhlého projektu botanizace zoo a přímo tak navázal na vybudování Botanického parku, který se pro návštěvníky otevřel v roce 2007," připomněla mluvčí.

Kvůli horku a suchu hrozí požáry, varoval ČHMÚ

Současné horké a suché počasí zvyšuje nebezpečí vzniku požárů. V pátek a sobotu budou teploty opět atakovat hranici tropických 30 stupňů, přitom první přeháňky a bouřky se objeví na západě Čech až v sobotu večer. Lidé by proto neměli v přírodě rozdělávat oheň, kouřit, používat přenosné vařiče či jiné zdroje otevřeného ohně. V aktuální výstraze před vznikem požárů to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Sport

Tenistka Lucie Šafářová si poprvé v kariéře zahraje o grandslamový titul ve dvouhře. V semifinále antukového Roland Garros v Paříži porazila Srbku Anu Ivanovičovou dvakrát 7:5. Soupeřkou třinácté nasazené české hráčky v sobotním finále bude buď světová jednička Serena Williamsová z USA, nebo Švýcarka Timea Bacsinszká.

Počasí v pátek

Jasno. Nejvyšší teploty 26 až 30 °C.