Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Česká republika chce podle Sobotky rozhodovat o uprchlících sama

Česká republika chce pomáhat uprchlíkům na základě suverénního rozhodnutí vlády, nikoliv na základě mechanismů definovaných Evropskou unií. Postoj Česka, které nadále odmítá povinné kvóty pro přijímání migrantů, po jednání vlády zopakoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který tak reagoval na nový návrh Evropské komise. Česko podle premiéra hájí principy zdravého rozumu. Evropská komise oznámila, že do konce května předloží návrh, jak kvůli nynější migrační vlně dočasně přerozdělovat uprchlíky uvnitř celé Evropské unie. Do konce měsíce také evropská exekutiva navrhne program, v jehož rámci bude moci za dva roky do unie legálně přesídlit ze třetích zemí 20.000 lidí, které jednoznačně potřebují mezinárodní ochranu. Ministerského předsedu dnešní návrhy Evropské komise prý poněkud překvapují, protože poslední jednání Evropské rady podle něj dospělo k dobrovolnosti přijímání uprchlíků.

Český podíl na programu přesídlení 20.000 lidí ze třetích zemí do EU by podle podkladových materiálů Evropské komise měl být 2,63 procenta, tedy 525 osob. "Tak 500 uprchlíků by Česko určitě zvládlo," řekl k tomu ČTK ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Pět set uprchlíků zvládneme, ale chceme slyšet, co bude dál, chceme slyšet, za jakých podmínek," poznamenal. Vláda se podle něj bude ptát i na to, proč by podle návrhu měla ČR přijmout více uprchlíků než třeba Švédsko.

Zeman: Tunel pod Jeseníky bez na napojení na Polsko nemá smysl

Skepticky se dnes postavil prezident Miloš Zeman k otázce vybudování tunelu pod Červenohorským sedlem, který by spojil odlehlé Jesenicko s ostatními regiony kraje a země. Podle něj chybí jeho napojení na polskou stranu. Prezident to řekl při zahájení třídenní návštěvy v regionu. Na svém prvním setkání se zástupci kraje naopak znovu vyzdvihl potřebu stavby kanálu Dunaj - Odra - Labe, který by podle něj kraji pomohl snížit nezaměstnanost. Zeman během svého pobytu v Olomouckém kraji tentokrát míří na Šumpersko a Jesenicko.

Zeman podpořil stávkující pracovníky agentury pro začleňování

Prezident Miloš Zeman podpořil protestující pracovníky vládní agentury pro sociální začleňování. Podle něj k rozdělení této instituce není žádný důvod. Je prý jen "úhybným manévrem" pro odvolání schopného ředitele. Prezident to řekl při své návštěvě Olomouckého kraje. Kritizoval ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), pod jehož úřad agentura spadá. Podle Dienstbiera Zeman nevynechá jedinou příležitost k jeho kritice, o téma začleňování ale hlubší zájem nemá. Většina pracovníků agentury začala v pondělí kvůli neshodám s ministrem o budoucnosti agentury stávkovat. Protest zatím přerušili.

Čeští zdravotníci budou v Nepálu působit dalších 15 dnů

Čeští zdravotníci a hasiči budou v Nepálu, který v poslední době postihlo několik zemětřesení, působit dalších 15 dní. Podle informací ČTK o prodloužení jejich pomoci rozhodla vláda. Asijská země Česko podle mluvčí hasičů Nicole Zaoralové žádala o prodloužení působení týmu o nejméně deset dnů. V noci z pátku na sobotu má do zemětřesením poničené země odletět další letadlo s humanitární pomocí. Záchranářům poveze vybavení a zásoby. Tým 36 lékařů zdravotních sester a hasičů je v Nepálu od konce dubna. Délka jeho mise byla původně plánována minimálně na dva týdny, počítalo se ale s případným prodloužením až na měsíc. Po ničivém zemětřesení z 25. dubna, při němž zahynulo přes 8000 lidí a zranilo se dalších více než 18.000, postihlo Nepál v úterý další silné zemětřesení, které si vyžádalo desítky obětí.

Česká armáda asi bude moci vyslat vojáky na Golany a do Mali

Česká armáda asi bude moci vyslat na Golanské výšiny a do Mali až 30 vojáků, a to včetně speciálních jednotek. Mise pod patronátem OSN podpořil Senát, návrh ještě musejí posoudit poslanci. Sněmovní branný výbor už doporučil jeho schválení. Nasazení vojáků do konce roku 2016 vyjde ministerstvo obrany na 182 milionů korun. Úřad bude část peněz požadovat po OSN. V Mali již česká armáda působí pod patronací mise Evropské unie. Podílí se na výcviku maliských vojáků, hlídá také velitelství mise v hlavním městě Bamaku na jihu státu. Jde o místa, kde je bezpečnostní situace poměrně klidná.

Poplatky na podporu zelené elektřiny se zřejmě změní

Poplatek na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů se bude zřejmě hradit nově podle kapacity jističe odběratelů místo podle spotřeby. Přijetí rozsáhlé novely energetického zákona, jež novinku zavede, umožnil Senát. Předloha, kterou dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, má taky přispět k rozvoji střešních fotovoltaických elektráren s výkonem do deseti kilowattů. Pro jejich instalaci už nebudou domácnosti potřebovat licence.

Národní parky se mají více otevřít turistům, schválila vláda

Vláda schválila návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který jí předložil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Norma zásadně upravuje pravidla pro všechny čtyři národní parky - v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Nejcennější příroda by se měla podle ministerstva více otevřít turistům. Novela by sice mohla ukončit spory o budoucnost šumavského národního parku mezi místními obcemi, ministerstvem i ekologickými aktivisty, už nyní ale svaz šumavských obcí a ekologové požadují změny. Některé obce a kraje daly najevo, že se jim návrh nelíbí. Rozpory z připomínkového řízení stále trvají u dvou krajů - Plzeňského a Jihočeského. Chtějí pro parky samostatné zákony, zejména kvůli Šumavě, nebo zachování současného režimu.

Vláda schválila ekologickou daň i pro desetiletá auta

Ekologická daň se bude zřejmě platit i u deset let starých aut. Vláda schválila věcný záměr zákona o výrobcích s ukončenou životností, který předložila ministerstva životního prostředí a průmyslu. Podle loňských statistik Sdružení automobilového průmyslu je vozidel starších deseti let v Česku více než tři miliony. Zpřísnit se mají i podmínky pro likvidaci autovraků, vysloužilých svítidel, baterií a solárních panelů nebo ojetých pneumatik. Norma sleduje celý "životní cyklus" výrobku až do chvíle, kdy skončí jako odpad.

Žalobce navrhnul Rathovi devět let vězení a propadnutí majetku

Žalobce Petr Jirát navrhnul bývalému hejtmanovi Davidu Rathovi za údajnou korupci nejméně devět let vězení a propadnutí veškerého majetku a přes 21 milionů korun zajištěných při zadržení a domovní prohlídce. Státní zástupce návrh přednesl před Krajským soudem v Praze, který případ projednává od srpna 2013. Rath podle něj patřil coby někdejší středočeský hejtman k organizátorům korupce při veřejných zakázkách. Lucii Novanské, která údajně organizovala ovlivněné tendry, navrhnul pět až šest let vězení a peněžitý trest milion korun. Rath vinu od začátku odmítá. Novanská se k obžalobě ani návrhům státního zástupce nevyjádřila.

Žalobci zamítli stížnost rodičů zavražděného chlapce ze Žďáru

Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství (VSZ) zamítli stížnost proti zastavení trestního stíhání ženy, která ubodala šestnáctiletého chlapce ve škole ve Žďáru nad Sázavou. ČTK to řekl otec studenta Kamil Vejvoda, rozhodnutí se mu nelíbí. Útok byl podle něj naplánovaný a promyšlený. Žena, která chlapce ve škole zabila, byla podle posudků v době činu nepříčetná, což byl i důvod zastavení stíhání. Zástupci VSZ zatím nechtějí své rozhodnutí komentovat.

Zlínský soud uložil sedmi aktérům kauzy metanol 5,5 až devět let

Soud ve Zlíně uložil sedmi obžalovaným v metanolové kauze, kvůli níž zemřelo asi 50 lidí, za ohrožování zdraví závadnými potravinami tresty 5,5 až devět let vězení. Tresty jim tak výrazně snížil, loni v květnu jim za obecné ohrožení ukládal tresty od osmi do 21 let. Olomoucký vrchní soud po jejich odvolání rozsudek zrušil a věc vrátil do Zlína. Krajský soud měl znovu právní kvalifikaci i tresty zvážit, obojí nakonec zmírnil. Nejvyšší, devítiletý, trest soud uložil Martinu Jiroutovi z Trutnovska, který byl obžalován z obecného ohrožení. Jirout údajně distribuoval otrávený alkohol na Jičínsko a na Ostravsko.

Mezinárodní den muzeí připomenou muzejní noci i další akce

Muzea na celém světě si 18. května připomenou svůj mezinárodní den. Mezinárodní muzejní rada (ICOM) jim doporučuje oslavit ho umožněním volného vstupu. V Česku se v jeho rámci podeváté koná Festival muzejních nocí. Zahájen bude 15. května v Liberci, zúčastní se ho 418 institucí ze 161 měst a vyvrcholí Pražskou muzejní nocí 13. června. Muzejní svátek se slaví od roku 1977. Loni se ho zúčastnil rekordní počet 35.000 muzeí ze 145 zemí. Jeho letošním tématem je motto Muzea pro udržitelnou společnost.

Výstavu Magičtí Lucemburkové v Ostravě zahájí výstřel z katapultu

Výstavu Magičtí Lucemburkové, která mapuje působení tohoto rodu v českých zemích, zahájí v neděli v ostravských Dolních Vítkovicích výstřel z katapultu. Expozice ukazuje například i středověký jeřáb či kopii erbovní síně německého hradu Lauf. Autor výstavy nechal vyrobit i modely českých památek. Například hradu Karlštejn či svatovítské katedrály. K vidění budou také kopie koruny Svaté říše římské a svatováclavské koruny. ČTK to řekl autor projektu Oldřich Beneš.

Sport

Čeští hokejisté porazili v posledním zápase základní skupiny na mistrovství světa v Praze Švýcarsko 2:1 po samostatných nájezdech. Vítězně se tak naladili na čtvrtfinále, v němž se ve čtvrtek od 20:15 utkají s Finskem. O páté české výhře na turnaji rozhodl Michal Vondrka. Do čtvrtfinále by měl nastoupit i Jaromír Jágr, který v úterý nedohrál kvůli potížím s přitahovačem kyčelního kloubu.

Počasí ve čtvrtek

Většinou polojasno, postupně od západu přibývání oblačnosti. Teploty 16 až 20 stupňů Celsia.