Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman: Vietnam pro české firmy odbourá administrativní překážky

Vietnamský prezident Truong Tan Sang slíbil svému protějšku Miloši Zemanovi odstranění administrativních potíží, které brání českým firmám při obchodování s Vietnamem. Podle Zemana je Vietnam velmi zajímavým exportním trhem a perspektivní světovou ekonomikou. Český prezident to řekl na tiskové konferenci po společném jednání. Zeman také vyzdvihl vietnamskou komunitu v Česku, která by podle něj mohla být "zářným příkladem pro některé další členy České republiky, kteří ani pracovitostí ani podnikavostí nevynikají".

Sobotka: Naplnění minských dohod do konce roku nelze očekávat

Do konce roku předpokládat naplnění minských dohod o příměří na Ukrajině, na které jsou navázány sankce Evropské unie proti Rusku. Novinářům to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který v rozhovoru pro ruský rozhlas uvedl, že by EU mohla zrušit protiruské sankce do konce roku. Podle Zemana je Sobotkovo vyjádření "odhadem proti odhadu".

Také Zemanův názor, že by se Rusko mohlo do 20 let stát členem unie, není podle premiéra na pořadu dne. Za aktuální Sobotka považuje potřebu zlepšit komunikaci mezi EU a Euroasijskou hospodářskou unií, zformovanou Moskvou, a vztahy s Ruskem napjaté kvůli konfliktu na Ukrajině.

Hamáček na ruské ambasádě varoval před přepisováním dějin

Proti přepisování dějin se na ruském velvyslanectví při recepci ke Dni vítězství vyslovili předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a ruský velvyslanec v ČR Sergej Kiseljov. Tradičního setkání k ruskému státnímu svátku se jako každý rok zúčastnily stovky hostů z řad politiků a diplomatů. Ani letos nechyběl bývalý prezident Václav Klaus, přišel i místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) či kardinál Dominik Duka. Hamáček v projevu upozornil, že letošní oslavy konce druhé světové války se odehrávají v atmosféře napjatých vztahů mezi Západem a Ruskem kvůli konfliktu na Ukrajině. Kvůli němu nejsou podle něj nejlepší ani současné česko-ruské politické vztahy. Uznání a vděčnost sovětským vojákům za osvobození Československa ale podle šéfa Sněmovny přesahují čas. "Je třeba odmítnout všechny hloupé snahy o přepisování dějin a bourání pomníků," zdůraznil Hamáček.

Většina pracovníků agentury pro začleňování začala stávkovat

Většina pracovníků vládní agentury pro sociální začleňování vstoupila do stávky. Zapojilo se do ní 59 ze sedmi desítek zaměstnanců a spolupracovníků, tedy 88 procent. Usilují o samostatnost své instituce a nezávislost na ministrovi pro lidská práva Jiřím Dienstbierovi (ČSSD), pod jehož úřad agentura spadá. Chtějí o tom jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Předseda vlády řekl, že je připraven se s protestujícími sejít. Podle odborářů nabídl schůzku příští úterý večer. Agentura je jedním z odborů úřadu vlády a je v Dienstbierově sekci pro lidská práva. Působí ve 36 městech a obcích, kde pomáhá řešit problémy s ghetty.

Rath dorazil po zranění k soudu; necítí se dobře a žádá odročení

Soud přerušil jednání v případu bývalého poslance Davida Ratha obžalovaného z korupce do úterý. Rath dorazil k hlavnímu líčení po úrazu, který se mu stal přede dvěma týdny po pádu z kola. Necítí se údajně dobře a jeho advokát žádá další odročení. Soud v úterý dopoledne dostane znalecký posudek, který má určit, zda Rath může k jednání docházet, nebo by měl zůstat doma. Rath je v pracovní neschopnosti a údajně podle lékařů má mít klidový režim.

ČNB zlepšila odhad vývoje deficitu veřejných financí

Česká národní banka zlepšila pro letošní i příští rok odhad vývoje deficitu veřejných financí. Letos by měl činit 1,6 procenta hrubého domácího produktu, v únoru jej ČNB odhadovala na 1,9 procenta. Příští rok centrální banka očekává deficit jedno procento HDP, v únoru to bylo 1,4 procenta. Vyplývá to ze zveřejněného shrnutí k Zprávě o inflaci, kterou pravidelně vydává ČNB. Loni činil deficit veřejných financí podle údajů Českého statistického úřadu 1,98 procenta. Ministerstvo financí (MF) pro letošní rok počítá s deficitem veřejných financí 1,9 procenta. EU požaduje deficit pod třemi procenty.

Evropská komise ČR schválila operační program Doprava

Evropská komise schválila České republice další operační program. V OP Doprava je do roku 2020 možné z evropských fondů čerpat až 4,7 miliard eur (asi 127 miliard korun), stojí v příslušné tiskové zprávě komise. Program má například přispět k rozvoji stávající železniční a silniční infrastruktury.

Babiš jednal s komisařkou Cretsuovou o čerpání evropských fondů

Evropská komise nebude podle názoru českého vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše zaujímat žádné stanovisko k auditní zprávě o českém monitorovacím systému fondů EU. Babiš to řekl novinářům v Bruselu po svém jednání s eurokomisařkou pro regionální rozvoj Corinou Cretsuovou. Zdůraznil, že monitorovací systém MS2014+ není pro české čerpání evropských peněz problémem.

Odbory vyzvaly Babiše, aby neblokoval poštovní novelu

Zástupci poštovních odborů vyzvali ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby neblokoval přijetí návrhu novely poštovního zákona. Chtějí tak zabránit masovému propouštění na České poště. Pod otevřený dopis se podepsalo přes 8500 zaměstnanců pošty, tedy více než čtvrtina všech pracovníků podniku. Po předání dopisu na ministerstvu financí to uvedl předseda Koordinačního odborového výboru České pošty Karel Koukal.

Babiš se účastnil setkání ministrů financí Evropské unie v Bruselu, a proto si dopis nemohl převzít. "Nicméně se s dopisem seznámí, až se na ministerstvo financí vrátí," řekl ČTK mluvčí Radek Ležatka. V Bruselu Babiš novinářům řekl, že nátlak prostřednictvím odborů je "klasický systém". Odborářům prý připomene, že pošta nyní za 50 milionů korun chystá marketingový tendr, jehož zrušením by mohla začít šetřit. "Pošta má na účtě 2,3 miliardy korun, za první kvartál zisk 230 milionů, takže není důvod teď dávat České poště peníze," řekl ministr financí. Před několika dny uvedl, že zisk pošty za čtvrtletí činil 150 milionů Kč.

Do Česka přijelo v 1. čtvrtletí o desetinu více turistů

Do českých ubytovacích zařízení přijelo v 1. čtvrtletí letošního roku zhruba o desetinu více turistů oproti loňsku. Hostů byly celkem tři miliony, mírně převažovali tuzemští. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Počet přenocování hostů také vzrostl, a to také téměř o desetinu na 8,5 milionu nocí. Nejvíce zahraničních turistů přijelo z Německa. Téměř o polovinu klesl počet hostů z Ruska.

Do Čáslavi dorazili piloti gripenů na mezinárodní cvičení

Na vojenské letiště v Čáslavi na Kutnohorsku dorazily stíhačky Jas-39 Gripen vzdušných sil Maďarska a Švédska. Jejich piloti se spolu s českými stíhači na stejnými strojích zapojí do mezinárodního cvičení Lion Effort pro armády provozující gripeny. Akce, která potrvá do 24. května, se účastní i Thajsko, ale bez své letecké techniky. Cvičení má mimo jiné připomenout, že švédské stíhačky střeží nebe nad Českem už deset let.

Lesy u Bzence napadají chrousti, kraj jejich postřik nepovolil

Okolí Bzence na Hodonínsku se potýká s přemnožením chroustů, kteří ničí lesní porosty. Státní podnik Lesy ČR připravoval jejich hubení leteckým postřikem za čtyři miliony korun, ale Jihomoravský kraj jej nepovolil s tím, že by to poškodilo další živočichy. ČTK to řekl Martin Zavrtálek z Lesů ČR, které v této oblasti hospodaří. Se zástupci kraje nesouhlasí. Podle něj budou postřiky nutné, ale až v roce 2019. "Proti současné populaci chrousta maďalového již nelze nic dělat. Obžírá listy stromů, které devastuje. Brzy se chrousti ukryjí pod zem, nakladou larvy a uhynou. Další chrousti vylétnou až za čtyři roky, tedy v roce 2019," uvedl. Řekl, že tento hmyz lze účinně likvidovat postřiky jen v době rojení a bude tedy nutné si na něj počkat a doufat, že kraj změní názor.

Výbor Oni byli první připomněl památku občanů odvlečených do SSSR

Členové výboru Oni byli první a platformy Bez komunistů.cz připomněli na Olšanských hřbitovech památku československých občanů, kteří byli před 70 lety při osvobození republiky odvlečeni ruskou tajnou policií do Sovětského svazu. Smuteční věnce položili k pamětní desce Petr Marek, předseda platformy Bez komunistů.cz. a Marta Bystrovová, vdova po zesnulém Vladimíru Bystrovovi, zakládajícím členovi výboru Oni byli první. Věnce účastníci položili ke zdi pravoslavné kaple na Olšanských hřbitovech, kde pamětní deska připomíná oběti sovětských represí. Výbor Oni byli první vznikl v roce 1993. Usiluje o připomenutí likvidace bývalých ruských a ukrajinských antibolševických emigrantů v Československu. Díky práci výboru se oběti sovětských represí a jejich příbuzní dočkali v roce 1995 omluvy a v roce 2002 odškodnění od českého státu.

Na piazzettě ND začíná fotografická výstava o lidech bez domova

Představit situaci bezdomovců a prostředí, ve kterém žijí, je cílem výstavy Domov (bez) domova. Ukáže dokumentární fotografie Jindřicha Štreita, které pořídil letos v zimě v okolí velkých českých měst, kde působí Armáda spásy. Veřejnost si expozici může prohlédnout do 29. května na piazzettě Národního divadla v Praze. Akce se pořádá u příležitosti 25. výročí znovuobnovení činnosti této charitativní organizace v České republice.

Stovky kostelů se znovu na konci května otevřou i v noci

Noční prohlídky kostelů připravují opět po roce křesťanské farnosti a sbory. Letos se Noc kostelů koná v celé zemi v pátek 29. května a v Praze na ni naváže festival křesťanství Dny víry, sdělil ČTK mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Akce chce kostely prezentovat jako důležitou součást společenského života. Zpřístupněny budou zdarma i některé běžně nepřístupné části kostelů, jako například varhanní kůry, sakristie, věže, krypty a klášterní zahrady.

Rožnovský skanzen připravil novou expozici o tesařství

Novou stálou expozici nazvanou Jak stavěli naši předkové připravilo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Expozice je situována do objektu Panské sýpky v areálu Dřevěného městečka. Návštěvníkům se otevře v pondělí 18. května, sdělila ČTK mluvčí muzea Petra Valíčková. Výstava je členěna do několik témat, věnuje se například stavbě střechy, roubení či štítu. Návštěvníci uvidí také různé druhy střešní krytiny používané dříve na Valašsku či jednotlivé fáze tesání trámů, užívané nářadí, výrobu šindele nebo ruční výrobu cihel.

Skanzen se v pondělí také připojí do oslav Mezinárodního dne muzeí, lidé budou mít volný vstup do areálu Dřevěného městečka. Muzeum si letos připomíná 90 let své existence, oslavy vyvrcholí v červenci čtyřdenními Rožnovskými slavnostmi. Loni si muzeum prohlédlo téměř 265.000 lidí.

Hrad Helfštýn bude hostit přehlídku historie vojenství

Hrad Helfštýn bude na konci května hostit přehlídku historie vojenství. Na festival dorazí více než sto účinkujících z celé země i zahraničí. Návštěvníkům představí vývoj vojenství v Čechách a na Moravě od pravěku až po 30. léta 20. století. Lidé budou moci nahlédnout i do života vojáků v poli i ve vojenském táboře. Přehlídka se 23. až 24. května bude na hradě konat pošesté. Každoročně ji navštíví několik tisíc lidí.

Počasí v úterý

Jasno až polojasno, během dne přibývání oblačnosti. Teploty 23 až 27 stupňů Celsia.