Denní souhrn zpráv

Zeman chce s Putinem mluvit o pohledávkách a chválit Porošenka

Pokud se prezident Miloš Zeman při nadcházející návštěvě Moskvy setká s ruským protějškem Vladimirem Putinem, chce s ním mluvit o ekonomických vztazích a nesplacených pohledávkách českých firem v Rusku. Přijde-li řeč na Ukrajinu, plánuje pochválit poslední kroky prezidenta Petra Porošenka. Zeman to řekl v rozhovoru pro server blesk.cz. Prezident pojede do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války v Evropě, kde chce uctít památku sovětských občanů, kteří ve válce padli a položili životy i za svobodu Československa.

Zeman vypíše odměnu pro nálezce článku, pokud ho Ovčáček nenajde

Pokud mluvčí Hradu Jiří Ovčáček nenajde do konce června sporný článek Hitler je gentleman, který prezident Miloš Zeman připsal Ferdinandu Peroutkovi, vypíše Zeman z vlastního odměnu pro toho, kdo ho najde. Prezident to řekl v rozhovoru pro server blesk.cz. Zeman už dříve uvedl, že pokud se článek nenajde, tak se omluví. Zdůraznil ale, že se může omluvit pouze za jeho případné nenalezení. Dál trvá na jeho existenci. "Pokud Jiří Ovčáček tento článek nenajde do 30. června, tak z vlastní kapsy vypíšu cenu pro toho, kdo ten článek objeví. Protože vím, že vím na sto procent, že ten článek existuje, protože jsem ho sám četl," uvedl Zeman. Jak vysoká částka to bude, nechtěl prezident předjímat. "Ale bude to částka dostatečná na to, aby motivovala archivního badatele a ten se pokusil tento článek najít," dodal.

Premiér Sobotka jede na druhou oficiální návštěvu Berlína

Český premiér Bohuslav Sobotka v pondělí navštíví Berlín, kde ho čekají jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a s německými investory. Premiér rovněž vystoupí s přednáškou o evropské integraci na Humboldtově univerzitě. Sobotka chce s kancléřkou jednat mimo jiné o problému s naftou uloženou ve skladech zkrachovalé firmy Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu. Česko u firmy uskladnilo strategické zásoby paliva v hodnotě 1,2 miliardy korun, insolvenční správce však v dubnu předběžně všechny pohledávky Česka vůči firmě popřel. Sobotka už dříve avizoval, že se Česko chce domáhat nafty soudní cestou. Mezi další témata jednání šéfů obou vlád by měla patřit minimální mzda, kterou Německo zavedlo od počátku letošního roku.

TNS: Většina lidí v Česku si myslí, že Babiš je ve střetu zájmů

Většina lidí v Česku si myslí, že Andrej Babiš je jako podnikatel a zároveň politik ve střetu zájmů a měl by se jedné ze svých rolí vzdát. Opačně smýšlí 39 procent lidí. V průzkumu pro Českou televizi (ČT) to zjistila agentura TNS Aisa. O střetu zájmu šéfa hnutí ANO Babiše, který je ministrem financí a zároveň vlastní holding Agrofert, je podle průzkumu přesvědčeno i 26 procent lidí, kteří volili hnutí ANO. Babiš ČTK sdělil, že o jeho střetu každý ví a jeho firmy ho nezneužívají. Střet zájmů vidí u Babiše 52 procent lidí. Nejčastěji jsou to voliči pravicových stran ODS a TOP 09 a částečně také ČSSD, řekla ČT socioložka TNS Aisa Kateřina Osičková. Nejméně kritičtí byli podle ní voliči hnutí ANO. Devět procent lidí na otázku po Babišově možném střetu zájmů nedokázalo odpovědět.

ČR chce vzdělat nové syrské elity, chystá stipendia pro uprchlíky

Na českých vysokých školách by v příštích šesti letech mohlo studovat minimálně 20 studentů z řad syrských uprchlíků v Jordánsku. Stipendijní program pro ně navrhuje ministerstvo zahraničí a ve středu ho projedná vláda. Náklady na vzdělávací pobyt uprchlíků v Česku vyčíslila tuzemská diplomacie na pět milionů korun ročně. Po roce fungování programu úřady vyhodnotí, zda nebude rozšířen o další studenty. Jeho cílem je vzdělat nové elity země rozvrácené občanskou válkou. "Navrhovaný stipendijní program České republiky má humanitární charakter ve smyslu pomoci uprchlíkům a zároveň rozvojový charakter, v jehož rámci umožní vysokoškolské vzdělání v ČR pro budoucí syrské elity, předání českého a evropského know-how a další rozvoj Sýrie a česko-syrských vztahů po ukončení konfliktu a návratu absolventů do vlasti," stojí v materiálu pro vládu, který má ČTK k dispozici.

Český tým zdravotníků v Nepálu ošetřil už přes sto zraněných

Už více než stovku zraněných ošetřil tým českých zdravotníků, který pomáhá po ničivém zemětřesení v Nepálu. Záchranáři zahájili svou činnost ve městě Melamči v sobotu, dva dny po příletu do země. Informoval o tom český hasičský záchranný sbor. Počet obětí zemětřesení v Nepálu dosáhl 7040 a záchranáři vytahují z trosek další mrtvé. Zraněných je přes 14.000, z nichž je v nemocniční péči 6512.

Pojišťovny: Počet škod cyklistů roste o deset procent ročně

S rostoucí oblibou cyklistiky v Česku stoupá o více než deset procent ročně počet úrazů klientů, kteří jezdí na kole, shodly se tuzemské pojišťovny. Loni zemřelo podle policejních statistik 57 cyklistů a dalších 3690 bylo zraněno, což bylo o sedm procent meziročně více. Skutečný počet může jít do násobků, upozornila ERV Evropská pojišťovna. Za řadu případů může alkohol a nenošení helmy.

Finále Plzeň vyhrál film Cesta ven a dokument vlna vs. břeh

Sociální drama Cesta ven režiséra Petra Václava získalo na 28. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň hlavní cenu Zlatého ledňáčka v kategorii celovečerních hraných nebo animovaných filmů. Jako nejlepší dokument ocenila porota snímek z prostředí slovenských fotografů v 80. letech vlna vs. břeh režiséra Martina Štrby, řekla ČTK mluvčí přehlídky Martina Kurfirstová. V kategorii celovečerních filmů soutěžilo o Zlatého ledňáčka 12 snímků ze 27 přihlášených v této kategorii. Mezinárodní porota Finále pro sekci dokumentárních snímků posuzovala 17 nominovaných dokumentů z 86 přihlášených. Zlatého ledňáčka dostala vlna vs. břeh za "osobní a zároveň generační výpověď o vášni, umění a životě". Zvláštní uznání si z Plzně odnáší dokument Comeback z prostředí ilavské věznice v režii Mira Rema.

Slavnosti svobody v Plzni vyvrcholily velkou přehlídkou

Víc než hodinovou velkou přehlídkou Convoy od Liberty, kterou podél zhruba dvoukilometrové trasy po hlavní plzeňské Klatovské třídě sledovaly desetitisíce lidí s americkými, českými a belgickými vlajkami, vyvrcholil víkendový program Slavností svobody. Potleskem a pokřikem davy vítaly přes 300 kusů historické i současné vojenské techniky, pochodující pěšáky i nízké přelety stíhaček gripen a armádního dopravního letounu Airbus A319 CJ. Hlavními hvězdami přehlídky ale byla dvacítka veteránů z USA a Belgie, kteří Plzeň před 70 lety osvobodili. Podle mluvčí magistrátu Evy Barborkové přilákal od pátku do neděle program slavností až 100.000 lidí.

Od vypálení osady Vařákovy paseky na Vsetínsku uplynulo 70 let

Vypálení osady Vařákovy paseky nad Lačnovem na Vsetínsku bylo v noci z 2. na 3. května 1945 poslední nacistickou trestnou akcí v předvečer osvobození Valašska. Pozůstalí, politici i lidé z okolí uctili památku zabitých obětí pietním aktem u tamního památníku. Řádění nacistů tehdy nepřežili čtyři lidé. Vařákovy paseky jsou symbolem neštěstí a utrpení, řekla ČTK starostka Lačnova Marie Vlčková. "Tři muže a jednu ženu odvlekli do Hošťálkové, kde je umučili. Zbytek, ženy a děti, zavřeli ve Valašské Polance do stodoly. Zachránila je Němka, farská kuchařka, která se za ně přimluvila," vzpomínala na tehdejší tragické události Vlčková. Na pomníku jsou podle ní uvedena ještě jména dalších dvou osob, kteří se v lokalitě pohybovali a zemřeli v těchto dnech - zřejmě vlastními druhy omylem zastřelený partyzán a muž umučený už po vypálení Prlova.

Ve Francově Lhotě otevřeli muzeum kardinála Trochty

Farnost Francova Lhota na Vsetínsku slavnostně otevřela muzeum slavného rodáka, kardinála Štěpána Trochty. Zřídila jej v jeho rodném domě, který farnost před několika lety koupila a postupně opravila. Trochta, pozdější litoměřický biskup, byl nacisty tři roky vězněn v koncentračních táborech, po válce ho komunisté odsoudili na 25 let za údajnou velezradu a špionáž pro Vatikán. Odseděl si přes sedm let. "Muzeum připomíná kardinálův odkaz. Doufáme, že se nám ho podaří oživit a život v něm udržet," řekl ČTK farář z Francovy Lhoty Stanislav Zatloukal.

Jubileum karlovarského festivalu připomene kniha i film

Knihu dokumentů i vzpomínek mapujících půlstoletí mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech napsala současná umělecká poradkyně této prestižní přehlídky Eva Zaoralová. Představí ji v rámci zahájení 50. ročníku 3. července. Významná kritička, která byla dvě desítky let její uměleckou ředitelkou, ji už řadu let před tím navštěvovala jako novinářka. Její bohaté zkušenosti s obdobnými akcemi v zahraničí proto nabídnou různorodý pohled na nejvýznamnější filmový festival v ČR.

Monografie Česká paměť zkoumá národní paměť a české dějiny

Netradiční pohled na vybraná témata českých dějin 20. století i vztah minulosti a současnosti nabízí nová kolektivní monografie Česká paměť. Připravili ji pracovníci Památníku Lidice a Akademie věd ČR. Texty napsalo 12 uznávaných historiků a politologů i mladých badatelů, kteří se zabývali zkoumáním paměti v souvislosti s českými dějinami, jaká skutečně je a co ji utvářelo.

V Praze vznikne nová záchranná stanice pro zraněná zvířata

Praha v následujících čtyřech letech postaví novou záchrannou stanici pro volně žijící živočichy v Jinonocích. "Nynější provizorní stav areálu přestává být udržitelný," tvrdí radní Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN). Půjde o investici v řádu desítek milionů korun. Přesný rozpočet zatím není znám. Pražská záchranná stanice ročně ošetří 2500 zraněných zvířat. Nejčastějšími zvířecími pacienty v Praze bývají poštolky, rorýsi, holubi, ježci, netopýři a zajíci.

Sport

Čeští hokejisté vybojovali v duelu s Lotyšskem první výhru na domácím mistrovství světa, zvítězili 4:2. Hokejisté Kanady po sedmi letech potupili na mistrovství světa Německo dvouciferným debaklem a po vítězství 10:0 se vyhoupli do čela skupiny A před druhé Švédsko a třetí Českou republiku.

Pražský maraton má stejně jako loni vítěze z Keni a Etiopie. Cílem na Staroměstském náměstí proběhl jako první Felix Kandie, který si časem 2:08:32 vylepšil osobní rekord. Mezi ženami triumfovala Yebrgual Meleseová za 2:23:49. Titul českého mistra získal Vít Pavlišta, který překvapil výkonem 2:17:51, jímž překonal téměř o tři minuty své osobní maximum.

Čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba byl na mistrovství Evropy v Račicích nejrychlejší ve finále kilometrového závodu a získal na této olympijské trati třetí titul v řadě. Za úřadujícími mistry světa dopádlovali druzí Portugalci a třetí Španělé. Havel se Štěrbou vybojovali na šampionátu už druhou medaili, v sobotu byli třetí na deblkajaku.

Kanoista Martin Fuksa se stal potřetí za sebou mistrem Evropy na neolympijské trati 500 metrů. V Račicích si vynahradil sobotní čtvrté místo z kilometrového závodu a zopakoval triumfy z Montemor-o-Velho 2013 a Brandenburgu 2014.

Judista Lukáš Krpálek se po devítiměsíční pauze zaviněné zraněním vrátil na tatami bronzovou medailí na Grand Prix v Záhřebu. Nevyšel mu jen čtvrtfinálový souboj s Ivanem Remarencem ze Spojených arabských emirátů, v duelu o bronz pak porazil světovou trojku Němce Karla-Richarda Freye. Dalším sedmi Čechům se příliš nedařilo, maximem bylo deváté místo Michala Horáka ve váze nad 100 kilogramů a Pavla Petřikova do 60 kilogramů.

Tenistka Barbora Strýcová předvedla v úvodním kole antukového turnaje v Madridu skvělý obrat a vyřadila světovou šestku Eugenii Bouchardovou. Přestože v prvním setu zcela vyhořela, nakonec česká reprezentantka Kanaďanku poprvé v kariéře za necelé dvě hodiny porazila 0:6, 6:3, 6:3.

Petra Kvitová postoupila jako třetí Češka do 2. kola turnaje v Madridu. Čtvrtá nasazená hráčka zdolala Bělorusku Olgu Govorcovovou 3:6, 6:1, 6:4.

Střelec David Kostelecký po měsíci opět triumfoval na Světovém poháru brokařů. Po premiérovém vítězství v kariéře v Al-Ajnu vyhrál trap i v Larnace. Olympijský vítěz z Pekingu 2008 ovládl na Kypru kvalifikaci, ve finále porazil 13:12 Turka Yavuze Ilnama a dal si další předčasný dárek ke čtyřicetinám, které oslaví 12. května.

Počasí v pondělí

Většinou oblačno, místy přeháňky. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.