Denní souhrn zpráv
Češky unesené v Pákistánu jsou doma, výkupné prý Česko neplatilo
Češky Hana Humpálová a Antonie Chrástecká unesené v roce 2013 v Pákistánu jsou na svobodě. Podle premiéra Bohuslava Sobotky se ráno vrátily do Česka a nyní už jsou se svými rodinami. Propuštění žen zprostředkovala turecká humanitární organizace IHH, podle zpravodajské agentury Anadolu v pátek překročily turecké hranice. Ministr vnitra Milan Chovanec naznačil, že Česká republika za ženy neplatila výkupné. Turecká média zveřejnila fotografie a video s propuštěnými sedmadvacetiletými českými studentkami, z nichž je zřejmé, že obě ženy jsou v pořádku. Vypadají unaveně a pohuble, ale stojí na nohou a nezdá se, že by byly zraněné.
Dvě Češky byly uneseny v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán v březnu 2013. Přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale vysadili a ponechali si jeho zbraň. Na internetu se později objevily dva videozáznamy s unesenými: první v červnu 2013 a druhý o čtyři měsíce později. Jiné zprávy úřady o dívkách neměly, protože únosci o sobě nedali nijak vědět. Česká diplomacie byla na informace o případných vyjednáváních po celou dobu velmi skoupá.
V centru Prahy se sešlo několik stovek odpůrců a zastánců konvoje
Odpůrci i zastánci průjezdu amerického vojenského konvoje Českou republikou se sobotu odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze, aby vyjádřili své názory. Na demonstrace podle zpravodajů ČTK dorazilo několik stovek lidí. Oba tábory se promíchaly, někteří účastníci si hlasitě vyměňovali své názory. Několik stovek "odpůrců konvoje" pak přišlo na náměstí Míru, část z nich se sem přesunula z Václavského náměstí. Akci odpůrců konvoje pořádali pražští komunisté, iniciativa Ne základnám, Hnutí za přímou demokracii, hnutí Stop církevním restitucím a další. Někteří z těch, jimž přítomnost amerických vojáků v Česku a jejich cesta zemí vadí, měli s sebou ruské vlajky. Nesli transparenty s hesly: Stop US konvoji či Nepotřebujeme americkou spásu. Skandovali: Hanba NATO! Proti odpůrcům přišli protestovat lidé s opačným názorem. Ti si vzali vlajky americké, ukrajinské či NATO a skandovali: Ať žije Havel! Oba tábory se promíchaly. Odpůrci a zastánci konvoje mezi sebou hlasitě diskutovali, došlo na slovní potyčky a hádky. Postupně se situace uklidnila. Dohlížely tu desítky policistů, kteří usměrňovali i dopravu.
Českem se má ze cvičení v Pobaltí vracet do Německa na základnu kolem 520 amerických vojáků se 120 armádními vozidly. Hranice z Polska překročí v neděli dopoledne ve třech konvojích, které se spojí v Praze. Republiku opustí v jedné koloně ve středu.
Za srážkou vlaků u Žalhostic je podle inspekce asi lidská chyba
V Žalhosticích na Litoměřicku se v sobotu dopoledne čelně srazily dva nákladní vlaky, nehoda zcela zastavila provoz na trati z Ústí nad Labem na Lysou nad Labem, strojvedoucí jednoho z vlaků skončil s lehkým zraněním v nemocnici. Příčinou srážky byla pravděpodobně lidská chyba, řekl ČTK náměstek Drážní inspekce Jan Kučera. Viníka by inspektoři mohli znát za několika hodin nebo dnů. Podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) by mohla být trať mimo provoz až tři dny. Škody přesáhnou 25 milionů korun, policie původně mluvila i o 100 milionech.
V noci ze soboty na neděli začne letní čas, hodinky se posunou o hodinu dopředu
V noci na neděli začne letní čas. Ve 02:00 si lidé musejí posunout hodinky o hodinu dopředu, takže dnešní noc bude o hodinu kratší. Letní čas potrvá téměř sedm měsíců a skončí 25. října. V Evropě a Severní Americe se ve většině států používá, v ČR každoročně už 36 let. Motivací pro zavedení zimního a letního času byly energetické úspory během dvou světových válek. Stále ale existují snahy ho zrušit. V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé v letech 1915 a 1916, vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval až do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky v roce 1979 za ropné krize. Do roku 1995 trval v Česku letní čas šest měsíců. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců, tedy do konce října.
Český pavilon na Expu zahájí zkušební provoz, chybí mu ale voda
Český pavilon je v současnosti nejpokročilejší stavbou na výstavišti pro světovou výstavu Expo 2015 v Miláně a od 1. dubna bude moci podle plánu zahájit zkušební provoz. Ve zprávě pro pondělní zasedání vlády to uvádí generální komisař české účasti Jiří F. Potužník. Hlavním problémem pro český pavilon s venkovním bazénem a expozicemi živých rostlin je stále nezavedený přívod vody. O případné účasti na dalším Expu v roce 2020 Potužník kabinetu doporučuje rozhodnout mnohem dříve než v případě nynější světové výstavy, která začne 1. května.
Část památek zahajuje turistickou sezonu
Na některých památkách ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) začala turistická sezona. Speciální akci například připravily tři z nejvíce navštěvovaných památek, Karlštejn, Křivoklát a Konopiště. Sezona začíná i na Pražském hradě. Na většině památek pak letní provoz začne 1. dubna nebo o velikonočním víkendu.
Od začátku dubna se lidé mohou vydat do jeskyní, začíná sezona
Začátkem dubna začne hlavní sezona téměř ve všech jeskyních. Ze čtrnácti zpřístupněných lokalit v podzemí Čech, Moravy a Slezska se mohou lidé vydat do jedenácti z nich, a to i o Velikonočním pondělí a státních svátcích. Na otevření dalších tří - jihomoravské Jeskyně Na Turoldu, Javoříčských jeskyní na Olomoucku a světoznámých Punkevních jeskyní na Blanensku si ale návštěvníci musejí ještě pár týdnů počkat. Sezona skončí 1. listopadu. V Jeskyni Na Turoldu dostali před lidmi přednost zimující netopýři, je zde totiž jedno z největších tuzemských zimovišť ohroženého vrápence malého. Jeskyně se otevře 18. dubna v rámci oslav Dne Země.
Hospital Kuks po opravě otevřel, zájem lidí byl veliký
Barokní hospital Kuks na Trutnovsku se po dvouleté rozsáhlé rekonstrukci otevřel veřejnosti. Expozice si už prohlédlo asi 1300 lidí. "Je to výborná návštěva srovnatelná s denními rekordy o červencových svátcích v nejlepších sezonách," řekl ČTK kastelán Libor Švec. Hospital bude otevřen i v neděli, do plné turistické sezony vstoupí ve středu 1. dubna. Největší zájem měli lidé o prohlídku restaurovaných nástěnných maleb z cyklu Tanec smrti, které jsou součástí klasického okruhu hospitalem. "Zájem byl ale i o další tři okruhy, například historii výroby léků či hrobku hraběte Šporka," řekl Švec.
Oslavou Velikonoc začala nová sezona v hoslovickém mlýně
Oslavou Velikonoc začala nová sezona v jediném jihočeském skanzenu v Hoslovicích na Strakonicku. Lidé viděli například zdobení velikonočních vajíček různými technikami, pletení pomlázek, košíků a ošatek, zúčastnili se pečení jidášů nebo přípravy tradiční pučálky - opečeného naklíčeného hrachu. ČTK to řekla ředitelka Muzea středního Pootaví ve Strakonicích Ivana Říhová.
Husité se utkali s vojskem při rekonstrukci bitvy u Sudoměře
Střet husitů s panským vojskem a strakonickými johanity sledovali návštěvníci rekonstrukce bitvy, která se odehrála před 595 lety u Sudoměře. Dvoudenní slavnosti jsou součástí projektu Jižní Čechy husitské. Připomíná letošní 600. výročí upálení Jana Husa.
Na Velikonoce se má ochladit, ve zbytku dubna už teploty porostou
Příští týden by měl být chladnější, než je na počátku dubna obvyklé, přes den se teploty mají pohybovat kolem devíti stupňů Celsia. Podprůměrné teploty meteorologové očekávají hlavně o velikonočním víkendu. Ve zbytku měsíce se má oteplovat a po 20. dubnu se teploty dostanou už k 16 stupňům. Pršet by mělo spíš víc, hlavně v příštím týdnu. Vyplývá to ze čtyřtýdenního výhledu, který Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil na svém webu.
Sport
Pražský půlmaraton vyhrál keňský běžec Daniel Kinyua Wanjiru v čase 59:51 minuty. Největší favorit závodu Leonard Komon byl třetí o šest sekund zpět. Na druhé místo se před něj v závěru těsně prodral další Keňan Wilfred Kipkosgei Murgor. Mezi ženami byla nejrychlejší Etiopanka Workneš Degefaová za 1:07:14. Nejlepšími Čechy v cíli byli Jiří Homoláč a Anežka Drahotová.
Český krasobruslař Michal Březina na mistrovství světa pokazil volnou jízdu a z desátého místa po krátkém programu se propadl na 15. příčku. Je to jeho nejhorší výsledek na světovém šampionátu v kariéře. Světový titul v Šanghaji získal poprvé Španěl Javier Fernández.
Počasí v neděli
Oblačno až zataženo,na většině území s deštěm. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia.