Denní souhrn zpráv
Čeští politici vítají dohodu z Minsku, podle Zaorálka může být zlomem
Dohoda z Minsku by se podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) mohla stát zlomem v konfliktu na Ukrajině. Je ale třeba být obezřetný a budoucnost protiruských sankcí posoudit až podle skutečného plnění dohody, řekl Zaorálek novinářům ve Sněmovně. Dohodu uvítali i prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ruský prezident Putin v Minsku po mnohahodinovém jednání se svými partnery z Ukrajiny, Německa a Francie oznámil, že by na Ukrajině mezi vládními silami a proruskými separatisty mělo platit od 15. února příměří. Podle Zaorálka je součástí dohody stažení těžkých zbraní a výměna zajatců.
Zeman ocenil zapojení emirátů do akce proti Islámskému státu
Prezident Miloš Zeman se sešel s korunním princem Abú Zabí Muhammadem bin Zajdem Nahajánem. Mluvili spolu o boji proti mezinárodnímu terorismu i o konkrétních hrozbách v současném světě. ČTK to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman se s druhým nejvýše postaveným mužem Abú Zabí sešel v rámci své návštěvy Spojených arabských emirátů. Spojené arabské emiráty patří podle zástupců Pražského hradu k nejdůležitějším arabským obchodním partnerům Česka. Očekává se, že potenciál obchodní spolupráce i nadále poroste. České firmy by se mohly třeba ucházet o podíl na provozu a údržbě stavěné jaderné elektrárny. SAE je jednou ze zemí, které se zapojily do bombardování takzvaného Islámského státu. Zeman proti této organizaci dlouhodobě vystupuje a označuje ji za hlavní nebezpečí pro současný svět. Na nedávné konferenci v Praze vyzval ke sjednocené akci proti základnám teroristů. O stejných tématech mluvil i při návštěvě Jordánska, odkud ve středu přiletěl. V Ammánu, hlavním městě Jordánska, vyznamenal krále Abdalláha II. Řádem bílého lva za jeho boj proti terorismu. Zeman také otevřel novou budovu české ambasády.
Sobotka bude v pátek s německým velvyslancem řešit Viktoriagruppe
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude v pátek jednat s německým velvyslancem v ČR Arndtem Freytagem von Loringhovenem o české naftě, která je uskladněna v německých zásobnících společnosti Viktoriagruppe. Informoval o tom úřad vlády. Jednání se zúčastní předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr a náměstek ministra zahraničních věcí Rudolf Jindrák.
Evropská komise schválila státní pomoc při uzavírání dolu Paskov
Evropská komise schválila České republice uvolnění veřejných peněz na zmírnění sociálních dopadů uzavření Dolu Paskov, provozovaného společností OKD a.s. Podle tiskové zprávy komise to není v rozporu s evropskými pravidly o státní podpoře. Cílem podpory je podle komise usnadnit proces uzavírání a poskytnout finanční pomoc pracovníkům dolu. Předseda hornických odborů OKD Jaromír Pytlík ČTK řekl, že takový postup Evropské komise očekával. Premiér Bohuslav Sobotka rozhodnutí označil za další krok k faktické realizaci pomoci.
Vláda se loni v červnu s majitelem dohodla, že těžba ve ztrátovém dole poběží do konce roku 2017 a kabinet zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohodu podepsal ministr průmyslu Jan Mládek a zástupci OKD a její mateřské společnosti New World Resources (NWR). Komise byla o plánu informována loni v září.
Sněmovna schválila letošní dotační programy v zemědělství
Sněmovna schválila letošní dotační programy v zemědělství. Má na ně jít 1,57 miliardy korun, což je o 40 milionů víc než loni. Je mezi nimi i nový program Udržování a obnova kulturního dědictví venkova. Vyčleněno je na něj 50 milionů korun. Jeho účelem je podle ministerstva zemědělství údržba a obnova kulturních prvků venkovské krajiny, které neslouží osobnímu užívání ani nejsou předmětem podnikání. Má to zvýšit atraktivitu venkova pro turisty a přispět k jeho oživení.
O posty agrárních diplomatů má zájem pět desítek osob
O místa zemědělských diplomatů v pěti zemích se uchází zhruba 50 osob. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zemědělství (MZe) Hynek Jordán. Jména pěti vítězů výběrových řízení by podle něj měla být známá do začátku března. Ve druhé polovině roku by měly být pozice obsazeny. Výběrová řízení vypsalo MZe s ministerstvem zahraničních věcí začátkem ledna. Uchazeči o pozice agrárních expertů na českých ambasádách v Rusku, Srbsku, Saúdské Arábii, Číně a na Ukrajině mohli zasílat své přihlášky do výběrového řízení do konce uplynulého měsíce.
Podnik Vítkovice Steel k 30. září definitivně zavře svou ocelárnu
Ostravský podnik Vítkovice Steel k 30. září definitivně zavře svou ocelárnu. Po jednání moravskoslezské tripartity o tom na tiskové konferenci informovali zástupci krajského úřadu, předseda představenstva Vítkovice Steel Dmitrij Ščuka a vládní zmocněnec Jiří Cienciala. Předsedkyně Regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů Dagmar Bobková Regelová řekla, že po uzavření ocelárny zanikne zhruba 350 pracovních míst. "Ocelárna je ale jenom jedním z provozů Vítkovice Steel. Ostatní provozy zůstávají a nadále se budou rozvíjet," řekl Ščuka.
Česká zbrojovka dodá armádě 2291 neprůstřelných vest za 68 mil.Kč
Česká zbrojovka Uherský Brod podepsala s ministerstvem obrany smlouvu na dodávku 2291 neprůstřelných vest pro českou armádu za 68 milionů korun. Firma zvítězila ve výběrovém řízení, které ministerstvo vypsalo loni v červnu. Uvedli to zástupci společnosti na tiskové konferenci. Během 30 dnů by měla armáda vesty otestovat, všechny vesty by měla dostat do konce letošního listopadu. Výběrového řízení se podle dřívějších informací zúčastnilo šest firem. Česká zbrojovka zvítězila splněním zadaných požadavků a nejnižší cenou.
Pohonné hmoty v Česku po několikaměsíčním poklesu mírně zdražily
Pohonné hmoty v Česku po několikaměsíčním vytrvalém klesání mírně zdražily. Ceny benzinu i nafty stouply v uplynulém týdnu shodně o 26 haléřů na 29,64 koruny za litr Naturalu 95 a na 29,74 Kč za litr nafty. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Předchozí pokles cen trval od podzimu 2014, podle odborníků byl způsoben mimo jiné přebytkem ropy na trhu. Nyní však analytici soudí, že trend zlevňování skončil a ceny na českých pumpách by už měly i v delším horizontu jen růst, v lepším případě stagnovat. Důvodem jsou rostoucí ceny ropy, které za poslední dva týdny stouply zhruba o deset dolarů za barel.
Stavba dvou úseků jihočeské D3 může začít, řízení nikdo nenapadl
Stavba osmi kilometrů jihočeské dálnice D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem a mezi Borkem a Úsilném může začít. Proti vítězství stavebních společností Strabag a Eurovia nikdo z neúspěšných uchazečů nepodal námitky. V tiskové zprávě to oznámilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Stavební práce měly začít na jaře.
Protikorupční policie loni obvinila 379 lidí, méně než předloni
Protikorupční policie loni obvinila 379 lidí, o 14 méně než v roce 2013. Mezi nejvýznamnější kauzy, u kterých ukončila vyšetřování a předala spis žalobcům, patří třeba případ obrněných vozidel Pandur, kde figuruje Marek Dalík, nebo kauzu investiční společnosti Key Investments. Celkem loni detektivové navrhli obžalovat 235 lidí, předloni to bylo o 18 víc. Novinářům to řekli šéf protikorupční policie Jaroslav Vild a jeho náměstek Petr Lysák.
Koalice KSČM a ČSSD v Karlovarském kraji končí, s ní i část rady
Koalice KSČM a ČSSD ve vedení Karlovarského kraje končí. Komunisté odmítli návrh ČSSD, aby se do dohody o novém hejtmanovi funkce prvního náměstka přesunula z KSČM na zástupce ČSSD. Následně dva ze tří radních za ČSSD rezignovali a zastupitelé poté ještě odvolali náměstka pro školství Václava Sloupa (KSČM). Kraj tak do zvolení nové rady povedou ještě současní radní, zatím bez hejtmana. Teprve pokud by hejtman nebyl zvolen do šesti měsíců, musely by být vypsány nové volby.
LN: Policie vyšetřuje Stropnického kvůli privatizaci bytu
Říjnový zásah policie v pracovně tehdejšího místostarosty Prahy 3 a nynějšího náměstka pražské primátorky Matěje Stropnického (Trojkoalice) souvisel s privatizací obecního bytu na Žižkově poblíž hotelu Olšanka. Uvedly to Lidové noviny (LN). Třetí městská část podle deníku prodala v roce 2013 byt za zhruba dva miliony korun. Policie prověřuje, zda neměla být cena vyšší. Tehdejší radní Stropnický si podle LN nechal vypracovat tři posudky na cenu obecního bytu. Znalci odhadli hodnotu v rozmezí 2,5 až 4,3 milionu korun. Městská část nakonec byt v roce 2013 prodala na základě analýzy, která byt cenila na 2,5 milionu. Policie nyní vyslýchá úředníky a vyšetřuje, zda Stropnický nezpůsobil výběrem nejnižší ceny radnici škodu, uvedly LN. Kriminální policie v říjnu zabavila v kanceláři někdejšího místostarosty služební počítač. Stropnický, který jakékoli pochybení odmítá, ani jeho právní zástupkyně Hana Marvanová nemají prý o vyšetřování žádné informace.
ČT se musí omluvit Rittigovi za tvrzení o zlatu a milionech
Česká televize se musí ve svém zpravodajském pořadu Události veřejně omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za odvysílané tvrzení, že policie zajistila v jeho firmách 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Rozhodl o tom odvolací Městský soud v Praze, který zrušil původní rozhodnutí obvodního soudu o zamítnutí Rittigovy žaloby na ochranu osobnosti. Rozsudek je pravomocný, televize se chce dovolat.
U Terezína spadl vrtulník, stroj shořel, pilot nehodu nepřežil
Kousek od Bohušovic nad Ohří na Litoměřicku spadl vrtulník, jeho pilot na místě zemřel. Více lidí ve vrtulníku, který se zřítil po 10:00, zřejmě nebylo. Části stroje padaly už za letu do pole a lesa za městem. Trosky podrobně prozkoumá letecká inspekce, která bude zjišťovat příčiny nehody. Mluvčí litoměřické policie Pavla Kofrová ČTK řekla, že zemřel muž ve věku 45 let. Podle informací ČTK mělo jít o řídícího letového provozu.
Čeští vojáci v Afghánistánu dostali vysoké americké vyznamenání
Dva čeští vojáci v Afghánistánu obdrželi Bronzovou hvězdu, jedno z nejvyšších amerických vyznamenání udělovaných příslušníkům koaličních sil. ČTK o tom informovala mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Ocenění získal Petr Liška, velitel strážní roty střežící spojeneckou základnu Bagrám, a vedoucí praporčík Adam Kopecký. Rota za své působení od loňského října zlikvidovala jednu z buněk fundamentalistického hnutí Taliban a objevila jednu z největších skrýší výbušnin odhalených v okolí základny.
Svoboda tisku v ČR se podle Reportérů bez hranic zlepšila
Svoboda tisku ve světě v roce 2014 celkově prudce klesla, hlavně kvůli působení radikálního Islámského státu a islamistického hnutí Boko Haram. Uvedla to zpráva, kterou zveřejnila organizace na ochranu práv novinářů Reportéři bez hranic (RSF). V jejím každoročním hodnocení 180 zemí si Česko polepšilo o tři místa a je na 13. příčce žebříčku. O stejný počet míst oproti roku 2013 postoupilo Slovensko na 20. příčku.
V soutěži Magnesia Litera se bude vybírat z 349 přihlášených knih
Ve výročních knižních cenách Magnesia Litera bude letos soutěžit úplně stejný počet titulů jako loni. Nakladatelé, autoři, instituce či školy do 14. ročníku přihlásili 349 knih stejně jako v loňském rekordním ročníku. Loňský hlavní vítěz soutěže se dočkal více než desetitisícového prodeje, překročil tedy hranici, o níž čeští knihkupci mluví jako o bestsellerové. "Vzhledem k tomu, že Průvodce protektorátní Prahou od Jiřího Padevěta nebyla kniha z kategorie beletrie, ale literatury faktu a její cena se blížila 600 korun, považujeme tento ročník za až nečekaně úspěšný," řekl dnes novinářům Pavel Mandys z pořádajícího sdružení Litera. Právě získat co nejvíce čtenářů a pomoci lepším prodejům knihy a propagaci kvalitní literatury je hlavním cílem sdružení. Nominace budou známy v březnu, výsledky v dubnu.
Výročí amerického náletu na Prahu připomenou výstava a mše
70. výročí amerického náletu na Prahu připomene výstava i vzpomínková mše v klášteře Emauzy, který bomby poničily. Pamětní deska obětem náletů za druhé světové války by měla být odhalena letos v květnu na Karlově náměstí. ČTK to řekl Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu (VHÚ). Při náletu 14. února 1945, kdy americká letadla omylem shodila bomby na Prahu místo Drážďan, zemřelo 710 lidí. "Památník nebude jen obětem náletu ze 14. února, ale všem obětem leteckého bombardování Prahy v letech nacistické okupace," řekl Rajlich. Pamětní deska bude vedle Faustova domu na Karlově náměstí, který byl při bombardování také poničen. Výstavu k výročí chystá VHÚ společně s městskou částí Praha 2, tato městská část byla náletem nejvíc poničená. V budově úřadu na náměstí Míru od pondělí 16. února VHÚ představí vzpomínky pamětníků a historické fotografie náletu od Stanislava Maršálka. V pátek 13. února večer bude v Emauzském opatství sloužena bohoslužba, která má výročí připomenout.
Ochránci budou v Jeseníkách hledat velké šelmy, hlavně rysy
Ochránci přírody začnou od pátku hledat v Jeseníkách velké šelmy. Především rysy budou sledovat podle stop, trusu a zbytků kořisti a budou odhadovat jejich počty. Mapování potrvá tento a příští víkend, zapojí se také dobrovolníci. ČTK o tom informoval Dušan Duhonský z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Sport
Česká biatlonistka Veronika Vítková doběhla třetí ve vytrvalostním závodu na 15 kilometrů na Světovém poháru v Oslu. Díky čtvrtému nejrychlejšímu běžeckému času a především bezchybné střelbě tak na Holmenkollenu vyrovnala své nejlepší umístění v této disciplíně v kariéře a pošesté v sezoně se dostala na stupně vítězů. Závod suverénním stylem ovládla finská favoritka Kaisa Mäkäräinenová, která si upevnila vedení v seriálu před druhou Běloruskou Darjou Domračevovou.
Lucie Šafářová porazila v Antverpách francouzskou tenistku Kristinu Mladenovicovou 6:4, 6:1 a ve čtvrtfinále se utká s Karolínou Plíškovou.
Počasí v pátek
Zataženo nízkou oblačností. Teplota 1 až 5 °C.