Denní souhrn zpráv

Vláda asi odmítne odškodnění pro bývalé perzekvované vojáky

Vláda se postaví patrně záporně k předloze vlastních poslanců, jež by odškodnila bývalé vojáky a zaměstnance ministerstva obrany, kteří byli za socialismu z politických důvodů propuštěni. Kabinet podle předběžného stanoviska pro pondělní zasedání uvede, že návrh zahrnuje jen jednu skupinu lidí, přičemž stejně byli za bývalého režimu postiženi třeba učitelé a pracovníci bezpečnosti a justice. Norma by perzekvovaným vojákům a zaměstnancům ministerstva obrany přiřkla měsíční příspěvek 1500 korun k důchodu. Týkal by se zhruba 2000 lidí, kteří získali osvědčení o mimosoudní rehabilitaci. Stát by na příspěvek vydal podle předkladatelů z ČSSD, ANO a KDU-ČSL kolem 42,8 milionu korun ročně. Ve schváleném rozpočtu ministerstva se s těmito výdaji pro letošní rok nepočítá a nejsou plánovány ani ve schváleném střednědobém výhledu pro následující dva roky, uvádí předběžné vládní stanovisko.

MfD: ČSSD chce zvýšit daně pro firmy, pokud Babiš neušetří peníze

Vládní ČSSD navrhne podle svého místopředsedy a ministra vnitra Milana Chovance zvýšení daní pro firmy a banky, pokud se nepodaří ministru financí Andreji Babišovi (ANO) ušetřit v rozpočtu na rok 2016 desítky miliard korun. Chovanec to řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD). Babiš v reakci na Chovancova slova uvedl, že v takovém případě by si ČSSD musela najít nového koaličního partnera.

Chovanec: Důkladné uzavření areálu ve Vrběticích se vyplatilo

Důkladné uzavření areálu s muničními sklady ve Vrběticích na Zlínsku se podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) vyplatilo. Ve Vrběticích vybuchl v polovině října sklad s desítkami tun munice a počátkem prosince tam explodoval další. Při prvním výbuchu dva lidé zemřeli. Od té doby, co areál střeží několik stovek vojáků, se podle Chovance žádný další problém neobjevil. Zvýšená bezpečnostní opatření proto budou platit a vojáci budou na místě tak dlouho, jak to bude potřeba, řekl Chovanec novinářům při návštěvě Zlína. "I přes některé výroky zástupců armády, kterým jsem neporozuměl, bych chtěl poděkovat vojákům, kteří tam dnes a denně slouží, aby zabezpečili ochranu tohoto objektu," uvedl Chovanec. Proti nasazení armády se stavěl náčelník generálního štábu Petr Pavel, protože vojáci podle něj suplují práci policie.

Zlínská ČSSD bude na březnovém sjezdu podporovat Sobotku

Zlínská ČSSD na březnovém volebním sjezdu strany podpoří na předsedu sociální demokracie jejího dosavadního šéfa, premiéra Bohuslava Sobotku. Do funkce statutárního místopředsedy navrhla ministra vnitra Milana Chovance. Novinářům to po krajské konferenci ve Zlíně řekli zástupci strany. O novém vedení ČSSD se rozhodne v březnu v Praze. "Krajská konference navrhla nominovat na předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Na prvního místopředsedu jsme nominovali Milana Chovance a na posty místopředsedů Michaelu Marksovou, Jana Hamáčka, Lubomíra Zaorálka a Martina Starce," řekl novinářům krajský šéf ČSSD Dalibor Sedláček.

Scénický večer ukázal i lámání charakterů po upálení Jana Palacha

Z více než poloviny zaplněné hlediště Nové scény Národního divadla (ND) v Praze odměnilo potleskem ve stoje protagonisty scénického večera nazvaného 1969 - Doba ledová. Pořad uvedený u příležitosti výročí upálení Jana Palacha ukázal hrdinství tisíců lidí i lámání charakterů většiny národa v době normalizace. Před představením byla odhalena tematická ledová socha autora Miroslava Pošvice v areálu Muzea Kampa. Diskuse o významu Palachova činu se zúčastnili herečka Vlasta Chramostová, kameraman Stanislav Milota, spisovatel Pavel Kohout, sochař Olbram Zoubek a historik Petr Blažek. Součástí akce byla doprovodná hudba v podání členů orchestru Opery ND pod vedením jejího hudebního ředitele Petra Kofroně, výtvarné reflexe Jiřího Sozanského a promítání snímku Jan '69 Stanislava Miloty dokumentujícího Palachův pohřeb.

V hlavním městě se v pátek konalo více akcí připomínajících Palachův čin. Začaly symbolickou pietou u památníku Jana Palacha na Václavském náměstí v Praze, v místě, kde se před 46 lety upálil. Památce Palacha se u jeho hrobu na Olšanských hřbitovech poklonil také předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Vzpomínkového aktu v chrámu sv. Mikuláše zúčastnil ministr kultury Daniel Herman, zástupci vedení a studenti Univerzity Karlovy, představitelé Církve československé husitské a další. Pietní akt se konal i před budovou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde v 60. letech Palach studoval.

Češi začali znovu objevovat Maďarsko

Češi začali znovu objevovat Maďarsko. Loni jich přijelo do země o 10,5 procenta více než v roce 2013. Češi strávili celkem 620.000 nocí v maďarských hromadných ubytovacích zařízeních. Počet přenocování neustále roste a za posledních deset let se ztrojnásobil. Nejpopulárnější jsou lázeňská místa, Budapešť a jezero Balaton. ČTK to na veletrzích cestovního ruchu v Brně řekl maďarský obchodní rada v ČR István Kolozsvári. Češi podle něj patří vedle Němců, Rakušanů a Slováků k nejčastějším návštěvníkům Maďarska. Region objevují znovu, v 90. letech po pádu železné opony mířili častěji na západ. Nyní se podle Kolozsváriho zájem o země ve střední Evropě vrací.

ÚVN má nové centrum pro léčbu nepravidelného srdečního rytmu

V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) začalo tento týden pracovat nové, v Česku už osmnácté specializované centrum pro léčbu nepravidelného srdečního rytmu. Technologii tzv. katetrizační ablace, při níž se "spálí" v srdci ložisko vyvolávající poruchu rytmu, se tamní lékaři naučili od kolegů z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Kvalita péče ve vojenské nemocnici tak podle ředitele profesora Miroslava Zavorala výrazně stoupne. Historicky první katetrizační ablaci v ÚVN provedl na arytmologické jednotce přednosta kliniky kardiologie IKEM profesor Josef Kautzner. V ČR se ročně provádí přes 5000 ablací, počtem 500 výkonů na milion obyvatel i širokým spektrem výkonů se tak země řadí mezi nejvyspělejší státy Evropy.

Emotivní zvuk zvonů otevřel Plzeň jako evropské město kultury

Zvuk nových zvonů na katedrále sv. Bartoloměje ohlásil Plzeň jako Evropské hlavní město kultury 2015. Asi hodinovou show sledovaly na centrálním náměstí Republiky tisíce lidí, kteří přišli ve čtyřech průvodech symbolizujících čtyři plzeňské řeky. Další lidé stáli před pěti velkoplošnými obrazovkami v přilehlém sadovém okruhu. Při Symfonii zvonů, tedy hlavním zahajovacím momentu oslav, prošel nad hlavami lidí na náměstí ve výšce asi 40 metrů švýcarský provazochodec David Dimitri. Ujít po provaze musel asi 240 metrů. Na zvony se složili Plzeňané i další dárci. Stometrové kostelní věži chyběly přes 70 let. Za druhé světové války byly původní zvony roztaveny na zbraně. Při mimořádně silném zážitku zaznělo z katedrály všech pět zvonů, tedy čtyři nové a jeden historický. K plzeňské symfonii se přidaly ve stejnou chvíli i katedrály v dalších městech ČR i v zahraničí. Lidé na náměstí mohli sledovat záběry z 11 obřích projektorů, které promítaly na stěny okolních domů, katedrálu i dvě velká plátna příběh města. Lidem před očima proběhly důležité okamžiky z historie Plzně, pohlédli do tváří slavných rodáků. Zazněla i skladba z dílny Marko Ivanoviče napsaná speciálně pro tento ceremoniál.

Česká filharmonie je nominována na prestižní cenu

Česká filharmonie (ČF) byla nominována na prestižní cenu The International Opera Awards 2015 přezdívanou "operní Oscar". Cenu může získat za koncertní provedení opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka, a to v kategorii znovuobjevených děl (Rediscovered Work). Slavnostní vyhlášení prestižních cen se uskuteční 26. dubna v Londýně. ČTK o tom informovala mluvčí ČF Kateřina Mottlová.

Divadlo na Vinohradech uvede 6. února pátou premiéru Loupežníka

V pražském Divadle na Vinohradech zkouší režisér Tomáš Töpfer nejuváděnější hru Karla Čapka na českých scénách Loupežník. Premiéra inscenace se Sabinou Rojkovou jako Mimi a Markem Holým v titulní roli bude 6. února.

Novinkou pro cykloturisty na novou sezónu je Moravská stezka

Novinkou pro cykloturisty v nové sezoně je Moravská stezka. Má více než 300 kilometrů a vede napříč Moravou od polských hranic po Lednicko-valtický areál na jižní Moravě. Na veletrzích cestovního ruchu trasu představila Asociace měst pro cyklisty. "Cyklotrasa začíná na česko-polských státních hranicích a je vedena nádhernými partiemi Jeseníků. Od Hanušovic sleduje tok řeky Moravy, prochází lužními lesy Litovelského Pomoraví a přichází do hanácké metropole směrem do Olomouce," uvedla Jitka Vrtalová z Asociace měst pro cyklisty. Trasa dál vede přes Kroměříž, podél Baťova kanálu až do vinařské oblasti jižní Moravy a Lednicko - valtického areálu.

O víkendu po celém Česku probíhá sčítání vodních ptáků

Ornitologové o víkendu sčítají vodní ptáky. Připojují se tak k Mezinárodnímu sčítání vodních ptáků, které se uskuteční už po padesáté. Do akce se v Česku zapojují i ochránci přírody a některé skautské oddíly. Letošní sčítání bude podle ornitologů zřejmě podobné loňskému, vzhledem k současnému postupnému ochlazování. Právě povětrnostní podmínky ovlivňují chování mnohých druhů vodních a mokřadních ptáků. ČTK to sdělila koordinátorka sčítání Zuzana Musilová.

Sport

Tenista Jiří Veselý získal první titul na okruhu ATP. Český hráč, který se do hlavní soutěže dostal z kvalifikace, porazil ve finále turnaje v Aucklandu Adriana Mannarina z Francie po setech 6:3 a 6:2.

Aleš Loprais obsadil v konečném pořadí kategorie kamionů na Rallye Dakar čtvrté místo, předčila ho jen trojice ruských pilotů týmu Kamaz. Vyhrál Ajrat Mardějev před Eduardem Nikolajevem a Andrejem Karginovem, vítězi dvou předchozích ročníků.

Počasí v neděli

Zataženo až oblačno s deštěm nebo sněhovými přeháňkami. Teploty -2 až 2 stupně Celsia.