Denní souhrn zpráv

Bezpečnostní složky mají po útocích ve Francii vyšší pohotovost

České bezpečnostní složky mají po útocích ve Francii vyšší pohotovost. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Rizikem by podle něj bylo, kdyby komplicové pachatelů teroru Francii opustili. Po středeční schůzce s premiérem a šéfy policie a Bezpečnostní informační služby ministr uvedl, že bezpečnostní opatření v Česku není potřeba zvyšovat.

Schůzky Hradu, vlády a Parlamentu k diplomacii budou koncem února

Koordinační schůzky zástupců vlády, obou parlamentních komor a prezidenta k zahraniční politice začnou na přelomu února a března. Novinářům to na Hradě řekl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) po novoročním obědě s prezidentem Milošem Zemanem a předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD). Tématy schůzky budou podle Hamáčka Islámský stát, Evropská unie, situace na Ukrajině a situace v Rusku. Plánovanou cestou Zemana do Moskvy na výročí oslav konce druhé světové války se nyní účastníci oběda nezabývali.

Česko letos nedočerpá z eurofondů víc než loňských devět miliard

Česko letos nedočerpá z evropských fondů podstatně víc prostředků než loni, kdy to bylo devět miliard korun. Na tiskové konferenci ke sto dnům ve funkci to uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Odhad nedočerpané částky ministerstvo sdělí vládě na přelomu ledna a února.

Odvoz munice do Květné potrvá podle Chovance několik měsíců

Odvoz munice z vrbětického areálu do skladu v Květné na Svitavsku potrvá podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) v řádech několika měsíců. Přesun by mohl začít v druhé polovině ledna, záležet bude na počasí. Zájem o odvoz projevily tři firmy. Chovanec zatím odhaduje, že z Vrbětic přemístí zhruba třetinu munice, tedy asi 3000 tun. Řekl to novinářům po jednání s místostarostou Květné Vojtěchem Pražanem a starosty okolních obcí.

MfD: Mynářova prověrka má zpoždění, Zeman o tom nevěděl

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář dodal zbytek materiálů, které po něm kvůli jeho prověrce na stupeň přísně tajné požadoval Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), až koncem loňska. Vlastní prověřování Mynáře tak začalo až loni na přelomu listopadu a prosince, tedy skoro rok poté, co Mynář o prověrku požádal. Napsala to Mladá fronta Dnes (MfD) s odvoláním na informované zdroje. Prezident Miloš Zeman podle deníku o zdržení nevěděl. Mynář chybějící požadované informace a dokumenty bezpečnostními úřadu poskytl až po jeho upozornění, že pokud materiály nutné pro doplnění žádosti o prověrku nedodá, bude řízení zastaveno, píše MfD. Mynář deníku řekl, že požadované podklady poskytl přesně podle pokynů NBÚ. Na otázku, zda je pravda, že vše potřebné dodal až po pohrůžce zastavením řízení o prověrce, ale neodpověděl, uvedla MfD.

Nezaměstnanost v prosinci stoupla na 7,5 pct,meziročně ale klesla

Nezaměstnanost v České republice v prosinci vzrostla na 7,5 procenta z listopadových 7,1 procenta. Bez práce bylo na konci roku 541.914 lidí, což je o 24.406 víc než o měsíc dříve. Uvedl to Úřad práce. Oproti prosinci 2013 je ale nezaměstnaných méně, tehdy jejich podíl tvořil 8,2 procenta. Důvodem růstu nezaměstnanosti ke konci roku je jako v minulých letech hlavně ukončování sezonních prací.

Koruna prolomila hranici 28 Kč za euro, poprvé od roku 2009

Česká měna po zhruba šesti letech oslabila na úroveň 28 korun za euro, naposledy tam byla v únoru 2009. Bankovní rada ČNB v prosinci zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016 a upozornila, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen by bylo třeba zvážit další oslabení koruny. Loňská inflace dosáhla podle údajů ČSÚ 0,4 procenta, což je nejméně od r. 2003.

Velmi nízká inflace za prosinec oslabila korunu nad 28 Kč/EUR

Průměrná míra inflace za loňský rok klesla na 0,4 procenta z předloňských 1,4 procenta. Růst spotřebitelských cen tak byl nejnižší od roku 2003 a druhý nejnižší vůbec. V samotném prosinci inflace meziročně zpomalila na 0,1 procenta, v listopadu byla o pět desetin procentního bodu vyšší. Inflace v prosinci přitom byla o 0,5 procentního bodu nižší, než očekávala Česká národní banka. Koruna na údaje o inflaci reagovala oslabením nad hranici 28 korun za euro. Obchodníci se totiž obávají, že by mohla k oslabení koruny přistoupit ČNB.

Hejtman Franc: Stavba D11 do Jaroměře by mohla začít příští rok

Stavba dálnice D11 z Hradce Králové v úsecích do Smiřic a dál do Jaroměře by podle hradeckého hejtmana Lubomíra France (ČSSD) mohla začít v roce 2016. Potřebné pozemky by v optimistické variantě mohly být vykoupeny či vyvlastněny v polovině letošního roku. Vyvlastnění by se týkalo sedmi pozemků. Franc to uvedl v tiskové zprávě. Dálnice D11 zatím končí před Hradcem Králové, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) od loňského léta buduje chybějící 2,5 kilometru dálnice do krajského města.

MMR: Pražské stavební předpisy jsou nezákonné a nevymahatelné

Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) jsou pražské stavební předpisy nezákonné a nevymahatelné. Rozhodnutí, která už podle nich od října loňského roku byla učiněna, jsou ale platná. Dopis o jejich pozastavení pošle v řádu dnů, řekla ministryně Karla Šlechtová (za ANO) na dnešní tiskové konferenci. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se k tématu nechce vyjádřit, dokud nebude mít dopis od MMR v ruce. Podle náměstka primátorky Matěje Stropnického (Trojkoalice), který má v Praze na starosti územní rozvoj, bude na jejich novelizaci třeba půl roku. Do té doby budou pro hlavní město platit obecná nařízení a vyhlášky.

Češi při loňské amnestii odevzdali 5744 zbraní

Češi při loňské zbraňové amnestii odevzdali 5744 zbraní a 468.351 kusů střeliva. Většinou šlo o krátké střelné zbraně, jako jsou pistole nebo revolvery. ČTK to sdělila mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. U policistů skončilo méně zbraní než při předchozí amnestii v roce 2009, ale více než v letech 2003 a 1996. Ze zajímavých zbraní u policistů loni podle Nguyenové skončil například protitankový kanón D-44M, který byl vyvinut během druhé světové války, pistole Bär z roku 1898 nebo dlaňová pistole Le Protector z roku 1882. Lidé odevzdali také třeba střílecí tužky, vojenskou munici nebo železniční třaskavky. Na služebně však skončila také obyčejná modelína, kterou nálezce považoval za semtex. Některé zbraně také nemohli lidé na policii donést sami, a tak podle Nguyenové ve 327 případech pomáhali pyrotechnici.

Odkladů školní docházky mírně ubývá, vyplývá z údajů inspekce

Odkladů školní docházky mírně ubývá. Zastoupení dětí, které v řádném termínu nenastoupily do první třídy, se v mateřských školách v uplynulém školním roce meziročně snížil o 2,8 procentního bodu. Tyto děti představovaly pětinu dětí v mateřských školách, vyplývá z údajů zveřejněných ve výroční zprávě České školní inspekce. Nejčastějšími důvody odkladu jsou celková nezralost a logopedické vady a poruchy řeči, oba stojí za zhruba třetinou doporučení k pokračování předškolního vzdělávání. Následují poruchy adaptace a soustředění, na dalších místech jsou sociální nezralost a špatná grafomotorika. Hlavní roli ve zjištění nezralosti sehrávají samotné mateřské školy, které ho doporučily ve zhruba dvou třetinách případů. Jejich personál často rodičům radí, aby s dítětem kvůli posouzení školní zralosti navštívili školské poradenské zařízení. Poradny byly iniciátorem odkladu ve více než 40 procentech případů. Z toho plyne, že mnohdy toto doporučení vychází z více zdrojů.

Na likvidaci následků těžby uranu na Českolipsku půjde 4,5 mld.Kč

Na likvidaci následků nešetrné těžby uranu v oblasti Stráže pod Ralskem na Českolipsku uvolní vláda v letech 2015 až 2017 kolem 4,5 miliardy korun. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Stačit to ale nebude, sanace území podle odhadů potrvá až do roku 2037. Odhaduje se, že na vyčištění území bude potřeba asi 50 miliard korun. Ve Stráži pod Ralskem se uran těžil v letech 1967 až 1996. Chemickou těžbou bylo kontaminováno přes 370 milionů metrů krychlových podzemních vod na ploše 27 kilometrů čtverečních. Situace je komplikovanější o skutečnost, že v okolí těžby je oblast rozsáhlé zásobárny pitných vod v severních a středních Čechách. Za 30 let byly do podzemí vtlačeny čtyři miliony chemikálií.

Otáčivé hlediště zřejmě nastálo zůstane v zámecké zahradě

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zřejmě i nadále zůstane v zámecké zahradě. Do roku 2017 bude v nezměněném stavu, architektonická soutěž pak určí následující podobu točny. Komise UNESCO doporučila umístit scénu mimo zámecký areál, ale je pro ni i přijatelné řešení s hledištěm uvnitř zahrady. Novinářům to řekl po zasedání zvláštní komise ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Státní hrad a zámek Český Krumlov patří spolu s centrem města na seznam světových kulturních památek od roku 1992. Památkáři řadu let usilovali o odstranění otáčivého hlediště z českokrumlovské zahrady. Někdejší vedení ministerstva kultury UNESCO slíbilo, že do roku 2015 bude točna odstraněna. Otáčivé hlediště vlastní město České Budějovice. Svá představení před ním každý rok v letních měsících hraje Jihočeské divadlo. Za 55 let inscenace před točnou navštívily více než dva miliony diváků.

Půda domu v Bohdanči ukrývala antény výsadku Silver A

Na půdě jednoho z domů v Lázních Bohdaneč byly nalezeny antény, které za druhé světové války sloužily k přípravě atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Používal je radiotelegrafista skupiny Silver A Jiří Potůček pro spojení s Londýnem. Byly ukryté v domě, odkud v roce 1942 vysílal. Jde o jediný dochovaný originál z radiosoupravy Libuše. ČTK to řekl majitel domu Adolf Vondrka. Překvapivý nález Vondrka poprvé prezentoval v Pardubicích při setkání věnovanému výsadku Silver A. Paraskupina byla na území Protektorátu Čechy a Morava vysazena na konci roku 1941 společně se skupinami Anthropoid a Silver B. Úkolem Silver A bylo zajistit radiové spojení mezi domácím a exilovým odbojem, vybudovat zpravodajskou síť a koordinovat domácí odboj. Atentát na Heydricha provedli členové výsadku Anthropoid 27. května 1942, členové Silver A pomáhali s jeho přípravou.

Déšť a tající sníh způsobí záplavy, nejhůře má být na Klatovsku

Vydatný déšť a tající sníh může v sobotu způsobit záplavy. Nejkritičtější situaci meteorologové čekají na Klatovsku na řece Otavě, povodňová pohotovost platí pro téměř celé Čechy. Kromě toho bude v Plzeňském a Karlovarském kraji velmi silně foukat, vítr v nárazech může dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor až 145 km/h. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Sport

Snowboardistka Ester Ledecká vyhrála paralelní slalom Světového poháru v rakouském Bad Gasteinu a radovala se z druhého triumfu v kariéře.

Aleš Loprais dojel v páté etapě Rallye Dakar na čtvrtém místě a v průběžném pořadí soutěže kamionů se posunul na třetí příčku. Český pilot manu má o osm sekund lepší čas než ruský obhájce prvenství Andrej Karginov, na vedoucího Eduarda Nikolajeva ztrácí Loprais 27 a půl minuty.

Tenista Tomáš Berdych si na prvním turnaji roku v Dauhá zahraje finále. Itala Seppiho zdolal 6:2, 6:3, o 11. titul se utká se Španělem Ferrerem.

Biatlonistka Veronika Vítková triumfovala ve sprintu v německém Oberhofu a poprvé v kariéře vyhrála závod Světového poháru. I se dvěma trestnými okruhy zvítězila o téměř devět sekund před Dorotheou Wiererovou.

Počasí v sobotu

Zataženo až oblačno, místy s deštěm. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia.