Denní souhrn zpráv

Prezidenti V4 se shodli, že ruská anexe Krymu byla agresí

Prezidenti Slovenska, ČR, Polska a Maďarska se na schůzce s ukrajinským kolegou Petrem Porošenkem shodli, že březnová anexe ukrajinského poloostrova Krym Ruskem byla agresí. Novinářům to řekl slovenský prezident Andrej Kiska, který jednání do Bratislavy svolal u příležitosti 25. výročí pádu komunismu ve střední Evropě. Český prezident Miloš Zeman vyjádřil přesvědčení, že Porošenkovi se podaří udržet v jeho zemi mír. Český prezident poznamenal, že schůzka prezidentů se koná u příležitosti vzpomínky na sametové revoluce ve střední Evropě, při kterých nevytekla ani kapka krve. "Vážím si těch, kdo měli odvahu bojovat proti komunismu v době, kdy zde komunismus ještě vládl," zdůraznil.

Šéf TOP 09: Páteční akt se nesl v duchu smíření s bývalým režimem

Páteční oficiální vzpomínkový akt v bývalém Federálním shromáždění a nyní budově Národního muzea byl otřesný zážitek, který se nesl v duchu smíření s předlistopadovým režimem. Na setkání s novináři to řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle něj je sice křesťanskou povinností odpouštět, občanskou povinností je ale naopak vzpomínat a ptát se, jak je možné, že se český stát třikrát bez boje vzdal a vydal se do poroby. "Mezi řečníky byli rovnoměrně zastoupení ti, kteří tehdy bojovali za svobodu, a ti, kteří se cítili být chráněni policejním kordonem, který na Národní třídě stál," uvedl Schwarzenberg. Takovýto přístup je podle šéfa TOP 09 neúnosný a není možné zapomínat na to, co se před listopadem dělo.

Zákrok na Národní třídě byl masakr, oponuje Sobotka Zemanovi

Policejní zásah proti demonstrantům na Národní třídě v listopadu 1989 byl masakr, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Lidé nemohli odejít a byli zbiti, uvedl ve společném vysílání České televize a Rozhlasu a televízie Slovenska ke čtvrtstoletí pádu komunistického režimu. Tvrdost zákroku a význam demonstrace pro pád režimu v sobotu zpochybnil prezident Miloš Zeman.

Proti zpochybňování tvrdosti zásahu policie na Národní třídě se postavili i další politici. Europoslanec a místopředseda ODS Jan Zahradil, který se demonstrace účastnil, uvedl, že studenti byli 17. listopadu 1989 zmláceni do té doby nevídaným způsobem. Brutální zásah policie není možné relativizovat, řekl v pořadu Partie televize Prima. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše byl zákrok proti demonstraci tvrdý a zbytečný a lidi tehdy právem naštval. Proti Zemanovu vyjádření se ohradili i další politici a také účastníci protestu 17. listopadu 1989. Zemanovo hodnocení kritizuje například poslanec ODS Marek Benda, Michael Kocáb nebo Joachim Dvořák. Výroky označili za nesmysl, dokonce i za cílenou provokaci, uvedl Český rozhlas Radiožurnál. "Události na Národní třídě 17. listopadu sice byly jednou z mnoha demonstrací, ke kterým v té době docházelo, nicméně ten zákrok na základě studia, které jsme provedli, byl na tehdejší události mimořádně krvavý. Byla tam celá řada zraněných, existují z toho různé záznamy a svědectví, takže je to možné i doložit," cituje rozhlas historika Ústavu pro studium totalitních režimů Milana Bártu.

Premiéři ČR a SR zkritizovali vliv podnikatelů na politiku

Vliv podnikatelů na politiku zkritizovali český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a jeho slovenský protějšek Robert Fico (Smer). Podle Sobotky političtí podnikatelé zdiskreditovaly polistopadové strany. Podle Fica jsou lidé v byznysu jako montážní pěna - natlačí se do každého prostoru kvůli získání prospěchu a výhod. Premiéři to uvedli v České a Slovenské televizi ve společném vysílání pořadu Otázky Václava Moravce a Za 5 minut 12. Receptem je podle obou premiérů mimo jiné transparentní financování politických stran. Na Slovensku podle Fica zákon díky příspěvkům z rozpočtu nenutí strany hledat podporu sponzorů. Omezit sponzorské příspěvky chce zákonem také Sobotka, aby nebyly politické strany privatizovány skrze sponzoring.

Průzkum: Vývoj od 1989 nesplnil očekávání většiny Čechů i Slováků

Vývoj od listopadu 1989 nenaplnil očekávání 54 procent lidí v Česku a 70 procent na Slovensku. Lidé v obou zemích jsou zklamáni hlavně kvůli sociální nejistotě, nezaměstnanosti a chudobě a také politice a kvalitě demokracie. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Českou televizi (ČT) a Rozhlas a televízii Slovenska (RTVS). Zklamání může vycházet z toho, že lidé si v roce 1989 neuměli představit dopady ekonomické transformace, shodli se český a slovenský premiér Bohuslav Sobotka a Robert Fico.

Průzkum: Z rozpadu federace měla podle většiny Slováků víc ČR

Tři pětiny Slováků a jen čtvrtina Čechů si podle průzkumu agentury Median myslí, že z rozdělení Československa v roce 1993 více profitovala ČR. Zhruba pětina obyvatel obou zemí má za to, že víc z rozpadu federace vytěžilo Slovensko. Téměř polovina Čechů, ale jen desetina Slováků se domnívá, že obě země vydělaly stejně. Dnes zveřejněný průzkum provedla agentura pro Českou televizi a Rozhlas a televizi Slovenska.

Sobotka očekává investice od dodavatelů jaderných technologií

Nejpravděpodobnější variantou pro rozšíření českých jaderných elektráren je to, že se na investici bude podílet i dodavatel technologie. V České televizi to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda by podle něj měla mít strategické dokumenty o dalším rozvoji jaderné energetiky na přelomu roku. Rozvoj jádra je podle Sobotky nutný kvůli energetické bezpečnosti země. Energetická společnost ČEZ, v níž stát drží majoritní podíl, sama podle premiéra na investice prostředky mít zřejmě nebude. Variantu, že by stát garantoval výkupní ceny elektřiny z jaderných elektráren, vláda už dříve odmítla jako rizikovou pro státní rozpočet, připomněl předseda vlády.

V lékárnách v pondělí začne Antibiotický týden

V pondělí začne v lékárnách pátý ročník Antibiotického týdne. Tentokrát se do osvětové akce, kterou pořádá Česká lékárnická komora, zapojí zhruba 500 lékáren po celé republice. Lidé získají informace o správném užívání antibiotik a mohou také vyplnit anonymní dotazník zjišťující jejich chování, sdělil ČTK mluvčí lékárnické komory Aleš Krebs. V lékárnách budou k dispozici dva typy dotazníků, pro pacienty starší patnácti let a pro rodiče dětí. Je možné je vyplnit i na internetu. Výsledky budou sloužit ke srovnání názorů českých pacientů s obdobnými průzkumy v ostatních zemích Evropské unie. Cílem kampaně, která je doprovodnou akcí k Evropskému antibiotickému dni připadajícímu na 18. listopadu, je lepší a bezpečnější užívání antibiotik. Lidé budou znovu upozorněni, že na virové infekce jako nachlazení nebo chřipka tyto léky nezabírají.

Meteorologové odvolali smogovou situaci v Moravskoslezském kraji

Meteorologové odvolali smogovou situaci v Moravskoslezském kraji. Kvalita ovzduší se zlepšila. V některých částech kraje platila smogová situace vinou zhoršeného ovzduší od noci na sobotu. Smog trápil nejvíce obyvatele Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český hydrometeorologický ústav.

Galerie v Brně dokumentuje výtvarný kult krále Jiřího z Poděbrad

Kult "husitského krále" Jiřího z Poděbrad v českém výtvarném umění 19. století přibližuje nová výstava Moravské galerie v Brně. Jejím základem jsou tři výjimečné exponáty, které dokládají, jak se historické události pro obrozence měnily v mýty sloužící národnímu uvědomění. Návštěvníci malou expozici najdou v Kabinetu Místodržitelského paláce, informovali pořadatelé. Kurátor Petr Tomášek na výstavu zařadil například skicu Mikoláše Alše k obrazu Setkání Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem. Doplňuje ji malířská studie k obrazu Zvolení Jiřího z Poděbrad českým králem od Václava Brožíka a model Bohuslava Schnircha ke královu pomníku v Poděbradech.

Netradiční hotel nabídne v Olomouci pohled do života hmyzu

Hmyzí hotel zprovoznila ve své botanické zahradě Univerzita Palackého v Olomouci. Návštěvníci zahrady tak mohou sledovat vývoj hmyzu od kladení vajíček až po vylíhnutí dospělých jedinců. Instalován byl také pozorovací úl, který nabízí bezpečný pohled na včelí život, řekl ČTK ředitel zahrady David Cigánek. Hmyzí hotel využije hmyz jako bezpečný úkryt pro kladení vajíček a líhnutí larev, pro něž v přírodě vyhledávají nejrůznější škvíry a dutiny ve dřevě, zdech nebo rostlinných stoncích.

Mistrem republiky ve hře scrabble je potřetí Martin Kuča

Jednadvacátý ročník mistrovství republiky ve hře scrabble v Hostinném na Trutnovsku vyhrál třicetiletý Martin Kuča. V soutěži uspěl potřetí. Devětkrát se dostal do finále. ČTK to řekla pořadatelka Dana Kučová.

Počasí v pondělí

Zataženo až oblačno, místy mrholení nebo i slabý déšť. Teploty 7 až 11 stupňů Celsia.