Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Jourová je po souhlasu v EP potěšena, že mohla představit své vize

Věra Jourová je potěšena, že mohla před výbory Evropského parlamentu konkrétně komentovat své záměry a vize. Slyšení označila za náročný, ale demokratický proces. Pravděpodobná budoucí evropská komisařka za Českou republiku to uvedla v reakci na své schválení čtyřmi výbory europarlamentu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ocenil, že české kandidátce během grilování nezůstal v ruce "černý Petr". Jourová má v Evropské komisi vést oblast spravedlnosti, ochrany spotřebitele a rovnosti pohlaví. Kvůli tomu musela absolvovat slyšení před výborem pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, právním výborem, výborem pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a výborem pro práva žen, jejichž zástupci vyslovili souhlas s působením české kandidátky v komisi.

Zaorálek nesouhlasí s Hradem, že ambasáda v Kyjevě pracuje špatně

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) nesouhlasí s názorem prezidenta Miloše Zeman, že ambasáda v Kyjevě pracuje špatně. Zaorálek to řekl na setkání s novináři. Odvolání velvyslance Ivana Počucha po něm prý Zeman nežádal. V souvislosti s novou žádostí krajanů na Ukrajině o pomoc s přesídlením do Česka vyjádřil ministr pochopení pro jejich obavy, jejich situaci je ale podle něj třeba hodnotit střízlivě a realisticky. Zeman ke své kritice ambasády uvedl, že od ní dostal informaci, že o repatriaci žádají jen tři rodiny. Následně ale obdržel žádost od 232 krajanů, což považuje za rozpor, a on prý rozpory v datech nemá rád.

Zaorálek se se Zemanem kvůli žádosti krajanů o repatriaci sešel minulý pátek. "Řekl jsem panu ministru zahraničí, že jsem hluboce nespokojen s prací českého velvyslanectví v Kyjevě, které nemá dobrý vztah k volyňským Čechům," uvedl ke schůzce Zeman, který seznam žadatelů hodlá 18. října v Lánech předat ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) s prosbou, aby řešení situace napomohl.

Zeman navrhl místopředsedu České advokátní komory Uhlíře do ÚS

Prezident Miloš Zeman navrhl místopředsedu České advokátní komory Davida Uhlíře do funkce soudce Ústavního soudu. Zda se Uhlíř stane ústavním soudcem, rozhodne do dvou měsíců Senát. Uhlíř by měl nahradit Ivanu Janů, která u Ústavního soudu působila už od roku 1993 a v polovině září jí vypršelo druhé funkční období. Soud má od té doby jen 14 místo 15 soudců, což v praxi znamená větší příděl spisů pro stávající soudce.

Poslanci se začnou zabývat návrhem rozpočtu pro příští rok

Poslanci se začnou ve středu zabývat návrhem státního rozpočtu pro příští rok. Základní údaje hospodářského plánu - příjmy, výdaje, schodek a jeho vypořádání - projedná rozpočtový výbor. Měl by doporučit sněmovnímu plénu, aby tyto parametry v úvodním čtení schválilo. Potom by už byly možné přesuny peněz jen uvnitř rozpočtu. Jeho konečné schvalování se mělo uskutečnit v prosinci. Senát se rozpočtem nezabývá. Prezident Miloš Zeman už avizoval, že jej podepíše.

ČR si polepšila a je 42. nejsvobodnější ze 152 ekonomik světa

Česká republika je 42. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze sledovaných 152 států světa. Vyplývá to z dnes zveřejněného žebříčku "Economic Freedom of the World Index" (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser. V předchozím žebříčku se Česko umístilo na 52. pozici. Na tiskové konferenci o tom informovali zástupci Centra ekonomických a tržních analýz, které se na analýzách rovněž podílí. Nejsvobodnější zemí světa je podle žebříčku tradičně Hongkong, naopak nejméně svobodná je Venezuela.

Průmysl v srpnu meziročně klesl o 5,2 pct, vliv měly dovolené

Český průmysl v srpnu meziročně reálně klesl o 5,2 procenta, zatímco v červenci rostl o 8,6 procenta. Srpnová čísla ale významně ovlivnily celozávodní dovolené, upozornil Český statistický úřad. Dohromady za červenec a srpen průmyslová produkce meziročně vzrostla o 1,7 procenta.

Obchod s cizinou vykázal v srpnu letos nejnižší přebytek 1,5 mld.

Obchod se zahraničím skončil v srpnu přebytkem 1,5 miliardy korun, což je letos nejslabší výsledek. Meziročně se ale přebytek o 400 milionů korun zvýšil, informoval dnes Český statistický úřad. Na výsledku se negativně podepsalo snížení obchodu s auty a telekomunikačním zařízením, zlepšil se ale obchod s minerálními palivy. Vývoz se meziročně zvýšil o 2,3 procenta a dovoz o 2,1 procenta.

ČSÚ:Zisk českého zemědělství loni mírně klesl na 16,2 mld Kč

Zisk českého zemědělství loni meziročně klesl zhruba o 80 milionů korun na 16,2 miliardy korun, vyplývá z upřesněných údajů, které na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Revidovaný zisk je přibližně o půl miliardy nižší, než předpokládal předběžný údaj zveřejněný začátkem března. Po zpřesnění je loňský výsledek třetím nejlepším od roku 1998, odkdy tento ukazatel statistici sledují.

Uchazeči o práci letos chtějí o pět procent vyšší plat než loni

S očekávaným zlepšováním kondice české ekonomiky rostou také mzdové požadavky uchazečů o práci, kteří uvádí v životopisech očekávaný plat. Lidé, kteří letos hledali práci prostřednictvím portálu Profesia.cz, očekávají od budoucího zaměstnavatele v průměru plat 18.990 Kč, což je meziročně o 4,9 procenta více.

Průzkum: Češi považují zlato a nemovitosti za nejlepší investici

Češi považují zlato společně s nemovitostmi za nejvhodnější dlouhodobou investici. Nemovitost by jako ideální zvolil každý druhý Čech, zlato by si vybralo 28 procent lidí. Vyplývá to z finančního barometru poradenské firmy Partners, uskutečněného agenturou Ipsos mezi více než 1000 respondentů, kteří koupili nemovitost na úvěr.

V ČR rychle roste počet odhalených nebezpečných výrobků na trhu

V Česku rychle roste počet odhalených nebezpečných výrobků na trhu, jde často o hračky a oděvy. V srpnu se ČR dokonce dostala na třetí místo v EU na žebříčku zemí s nejvyšším počtem nahlášených nebezpečných výrobků na trhu. Na údaje v systému RAPEX upozornila Národní politika kvality (NPK). Více nebezpečných výrobků než v ČR zachytili kontrolní orgány v srpnu jen v Německu a Maďarsku.

Fyzikální ústav uzavřel smlouvu na laser pro ELI za 40 mil.dolarů

Fyzikální ústav Akademie věd ČR uzavřel smlouvu s americko-evropským konsorciem vedeným americkou firmou National Energetics na vývoj a dodávku unikátního laserového systému do centra ELI Beamlines. Má umožnit nejintenzivnější světelné pulsy dosud vytvořené v laboratoři a stát se laserovým systémem s jednou nejvyšších energií na světě. Zprovozněn bude do konce roku 2017. Laser by měl vyjít na 40 milionů dolarů, řekl ČTK ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR Jan Řídký. Pokud bude ale koruna dál klesat, může se cena prodražit. Špičkové vědecké centrum se v současnosti staví v Dolních Břežanech u Prahy a má se stát nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Cyrani: Cena silové elektřiny u produktů ČEZ příští rok neporoste

Cena takzvané silové elektřiny u všech produktů ČEZ v příštím roce neporoste. Novinářům to řekl šéf divize Obchod a strategie společnosti Pavel Cyrani. Cena silové elektřiny je neregulovanou složkou konečné ceny elektřiny a dodavatelé si ji určují sami. Druhou polovinu konečné ceny tvoří regulované složky, jako například poplatek za distribuci. Ty každoročně stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ), který by ceny na příští rok by měl oznámit v listopadu. Ceny silové elektřiny neporostou ani u produktů dalších dodavatelů.

Češi se děsí eboly, víc je ale ohrožuje například žloutenka C

Češi se děsí eboly, která pro rozšíření v Česku nemá podmínky, a opomíjejí nemoci, které je reálně ohrožují. ČTK to dnes řekl přední český odborník na léčení hepatitidy C docent Petr Urbánek. Právě virový zánět jater C lékaři ročně zjistí u zhruba 900 lidí, podle odhadu je nových nákaz až třikrát více. Virus hepatitidy C v krvi má v ČR možná 50.000 lidí. Většina to neví, infekce nemusí mít desítky let žádné příznaky a potíže vzniknou, až když jsou játra narušena. "Myslím, že nebezpečí eboly je silně nadhodnocováno v zemích naší zeměpisné polohy a hygienického standardu. V české populaci je mnohem víc infekcí, o kterých se zdaleka tolik nemluví, přitom jejich socioekonomický dopad je mnohem významnější," zdůraznil lékař. Pro šíření infekce totiž je potřeba poměrně teplé počasí a blízký osobní kontakt. Nákaza se nepřenáší vzduchem jako chřipka, nepřenášejí ji komáři jako malárii. "Co nás opravdu ohrožuje, jsou infekce, které jsou v Česku rozšířené," potvrdila dětská lékařka Marta Šimůnková. Proti hepatitidě B jsou děti v Česku chráněny očkováním v rámci hexavakcíny, proti typu A je mohou rodiče také dát očkovat. Proti "céčku" očkování není.

Soud uložil zakladateli esoterické školy za znásilnění žen 10 let

Krajský soud ve Zlíně uložil zakladateli esoterické školy Poetrie, třiačtyřicetiletému Jaroslavu Dobešovi, deset let a jeho blízké spolupracovnici, čtyřicetileté Barboře Pláškové, 9,5 roku vězení za znásilňování studentek školy. Oběma hrozilo až dvanáctileté vězení. Stíháni jsou jako uprchlí.

Začal 16. ročník přehlídky Designblok

V Praze začal 16. ročník Designbloku, největší přehlídky designu ve střední Evropě. Program, který potrvá až do neděle, nabídne řadu akcí v pěti netradičních budovách v centru Prahy. V průběhu přehlídky se představí vystavovatelé ze 16 zemí.

Západočeská galerie zve na karikaturu 19. století

Na karikaturu, kreslenou satiru, zábavní kresbu i další podoby vizuálního humoru v českých zemích v 19. století se zaměřila nová výstava Západočeské galerie v Plzni. Ukazuje tvorbu dnes už téměř neznámých autorů, ale také vynikající kresby slavných malířů, jako byli Josef Mánes, Mikoláš Aleš, Luděk Marold, František Kupka a další. Výstava nazvaná Karikatura a její příbuzní bude k vidění ve výstavní síni "13" v Pražské ulici až do 18. ledna.

Liberecká univerzita připravila nové bezplatné kurzy pro učitele

Po kurzech pro děti a studenty připravila letos Technická univerzita v Liberci v rámci projektu EDUTECH poprvé kurzy pro učitele. Pedagogy ze základních a středních škol chce seznámit s moderními principy badatelsky orientované výuky. Cílem projektu je vzbudit v dětech už na školách zájem o přírodní a technické vědy. Kurzy bude univerzita pořádat až do poloviny příštího roku, zúčastnit by se jich mělo nejméně 70 pedagogů, řekl garant kurzů Tomáš Kasper z pedagogické fakulty. Kurzy získaly akreditaci ministerstva školství a jsou pro učitele bezplatné.

Nejlepším ekologickým projektem se stala akce Ukliďme Česko

Akce Ukliďme Česko se stala nejlepším ekologickým projektem v soutěži Energy Globe Award ČR. Rozhodli o tom v pondělí diváci v sále pražského Divadla na Vinohradech, kde se vyhlašování vítězů konalo. Mezinárodní odborná porota vybrala nejlepší projekty v každé ze čtyř kategorii - Obec, Firma, Kutil a Mládež. Soutěž se uskutečnila pošesté. Vítěz bude reprezentovat Česko v mezinárodním finále soutěže. Dobrovolnickou úklidovou akci s názvem Ukliďme Česko vymyslel spolek Ekosmák. Více než 6000 lidí pomohlo sesbírat 350 tun odpadu a zlikvidovali přes 500 černých skládek. Akce, která se 17. května konala na zhruba 300 místech ČR, vycházela z mezinárodně osvědčeného modelu "Let's Do It!".

Speleologové objevili v Býčí skále stometrovou chodbu s krápníky

Speleologové objevili v jeskyni Býčí skála v Moravském krasu stometrovou chodbu bohatě zdobenou krápníky. Dostala název Kočárová, jsou v ní dvě propasti a zakončena je prostorným dómem širokým sedm a dlouhým 20 metrů. ČTK to řekl předseda speleologického sdružení věnujícího se výzkumu v Býčí skále Jiří Svozil. Podle odborníků jde o zcela mimořádný objev, který se v ČR podaří jednou za deset let. Speleologové se k chodbě poprvé dostali 2. října. Býčí skála je mezinárodním pojmem zejména pro archeology a historiky. Badatel Jindřich Wankel v ní v roce 1872 objevil obětiště ze starší doby železné, na němž našel asi 40 lidských pozůstatků. Podle jeho tehdejší teorie šlo asi o rituální pohřeb velekněze spojený s lidskými oběťmi. Současní vědci se ale domnívají, že Býčí skála byla před staletími spíše významnou svatyní. Název dostala podle bronzové sošky býčka, kterou v ní Wankel objevil. Vystavuje ji Přírodovědecké muzeum ve Vídni.

Sport

Běžec na lyžích Lukáš Bauer v nadcházející sezoně vynechá lednový etapový závod Tour de Ski, který v letech 2008 a 2010 vyhrál a v roce 2011 v něm byl třetí. Chce se totiž soustředit hlavně na mistrovství světa ve švédském Falunu, které se uskuteční ve druhé polovině února.

Počasí v středu

Oblačno až zataženo, ráno ojediněle mlhy a mrholení. Teploty 13 až 17 stupňů Celsia.