Denní souhrn zpráv
Jourová v EP řekla, že je nezávislá a že chce chránit hodnoty EU
Nominovaná česká eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová se v Bruselu snažila poslance Evropského parlamentu přesvědčit, že je tím správným kandidátem do budoucí Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. Poslancům, kteří s její nominací musí souhlasit, na zhruba tříhodinovém slyšení mimo jiné zdůraznila, že je nezávislou osobností a že nijak nepodléhá vlivu českého vicepremiéra, ministra financí, podnikatele a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. V úvodním prohlášení v angličtině Jourová poslancům čtyř příslušných výborů sdělila, že chce přispívat k ochraně a posilování evropských hodnot budováním mostů mezi vnitrostátními právními systémy. Chce prý přitom podpořit hospodářský růst, neboť solidní a předvídatelný systém soudnictví je nutným předpokladem pro ekonomický růst a pro vstřícné podnikatelské prostředí. Rovněž řekla, že chce pokračovat v iniciativě své předchůdkyně Viviane Reddingové, která prosazovala větší zastoupení žen ve správních radách velkých firem. Poté odpovídala na otázky zákonodárců česky. Poslance zajímala například témata od podpory malých a středních firem přes ochranu datových toků mezi EU a USA až třeba po začleňování Romů či návraty evropských islamistických bojovníků do jejich domovských zemí.
Politologové: Jourová se s grilováním v EP vypořádala dobře
Česká kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová (ANO) se s dotazy europoslanců vypořádala dobře, i když místy působila nejistě. Shodli se na tom politologové, které ČTK oslovila. Také podle zástupců koaličních stran byla Jourová, kterou europoslanci tři hodiny "grilovali", dobře připravená. O něco kritičtěji její vystoupení hodnotí pravicová opozice, podle které působila Jourová nezkušeně.
Jourovou má v čele MMR nahradit Karla Šlechtová z Úřadu vlády
Novou ministryní pro místní rozvoj má být Karla Šlechtová, ředitelka odboru EU fondů Úřadu vlády. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to uvedl vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Svou nominaci oznámil premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Šlechtová má v čele ministerstva nahradit Věru Jourovou (ANO), která kandiduje na eurokomisařku. Podle Babiše Šlechtová v minulosti již na MMR pracovala a měla zde na starosti přípravu programového období 2014 až 2020. Sobotka ocenil, že ANO nominovalo někoho, kdo má s fondy EU zkušenost, a také to, že se by Jourovou měla ve vládě nahradit opět žena.
Šlechtová: Prioritou ve vedení MMR pro mě bude kontinuita
Prioritou kandidátky na ministryni pro místní rozvoj Karly Šlechtové bude kontinuita ve vedení úřadu. Řekla to na tiskové konferenci novinářům. Pracovat chce také na zviditelnění některých agend, které má úřad na starosti. Ministerstvo je podle Šlechtové po působení dosavadní ministryně Věry Jourové (ANO) v dobrém stavu. Jourová by se měla stát eurokomisařkou, ve vedení úřadu skončí 3. října. Kontinuitu chce zachovat i v personální oblasti. "Ráda bych zachovala kontinuitu úředníků. Vzešla jsem z nich, ráda bych se za ně postavila. Jsou tam kvalifikovaní lidé," doplnila Šlechtová.
Schwarzenberg je pro dodávky zbraní Ukrajině, Sobotka to odmítá
Evropská unie by měla pomoci Ukrajině v boji proti Rusku všemi prostředky, včetně dodávek zbraní. V rozhovoru, který zveřejnil německý deník Rheinische Post, to řekl bývalý český ministr zahraničí a předseda opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberg. Sankce, které EU na Rusko kvůli situaci na Ukrajině uvalila, podle Schwarzenberga nejsou dostatečné. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) názor exministra odmítl, Česko se k takovému kroku nechystá. Šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek na stejné tiskové konferenci poznamenal, že návrh na dodávky zbraní Ukrajině jasně odmítli také evropští lidovci jako záležitost, která může přilévat olej do ohně.
Němeček a Babiš se dohodli na předání podkladů k auditům nemocnic
Ministři zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a financí Andrej Babiš (ANO) se dohodli na tom, že si navzájem předají informace a argumenty, které mají ohledně sporných nemocničních auditů, a budou pak o nich spolu jednat. Pravděpodobně to nebude dřív než za dva týdny, řekla ČTK mluvčí zdravotnictví Štěpánka Čechová. Spor o audity by se tedy měl řešit až po komunálních a senátních volbách, které jsou 10. a 11. října. Závěrečné výsledky auditu čerpání evropských peněz zveřejní ministerstvo financí až po skončení kontrol a vyjádření nemocnic k nim, což může být i ke konci roku.
Vláda navrhuje na Řád Bílého lva letce Františka a vojáka Jaroše
Vláda navrhla vyznamenat Řádem Bílého lva in memoriam dva legendární československé vojáky z druhé světové války. Nejvyšší státní ocenění by posmrtně mohli obdržet letec Josef František a kapitán Otakar Jaroš, který padl v bojích u ukrajinské vesnice Sokolovo. Vyplývá to z informací ČTK. František byl jedním z nejúspěšnějších stíhačů z takzvané bitvy o Británii. Pilot, který patřil k leteckým esům a přežil desítky soubojů, zahynul při hlídkovém letu. Na kontě měl 17 potvrzených sestřelů nepřátelských letounů. Kapitán Otakar Jaroš byl účastníkem zahraničního odboje proti nacistům na území tehdejšího Sovětského svazu. Stal se velitelem první roty prvního československého samostatného praporu v SSSR. Po odeslání československé jednotky na frontu bránila jeho první rota vesnici Sokolovo, kde Jaroš padl během tvrdých bojů. Jako vůbec první cizinec byl oceněn in memoriam titulem Hrdina Sovětského svazu.
Senát schválil novelu služebního zákona beze změn
Senát podle očekávání schválil novelu služebního zákona. Přijal ji beze změn v podobě, na které se ve Sněmovně dohodla vládní koalice s pravicovou opozicí. Norma tak počítá se zavedením politických ministerských náměstků, kvůli nimž chce novelu vetovat a případně i napadnout u Ústavního soudu prezident Miloš Zeman. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK řekl, že Zeman nadále počítá s tím, že zákon vetuje.
Sněmovna o rok odložila zavedení registračních značek na přání
Sněmovna schválila roční odklad zavedení automobilových registračních značek na přání. Místo od příštího roku si tak majitelé aut budou moci vybrat kombinaci čísel a písmen podle svého přání až od roku 2016. Spolu s tím poslanci schválili i roční odklad povinného pořizování obrazového záznamu aut při technické kontrole na stanicích technické kontroly. Ministerstvo dopravy podle ministra Antonína Prachaře (ANO) při přípravě zjistilo, že spuštění obou novinek od příštího roku je spojeno s velkým rizikem problémů při jejich technickém a organizačním zabezpečení. Také výroba značek na přání by prý byla nákladnější. Proto navrhlo odklad.
Sněmovna podpořila novelu zákona o DPH namířenou proti únikům
Sněmovna podpořila vládní novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která má bránit daňovým únikům. Zavádí například kontrolní výkaz, tedy evidenci údajů z daňových dokladů, a upravuje tzv. reverse charge. Jde o přenesení daňové povinnosti na odběratele služeb a zboží. Limit pro povinnou registraci podnikatelů mezi plátce DPH ponechává na jednom milionu korun. Podle platného zákona má tento limit klesnout od příštího roku na 750.000 Kč. Sazby daně předloha, která míří do rozpočtového výboru, nemění. Zavedení kontrolních hlášení by mělo finanční ředitelství přijít na 250 milionů korun. Stát by měl ale vybrat na dani podle odhadů o pět až deset miliard korun ročně navíc.
Deficit rozpočtu ke konci září je o čtyři mld.Kč nižší než vloni
Státní rozpočet skončil ke konci letošního září ve schodku 34,4 miliardy korun a je tak o téměř čtyři miliardy nižší než ve stejném měsíci loni. Na brífinku po jednání vlády to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ke konci letošního srpna státní rozpočet skončil ve schodku 14,8 miliardy korun.
Ekonomika ČR mezičtvrtletně vzrostla o 0,3 a meziročně o 2,5 pct
Česká ekonomika v letošním 2. čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,3 procenta a meziročně o 2,5 procenta. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Významnější růst zaznamenaly například výdaje na konečnou spotřebu domácností, které mezičtvrtletně vzrostly o 0,9 procenta. Nynější čísla už jsou výsledkem nové metodiky. Ta nově zavádí například kapitalizaci výdajů na výzkum a vývoj, drobného majetku a vojenských výdajů. Dosud se tyto položky vykazovaly jako běžné náklady, zatímco podle nové metodiky jsou například výdaje na výzkum a vývoj brány jako budoucí ekonomický přínos.
"Revidovaná data o HDP přinesla mírně optimističtější pohled do minulosti. Recese české ekonomiky byla o něco mělčí, než jsme se domnívali. Změna metodiky zvedla český HDP v letech 2012 a 2013 nad hranici čtyř bilionů korun. Pro druhé čtvrtletí letošního roku jsme změnou metodiky získali navíc celých pět procent HDP. Celkový pohled na vyváženě ožívající ekonomiku se nemění," uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Řídící partner PwC Jiří Moser upozornil, že klíčová pro další vývoj bude situace na největších exportních trzích, zejména v Německu a dalších zemích eurozóny, kde lze pozorovat v posledních měsících signály ochabnutí růstu. Na východě zůstává podle podle Mosera hrozbou ukrajinská krize a ruské sankce, které budou mít případný vliv pravděpodobně až na nové zakázky českých firem, tedy spíše na příští rok.
Česko pošle pomoc proti ebole za čtyři miliony korun
Česká republika pošle do zemí západní Afriky postižených epidemií eboly humanitární pomoc ve výši přes čtyři miliony korun. O rozhodnutí koaličního kabinetu informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle něhož Česko pošle například ochranné pomůcky nebo rukavice. Pomoc v hodnotě 4,14 milionu korun půjde ze zdrojů ministerstva zdravotnictví, vnitra a Státní správy hmotných rezerv. Nemoci ve třech nejpostiženějších zemích - Guineji, Sieře Leone a Libérii - podlehlo již více než 3000 lidí.
Je politováníhodné, že ČR podporuje Baku, tvrdí tamní aktivista
Je politováníhodné, že Česká republika v současnosti upřednostňuje rozvíjení politických a ekonomických vztahů s Ázerbájdžánem před podporou tamních obhájců lidských práv, kteří jsou masivně potlačováni. V rozhovoru pro ČTK to řekl Emin Mammadli z ázerbájdžánského Centra pro monitorování voleb a demokracii (EMDS), který v Praze doprovází otce vězněného Anara Mammadliho, letošního držitele Ceny Václava Havla za lidská práva. Věří, že synovi mezinárodní ocenění pomůže na svobodu i že jednou skončí diktátorský režim v Ázerbájdžánu. Velkým obhájcem spolupráce s režimem v Baku je i prezident Miloš Zeman, na jehož pozvání byl letos v Praze autoritativní ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev, který se zúčastnil summitu zemí Východního partnerství.
Běloruský disident Bjaljacki: Havlova cena mi pomohla z vězení
Běloruský disident Ales Bjaljacki je přesvědčen, že loňské získání Ceny Václava Havla za lidská práva přispělo k jeho propuštění z vězení. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. Česko je podle něj v Bělorusku stále vnímáno jako kritik autoritativního režimu prezidenta Alexandra Lukašenka a tamní opozice a nevládní organizace cítí jeho podporu. Obává se však, že zapojení Minsku do řešení rusko-ukrajinského konfliktu může vést k většímu přijímání Lukašenkova režimu v zahraničí a zmírnění mezinárodního tlaku na něj. Jednapadesátiletý aktivista se v Praze zúčastnil konference na počest letošního laureáta Havlovy ceny pořádané Knihovnou Václava Havla. Prestižní ocenění letos získal ázerbájdžánský bojovník za lidská práva Anar Mammadli, který je, stejně jako Bjaljacki loni, ve své vlasti ve vězení. Bělorus se dostal předčasně na svobodu letos v červnu a zásluhu na tom přisuzuje i Havlově ceně.
Život v Česku se každoročně prodlužuje, a to i o několik měsíců
Život v Česku se každoročně prodlužuje, a to i o několik měsíců. Zatímco před čtvrt stoletím měli šedesátiletí muži šanci dožít se zhruba necelých 75 let a jejich vrstevnice asi 79 let, loni to u šedesátníků bylo víc než 79 let a u stejně starých Češek pak víc než 83 let. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle dat se délka života v jednotlivých místech republiky ale výrazně liší.
K výročí sametové revoluce se v Praze otevírá Sametové centrum
K 25. výročí sametové revoluce se na Malé Straně v Praze otevře nový multikulturní prostor nazvaný Sametové centrum. Bude využívat objekt zapůjčený od pražského magistrátu v Cihelné ulici č. 4 v blízkosti Karlova mostu. Pořadatelé zde chystají netradiční program s oslavami 25 let od sametové revoluce. Pořádat se budou workshopy, přednášky, výstavy i debatní večery, které představí události a témata k 17. listopadu nejen v jeho historickém a politickém kontextu. 3. října zde podle webu bude přednáška s Petrem Šourkem, divadelním režisérem a zakladatelem cestovní agentury Corrupt Tour. Mluvit bude o vývoji v Čechách pro roce 89, roli umělců a o tom, jak se občan může podílet na společenském dění. V polovině října se koná seminář o školním dějepisu, který se zaměří na problematiku paměti a vzpomínkové kultury. Na některých akcích se podílí mimo jiné i Ústav pro studium totalitních režimů a organizace Post Bellum, která dokumentuje vzpomínky pamětníků důležitých událostí 20. století.
Informace může veřejnost najít na webu www.sametoveposviceni.cz. Stejně se nazývá také karneval, který přímo ve státní svátek výročí revoluce oslaví. Občanské iniciativy se inspirovaly basilejským festivalem Fastnacht. S pomocí masek v nadživotní velikosti, alegorie a zábavných pamfletů projde průvod městem a připomene aktuální společenská témata.
Ve Zlíně se bude mluvit o obouvání od starověku do současnosti
Obuvnictvím a obouváním od starověku do současnosti se bude zabývat odborná konference, kterou připravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Přijede na ni 50 odborníků z celého světa a muzeum touto akcí připomene i letošní 120. výročí založení firmy Baťa. ČTK to sdělila Michaela Mitáčková, mluvčí Baťova institutu, ve kterém muzeum sídlí. Konference nazvaná Obuv v historii se uskuteční od 7. do 9. října. Mezi nejvýznamnější hosty bude patřit odbornice na historii obuvnictví June Swannová, která pracovala v muzeu v anglickém Northamptonu, byla kurátorkou sbírky ceremoniálních oděvů a obuvi u britské královny Alžběty II. a je nositelkou Řádu britského impéria, uvedla organizátorka konference a historička muzea Miroslava Štýbrová.
Do katedrály v Plzni se vrátila soška vyvezená kdysi do Norska
Do plzeňské katedrály svatého Bartoloměje se po desetiletích vrátila sádrová soška Madony s Ježíškem. Kopii gotické Madony plzeňské vyvezla do Norska na přelomu 50. a 60. let minulého století Norka Gerd Qvamová. Podle jejích vzpomínek se tehdy farář bál, aby soška nebyla zničena nebo zabavena, a proto jí požádal, aby ji odvezla. O návrat plastiky se nyní zasadilo norské velvyslanectví a hudební institut Barratt Due. Qvamová se návratu nedočkala, zemřela 19. září v devadesáti letech, řekla v katedrále Monica Stenslandová z norské ambasády.
Soška Madony s Ježíškem byla vyrobena ve 20. letech 20. století jako zmenšená sádrová kopie sochy plzeňské madony, vzácné opukové plastiky z konce 14. století. Qvamová měla tehdy v Československu přítelkyni Olgu. Dopisovaly si od roku 1938, poprvé se setkaly v roce 1947 a od té doby jezdila na návštěvy každý rok. Jednou byly obě ženy v katedrále v Plzni, kde byla na oltáři kopie madony. Farář jí tehdy sošku dal a ona ji odvezla do Norska. Politické události pak zabránily, aby mohla žena do Československa dál jezdit, po revoluci v roce 1989 už neměla sílu vyřizovat všechna nutná povolení, řekla Stenslandová. Na sklonku svého života ale cítila potřebu vrátit sošku do Plzně a hledala někoho, kdo by ji odvezl. Pomohli v tom hudebníci z institutu Barratt Due.
Průzkum: Češi se někdy modlí, nic ale neví o financování církví
Češi zřejmě nejsou tak přesvědčení ateisté, jak se o nich tvrdí. Více než polovina obyvatel se někdy modlila vlastními slovy a dvě třetiny populace považují některá z Desatera božích přikázání za významná i pro současnost. Vyplývá to z nezávislého celorepublikového průzkumu, který ČTK poskytla agentura Proximity. Ukázal také, že velká část obyvatelstva nemá jasnou představu o financování církví. To se prý odráží i v nejednotném názoru na církevní restituce. Průzkum vznikl v rámci celosvětového průzkumu religiozity. Podle manažerky Moniky Vývodové je ve svém rozsahu ojedinělý a uskutečnil se poprvé. Napříč republikou byli na přelomu dubna a května osloveni lidé starší 18 let, tazatelé provedli 1020 rozhovorů.
Ateismus jako vědecký názor podle zjištění zastává čtvrtina obyvatel České republiky, nicméně více než polovina populace chápe křesťanství jako pevnou součást evropské kultury. Bibli nikdy nečetly tři čtvrtiny Čechů. Vlastními slovy se někdy modlilo 52 procent populace, přičemž modlitbu Otče náš znají dvě pětiny populace, i když se ji nemodlí běžně. To, že se lidé neřadí k církvi nebo nevyznávají víru, jim podle průzkumu nebrání v tom, aby se v důležitých životních situacích obraceli s prosbami k bohu. Necelá polovina populace zavítá do kostela aspoň jednou za rok, více než polovina navštěvuje vánoční nebo velikonoční mše a 31 procent zajímají církevní památky a architektura. Jen 29 procent dotázaných chodí do kostela kvůli vyznání. Za nejvýznamnější v tuzemsku považují Češi katolickou církev, téměř čtvrtina už slyšela o papeži Františkovi a hodnotí jej pozitivně. Z průzkumu také vyplynulo, že 30 procent obyvatel si myslí, že posmrtný život neexistuje. Pouze 11 procent lidí věří v posmrtný život, a sedm procent v reinkarnaci, ale nikoli v nebe či peklo. Častěji podle průzkumu myslí, že člověk přestane existovat.
Šabatová žádá změnu školního řádu kvůli muslimským šátkům
Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová požaduje další změnu školního řádu ve Střední zdravotnické škole v Praze 10, kterou loni na podzim opustily dvě muslimské dívky kvůli zákazu nosit muslimský šátek, takzvaný hidžáb. Ředitelka dotčené školy Ivanka Kohoutová ČTK řekla, že školské radě žádný návrh na změnu školního řádu nyní předkládat nebude.
Akademické ceny dostal nejen výzkum lišejníků, Slunce a retrovirů
Nejen za výzkum lišejníků, retrovirů i moderní metody bádání o Slunci dostalo Cenu Akademie věd ČR šest nejlepších vědců včetně jednoho badatelského týmu. V pražské vile Lanna jim ji předal předseda AV ČR Jiří Drahoš. Ocenění letos putuje také za mezinárodní publikace, například o moderně se rozvíjejícím oboru ekonofyzice nebo za komplexní výklad filozofického díla Jana Patočky.
V Jihlavě zahájí v říjnu činnost Centrum dokumentárního filmu
Společně se zahájením letošního ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu v Jihlavě začne 23. října fungovat i Centrum dokumentárního filmu. Mělo by se stát v Česku ojedinělou výzkumnou, archivační, badatelskou a vzdělávací institucí a sídlit by mělo v jihlavském kině Dukla. ČTK to řekl Marek Hovorka z Jihlavského spolku amatérských filmařů, který stojí za vznikem centra. Ještě do konce letošního roku centrum nabídne středním školám 60 hodin přednášek věnujících se oblasti moderních českých dějin, dějin umění nebo mediální výchovy. Zájemci budou moci zhlédnout také některé filmy, které z nejrůznějších důvodů nemohou být distribuovány veřejně.
Festival v Brně představí soudobou a experimentální vážnou hudbu
Soudobou vážnou a experimentální hudbu z celého světa včetně jejích autorů a špičkových interpretů představí brněnskému publiku 27. ročník Expozice nové hudby. Patří k nejstarším přehlídkám podobného zaměření ve střední Evropě. Podtitul festivalu zní pro letošek Octový syndrom, což je jeden z typů degradace filmového materiálu. Přehlídka totiž tentokrát mapuje hudbu, která je postavená na hledání a zpracovávání "nechtěných" a "poškozených" zvuků. Dramaturgie rovněž vychází z témat destrukce, rekonstrukce a uplatňování přírodních, přirozených procesů v hudební tvorbě.
Začíná Týden kávy, zapojila se stovka kaváren v Brně i jinde
Stovka kaváren se zapojila do čtvrtého ročníku Týdne kávy, který potrvá do 7. října. Přehlídka s gastronomickým i kulturním rozměrem se letos poprvé rozšířila za hranice Brna, a to například do Zlínského kraje, Ostravy, Olomouce, Znojma a Českých Budějovic, řekli ČTK pořadatelé. Cílem Týdne kávy je seznámit milovníky povzbuzujícího nápoje s celým jeho příběhem, a to od pěstování kávovníku přes pražení až po způsoby přípravy a konzumace. Část programu se odehrává v zapojených kavárnách, část ve vznikající městské kryté tržnici na Zelném trhu v Brně.
Skanzen Veselý kopec pořádá bramborové hody
Skanzen Veselý kopec na Chrudimsku tuto sobotu připomene tradici pěstování brambor na Českomoravské vrchovině. Od konce 18. století se staly brambory hlavní součástí jídelníčku lidových vrstev. ČTK to řekla vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová. "Lidé budou moct ochutnat různé bramborové pokrmy, recepty jsme získali od pamětnic v jednotlivých vesnicích na Hlinecku," řekla Vojancová. V minulosti si lidé třeba pekli bramborové placky, lepenici (vařené brambory s mlékem a kysaným zelím) nebo krupičník, který se dělal z rozmačkaných vařených brambor a krupice. Hospodyně do něj přidávaly vejce, sůl, majoránku, ale třeba také česnek nebo škvarky. Směs pak upekly. Oblíbené bylo patro, pečené brambory nakrájené na plátky vrstvené s jablky.
Satelitně sledovaní ptáci chřástalové z Šumavy míří na zimoviště
Na zimoviště v Africe míří čtyři chránění ptáci chřástalové ze Šumavy a Českého lesa. Ornitologové třetím rokem završují česko-německý projekt zaměřený na jejich sledování. Miniaturní vysílačky pro satelitní sledování dali letos čtyřem samcům v ČR a v Bavorsku. Celkem dostalo vysílačky se solárně dobíjenými bateriemi 11 ptáků. Letos označení samci začali své domovy opouštět v srpnu a začátkem září. Podle posledních zachycených signálů jsou už dva v Africe a dva zatím ještě v Evropě, řekl ČTK jeden z autorů projektu Jiří Vlček z krajského úřadu Plzeňského kraje. Cílem projektu je získat sledováním co nejvíce informací o dosud málo známém životě skrytě žijících chřástalů a nastavit účinné způsoby jejich ochrany.
Sport
Čerstvá vítězka turnaje ve Wu-chanu Petra Kvitová pokračuje na čínské půdě ve vítězné sérii a po výhře nad domácí tenistkou Pcheng Šuaj 6:4, 6:2 postoupila v Pekingu do osmifinále. Třetí hráčka světového žebříčku porazila Pcheng Šuaj i v šestém vzájemném zápase. Čtyřiadvacetiletá Kvitová v minulém týdnu ve Wu-chanu vybojovala 14. titul v kariéře a zároveň účast na Turnaji mistryň v Singapuru. V Pekingu proto měla v prvním kole volný los a "předehrou" špičkového turnaje v čínské metropoli pro ni bylo úterní loučení s domácí hvězdou a kamarádkou Li Na.
České basketbalistky v osmifinále mistrovství světa podlehly Kanadě 71:91 a turnaj pro ně skončil. Češkám v zápase nefungovala obrana, která byla dosud jejich největší zbraní. Mezi osm nejlepších týmů na velkém turnaji se nedostaly poprvé od mistrovství Evropy 2009 a teprve podruhé za posledních 13 let.
Počasí ve čtvrtek
Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Teploty 15 až 19 stupňů Celsia.